No. 50. ZATERDAG 13 Februari 1909. 8e Jaargang, ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stnkfcen voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. De Moker Afdeelingsnieuws. Zorgt voor uw kiesrecht. De Arbeidsbeurs en het Gemeentelijk Werkloozenfonds in den Raad. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j j-- vooruitbetaling. franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktie Gebouw „COBSTANTIA", Boterstraat SO. Bureau van Administratie Rhoonscliestraat Yboven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieawsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen W. de Gast, Callenburgstraat 56. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Limonade. Aan het Buffet in Constantia" is limonade van de firma Polak te Groningen verkrijgbaar in flesschen, voor partijgenooten en geestverwanten. DE ZAAL-COMMISSIE. Adresverandering. Ondergeteekende bericht aan belanghebbenden dat het secretariaat der Afd eling van nu af gevestigd is Dwarsstraat 60\ M. J. VAN DIJK. Kiezerskweek. De commissie tot inschrijving van kiezers hondt iederen avond zitting in „Constantia" van 8 tot 10 uur. Partijgenooten en geestverwanten, zorgt dat velen daarheen gaan om zich te laten inschrijven. HET BESTUUR Voor het kiezerschap voor de gemeente wordt bovendien nog vereischt, dat men in de plaatselijke direkte be lasting aangeslagen is in de 2e klasse of hooger (aan slag 2e klasse f 2.—.) Arbeiders, zorgt voor uw kiesrecht! De wet op het arbeidscontract bewijst U in dezen tijd op afdoende wijze, hoe de wetgever solt met Uw belangen en rechtenZorgt dat geen enkele artieider, die in de termen valt, verzuimt zich op de kiezerslijst te laten plaatsen Op voor Uw kiesrecht! Belastingkiezers. Wie Rijks-belasting (personeele-, grond-, bedrijts- en vermogens-belasting) betaalt en zijn aanslag over 1908 vóór 1 Februari 1909 heeft voldaan, komt vanzelf op de kiezerslijst.. Heeft men dien aauslag vóór 1 Februari niet voldaan, dan kan men nog op de kiezerslijst komen indien men vóór 1 Baart alles afdoet en het voldaan bewijs op I ge meentehuis vertoont. Is me" in 1908 uit een and re gemeente gekomen, dan moet men zijn voor voldaan a-eteekenaanslag biljet uit die gemeente vóór 15 Februari op het gemeentehuis late zien anders wordt men niet op de kiezerslijst ingesch even. Alleen door aangiften tnsschen 1 en 15 Febrnari kunnen d kiezerslijst geplaatst wordeu: Examenkiezers. Voor dezen is in de gemeente waa> zij wonen éénmaal aangifte voldoende. Bjj ver huizing naar een andere gemeente moeten zij zich op nieuw opgeven. Woningkiezers. Wie te Schiedam minstens f 1.75 per week verwoont en niet meer dan éénmaal in 1908 is verhuisd, kan zich tusschen 1 en 15 Febrnari als kiezer laten inschrijven. Loonkiezers. Wie ten minste f 9.per week ver dient en van 1 Januari 1908 tot 31 Januari 1909 niet meer dan tweemaal van werkgever (geefster) is ver wisseld, kan zich als loonkiezer laten inschrijven. Wie het vorige jaar als loonkiezer ingeschreven was en ook na weer daarvoor in de termen valt, krijgt een nader in te vullen biljet thuis en moet daarvoor dan verder zorgen. Mocht men zulk een biljet niet bij tijds krijgen, dan kan men 't aan 't Stadhuis gaan halen. Spaarbankkiezers. Wie ten minste f 50.op Rijks- ot Nntsspaarbank hebben staan, zijn kiezer maar moeten zich als zoodanig opgeVen. In ons nummer van 30 Januari hebben wij uiteen gezet, waarom naar onze meening de Arbeidsbeurs zal blijven kwijnen en het Gem. Werkloozenfonds zijn doel zal missen. B. en W. en de Gemeenteraad hebben nl. uit louter klassebt-wustzjjn de verordeningen voor die twee instellingen een zier sterk arbeiders-vijandig klassekarakter gegeven, dat ze voor de georganiseerde arbeiders onaaunemeljjk zija. En de ongeorganiseerden hebben er niets aan. Wij zullen nu nog eens de uitla tingen van enkele raadsleden nader bekijken en de rol die zij gespeeld hebben onHeden. De gangmaker der arbeidersvijandige raadsleden was in dit geval de heer Goslinga. Dit jongste raadslid is hierdoor in een /.eer bedenkelijk licht komen te staan, want zjjn vriend, partijgenoot en eompagnon, de heer J. S. Dienske, is de mede-samensteller en mede-onder teekenaar van de voorstellen, die de heer Goslinga zoo netjes heeft helpen verknoeien. De heer Dienske zat (met een paar aude en) in de werkloosheids-commissie als vertegenwoordiger van Patrimonium, zooals de heer Mouwens (met een paar anderen) er in zat als verte genwoordiger van den R. K. Volksbond. Indien men nu weet, dat de voorstellen der werkloosheids-commissie tot in kleinste onderdeel toe met algemeene stem men zjjn vastgesteld en dat de heer Dienske evenmin als eenig ander lid eenig amendement of tegenvoorstel indiende, dan zal men begrijpen, dat het werk van raadslid Goslinga ee uiterst vreemden indruk moet maken. Dat het anti-revolutionaire beginsel in de Werk loosheidscommissie er anders uit moet zien en anders spréken moet dan in den Raad, is ondenkbaar. Boven dien zal van mannen als J. van der Most en J. Steg- man toch onmogelijk kunnen worden aangenomen, dat zij voorstellen zouden helpen indienen, die in strijd zijn met hun anti-revolntiouaire beginselen. Toch verdedigde de heer Gos inga die voorstellen niet, hoewel zijn partij genooten een werkzaam aandeel aan de samenstelling hadden genomen en het er volkomen mee eens waren. Neen, de heer Goslinga verknoeide' ze op de ergste manier. En het is niet moeielijk aan de hand van zijn redeneeringen en voorstellen aan te toonen, dat hjj ze heeft helpen verknoeien omdat hij niet alleen in 't praktische leven patroon is, maar omdat hij ook geheel als een kapitalische werkgever denkt. De anti-revolutionairen Dienske, van der Most en Stegman dienden in de Werkloosheidscommissie het arbeiders belang, de anti-revolutionairen Goslinga en natuurlijk ook de Friesch-Amerikaansche demokraat van der Laan verdedigden in den Raad bet patroonsbelang. 1) Biet de band van hetzelfde gereformeerde protestan tisme of van dezelfde anti-revolutionaire pol'tiek ver een igde hen. Neen. de klassenstrijdige tegenstelling tusschen kapitaal en arbeid verdeelde hen. Wij hebben daar niets tegen. En wij willen den heer Goslinga allerminst het recht ontzeggen, in den klassenstrijd zich te scharen aan de zijde der patroon». Wjj zijn geen ketterjagers. Maar wanneer men het van anti-revolutio Leeftijd Ieder die uiterlijk 15 Mei a. s. den 25-jarigen leeftijd heett bereikt, en aan een der boven genoemde voorwaarden voldoet, kan kiezer worden voor de Tiveede Kamer en voor de Provinciale Staten. naire zijde wil voorstellen, dat de band van het gere formeerde geloof en de anti-revolutionaire politiek steeds aanwezig is, dan zullen wij aan de hand der feiten het tegendeel bewijzen. Zooals ook nn. In de Werkloos- heidscommissie vertegenwoordigden ook de anti-revolu tionairen het arbeidersbelang, in den Raad het patroons- belang. Praktisch streden dus de anti revolu tionairen hierbij den klassenstrijd, dien zij steeds loochenen dat bestaat. Hun daden leverden het onomstootelijk bewijs van de onwaarheid hunner theorie. Met het verhandelde in den- Raad zullen wij dit toelichten. Bij de algemeene beschouwingen-verklaarde de heer Goslinga, dat de financieele opzet van dé Arbeidsbeurs, zooals het tegenwoordige Bestuur der Arbeidsbeurs die had aangegeven, hem te duur was. In deze oppositie van den heer Goslinga zat iets zeer onedelshet Be stuur der Arbeidsbeurs sprak nl. niet over de Arbeids beurs alZeen, maar over het voorgestelde Bureau van Statistiek met al wat daaraan verbonden zou worden (Arbeidsbeurs, Werkloozenfonds), dus over iets heel anders En als de heer Goslinga ridderlijk had willen handelen, dan had hij moeten zeggen„ik ga mee met het voorstel van B. en W. om het bureau van statistiek uit de ontwerpen van de Werkloosheidcommissie en het Bestuur der Arbeidsbeurs te lichten, en acht dus eeu goedkoopere regeling van deze instelling van Arbeids beurs en Werkloozenfonds mogelijk." Maar dat durfde de heer Goslinga niet. Want dan had hij zich te veel aan de kaak gesteld als een vijand van wat de Werk loosheidscommissie de hoofdzaak noemde en dus een vijand van zijn arbeiders-partijgenooten uit die commissie. Een enkele aanhaling om te bewijzen, dat die Werkloosheids commissie dat bureau van statistiek voorop stelde. In de voorstellen van 14 Sept. 1908, door die commissie aan den Raad gedaan, begint men met het bureau van statistiek. In de toelichting tot die voorstellen eveneens, en daarin wordt zelfs de taak van dat bureau in hoofd trekken omschreven De werkzaamheden van dit Bureau zullen o.a. moeten zjjnhet aanleggen van een kadaster van alle loonarbeiders, door middel van het kaarten- stelsel, het verzamelen van allerlei gegevens omtrent den toestand in de verschillende bedrjjven, het ver- krjjgen van een nauwkeurig overzicht omtrent ver anderingen, werkloosheid, diensttijden etc. door middel van maandelijks aan de werkgevers toe te zenden ljjsten, en dergelijken. Eerst in de 2e plaats komt dan het voorstel dei- reorganisatie der Arbeidsbeurs en dit berust geheel op het voorgestelde Bureau van Statistiek. De heer Goslinga liet het heele bureau van statistiek zwemmen. Hjj plaatste zich daarmee op het echte kapi talitische standpunt van geen gegevens te willen ver zamelen om daardoor zich te kunnen onthouden van dure maatregelen ter voorziening. De huichelachtige burgermoraal kwam ook hierbij weer in den Raad voor den dagMen wil wel treuren over de ellende, men wil wel woorden van deelneming spreken tot de slacht offers der werkloosheid, en men wil wel de liefdadig heid aanprijzen, maar men weigert het eenige fniddel aan te grijpen dat in staat kan stellen tot beoordeeling van wat er moet en kan gedaan worden, nl. de ver zameling van statistische gegevens. De heer Goslinga heeft natuurlijk het recht, zich op dat standpunt te plaatsen. Maar ons recht en onze plicht is, aan te toonen dat hjj zich hierdoor als een echte kapitalistische vijand der arbeidersklasse heeft doen kennen en op de meest besliste wjjze stelling heeft ge nomen tegenover de arbeiders ook in zijn eigen partij. Nog veel daideljiker kwam aan 't licjjt, welk een patroons-klassestandpunt de heer Goslinga inneemt, toen de kwestie van bemiddeling der Arbeidsbeurs bij werk staking en uitstuiting aan de orde kwam. De Commissie van Werkloosheid en het Bestuur der Arbeidsbeurs hadden tezamen voorgesteld, de Arbeidsbeurs bij werk staking en uitsluiting geen diensten te laten doen. B. en W. hadden deze bepaling eruit genomen en voorgesteld, 1) Den heer van der Drift laten w(j buiten bespreking. Wij zijn overtuigd dat bij een oprecht en eerlijk man is, maar zijn hoogst onzekere en wisselvallige houding ook in deze kwesties aangenomen, bewijst zóó zeer dat h\j niet in staat is daarover met kennis van zaken te oordeelen, dat het beter is en eerlijker, hem ter zijde te laten.

De Moker | 1909 | | pagina 1