Mededeelingen No. 9 ZATERDAG X Mei 1909. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. voor den De Moker Afdeelingsmeu ws De 1-Mei-dag. MEI. 1 MEI. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj vooruitletaU franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Bureau van Redaktle Gebouw „CONSTANTIA", Boterstraat 30. Bureau van Administratie Rhoonscliestraat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Dwaaimq te 8 uur vertrekt de stoet vanaf riCUPfr „CONSTANTIA". De deel nemers zorgen dus behoorlijk op tijd te zijn. ALLE vaandels onzer vakvereenigingen moeten mee. De banierdragers gelieven te kwart vóór acht aanwezig te zijn. Ieder schaart zich achter het vaandel zijner vakvereeniging. Men loope vier aan vier. In den optocht mag niet worden gezongen. De stoet trekt vanaf „Constantia" langs Overschiesche straat, Overschiesche dwars straat, Singel, Broersvest, Lange Nieuwstraat, Hoofdstraat, Brouwerstraat, Groenelaan, Hagastraat, Nieuwe Haven naar de S. O. V. Men neme vooraf de toegangskaarten, opdat aan de zaal geen oponthoud ontsta. Het Bestuur van den S. B. B. P. de Bruin, Voorz. J. M. van Pelt, Secr. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam Nienwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen: W. de Gast, Oallenburgstraat 56. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Colportage. Voor den 1 Mei avond hebben we colporteurs noodig in de zaal. Eenigen stelden zich daarvoor beschikbaar maar gaarne zagen we er meer. De Broch.-handelaar. Openbare Vergadering. Dinsdag 18 Mei begint onze Atdeeling met haar verkiezingsactie. 's Avond 8 nar heeft er een Openbare-Vergadering plaats in Constantia met onzen candidaat Dr. J. v. Leenwen, als spreker. Wij verzoeken de vakvereenigingen dien avond geen vergadering te beleggen, opdat een ieder er heen kan gaan. Voor de Afdeeling. J. M. VAN PELT, 2e Voorz. M. J. VAN DIJK, Secr. Referendums. De biljetten voor het referen dum en verkiezing Partij-Bestuur worden in het begin der volgende week den leden toegezonden. Departijge- nooten wordt verzocht ze voor Zondag 9 Mei in te leveren, 't zjj bjj den Secretaris Dwarsstraat 60-, of in de bns van „De Moker" in „Constantia". Laten alle leden nu eens deelnemen. Het Bestuur. Propaganda voor „De Moker". Voortaan zullen wij iedere week verslag uitbrengen in ons blad aangaande de ervaringen die we met de verspreiding, etc., opdoen. Van deze week kunnen we niet anders melden dan dat we 100 Mokers hebben verspreid in de Gorzen en inplaats van met 10, maar met 5 man waren. Deze keer moeten allen present zijn. Mochten er onder de abonnees of lezers van „De Moker" zjjiK welke er nog een gratis ontvingen dan moeten ze er maar geen rekening mee houden. Vanwege de kolos sale verlichting iu het Zuidelijk gedeelte der Gorzen kunnen wij geen nnmmer onderscheiden. De Commissie. Vlaardingen. De leden van de afdeeling Vlaardingen worden attent gemaakt op deafd.-advertentie in dit nnmmer. Nederland is een eigeraardig land, voor een groot deel niet door de natuur gevormd maar op de natnnr veroverd. En nog steeds inurt de strijd tasschen natuur en mensch om het bezit van dat land voort. Onver zettelijk tot koppigheid toe is daardoor een volkskarakter eigenschap geworden. De onverzettelijkheid is. ook wéér te vinden in den strijd der Nederlandsche arbeidersklasse, die zich voor genomen heeft de macht te veroveren op de Nederlandsche burgerklasse en zich door niets en niemand van dat voornemen laat afbrengen „Zooals onze vooronders ons'land veroverden op de natuur, zoo zullen wij de macht veroveren op onze kapitalistische uitbuiters", aldus denkt de Nederland ohe arbeidersklasse en naar die gedachte handelt zij inet de onverzettelijkheid die den Nederlander kenmerkt. Éénmaal op een jaar houdt ook de Nederlandsche arbeidersklasse haar revue, op den 1 Mei. Dan monstert zij haar leger en haar reserve. Dan gaat zij na, wat zij in het afgeloopen jaar won en wat zjj verloor. En dan geeft zij zich volledig over aan de behagelijke gedachte, dat zij met haar leger slechts een onderdeel is van een internationale macht, die het internationale kapitalisme overal ontmachten wilen zal. Naast haar onverzettelijkheid schittert dan haar internationaal broederschapsgevoel. En wanneer dan de drommen van Meibetoogers dreunen door de straten en hun strijdliederen weerkaatsen tegen de huizen en doordringen door de stevigste muren, dan wakkert hun strijdensmoed aan tot een, aan onver zettelijkheid grenzend, revolutionair gevoel, dat slechts wacht op het oogenblik waarop de omstandigheden de omzetting zullen eischen van hnn onverzettelijke gedachte in een revolutionaire daad. Zóó is onze Nederlandsche Mei-be'ooging. En ook te Schiedam is ze dat. Heerlijk om mee te leven Aanlokkelijk om er in mee te strijden Het gaat om de macht. Het eerste stuk macht, dat nu te veroveren staat, is de macht van den vrijen tijd iederen dag, om te kannen leven voor zich zelf en zijn gezin, en om te kunnen strijden 'voor zijn klasse. Daarvoor is noodig een sterke actie van een sterke vakbeweging. En daarvoor is bovendien noodig een wettelijke beperking van den arbeidsdag, als steun voor de actie der vakbeweging en tot hnlp van die groepen van arbeiders, onder wie geen krachtige vakvereeniging in de tegenwoordige omstandigheden mogelijk is. Zoo kwam men tot de actie voor den 8-uren-dag en tot het stellen van dezen eisch op den 1 Mei als een eerste eisch voor de verovering der macht op het kapitalisme. Maar de arbeidersklasse weet ook, dat de burgerij niet dat gedwongen zal toegeven. Wetten in 't belang der arbeiders moeten dus afgedwongen worden. Of... de arbeidersklasse zelve moet machtig genoeg zijn, zulke wetten te maken. Een eerste stap in de richting van de verovering der staatsmacht door de arbeiders klasse is de invoering van onbeperkt enkelvoudig alge meen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Daarom wordt op den 1 Mei door de arbeidersklasse in Nederland naast den eisch van den wettelijken 8-nrigen werkdag de eisch gesteld van algemeen kiesrecht voor mannen en vronwen. Moge ook deze 1 Mei-betooging weer reden geven tot vreugde aan de arbeidersklasse omdat zij een grooten vooruitgang in kracht van organisatie en kracht van wil tegenover het vorige jaar aanwijst Natuur is weer herboren, En prijkt in volle pracht; Luid klinken vogelkoren, En alles bniten lacht. Hoe groenen weer de twijgen Fraai prijkt weer bloem en kruid Hoog gaat de zonne stijgen De vogels jublen luid. r Ook in de menschenWfcrelcU.. vï;}. Ontsproot een nieuwe kracht; Öe werkers gaan ontwaken, Steeds grooter wordt hun macht. De arbeid, lang gekluisterd, Breekt ras haar boeien stuk, Hij gaat de aard vermeestren, Hjj streeft naar meer geluk. Zwaar is de strijd, en moeilijk, Hij eischt ons aller kracht Dus allen u vereenigd, Slecht eendracht geeft ons macht. Die strijd getuigt van leven, Van geestdrift, vunr en moed 't Is lente voor den arbeid, Straks volgt de zomergloed. Een schoone tijd gaat gloren Der werkers nacht verdwijnt. Ze ontvouwen hunne krachten, Ook hunne zonne schijnt. Steeds grooter z\jn drommen, Die moedig voorwaarts gaan Zij strijden voor hnn rechten Heft hoog de roode Vdan Ontplooi nu uw banieren, Viert heden vroolijk feest Laat luid uw liedren schallen Met opgewekten geest. Natuur is weer herboren En prijkt in volle pracht Ook 't leger van den arbeid Getuigt van levenskracht. 1 Mei 1909. B. 1 Mei; begin van den schoonen tijd. Overal in de natnnr bespeuren we herleving na een langen, baDgen tijd, waarin alles doodsch en dor scheen. De zon schittert weer hoog aan den hemel en wekt met haar levens wekkende stralen de natuur uit haren schijndood. De planten zijn ontwaaktin het koude jaargetijde konden ze zich niet ontplooien; nn verrukken ze ons door haar kleurenpracht en vervullen de lucht met hare geuren. De velden groenen, de boomen botten uit, de zaden ontkiemen; de vogels doen Inide hun vroolijk gezang weerklinkenalles getuigt van nieuw, jeugdig, krachtig leven. Geen wonder, dat de Internationale den eersten Mei dag tot den arbeidersfeestdag heeft uitverkoren. Op den eersten Mei houdt het Internationale leger van den arbeid wapenschouwing en telken jare blijkt, dat steeds nieuwe strijders zich om de roode vaan hebben ge schaard. Steeds grooter worden de drommen, die op den eersten Meidag het luide laten klinkenMaak plaats voor den Arbeid. De Meimaand is de tijd van ontwaking van nieuw leven in de natuur, ons Meifeest is het symbool van de ontwaking van nieuw leven in de Maatschappij. Een oude maatschappij-vorm heeft afgedaan en kan zich met moeite nog staande houden, een nieuwe partij komt op en eischt: Recht voor de verdrukten. Het proletariaat, dat ook een hangen wintertijd van nood, van ontbering doormaakt, dat proletariaat is ont waakt en breekt zijn kluisters. Die bewnst geworden arbeidersklasse laat een frisch geluid hooreD, een geluid, dat getuigt van een heilig streven naar een beteren, naar een gelukkiger maatschappijvorm. 1 Mei: arbeidcsfeestdag. Nog is het geen feestdag, maar een dag, die getuigt van strijd. Nog zncht de arbeidersklasse onder zwaren druk. Nog zwoegt ze dag in, dag nit bp een overmatig langen werktijd tegen een schamel loon. Nog kan ze niet genieten van hetgeen de Optocht op 1 Mei a.s.

De Moker | 1909 | | pagina 1