Magazijn „Securitas Mevrouw SCHAMLE, HST VOLK „DE MOKER'. DE NOTENKRAKER wu passen. We vernamen dat a.s. Dinsdag avond Rijnders van Amsterdam voor de „vrijen" op treedt in een openbare vergadering, natuurlijk met „vrij" debat. Dat kennen we nu welWe zullen de ver gadering der heeien uiet aantrekkelijk maken. Ingezonden. Onze Leestafel Gcedkoopst Adres Hugo de Grootstraat 109a Alle voorbehoedmiddelen van den N. M. Bond zijn in groote sorteering ver krijgbaar tegen de goed koopste prijzen bij Hugo de Grootstraat 91 Duitsche Kachelkolen Bruinkool Briketten Mooi Brandhout GEKLOPTE COKES Bureau voor Arbeidersrecht. Arbeiders. Abonneert U op DvGBLAD VOOK DE AKöEIUERSPaRTIJ 10 cent per week; fl.30 per kwartaal De secretaris van den Houtbewerkersbond wist in een conferentie met den patroon voor de 3 bondsleden nog 14 dagen loon, te samen f 80, los te maken. Dat de ongeorganiseerden, die op een houtje konden b\jten, bij het vernemen van dit feit wel op hun neus zullen hebben gekeken, is te begijjpen. Moge het voor hen een les zjjn; mogen zjj er uit leeren dat de vak organisatie niet langer met zich laat spotten Bestuurdersbond. Dat er stevigen groei in onze beweging begint te komen, bewjjst onder meer de oprichting van telkens nieuwe vakvereenigingen en de aansluiting van deze en andere bij den Ylaardingschen Bestuurdersbond en het daaraan verbonden Bureau voor Arbeidsrecht. Meldden wij voor eenige weken de toetreding der Visschersvereeniging „Vrede en Welvaart" tot het B. v. A., ditmaal kunnen we de toetreding van de onlangs opgerichte afdeeling van den Bond van Meubelmakers, Behangers en Stoffeerders tot Bestuurdersbond en B. v. A. berichten, terwijl de toetreding der eveneens onlangs opgerichte afdeeling van den Algemeenen. Nederlandschen Timmerliedenbond binnen eenige weken kan worden verwacht. Zoo kunnen we met recht van den groei "en vooruit gang der arbeidersbeweging ten onzent spreken Het jaarfeest van onze „Stem" is uitstekend geslaagdde zaal „Harmonie" was stampvol, met een sympathiek publiek. De feestvierende vereeniging zette haar beste beentje dan ook voorzij werkte haar wel wat lang programma kranig of. Bizondere vermelding verdient vooral „Morgenrood" en „'t Vaandellied" van de nieuw ingestudeerde, en de „Kiesrechtmarsch" van de vroeger reeds door haar ten gehoore gebrachte liederen. Partijgenoot Van Leeuwen outhulde het vaandel en sprak daarbij een geestdriftige rede uit. Wijzende op het rood der banier met den naam „Stem des Volks", onder-afd. der S. D. AP., riep hij uitwat zegt die stem van het volk Die stem zegtstrijd den strijd uwer klasse, den klassenstrijd Het was dan ook een heerljjk oogenblik, toen d8 „Stem" zich voor het eerst om haar nieuwe banier schaarde en 't Vaandellied ten gehoore bracht. Het is een prachtig vaandel, sober, van rood en goud de keuze is dunkt ons uitstekend. Den donateurs, door wie in hoofdzaak het geld is bijeengebracht, komt dan ook een woord van dank toe. Verder werd door een lid der Arbeiders-Tooneelclub de doopceel gelicht van „de Stem", wat het publiek deed schateren van 't lachen. Deze ongenoemde vriend komt eveneens een woord van dank toe. Een aantrekkelijkheid van bizonderen aard was de voordracht van een 4-tal leden van „de Stem", getiteld "Naar de Paardenmarkt". Zij hadd-n uitbundig succes. Dat Sauvlet succes had, behoeven wij niet meer te vermelden het spreekt van zelfwaar Sauvlet is, daar wordt gelachen. De declamator Martens werd minder begrepen, hoewel zjjn spel uitstekend was. Hij sprak wat zacht waardoor hij achter in de zaal slecht te verstaan was. Tjjdens het bal werd nog door eenige leden voor gedragen. Zoo als altijd verleende ook thans onze „Voorwaar's" haar gewaardeerde medewerking. Het Bestuur kan met volle tevredenheid terugzien op dezen uitstekend geslaagden avond. Het woord van dank van den Voorzitter aan alle medewerkers, inzonderheid aan partijgenoot Van Leeuwen, was wel op zijn plaats. Bureau voor Arbeidersrecht. - Over de maand Januari 1909 werden 18 adressen verstrekt, waarvan Loonvorderingen 1 Arbeidscontract '2 Belasting 5 Burgerlijk Recht 6 Militie 1 Ongevallenwet 1 Diversen 2 Zjj waren over de volgende organisaties verdeeld: Timmerlieden „Arbeid Adelt" 2 S. D. A. P. 2 Glas- en Aardewerkers Alg. Ned. Metaalbewerkersbond 2 3 1 1 7 Zeevisschers „Vrede en Welvaart" Houtbewerkers ♦Ongeorganiseerden In deze vakken bestond geen organisatie. Uitvoering Tooneel. Zaterdag 20 Febr. a.s 's avonds 8 uur, geeft onze Tooneel vereeniging „Knnst en Strijd" een uitvoering met bal in de zaal „Excelsior," Oosthavenkade. Opgevoerd zal worden het propagandastukje „Kris Wob, Kandidaat voor den Gemeenteraad" en „Het Tes tament van de Wed. Poot." Bevolking. De loop der bevolking onzer ge meente van 1 Januari tot en met 31 Januari 1909 was als volgt M. V. Tot. Bevolking op 1 Januan 1909 10664 10929 21593 VermeerderingM. V. Tot. Geboorte 41 36 77 Vestiging38 50 88 86 79 165 10743 11015 21758 Vermindering: Overlijden Vertrek M. V. Tot. 10 13 23 43 45 88 53 58 111 Bevolking op 1 Februari 1909 Vermeerdering in Januari54. 10690 10957 21647 de klassebewuste vakbeweging) het resultaat vanzjji studie samen te vatten. Wij bevelen de lezing eu spreiding dezer brochure dringend aanzjj geeft cijfert en feiten in overvloed om het karakter der chr. vakbew. te kunnen omschrijven en zet in een helderen betoogtrant duidelijk uiteen, waarom de chr. vakbew. gedoemd it óf tot machteloosheid óf tot het doen van handlangers' diensten aan de vijanden der arbeidersklasse. Ook ts Schiedam kan het zijn nut hebben, met deze brochure druk te werken. Gemeentelijke zorg voor Werkloozen, door F. M. Wibaut Uitgave van den Brochurenhandel der S. D. A. P. Prjjs 10 cents. Verkrijgbaar in onzen afd. brochurenhandel, Wibaut behandelt achtereenvolgens de werkloosheid als maatschappelijk verschijnsel, de zorg voor de geor ganiseerde arbeiders bij werkloosheid en de zorg voor de ongeorganiseerde arbeiders bjj werkloosheid. Hij zet daarin het soc.-dem. standpunt in deze kwestie uiteen en de eischen onzer partij aan de gemeenten gesteld Vooral voor partijgenooten en geestverwanten een nattige brochure: ze kunnen er Wibaut op zijn eenvoudige zeer zakelijke wijze de werkloosheidkwestie in zien behandelen en daarvan niet anders dan zeer veel leeren. Wij hopen, dat velen onzer zich tot de lezing ervan zullen zetten, te meer daar ook hier en te Vlaardingen de der gemeentelijke werkloozenzorg aan de orde van dag is. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Hoe men „verslag" geeft. N ar ik verneem, hebben de anti-revolutionaire Rotterdammer en het SchiedamschVolks- blad verslag gedaan van een vergadering der christe lijke glasblazers, vorige week in „Patrimonium" ge houden, waarin de heer Smit van Amsterdam spraken ondergeteekende debatteerde. Volgens het verslag der bovengenoemde bladen, heli ik een „schromelijke onkunde" aangaande de christe lijke vakorganisatins aan den dag gel gd. Waaruit die onkunde bleek, wordt er niet bij ver teld. Dat behoeft natuurlijk niet. Maar ik wil er slechts de aandacht p vestigen, dat, die vergadering vrij slecht bezocht was en er niet één enkele niet-glasbewerket van antirev. zijde aanwezig was. Er was geen verslaggever; nóch van de Rotter dammer, nóch van het S c h i e d. Volksblad. En tóch hebben die bladen een „verslag". Rara, wat is dat. Er wa-i een gebod Gij zult geen kwade getuigenis spreken Voor de antirevolutionaire pers schijnt 't soms niet meer van kracht. P. de Bruis. De Christelijke Vakbeweging, haar wezen, omvang en ontwikkeling door Jan van den Tempel, 2e secr. van het N. V. V. Uitgave van de Uitg. Maatsch. voorheen Wakker C Prijs 10 cents. Verkrijgbaar in onzen afd. brochurenhandel. De schrijver behandelt achtereenvolgens den oorsprong en ontwikkeling der chr. vakbew., de chr. vakbew. en den klassenstrijd, de confessioneele of interconfessioneel vakbeweging en de chr. grondbeginselen tegenover de vakbew. om dan in een slotwoord (de toekomst is aan CORRESPONDENTIE. Corr. te VI. le kost 25 per week; 2e kost 40cent per week. De Administratie. STEUNPENNING. Schiedam. O. 10 ct., K. 2 ct., De Moker 10 ct. Voor het Verkiezingsfonds. B. 5 cent. Inrichting voor Kieuw Malthusianisme Middelen. Irragatoren vanaf f 1.50 tot f 10. Dagelijks geopend van 10—9 uur. ROTTERDAM. Bovenhuis. zeer grof, 11.per HL. f 1.40 per 100 Kilo. Zevengaters f 1.50 per 103 st. f 0.50 per baal. f 0.65. Puike Brieische Eigenheimers f2.25 en f2.50 per HL. de maat en kwaliteit. Wederverkoopers flink Rabat. Aanbevelend, GEBR JANSON, Hoofdstraat 121. N.B. Bestellingen worden vr^j aan huis bezord. Briefkaarten worden vergoed Boterstraat 30. GEOPEND; 's WOENSDAGSAVONDS van 8V2'O uur. TARIEFVoor leden van bij den Schied. Bestuurder>bond aangesloten vereeni- gingen f 0.10 voor anderen f 0.30. 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents. ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. 15 cent per week; f 1 95 per kwartaal Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 77a ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending. BUREAUX. KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. 5fS

De Moker | 1909 | | pagina 4