Aan de Schiedamsche Arbeiders. No. 52. ZATERDAG 27 Februari 1909. 8e Jaargang. ORCAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten niterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. Groote Openbare Vergadering, Een slappe boel. De Moker Aan de Postabonnees Aan de Stadsabonnees De Administratis. Afdeelingsnieuws. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj V00ruitbetaUng franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktie Gebouw „CONSTANTIA", Boterstraat 'SO. Bureau van Administratie Rhoonschestraat 7bcven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. By abonnement belangrijke korting. Voortgestuwd door den drang der georganiseerde arbeiders, die door hun inzicht in de maatschappelijke verhoudingen van lieverlede ook begrepen hebben dat de gemeentelijke overheid, nevens haar besturende taak, tók plichten heeft te vervullen tegenover de ekonomisch-zwakkeren en dientengevolge den eisch hebben gesteld dat de gemeente hare sociale taak zou vervullen, heeft de Schiedamsche gemeenteraad kortelings verordeningen vastgesteld, waarvan één regelende den werkkring der Arbeidsbeurs en één regelende de wjjze, waarop door de gemeente het groote euvel der werkloosheid zal worden bestreden. Dank zij echter verschillende elementen in onze Gemeenteraad, die, wél overtuigd zijnde dat het niet meer gaat eenvoudig alles wat naar leeniging der groote nooden van het volk zweemt, te negeeren, toch Alles doen om in de allereerste plaats de belangen van christelijke en ónchristelijke brandkast-bezitters te blijven beschermen, heelt de Schiedamsche Gemeenteraad de eerste proeve van hare sociale wetgeving tot een paskwil gemaakt! 't Is niet hier de plaats dit uitvoerig uiteen te zettengenoeg zij het te konstateeren, dat de verordening op de Arbeidsbeurs zóó is verknoeid, dat geen arbeiders-vereeniging, die dezen naam dragen mag, de instelling kan steunen genoeg zij het te konstateeren, dat de zorg voor de werkloozen is geregeld op zülk een echt- Schiedamsch-kapitalistische manier, dat geen enkele vakvereeniging deze vriendelijk (I)-helpende hand mag aanvaarden. Een krachtige volksbeweging moet tomen, dat de Schiedamsche arbeiders nog ruggegraat genoeg bezitten» ■zülk een manier van „weldoen" naar behooren te beantwoorden. Een krachtige volksbeweging moet ioonen, dat de Schiedamsche arbeiders niet alles slikken, wat alle mogelyke bourgeois-knechten hem gelieven voor te zetten. Een krachtige volksbeweging moet toonen, dat de Schiedamsche arbeiders schijn van werkelijkheid, ware leeniging van sociale nooden terdege van mooi-praten-en-niets-doen weten te onderscheiden. Als eerste poging, dat protest tegen de verknoeide werkloozenzorg tot uiting te brengen, roepen wij u op, arbeiders en arbeiders-vrouwen (gij vrouwen hebt toch óók groot belang by het werkloozen-vraagstnk!) tot de welke vanwege den Schied. Bestuurdersbond op MAANDAG 1 MAART, 's avonds 8 uur, in „Constantia" wordt gehouden en in welke P. DE BRUIN spreken zal over het onderwerp STEENEN VOOR BROOD De leden van den Gemeenteraad, in 't bijzonder de heer F. S. Goslinga, zijn voor debat uitgenoodigd. Deze vergadering moet slagen en moet een grootsche, krachtige betooging zijn tegen de schromelijke plichtsverzaking van den Raad tegenover de werkloozen. Zorgt allen er voor, gjj georganiseerden in het bijzonder, dat dit doel bereikt wordt. Wekt uw vrienden en kennissen in de fabrieken en daarbuiten op de vergadering te bezoeken. MAAKT PROPAGANDA! HET DAGELIJKSCH BESTUUR VAN DEN SCH1EDAMS0HEN BESTUURDERSBOND. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen W. de Gast, Callenburgstraat 56. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bjj adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Met 1 Maart begint het nieuwe kwartaal. Gij zoudt het werk der administratie verlichten indien het abon nementsgeld vóór 15 Maart opgezonden wordt per post wissel. Na den 15en wordt per postkwitantie over het abonnementsgeld beschikt. De Administratie. Met 1 Maart begint het nieuwe kwartaal. De volgende week zal de looper de kwitanties aanbieden. Afdeelingsvergaderingen. Schiedam, Zondag 28 Februari te 10 nur. Vlaardingen, Donderdag 4 Maart te half 9 uur. (Zie voor beiden de advertentie in dit nummer). Referendum. De referendumbrieven zjjn dezer dagen den leden bezorgd. Wie Zondag de huishoudelijke vergadering niet kan bijwonen, wordt dringend verzocht zjjn referendum- brief ingevuld en geteekend in de bns van „Constantia" of bij den secretaris te bezorgen vóór Zondag. HET BESTUUR. 8oc.-Bem Lees-Clnb. De leden dezer Club, welke han eontróleboekje nog niet hebben afgedragen aan een onzer, worden verzocht dit alsnog te doen ter contröleering. Het Bestuur, M. J. van Dijk. P. Ooms. Februari is al om en nog is 't een slappe boel op het verkiezingsterrein. Voor 't grootste deel is dat het gevolg van de werkloosheid der sociaal-demokraten. Teruggehouden door den inwendigen partijstrijd en de begeerte déaraan eerst een einde te maken, onthielden zich de sociaal-demokraten tot nog toe van die alge- meene actie en bedrijvigheid, die zij anders bij iedere gelegenheid ontwikkelen. En nu de S. D. A. P.-ers de andere partijen niet opjagen en opdrijven, en doen die ook niets en is 't een doode boel. Met een openbare vergadering hier en daar loopt het af. Al te duidelijk blijkt hieruit, hoe futloos en levenloos het er uit zou zien in de Nederlandsche politiek, indien er geen sociaal-demokraten waren. En hoe zon dat ook anders kunnen, waar niet één der burgerpartijen in zich zelve eenige vooruitstuiuende kracht bezit Zij staan allen op het standpunt, dat de kapitalistische voortbren gingswijze (om winst), de kapitalistische maatschappij (ieder voor zich) en de kapitalistische staat (de heeren de baas, de ondergeschikten koest zijngehandhaafd moeten worden en zjjn dus in den grond der zaak con servatief. En in een conservatief zit natuurlijk geen begeerte naar eenigen anderen vooruitgang dan dien van eigen inkomen en eigen bezit. Maar meer nog dan uit gemis aau kracht houden de burgerpartijen zich zoo stil uit angst en verlegenheid. De ontwikkeling der economische en maatschappelijke verhoudingen brengt dagelijks duidelijker de onhoud baarheid van het kapitalisme aan den daghet weet evenmin op internationaal-staatkundig als op economisch of maatschappelijk gebied een oplossing te vinden voor de steeds grooter en dreigender wordende kwesties. De diplomaten, vloten en legers kunnen den internationalen staatkundigen toe-tand niet meer aan. De kapitalistische ondernemers raken het stuur over de voortbrenging totaal kwjjt en scheppen crisissen en werkloosheid die hun volkomen boven het hoofd groeien. En op maat schappelijk gebied groeit daaruit een gewetenlooze bandeloosheid, een woeste verdierlijking, die met haar wilde vlammen het vernis der burgerlijke „beschaving" afschroeit. Tegenover al die teekenen van eigen onmacht staan de burgerpartijen angstig en verlegen met de handen in het haar. Wjj zullen hen even de rij laten passéeren. De oud-liberalen zoeken nog steeds naar een pro gramma. Of zij er ooit mee klaar zullen komen, is een groote vraag. Want zy staan theoretisch afwijzend tegenover iederen eisch van sociale wetgeving en weigeren de gemeenschap als regelaar der economische en maat schappelijke verhoudingen te aanvaarden. Maar het is nu reeds veel te laat om met een bloote afwijzing te volstaande proletarenklasse is daarvoor reeds te machtig georganiseerd en te klassebewust geworden. Het ligt voor de hand, dat zy dus niet weten wat te doen en maar steeds op hun program laten wachten. De Liberale Uniemannen zijn al niet in beter conditie. Niet zoo beginselvast als de oud-liberalen, meer gevoelig voor den invloed van den „tijdgeest", en bovenal meer practisch-aangelegd, laten zij voorzichtig hnn scheepje met zooveel mogelijk tegenstoom afglijden met den grooten stroom des tijds. Maar hun angstval ligheid en hnn achteraan komen werken schadelijk voor hen zelf. Zoo hebben zij ook nu de algemeene kiesrecht- leus aangeheven. Maar de massa die algemeen kiesrecht wil, verlangt dit niet om het theoretisch recht alleen zooals de Liberale Unie dit opvat. De massa wil het algemeen kiesrecht om een eind te maken aan den kapitalistischen staat en het heele kapitalisme. En er zijn er genoeg onder de mannen der Liberale Unie, die dat inzien en begrijpen en daarom meer neiging hebben om met de oud-liberalen in te stemmen. Uit onmacht- gevoel bljjven zij evenwel bjj de Liberale Unie als werkloozen. De vrijzinnig-democraten zjjn de clowns in het vrijzinnige paardenspel. Die doen acrobatisch, wisselen van costnum en stelen programma's en leuzen als echte clowns. En in 't praktische leven zjjn 't doodgewone liberalen of zelfs conservatieven. Hun acrobatische toeren

De Moker | 1909 | | pagina 1