Steunt het Verkiezingsfonds. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Kunst aan het Volk. Met een paar woorden wekken wij onze vrienden nog eens op het Beethoven- Concert van „Kunst aan het Volk" a.s. Zondagavond te bezoeken. Graat daar toch in groote getalen heen, en laat de gelegenheid, die K. a. h. V. geeft ons heer lijke muziek te leeren hooren, niet ongebruikt. Wie niet van muziek houdt, mist een der grootste genietingen, die er bestaan. En wie zich niet onder d n invloed wil stellen van muziek als van Beethoven, uitgevoerd zooals ook Zondag weer geschieden zal, onthoudt zich zelf moedwillig een genot zooals er te Schiedam slechts enkele malen in eenjaar te smaken valt! Cursusvergadering;. Wij vestigen ook te dezer plaatse nog eens de aandacht op den 5en Cursusavond der Metaalbewerkers op Vrijdag 4 Maart (zie de advertentie). Dan zal onze partijgenoot Heykoop het onderwerp Vakbeweging en geheelonthouding" behandelen. Waai de moderne arbeidersbeweging te Schiedam in haar gebouw „Constantia" de geheelonthouding in praktijk brengt, zal een theoretische uiteenzetting van den samen hang tusschen die twee meeningen kunnen belang in boezemen. Wij wekken dan onze georganiseerde vrienden ook dringend op, deze vergadering niet te verzuimen. Hultatuii-avond. MultatuH (Douwes Dekker) is nog steeds een denker en schrijver, wiens werken de bestudeering ten volle loonen. Aanstaande Dinsdag zal de afd. Schiedam van „de Dageraad" weer eens een avond aan hem wijden, zooals uit achterstaande advertenties blijkt. Indien de, ons onbekende, spreker niet beneden zjjn onderwerp blijft, zal er dien avond voor menigeen dus wat te leeren en te genieten zijn. De uitvoering van „Nieuw Leven." De ijverige tooneelvereeniging „Nieuw Leven" heeft voor haar 2e jaarfeest het stuk „Getrapten" in stadie geno men. De feestrede zal uitgesproken worden door Van Leeuwen. En het 3e deel van het programma bestaat uit een aantal kleinere, meest komische voordrachten. Wij hopen, dat vele deze uitvoering zullen gaan bij wonen. Want het streven om door stukken als „Getrap ten" propaganda te maken voor den vrijheidsstrijd der arbeidersklasse verdient gesteund te worden. Over het stuk zelf ontvingen wij nog de volgende beschouwing Het drama van Preczang „Getrapten" in de vertaling van lute Onman, dat de volgende week door „Nieuw Leven" wordt opgevoerd, is een heel leerzaam stuk, en wie een stuk „leven" wil zien doet goed de voor stelling bij te wonen, 't Zijn allen „getrapten" waarmede wjj in het stuk kennis maken. Gensiche is een getrapte machinist, uit de fabriek getrapt toen hem een ongeluk overkwam, maar zijn geest is helder gebleven, dat blijkt wel als hij weigeit onderkruiper te worden; zijn vrouw is door het zware leven neergetrapt, zij vat alles zoo kond, zoo bitter-koud op, 't leven is voor haar slechts een kamp om aan eten te komen. Zoo zouden we allen knnnen bespreken, maar 't zou te veel ruimte vragen. De dochter, de kelnerin, de heer-op-kamers, de baron, de zaakwaarnemer, de boekhouder, allemaal getrapten, de een maatschappelijk, de ander zedeljjk, en 't is de jonge arbeider Hermann Petsold, die slechts begiijpi en het leven ziet zooals het is. Het is een leerzaam stuk, maar veel hangt van het spel af, het stelt aan de opvoerenden heel hooge eischen. Dit laatste mag echter geen reden zijn weg te bljjven als arbeid^ rs-tooneelvereenigingeu toonen goed te willen dan moet dat worden p prijs gesteld. Een volle zaal is het beste middel een tooneelvereeniging te steunen in haar moeilijk streven. Doel van de verzekering tegen Werkeloos heid. Onder dezen titel plaatst de redactie der anti-revolutionaire Vlaardingsche Courantde volgeude driestar „Bij de bespreking van de rede van den heer De Bordes over bovenstaand onderwerp, kwam zeer duideljjk uit het doel, dat de spieker zich voorstelt te bereiken en wat de neutrale en S. D.-vakver- eenigingen najagen. De eerste wenscht dat het zal zijn een steun in den ontzaggelijken nood bij werkeloosheid voor georganiseerden, maar ook voor diegenen die niet bij een vakvereeniging zjjn aangesloten Terwijl de andere het meer bedoelen als een propagandamiddel voor de vakvereeniging. De laatsten willen dan ook volstrekt niets we'en van het opnemen van ongeorganiseerden, alsof voor deze menschen de nood bij werkeloosheid niet zoo nijpt. Ü8 heer De Bordes bestreed dit onbarmhartige drjjven van die vakvereenigingen op zulke wijze, dat nog beter zjjn bedoe en uit kwam." Wat ieier, die aan het politieke leven deelneemt, zoo langzamerhand verleert, dat is: verbaasd te staan over de ongehoorde brutaliteit waarmede vau kerkelijke zjjde, van meer speciaal anti-revolutionaire zjjde echter niet het minste, elke zaak van beteekenis wordt ver troebeld en in een leugenachtig licht gesteld. Maar al hebben wij verleerd ons hierover te verbazen, wij zjjn verplicht vn om de waarheid wille, èn om de zaak, èn ter voorkoming der verleugening die van dit optreden het gevolg zou kunnen zjjn, op deze verval- schingen den vinger te leggen en ze te bestrijden. Een leugen is de in dit driestarretje voorkomende bewering, als zouden de neutrale en sociaal-demo- kratische vakvereenigingen", om in het jargon dei- kerkelijke keeren te spreken, volstrekt niet willen weten van steun aan ongeorganiseerden Een leugen noemen wjj dit, d. w. z. dat de redactie hier haar lezers bewust onwaarheid te slikken geeft. En op de door den Vlaardingschen Bestunrdersbond belegde openbare vergadering over deze zaak, èn op de vergadering waarin de heer De Bordes sprak, is van de zjjde dezer zoogenaamde „neutrale en sociaal- demokratische vakvereenigingen" gezegd, dat zij on mogelijk hare verzekeringskassen voor de aan haar belangen en bedoelingen vijandige ongeorganiseerden konden openstellen, maar dat daardoor de mogelijkheid van steun aan ongeorganiseerden aan de gemeente niet wordt ontnomen Ten eerste kan zjj, de gemeente, toeslag verleenen op de uitkeeringen van mogelijk door ongeorganiseerden zélf te stichten speciale werkloozenkassen ten tweede als de gemeente of liever de meerderheid vau den raad, zóó brandt van ongeduld om de ongeorganiseerden te steunen, dat zjj de stichting van deze kassen niet kan afwachten, dan kan zij zelf de stichting eener Ge meentelijke Werkloozenkas ter hand nemen, en haar toeslag verleenen aan de daaraan contribueerenden. Zonder nu te willen uitwjjden over het zonderlinge verschijnsel, dat de in dit geval uit kerkeljjken en liberalen bestaande raadsmeerderheid zich uitput in be tuigingen van liefde en zorg voor ongeorganiseerde arbeiders, aan welke betuigingen een te bedenkelijker en onaangenamer luchtje is, omdat de heeren nog nooit bljjken hebben gegeven daarvan bjjzonder veel last te hebben, willen wjj constateeren, dat die „neutrale en sociaal-demokratische vakvereenigingen" nevens de vierkante weigering om het haar door de reactionaire raadsmeerderheid onder aanvoering van den heer De Bordes toegedachte karweitje op te knappen, den weg hebben gewezen om tot steun aan ongeorganiseerden te komen Wij maken ons geen illusies dat de redactie van dit „kerkelijke" orgaan den gedebiteerden leugen zal terug nemen. Dat zijn wij in zulke gevallen van de kerkelijke pers niet gewend. Maar wjj deden hiermee het onze om verleugening van het publiek te voorkomen. Maar nog op iets anders uit dit driestarretje willen wjj even den vinger 1-ggen. Er staat, dat de „neutrale en sociaal-demokratische vakvereenigingen" deze redactie is zoo ingeroest in de in haar kringen eangbne opvatting, dat de vakver eeniging slechts als een bijwagen der politieke partjj is te beschouwen, dat zij na ook maar spreekt van „sociaal- VERKIEZINGSKONDSWjj moeten niet door geldgebrek belemmerd kannen worden in onzen strijdNiets deden de burgerpar tijen tegen de werkloosheid. Wel knevelden zij de arbeiders nog sterker door de Wet op het Arbeidscontract. Vergeet dat niet één oogenblik en steunt ook ons demokratische" vakvereenigingen, omdat er een sociaal- demokratische Arbeiderspartij bestaatterwjjl toch de uitdrukking „sociaal-demokratDche vakvereeniging" de meest formidabele onzin is er staat, zeggen wjj, dat deze vakvereenigingen de verzekering tegen werkloos heid slechts beschouwen als een propagandamiddel, niets willen weten van het opnemen van ongeorganiseerden, en daarmee het verwijt verdienen van „onbarmhartige drijverij" te betrachten. De redactie verzuimt echter zoo'n onschuldig ver zuim te vermelden, dat de in 't algemeen tot haar richting behoorende vereenigingen „Patrimonium", St. Anthonius van Padna", ehiistelijke vissehers en kuipers. om slechts enkele te noemen eveneens slechts hun goedkeuring aan het Gentsche stelsel konden hechten en éénstemmig den eisch van opname der ongeorgani seerden in hare kassen afkeurden, zoodat dus ook haar eigen confessioneele organisaties naar haar eigen woor den de verzekering tegen werkloosheid slechts beschouwen als een propagandamiddel, door de weigering van onge- organiseerde-opname 2 het verwijt ^van onbarmhartige drijverij" veedienen. Maar dat „verzuimt" die „brave" redactie te ver melden Of liever om den spijker maar direct op den kop te slaan zij verzwijgt dit feit moedwillig, omdat zij en de kerkelijke politici in den grond der zaak maling hebben aan de meening derfarbeidersorganisties Het vergaat den plaatseljjken coufes-ioneelen vereeni gingen ditmaal zooals het „Patrimonium" al sinds jaren vergaat. De wenscheljjkheid, de noodzakelijkheid, de onmisbaarheid van dezen of genen socialen maatregel, bjjv. de uitbreiding van het kiesrecht, mag deze ve-- eeniging in den breede betoogen. In alle toonaarden bezingen, èf en wanneer en op welke wjjze een dergelijk punt in de actueelep politiek zou worden opgenomen, dit zullen de politiseerende heeren met volkomen mis kenning van de verlangers der arbeiders-organisatie zélf wel bepalen Zoo ook hier. De confessioneele vak- en algemeene vereenigingen hebben werkloozen-verzekering in den geest van het Gentsche stelsel gevraagd, met vol komen minachting dezer wenschen stemden de kerke lijke raadsleden het voorstel waarin hiermee rekening werd gehouden neer. Diezelfde confessioneele organisaties keuren één stemmig af het voorstel dat thans door kerkeljjke raadsleden zal worden ter tafel gebracht, indien niet alle teekeuen bedriegen zullen ook thans weer deze vereenigingen door hun „eigen" mannen onder de voeten worden geloopen Wjj weten het: dit is slechts één der vele lessen uit den harden leerschool dien de confessioneele arbeiders zullen hebben te doorloopen. om te komen tot het besef, dat hunne organisaties door de kerkeljjke heeren niet met vreugde worden begroet en gesteund, maar slechts worden geduld als het kleinere kwaad tegenover dat grootere der algemeene vak- en politieke arbeiders organisatie, als een dam tegen de naar beter en mooier tjjdeu opstrevende georganiseerde arbeidersmassa's, dien zij zullen te hebben doorloopen om te komen tot het besef dat ook hunne plaats is in onze rjjen Aan ons de taak door onvermoeide werkzaamheid te zorgen, dat deze lessen elkaar opvolgen in steeds sneller tempo, opdat spoedig konie de tjjd, dat de heeren ver geefs dit breekijzer hanteeren Schrob je eigen straatje. In het nommer van Zaterdag j.l. driestar de redactie van ditzelfde blaadje over ons Buitengewoon Congres te Deventer. Niet dat zij zich tot een eigen oordeel heeft weten op te werken. Daarvoor acht zij zichzelf blijkbaar nog te groen, hoewel zjj blijkens het in voorgaand artikel onderhanden genomen stukske in het verzwjjgen van waarheid en debiteeren van leugens niet voor haar collega's uit andere plaatsen behoeft onder te doen. Zjj neemt, echter als driestar, dus met instemming over hetgeen Centrumen Land en Volkvan ons Congres hebben gezegd. Der langen Reden kurzer Sinn is, dat de arbeiders in onze partjj voor spek en boonen meedoen en dat de vrjjheid van spreken bij ons finaal den nek is omge draaid En over het een, en over het ander mag de redactie van het orgaan eener partij spreken, waarin bljjkens de in voorgaand stek geconstateerde teiten het spreken der arbeiders tot nn toe werd beschouwd als dat van onmondige kinderen, die men onder elkaar laat stamelen, maar wier gekeuvel men met vaderljjke minachting geen aandacht waardig keurt; daarover mag spreken de vertegenwoordigster van een partij, waarin dus tot nu toe de vrijheid van medespreken voor den arbeider nooit heeft bestaan De op dit gebied heerschende opvattingen in de „christelijke" partijen zjjn zóó middeneeuwsch, dat een oordeel over de desbetreffende toestanden in onze partij voor alsnog niet tot hare competentie behoort Schrob je eigen straatje, waaide redactie! Kunst en Strijd". Zaterdagavond j.l gaf onze tooneelvereeniging „Kunst en Strjjd" een gezellige bij eenkomst, die door onvoorziene omstandigheden minder goed bezocht was, dan met recht kon worden verwacht. Toch had het ongewone van een half bezette zaal niet dien invloed, dat de opgewekte stemming, die deze bjjeenkomst kenmerkt, er door werd gedrukt. Op verdienstelijke wjjze werden de beide nummers „Kris Wob, kandidaat voor de Gemeenteraad" en „De Erfgename van de Weduwe Poot" opgevoerd. Met beide stukjes had de vereeniging veel succes. Te constateeren valt dat het spel zeer vooruitgaat. Met een dansje, afgewisseld door ernstige en luimige voordrachten, werd de avond besloten. Vrouwenkiesrecht. Dinsdagavond j.l. sprak voor de onlangs opgerichte afdeeling der Vereeeiging voor Vrouwenkiesrecht Mej. Martina G. Kramers van Rotterdam voor een kleine 100 personen. Op de bekende wijze behandelde de spreekster haar

De Moker | 1909 | | pagina 3