No. 5. ZATERDAG 3 April 1909. 9e Jaargang ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij, Stnkken yoof 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nur in het bezit der Redactie zijn. De Moker Afdeelingsnieuws. Een ernstig praatje met onze lezers. Wat het verschil is, De katholieke taktiek, ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj vooruithetaUng. franco per post 30 cent J y Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktle Gebouw „CONSTAMTIA", Boterstraat 30. Bureau van Administratie Bhoonschestraat Yboven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen: W. de Gast, Callenbnrgstraat 56. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Vergadering van de commissie voor de propaganda inzake De Moker'" Zaterdagavond 9 unr in „Constantia". Alle 9 moeten present zijn. Meerdere liefhebbers zijn welkom. Partijgenooten welke hun biljet inzake de contributie- heffing nog niet hebben ingeleverd worden verzocht dit zoo spoedig mogelijk te doen. Degenen welke er nog geen een ontvingen of welke is zoek geraakt gelieve er een bij ons aan te vragen. Het Bestuur. De inkomsten van „De Moker" zijn niet voldoende om de uitgaven te dekken. De steunpenning levert niet genoeg op om in dat tekort te voorzien. Wij moeten das zorgen voor verhooging der inkomsten op andere wijze. En daarvoor roepen wij de medewerking in van onze abonné's en lezers. Wie wil vrywillig zyn abonnementsgeld verhoogen Er zijn er onder onze abonné's en lezers, die dat niet kunnen, maar er zijn er ook genoeg die dat wel kunnen. Deze laatsten wekken wij op, hun abonnementsgeld te verhoogen tot 40 of 50 cent per 3 maanden (per post 45 of 55 cent), en daarvan mededeeling te doen aan de administratie of aan den colporteur. Voorts wekken wij onze lezers op, in hun omgeving voor nieuwe abonné's en lezers te zorgen en die eveneens aan de administratie of den colporteur op te geven. En dan verzoeken wij onze lezers dringend, de advertentie-rubriek niet te vergeten. Onze adver tentieprijzen zijn laag. Ons lezersaantal is zeer groot. Komt, abonné's en lezers, legt deze dringende aan maning nu eens niet ter zijde maar handelt naar ons verzoek! En zorgt ervoor, dat wij het nieuwe kwartaal kannen ingaan met vele verhoogde abonnementsgelden, vele nieuwe abonné's en een flink getal advertenties De arbeidersbeweging groeit heerlijk te Schiedam. Dat moet ook bleken uit een groeiende belangstelling voor ons arbeidersblad. De Redactie en Administratie. Zooals bekend is, hebben de Liberale Unie en de Vrijzinnig-Democratische Bond op hun verkiezingspro gram bovenaan gezetalgemeen kiesrecht en onder- domspensionneering. Ook de S. D. A. P. stelt die punten vóóraan. Een oppervlakkige redeneering zal hieruit den slotsom trekken, dat Liberale Unie, V. D. B. en S D. A. P. dus wel samen kunnen gaan. En toch is niets minder waar dan dat. L Wat wél waar is, is ditdat in de Tweede Kamer L. U., V. D. B. en S. D. A. P. op die punten zul len kunnen samenwerken, indien tenminste door die beide burgerlijke partijen dan geen verknoeiïngsmaatregelen worden ingesteld. Maar evenzeer waar is ditdat de S. D. A. P. even graag zetels op liberalen en vrijzinnig-demokraten als op alle andere burgerpartijen wil veroveren. En daarom kan de S. D. A. P. onmogelijk samengaan met welke burgerpartij ook. Het is n.l. de S. D. A. P. met haar eischen van algemeen kiesrecht en ouderdomspensionneering om iets anders te doen dan de L. U. en den Y. D. B., en in dit verschil ligt de reden van het niet kunnen samengaan en zelfs van de noodzakelijkheid van bestrijding. De L. U. en de V. D. B. zijn totdiepiogrameischen gekomen onder den dwang der voortdringende arbeiders beweging. Beiden zijn voorstanders van handhaving van het kapitalisme, maar beiden zien ook in dat de georganiseerde arbeidersmassa gewicht in de machtschaal gaat leggen. Daarom hebben zij een paar van de meestdoorgedrongen arbeiderseischen overgeno men, hopende aldus een arbeidersaanhang te krijgen. De looze politieus der L. U., de heer Goeman Borgesius verklaarde het ronduit„het is een daad van verstan dige politiek, de bakens te verzetten als het getij ver loopt." Duidelijker hoeft het niet: de L. U. zag het getij verloopen, zag den stroom zwellen der georgani seerde arbeidersbeweging, en probeert nu zich door dien stroom te laten voortstuwen. Met den V. D. B., bekend om zijn politieke weerhangerjj staat het net zoo. Derhalve: voor L. U. en V. D. B. zijn algemeen kiesrecht en ouderdomspensionneerig geen eischen, voort vloeiende uit hun beginselstandpunt of- program, maar eischen, op het program geb-acht wegens het verloopen van het politiek getij, gesteld om arbeidersstemmen te winnen. Met beginselpolitiek heeft dat niets te maken. Zuivere hengelpolitiek is 't, en als zoodanig onbetrouw baar en krachteloos. Geheel anders staat het met de S. D. A. P., de poli tieke organisatie der zelfstandige arbeidersbeweging. Deze is niet tot den eisch van algemeen kiesrecht en ouderdomspensionneering (staatspensionneering) gekomen, omdat „het getjj verloopt" en het dus in haar belang zou zijn „de bakens te verzetten". In tegendeel door de organisatie der arbeiders heeft zij zelve den stroom verwekt, die nu L. U. en V. D. B. dwingt „de bakens te verzettenHet is dus haar werk, de invloed van haar macht en niets anders, wat nu deze burgerlijke partijen heeft genoopt, een paar van haar eischen over te nemen. En die arbeiderseischen, die programeischen der S. D. A. P., vloeien logisch en noodwend'g voort uit de arbeidersbeweging zelve. Het zijn mijlpalen op den weg naar het doel dier arbeidersbeweging, welk doel de vernietiging van het kapitalistisch voortbrengingsstelsel is. Dat zij dus geen onbetrouwbare scharrelarijen met bakens, maar volkomen onmisbare hulpmiddelen tot be reiking van het doel der arbeidersbeweging zelve. Dat is het verschil. En dit verschil is zóó onmetelijk groot, dat de arbeidersorganisatie er niet aan denken zal, haar opmarsch te staken of haar marschrichtiug te wijzigen ter wille van zoo'n paar gemaskerde kapita listische partijen. Uit de concessies van L. U. en V. D. B. maakt zjj alléén op, dat zy zelve op den goeden weg is en flink toeneemt in macht En de vriendelijk- glimlachende hengelaarsgezichten van L. U. en V. D. B. maken op haar den indruk van te behooren aan menschen, voor wie ze op haar hoede moet zijn. Op 't aanschouwen daarvan sluit ze onwillekeurig even de gelederen nauwer, alsof ze een onverhoedschen aanval had te duchten. En gaat dan vastberaden verder op haar eigen weg, zonder zich om anderen te bekomen. Zeker, straks, in 't Parlement, dan zal de S. D. A. P. voor haar eigen eischen steun kunnen vinden bij L. U. en V. D. B. indien deze dan tenminste niet roet in het eten willen gooien, wat nog zoo zeker niet is. Maar nu, in den verkiezingstijd, nu zijn L. U. en V. D. B. als burgerlijke partijen even goed onze tegen standers als alle andere burgergroepen. Dat moeten wij in geen geval vergeten. Ook te Schiedam zijn de Roomschen druk in de weer, om gesteund door het Roomsche kapitaal hun Roomsch clericalisme zoo volledig mogelijk te maken. Heeroom de baas op ieder gebied, dat is de leus. De Katholieke dans club onder bescherming van 3 pastoors was de meest vermakelijke vorm van deze actie. De Roomsche coö peratieve bakkerij is er de laatst-verschenen oplaag van. Twee machtige factoren zijn hierbjj in 't spelde macht van het kapitaal en de macht van den priester door de biecht. Die twee zijn de eersten van het driemanschap, Kapitaal, Kerk, Kroeg, dat men in het gebouw van den R. K. Volksbond te Schiedam met zijn groote winst gevende vergunning aan 't werk ziet, en welks heerschappij in de zuiver Room sche streken van ons land de afzichtelijkste ontaarding heeft gebracht. Dat de katholieken de belangen van het Katholicisme behartigen en hun pauselijke kerk ook in Nederland machtiger trachten te maken, is hun recht en van hun standpunt nit ook hun plicht. Maar ons recht en onze plicht is, zonder ophouden te wijzen op de zedelooze ontaardende taktiek, die zij daarbij volgen. Wanneer iemand kapitaal bezit en dat gebruikt om het een of ander tot stand te brengen dat hij nuttig en goed vindt, dan is dat op zich zelf nog geenszins eedeloos. Integendeel kan dat van zedelijk standpunt uit zeer hoog staan. Om een voorbeeld te geven indien de heeren van der Schalk en de Groot hun kapitaal eens gebruikten om „Volkshuisvesting", waarvan zjj de leidende krachten zijn, aan het doel van de Woning wet te doen beantwoorden zonder de geweigerde mede werking van den Gemeenteraad, dan zou niemand het recht hebben, van zedelijkheids standpunt iets anders te doen dan zulk een daad te prijzen. De heeren zullen het natuurlijk niet doen, daarvóór zijn zjj veel te kapi talistisch aangelegden daarvoor zou een dergelijke daad als uiterst antikapitalistisch te veel in botsing komen met het zuiver kapitalistisch karakter onzer maatschappij. Wij namen het geval slechts als voorbeeld. Maar wanneer die heeren zulk een daad konden ver richten en dan ook verricht hadden, en zij maakten dan gebruik van hun geldelijken en werkgevers-invloed om van hen afhankelijke menschen te dwingen, in hun huisjes te gaan wonen, dan zou door de onzedelijkheid van dezen dwang ook het gebruiken van hun kapitaal om een dergelijk doel onzedelijk worden. Zoo is het van de Roomschen op zich zelf niet ver keerd en niet afkeuringswaardig, dat zjj hun kapitaal gebruiken om allerlei tot stand te brengen, dat in hun oogen en volgens hun opvattingen en oord-el goed en nuttig is. Indien anderen dat dan, uitgaande van andere eischen en inzichten, niet goed niet nuttig vinden en het dus willen bestrijden, dan blijft zulk een strijd een meeningenstrjjd zonder meer en wordt deze in vele gevallen in onze kapitalistische maatschappij ten slotte een machtstrijd. Maar dan kan alles wat de menschen zedelijk vernedert en ontaardt vér gehouden worden van zulk een strijd. De Roomschen volgen evenwel een taktiek van dwang door middel van hun priesters en den biechtstoel, die van zedelijk standpunt uit zóó laag staat en zoo zede loos is, dat men er zich niet over verbazen kan wan neer men de de Roomschen hoort beschuldigen van de huldiging van de leer het doel heiligt de middelen. Zoo is het op zich zelf heel natuurlijk, dat de Room schen een eigen Roomsche Coöperatie oprichten. Maar wanneer de priesters rondgaan om hun schaapjes met zachten, middelmatigen of harden dwang te nopen, brood van die Room-che Coöperatie te betrekken, dan maken zjj de oprichting van die Coöperatie tot een zede looze daad. Het is niet zedeloos, te trachten iem md door redeneering tot een ander inzicht te breDgen. Maar het is wel zedeloos iemand tot een ander „inzicht" te dwin gen door hem te dreigen met het toepassen van 't een een of ander priestelijk of kerkelijk tuchtmiddel. Het gevolg van deze Roomsche taktiek is daardoor zoo diep treurig, van zedelijk standpunt uit. Afhanke-

De Moker | 1909 | | pagina 1