Steunt het Verkiezingsfonds. Rome's verval. Ditjes en Datjes. Uit de Vakvereenigingen. lijke menschen buigen, bukken, huichelen een andere overtuiging dan ze hebben, handelen in strijd met hun wezenlijke inzichten, worden verbitterd, bederven in den grond van hun mensch-z\jn. Hun zelfstandig zedelijk be wustzijn wordt op nonactiviteit gesteld en vervangen door een priesteljjk voorschrift, dat hen wel tot slaafsche Eoomschen maakt. (De Eoomschen noemen dat „goede zonen der kerk"), maar op hun persoonlijk mensch-zjjn als een stormwind op vruchtbloesems inwerkt. Hiertegen richt zich ook ons verzet. Dat Eome zjjn denkbeelden verkondigt en door propaganda zjjn aan hang tracht te vergrooten. Ons best. Wat wij voor ons zelf opeischen, gunnen wij aan ieder ander en eischen wjj voor ieder ander. Maar tegen een taktiek als de zooeven genoemde komen wij met kracht op. Wij willen bij deze gelegenheid eens een vergelijking maken, en stellen tegenover de demoraliseerende tak tiek der Eoomschen de menschverbeterende en mensch- verheffende taktiek der arbeidersorganisatie. Wjj stellen het jenevergedrink in den E. K. Volksbond tegenover de alcoholbestrjjding in „Constantia". Wjj stellen den menschvernederenden dwang der priesters tegenover de menschelijkheid-ontwikkelende en -verheüende propa ganda onzer mannen en vrouwen uit de vakbeweging en de S. D. A. P.. Wij stellen den domperinvloed en het ontwikkelingsverbod van Eome tegenover den ont wikkelingsarbeid der moderne arbeidersbeweging. Aan beide zijden propaganda en werkzaamheid, maar aan de Roomsche zijde (zie Limburg en Brabant een demoraliseerende menschvernederende taktiek en een daarmee overeenkomend treurig resul taat, en daartegenover aan onze zijde een taktiek, die de menschen geestel^k en zedelijk verheft en verbetert. Verleden Zondag werd door de E. K. Propaganda- club St Paulus aan den uitgang der kerken verspreid de in 1906 verschenen brochure: Over het gemengde huwelijk, een ernstig woord tot Katholieken, door Christianus, E. K. Pr.. Het „zondig" samengaan van Eome met Dordt op politiek gebied heeft noodzakelijkerwijze een verflauwing der grenzen tusschen Katholieken en Protestanten ten gevolge gehad. Zoo schrijft priester Christiaan het getal van zulke verbintenissen tusschen Katho lieken en gedoopte Protestanten is in de laatste jaren schrikbarend toegenomen. Ja, vriend, als men paarden en ezels samen de wei inzendt, dan krjjg-ja muilezels. Eome en Dordt hebben samen uitgevonden, dat Eoomschen en Protestanten stoelen op denzelfden wortel des geloofs. Hoe kan men er zich aan die zijde nu over beklagen dat die één en dezelfde wortel ook maar één plant oplevert, de plant des gemengden huwelijks Boontje komt ook ditmaal om zijn loontje. Priester Christiaan vertelt van een straat met meer dan zeventig gemengde huwelijken, stoelende op denzelfden wortel des geloofs. Wij vinden dat nog veel te weinig voor één enkele straat. Maar Heeroom's invloed takelt hierdoor af. Hoort priester Christiaan klagen, dat er een zeer groot getal is van hen, die aan het verkeeren zijn, zonder dat men er iets van weet en van wie men op een goeden dag hoort dat zij burgerlijk zijn ge trouwd Ook al weer geen wonder. Heerom beeft ter wille van de voordeelen der politieke macht een politiek huwelijk gesloten met den politieken dominé. Heerooms schaapjes sluiten nu eveneens huwelijken met dominé's schaapjes. Dat kan men schapen toch niet kwalijk nemen, dat zij hun herders volgen? Wat doet zoo'n herder dan ook zulk een voorbeeld te geven. En nu doet Heerom moeite om een eind te maken aan die „schrikbarende" toename der gemengde huwe lijken, door daartegen te keer te gaan. Priester Christi aan schrijft Het gemengde huwelijk, de echtverbintenis tus schen een katholiek en een gedoopten protestant is wel geldig maar ongeoorloofd. Nou, denkt natuurlijk de katholiek, als 't maar geldig is, wat ban 't mij dan schelen dat het tevens ongeoor loofd is. Geoorloofde geldigheid of geldige geoorloofd heid is wel pleizierieer dan ongeoorloofde geldigheid of geldige ongeoorloofdheid. Maar de hoofdzaak is, toch, dat het huwelijk geldig is. Of dit te velde trekken tegen de protestanten, liefst de „gedoopte" protestanten, niet „dezelfde wortel des geloofs" zal doen niteenscheuren, weten we niet zeker. Maar het moet toch wel verkoelend werken op de onderlinge liefde der clericale partijen, wanneer de ééne op een dergelijke wijze de andere over den hekel haalt En dan vervalt men dus van het eene nadeel in het andere. Dat is alles verval. Klassenstrijd. Uit Bladel wordt aan De Tijd gemeldNaar wij vernemen, is op, de sigarenfabriek der firma Maas alhier den werklieden aangezegd, dat zij allen voor het lidmaatschap van den Katholieken Tabakbewer- kersbond moeten bedanken. Wanneer zij hieraan geen gevolg geven, zullen zij over 8 dagen worden ontslagen. Dit berichtje deed deze week de rondte door de Nederlandsche pers. In een katholieke gemeente zegt een katholiek patroon zijn katholieken arbeider dus den dienst op, indien zij niet bedanken voor hun lidmaat schap van den Katholieken Tabaksbewerkersbond, staande onder bisschoppelijk toezicht. Niet het katholieke kerkgeloof vereenigt hier, maar de klassenstrijd verdeelt hier. En het is ook hier weer de patroon, van wien de aanval uitgaat. Om te onthouden Het royement van een paar bakkers. Er is ons verweten, dat wjj in ons artikel over den strijd der bakkers hebben gezwegen over het royement van een paar bakkers door de vereeniging van bakkers patroons. Wjj zwegen daar over, omdat het heele royement buiten ons betoog viel, maar wij willen er graag ook het onze over zeggen. Daar de statuten en het huishoudelijk reglement der bakkerspatroonsvereeniging ons onbekend zijn, kunnen wij niet uitmaken of het besproken royement door die voorschriften werd geëischt of dat dit royementsvoorstel uitsluitend het antwoord was op het besluit tot prijs verlaging door de bekende 4 groote bakkers. Wij ver moeden intusschen het laatste. In dat geval heeft het royement alleen zin, indien de prijsverlaging geschied is in strijd met de bepalingen of overeenkomsten der bakkerspatroonsvereeniging. En zoover wjj kunnen nagaan, is dat niet het geval. Zoodat dan het royement niets zou zijn dan een daad van oorzaak van de zijde der getroffen bakkers. En dan is dit heele royement niets meer en niets anders dan een simpel uitvloeisel van de ondefrlinge vijandschap der bakkers, voortkomende uit den dwang der concurrentie welke weer een product is van het kapitalisme. Ook deze gebeurtenis is dus een eenvoudig uitwerksel van het burgerlijk voortbrengingsstelsel, niets dan een zeer gewoon verschijnsel in de burgerlijke maatschappij. Concurrentie en Reclame. De firma A. Kreymborg Co., zond ons een reclameboekje waarin be halve haar eigen advertenties een groot aantal zeer prak tische wenken voor het dagelijksch leven voorkomen, o. a. de wettelijk vereischte huwelijksstukken, de wet telijke eischen van aangiften in geboorte en overlijden, het faillissement en zijn wettelijke regeling, een model voor sollicitatiebrief, de spaarbank, het successierecht, en al wat met die onderwerpen in verband staat. De praktische inrichting van het boekje waarborgt de firma, dat men het niet zal weggooien, en verzekert haar dus een, meer blijvende reclame, wat de concurrentie al niet uitwerkt. Een oude bekende. In dit blad komt een advertentie voor van onzen ouden vriend Mol, 's Graven- hage, die zich aanbeveelt voor de levering van ver schillende artikelen, die iedere vakvereeniging zoo wel eens noodig heeft. We willen gaarne voldoen aan het verzoek, op Mols handel de aandacht te vestigen en zijn overtuigd, dat elk onzer, zoo hij of zijn vereeniging iets behoeft dat ook Mol leveren kan, men den ouden strijder niet ver geten zal. Huish. Vergadering. De huishoudelijke ver gadering van verleden Zondag bracht de besprekingen over „De Moker* ten einde. Besloten werd het bestaande formaat te handhaven en eenige middelen tot verbete ring der inkomsten te beproeven. Mochten die niet baten, dan zou tot verhooging van het abonnement moeten worden overgegaan. Men zie verder aan 't hoofd van dit No. geplaatste stukje van Eed. en Adm. Voorts werd besloten, uit de afdeelingskas een bedrag ten behoeve van „De Moker" beschikbaar te stellen. By ieder 8-maandelijks verslag zal de grootte van dat be drag worden vastgesteld. Verder besteede de vergadering haar tijd aan de vaststelling eener nieuwe contributieregeling. In haar Januari-vergadering had de afd. het bestuur opgedragen een progressieve contributieheffing te ontwerpen. Het bestuur kwam nu met reeksen van cijfers en bereke ningen. De afd. besloot ten slotte een proportioneele (naar verhouding of proportie van het inkomen( pro gressieve (met stjjging of progressie van het contributie procent bjj stijging van inkomen) contributieheffing in te voeren, behoudens de goedkeuring van het P. B. Het belastbaar inkomen zal worden het werkelijke in komen verminderd met een vastgestelde som voor kinder aftrek. Het contributieprocent zal worden 5% procent tot een belastbaar inkomen van f 600.telkens een 1/i procent meer voor iedere stijging van f 200. Vrouwelijke partijgenooten, wier echtgenooten ook lid der partij zijn, en die geen zelfstandige inkomsten hebben, zullen minder betalen; de afd. moet nog vast stellen, welk bedrag. Besloten werd ook nog, Constantia in geen geval beschikbaar te stellen voor een dansclub, ook al stond die onder leiding van partijgenooten of geestverwanten, omdat een dansclub ieder propagandistisch karakter mist. De rest van de agenda werd vastgesteld tot een voort gezette hnish. verg. op Zondag 4 April. Dan komen dus nog aan de orde het 3-maand. Mokerverslag, de benoeming van Congres-afgevaardigden en de beschrij vingsbrief voor het Congres. Ook nu werden weer een paar nieuwe leden inge schreven. Ons Kinderkoor. Met genoegen kunnen we melding maken, dat de oprichting van ons kinderkoor is verzekerd. Het getal ingeschrevenen heeft de ver wachting overtroffen. Omtrent de contributie en de tijd van repetitie zal spoedig een regeling worden getroffen, zoodat (waar schijnlijk Zondag 11 April, 's middags van 12732 uur) een aanvang kan worden genomen. In het nummer van de volgende week zal per adver tentie het een en ander worden medegedeeld. De gelegenheid tot inschrijving van kinderen willen we nog openstellen op Zondag 4 April a.s. des namiddags van 57 uur in „Constantia". Het Bestuur van „Excelsior". VEEKIEZINGSEONDSWij moeten niet door geldgebrek belemmerd kunnen worden in onzen strijdNiets deden de burgerpar tijen tegen de werkloosheid. Wel knevelden zij de arbeiders nog sterker door de Wet op het Arbeidscontract. Vergeet dat niet één oogenblik en steunt ook ons Vrijzinnig-democratisch De middelen, die de vrijzinnig-democraten gebruiken om arbeiders in hun gelederen te krijgen, kenmerken zich vaak door een vunze lucht. Hun hoofdkrant is er niet tevreden mee, den anarchist Samson de rubriek Vakbeweging toe te vertrouwen. Het doet gul mee aan de anar chistische lastercampagne tegen de vakbeweging van het N. V. V. Een kras staaltje daarvan vinden wij in „De Vakbeweging" aan de kaak gesteld. Wij nemen als een leerzaam voorbeeld van vrjjzinnig-democratische taktiek over Nieuwe leugencampagne. De vrijzinnig-demo cratische partij zou toch o zoo graag, een legertje ar beiders achter zich hebben en het Werkliedenverbond is daar te klein toe. Daarom wordt in Land en Volk' openljjk een oproep gedaan om een nieuwe federatie van vakvereenigingen op te richten, die „neutraal" zal zjjn. Daarover heeft de voorzitter van het Werklieden verbond het op de algemeene vergadering ook al gehad. Maar waarom doet men het toch niet De „Arnhemsche Courant" schreef immers reeds dat het N. V. V. aan bloedarmoede leed, daar het onder zulke bekrompen leiding staatEn „Land en Volk" beweert dat het „tijd" iswelnu, men late den goeden tjjd niet voorbijgaan. Of is het noodig eerst nog eene serie leugens te verbreiden tegen ons om te trachten wat bres te schieten Het hoofdorgaan der Vrjjzinnig-democraten liegt nu weer „Anders stond het met den „modernen" leider van de Ned. Ver. van Spoor- en tramwegpersoneel, den heer Oudegeest. Hij liet zich en de Vereeniging, welker belangen hem waren toevertrouwd, leiden door de politieke leiders der sociaal-democratie, buiten zjjne organisatie. In werkelijkheid was in 1903 de leiding zijner vakorganisatie in handen van den heer Vliegen, den heer Gorter, mevrouw Eoland Holst. De heer Oudegeest was dagelijks te vinden in de bureau's van Het Volk. Dit is de oorzaak geweest van de ramp, waardoor in 1903 de vakorganisatie is getroffen. Is in deze ondergang de Machinisten vereeniging mee gesleept, is dit toe te schrjjven aan het feit, dat deroe- kelooze leiding der politteke agitatoren te veel vat had on de verhitte gemoederen der arbeiders, dan dat het aan de bezadigde vakmannen mogeljjk bleef, den toestand te be- heerschen. Onder hen Holtrop. Hun positie was uiterst moeiljjk. Gegevens, welke voor de organisatie van het hoogste belang waren, vonden hun weg naar de politieke

De Moker | 1909 | | pagina 2