Steunt het Verkiezingsfonds Ylaardingsche IJzerkoekjes. Abonneert U op DE MOKER". 25 Cents per 3 maanden. spel-uit-den-middenstand van Herm. Heyermans Jr. De opkomst was matig. Een 400 menschen waren aanwezig en dat is, als een stuk van Heyermans wordt gegeven, als het groote genot wordt aangeboden met de werken van dezen genialen kunstenaar kennis te maken, een allertreuigste opkomst. ,De opgaande Zon" moge niet het succes-stuk van Heyermans zijn, en aan wie bijv. „Op hoop van Zegen" kennen niet alle verwachtingen bevredigen, de materie die de auteur in „De opgaande Zon" verwerkt, is zoo geheel anders dan in „Op hoop van Zegen". Heyermans typeert den kleinen winkelier, die door de concurrentie van den groothandel wordt doodgedrukt en natuurlijk, nu de zaken achteruitgaan, in allerlei huiselijke moeilijkheden geraakt, 't Karakter is buiten gewoon opgewekt en tegen veel, ze r veel bestand. Geestig zijn de figuren geteekend, maar de karakters treden altijd op den voorgrond. En in karakter-teeke- ning heeft Heyermans z'n fout. De schoolmeester Naphtalie wat 'n brave jongen, met al z'n schuchterheid. Wat een lief meisje, die Sonja, dat zenuwachtige kind, dat meeleeft, in Alle ellende, die haar vader „domiceelje" te doorworstelen heeft. En als ze later, na den brand, uit haar versuffing opleeft en het onder de schrikkelijkste gemoedsbeweging uitgilt, dat zij de lamp liet vallen met moedwilzij de oorzaak is van den brand die aan de malloote zuster van Naphtalie het leven kostte, dau, o, op ylat zoo hoogspannende moment, als men, al erwege in de zaal den invloed dezer tragische onthulling ziet, dan leert men niet alleen karakters kennen, maar ook eer en. Met de eigenaardige hulpmiddelen die Heyermans weet aan te wenden, als bijv. de simpele grootvader de catastrophe die hij reeds eenmaal zelf doorleefde, nu weer ziet aankomen en het uitschreit, dat h\j 't geen tweede keer doorstaan kan en plots hoort men achter de coulissen uit orgeltonen een dankgezang rijzen scherpen tegenspraak zonder woorden met povere decoratie is „De opgaande Zon" een tooneelwerk dat een onbeschrijfelijk genot verschaft. Het publiek was dan ook zeer dankbaar gestemd. Afd.vergadering. Zondag 1.1. hield de afdeeling een huishoudelijke vergadering, welke goed was be zocht. (Tegelijkertijd werden er nog 2 vergaderingen in „Constantia" gehouden, waar verschillenden onzer hij moesten zijn, die wij dus misten De notulen werden na eenige besprekingen onge wijzigd goedgekeurd. De ingek. stukken bevatten eene aanvrage om steun voor het meubileeren van het kantoor der S. B. B. Besloten werd f 5.hiervoor uit de kas te trekken Aan de meeting voor Vakorganisatie op 6 Juni te Tilburg werd besloten tot deelname en het sturen van afgevaardigden met banier. Tot afgevaardigden •werden benoemd Klepke en Zuidgeest en tot plaats vervangers Gejjtenbeek en ondergeteekende. Sinds de vorige vergadering had zich weer een nieuw lid aangemeld. Uit het 3-maandelijksch financieel verslag bleek dat onze inkomsten de uitgaven kunnen dekken. Den ver schillende beheerders werd een woord van dank ge bracht door den voorz., welke zeker wel verdiend was. Ook de zaalcommissie werd een woord van hulde niet onthouden voor hun ijver om het.gebouw" gunstig te exploiteeren, zoo gunstig dat in dit eerste kwartaal de inkomsten volledig de uitgaven konden dekken. De financieele contr.-comm. kon nog geen verslag nitbrengen. Het verslag van „Kunst en Strijd" toonde aan dat deze vereeniging zoo langzamerhand haar zwaren finan- cieelen strijd zal te boven zijn. Met het oog op den gnnstigen toestand onzer afdeelingskas werd besloten twee maandeljjksche aflossingen te betalen aan den leverancier der instrumenten. Het verslag der congres-afgevaardigden werd na eenige opmerkingen goedgekeurd. Bij de bespreking der verkiezingsactie stelde het bestuur voor ongeveer half Mei een openbare vergade ring te houden in „Constantia" met Van Leeuwen als spreker en verder de actie zoo gunstig mogelijk te regelen. Dit werd g06d gevonden. Nadat nog enkele leden gebruik hadden gemaakt van de rondvraag, werd deze vergadering (zeer ten genoegen van allen, nu de vergadering zoo spoedig was afgeloopen) door den voor zitter gesloten. M. J. van DIJK, secr. 1 Mei. Zooals de natuur alom wéér ontwaakt uit haar sluimer, haar winterkleed aflegt en zich tooit met het jonge, frissche groen zoo ontwaakt nu aller wegen de klasse van zwoegers en slovers uit haar dom mel. Een tinteling van nieuw, verjongd leven doorstroomt lichamen en geesten, en steeds sterker spreekt hun wil om mensch te zijn. Op den eersten Mei demonstreeren wij mét onze mak kers van buiten, van vèr over de grenzen, voor den eisch, welks vervulling voor alle andere ons moet voeren uit knechtschap en verdrukking, voor den wet telijk geregelden 8 urigen arbeidsdag. Voor alles willen wjj tijd, voor ons gezin, voor ont wikkeling, ontspanning, voor den strijd tot verdere ontvoogding onzer klasse. In den kreet8 uur zij onze arbeidsdag ligt gansch ons machtig verlangen naar mooier en beter leven opgesloten. Maar, strijden wij mét hen voor dezen eisch, daarne vens hebben wij nog te kampen om dien machtigen hefboom, dien zij reeds bezitten doch wij nog ontberen, die ons zijne vervulling zal moeten brengen het algemeen kiesrecht. Want nimmer zullen ondernemers noch burgerpartijen dezen eisch in vervulling doen gaan, indien wij hen daartoe niet dwingen, dwingen door onze organisatie en door de macht van ons b(j de stembus sprekend aantal, juist omdat elke vermindering van arbeidstijd betee- kent versterking der economische en politieke macht positie van hun maatschappelijken vijand, de arbeidende klasse. Zoo heften wjj aan en strijden wjj voor onze leuze Wij ivillen den wettelijk geregelden acht-urigen arbeids dag en het algemeen kiesrecht Trekt meê met ons op, gij maatschappelijk vertrapten. Komt meê naar onze meeting, in onze organisaties. Zooals nu de lente zegeviert over het barre jaar getij, zóó zal ook in uw bestaan de nacht van maat schappelijke misère moeten wijken voor het licht van den dageraad indien gij wilt Schudt af dan uw loomheid, mét ons gestreden vóór den wettelijk geregelden 8-urigen Arbeidsdag, het Algemeen Kiesrecht Ook in w ziel zjj hetMEI. H. De 1 Mei-dag en de vakbeweging. Lang zamerhand brengt de ervaring uit Binnenland de weten schap, dat de verkorting van den werkdag ook voor den ondernemer voordeeliger is. Behalve een besparing van vuur en licht en ver mindering van sljjtage der machines, weten de Werk gevers nu ook, dat al spoedig na het verkorten van den werkdag, de productie even groot is als voorheen dat in elk geval de arbeiders hun werk bjj korteren arbeidsdag beter doendat bij korten arbeidsdag het aantal ongevallen verminderd, het aantal zieken kleiner wordt. „Indien gij echter met het meeste voordeel een menschel(jke arbeidskracht wilt benutten doe dit dan niet langer dan 8 uren per dag" sprak Professor Clark. Niet daarom vieren wjj den 1 Mei-dag en strijden wy voor den achturendag. Vele malen is bewezen dat verkorting van den arbeidsdag ook voor de arbeiders geen noemenswaardige loonsvermindering brachtdat in vele gevallen zelfs verhooging van loon viel te constateeren. Dat dus ook in materieel opzicht de arbeiders dooi de verkorting van den arbeidsdag niet achteruitgaan. Dat echter is geen argument voor de viering van den Meidag. Al heeft het z\jn nut dat wij kunnen aantoonen dat met de verkorting van den arbeidsdag de industrie niet zal ten onder gaan en de arbeider niet armer zal worden dan lip gewoonlijk isop 1 Mei zien w\j den strjjd voor den wettelijk geregelden 8 urendag in het licht van de behoeften en de voorwaarden tot het voeren van den strjjd, in dit bestek, de strijd der vak beweging. Niet met een laag staande, door langen en zwaren arbeid gedemoraliseerde arbeidersklasse, slechts met een hoog ontwikkelde kan de strijd succesvol worden aan gegaan. Slechts de man die meer en beter heeft te doen dan te werken, te eten en te slapen die weet wat familie leven en ontwikkeling is, strekt de handen verlangend uit naar meer kennis en beter leven, wordt gehard en gestaalt in den kamp voor de algeheele oph ffing zijner lotgenooten. Daarom is de verkorting van den arbeidsdag een van die eischen, welker vervulling de voorwaarde is voor een krachtig opbloeiende vakbeweging. En voor de verkorting van den arbeidsdag bij de Wet strijdt de vakbeweging, omdat slechts de wettelijke vastlegging, gegeven het ontwikkelingspeil der arbeiders, een waarborg kan zijn tegen een verlenging door de Werkgevers. W(j eischen den wettelijk geregelden 8 urendag in de eerste plaats voor de gezondheid en het leven der arbeiders, maar ook en niet minder, omdat in de ver werkelijking van dien eisch is gelegen de voorwaarde voor een dieper gevoelden en een steviger gevoerden strijd. En als dan op den 1 Meidag de georganiseerde arbeiders van alle landen demonstreerenzich ver kwikkende aan de krachtsontwikkeling hunner beweging en bij de monstering van de troepen nieuwen moed en geestdrift verzamelende voor den kamp die allerwegen hen wachtdan klinkt langs de gansche linie dei- Internationale arbeidersbeweging, de kreet, in 1889 te Parijs aangeheven en van jaar tot jaar met meer kracht herhaald Op voor den wettelyken 8 urendag! Viert gij meê dezen feestdag? D. 1 Mei-meeting. Het programma voor de viering van den Mei-dag in de „Harmonie" op heden luidt als volgt PROGRAMMA. 1. Muziek „Voorwaarts". 2. Opening door den Voorzitter. a. Aan de StrijdersEug. Pottier. *3. b. Op het Kerkhof. C. C. A. de Vliegh. c. MorgenroodO. W. de Nobel. 4. Rede van A. W. Hejjkoop 5. Muziek „Voorwaarts" PAUZE. 6. Muziek „Voorwaarts". a. Vereenigt UO. W. de Nobel. *7. b. Vaandellied c. Kiesrechtmarsch 8. Naar 't huis. Dramatische Schets in één bedrijf, door Inte Onsman. 9. Sluiting. 0. Muziek „Voorwaarts". Uit te voeren door de Zangvereeniging. Een Fiasco Op het oogenblik, dat wjj dit schrij ven is de „blijde verwachting" nog niet vervuld. Als deze regelen onder de oogen onzer lezers komen mogt-lijk nóg niet, mogelijk ook wel. De drukte welke „Flardinga" voor die gelegenheid heeft gemaakt, is naar den opzet beschouwd één volslagen fiasco. Volgens de pers waren een 60 tal vereenigingen uit genoodigd tot deelname, en zie nu het aantal deelnemende vereenigingen Telt men de muziek vereenigen er af dan blijven er ïeelemaal 13 vereenigingen over en wat is het dan nog. Een voor ons verblijdend feit is het vooral, dat geen enkele vakvereeniging zich verlaagd heeft om aan dit zaakje mee te doen. De VI. Kantoorbedienden Ver eeniging en de VI. Visschersvereeniging, (niet „Vrede en Welvaart") zijn de eenigea die hoe wel ze het niet zijn tot vakvereenigingen kunnen worden gerekend. Verder zijn het de Patroons vereenigingen van Kui pers, Timmerlieden, enSlagers. Verder een paar Zang-, Muziek-, Tooneel- en Schietvereeni- gingen en lach niet! de: „Reddingsbrigade". Een vereeniging zijn we nog vergeten en zullen die dan ook apart vermelden, n. 1. de R. K. Volksbond. De R. K. Volksbond zal dus ook mee doen, en als een teeken, dat deze R. K. Oranje liefde echt is zal het bestuur, een schild rond dragen, voorstellende de moord op Prins Willem I door Balthasar Gerards te Delft. Schaper te Maassluis. Zaterdag sprak Schaper voor een flink opgekomen publiek te Maassluis over de a.s. Stembusstrijd. Hjj ging aan de hand der feiten na wat in de afge loopen 8 jaar door Kerkelijken en Vrijzinnigen tot stand was gebracht. Hjj kwam tot de conclusie, dat er voor de arbeiders in die 8 jaren niets was tot stand gekomen en het microscopisch kleine wat ze deden, kwam nog door de opstuwende kracht der arbeiders beweging. Uit niets was gebleken, dat de antithese praktisch bestond, of het zou moeten zijn bij de sucadewet, de reis van minister Kraus naar Chili, de opcenten en nog eenige kleine dingen, waar beslist niets christelijks aan was te bekennen. H(j verdedigde warm de staatspensionneering en waar schuwde dringend tegen de verplichte verzekering enz. en riep ten slotte de arbeiders van Maassluis op, om zich te organiseeren in de S. D. A. P. Aan het debat werd deelgenomen door een anti revolutionair, die op een vrijmoedige manier op het randje van brutaal af, Kuiper verdedigde, Treub een eerlijke democraat noemde en de verplichte verzekering verdedigde] omdat er geen geld is voor staats pensionneering. Toen hij uitgesproken was, wilden de anti's de zaal verlaten, wat door het flinke 'optreden van Schaper werd verhinderd. Daar de tijd te kort was kon Schaper niet voldoende antwoordenhij noodigde den debater dan ook uit voor een openbaar debat, wat deze aannam. Door onze Partij zÜü maatregelen genomen om dat debat te doen plaats hebben op Donderdag 13 Mei a.s. VERKIEZINGSFONDS! Wij moeten niet door geldgebrek belemmerd kunnen worden in onzen strijdNiets deden de burgerpar tijen tegen de werkloosheid. Wel knevelden zij de arbeiders nog sterker door de Wet op het Arbeidscontract. Vergeet dat niet één oogenblik en steunt ook ons STElINPEMim Schiedam. K. 2 ct.De Moker 10 ct.O. 10 ct.J. 2 ct. Bram 3 ct.Te veel 7 ct.10 ct. Voor het Verkiezingsfonds. T. v. d. W. 10 cent. ïfc

De Moker | 1909 | | pagina 3