Ditjes en Datjes. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Schaper weer eens voor de zooveelste maal vastgenageld. Zoo weinig belangstelling toonden de heeren in nw zaak, dat op een gegeven oogenblik de zitting der Tweede Kamer geheel onvoltallig was. Gij, arbeiders in het kiesdistrict Schiedam, onthoudt het voor de a.s. Jam-verkiezingen de algevaardigde van uw kiesdistrict, Jhr. de Geer, was tijdens het geheele debat afwezig. Arbeiders van Schiedam, Jhr. de Geer noemt zich ook uw vertegenwoordiger. Denkt er in Juni om, hoe hij bj het 10-uren debat uw belangen voorstond reken dan met hem at en kiest een ander afgevaardigde, die beter uw belangen zal bevorderen. Kiest dan den arbei- ders-candidaat. De christeljjk-historische ds. de Visser verloochende bjj dat debat het program der vereeniging waarvan hij eerevoorzitter is -en de man van Patrimonium, v. d. Molen, vond den tienurendag heel mooi, als hij maar komt hiernamaals. Zoo hebt ge kunnen leeren, wat ge van de burger partijen te wachten hebt op het stuk van verkorting van arbeidsduur. Dat die verkorting broodnoodig is, leert ons het boek „Arbeidersleven", één schrijnende aanklacht tegen de uitbuiting door het kapitaal. En nu de andere leus van de Meibetooging, het alge meen kiesrecht. Wat hebt ge in dat opzicht van de burgerlijke partijen te wachten De coalitie-menschen komen weer met hun oude stokpaardje huismanskies recht, nu met bijvoeging van capaciteiten-kiesrecht. Ds Talma is al lang zijn vroegere eisch„Ieder arbeider het kiesrecht" vergeten. Wat ge van de liberalen te wachten hebt, heeft het blanco-gescharrel van 1905 u kunnen leeren. De vrij zinnig-democraten, die juist om dat algemeen kiesrecht zich van de liberale unie hebben afgescheiden, verkoch ten in 1905 hun beginsel voor een paar kamerzetels, en hun kopstuk, professor Trenb, kwam het vorige jaar met een organisatorische vertegenwoordiging op de proppen, die ons weinig goeds van hen doet verwachten. Ook het algemeen kiesrecht zal de arbeiderspartij niet dan na zwaren strijd kunnen veroveren. In dien strijd kan geen mannetje gemist worden. Het wachtwoord is: „Sluit de gelederen". Laat niemand denken„Och, tegen die kapitalistenbende is toch niet te vechten." Schudt af die ellendige Jan Salie-geest. Arbeiders, ziet rondom u! Ziet hoe de heeren handelen. Ziet hoe die zich organiseeren in steeds krachtiger vereenigingen, waarin strafte discipline heerscht. Zij vragen er niet naar, welke richting de leden voorstaan. Neen, in de patroonsorganisaties staan naast eikaar- katholiek en vrijdenker, liberaal en clericaal. Hier werkt niet de splijtzwam der geestelijkheid. Arbeiders, neem daaraan een voorbeeld. Ziet naar de patroons- vereenigingen en wordt wijs. Bjj de patroons spreekt de klasse-solidariteit.. Zet daartegenover de solidariteit van nw eigen klasse. De partij van den arbeid heeft eiken werker noodig. Op het Meifeest hebt ge de leuzen lat-n weerklinken: 'Achturendag en Algemeen Kiesrecht. Dommel nu niet weer inblijft wakker en strijdt moedig mee voor de inwilliging van uw eisch'. De Jani-verkiezingen staan voor de deur. Maakt dan van nw wapen, het stembiljet, gebruik. Versterkt de partij, die alleen uw belangen bevordert, namelijk de party van den arbeid, de S. D. A P. Laat u niet weer door schoone beloften in de luren leggenblijft niet langer de slippendragers der heeren, maar ga zelf uw belangen bevorderen. Komt in de gelederen van het bewnste proletariaat en strijdt mee voor de inwilliging der eischen van het MeifeestAlgemeen Kiesrecht en verkorting van arbeidsduur. SLUIT U IN DROMMEN VAN DUIZENDEN AAN NIETS IS BIJ MACHTE U DAN TE WEERSTAAN B. De Schied. dagbladen over onze Meibetooging. Beide bladen hebben een artikeltje aan onze Mei be tooging gewijd. Beide constateeren, dat er „van wan ordelijkheden geen spoor was" en alles „zonder orde verstoring" afliep. Maar daarmee is de overeenkomst I tnsschen deze 2 artikeltjes ook ten einde. De „ouwe" geeft een eenvoudig bjrichc zondermeer, eenigszins uitvoerig zelfs. Ee „Nieuwe" daarentegen is christeljjk-giftig en christelyk-dom. Ze begint met de zotte bewering, dat de Meibetoogingen „over het geheel vrijwel tot het verleden behooren" en geeft dan een schamper berichtje, waarvan het laatste deel aldus luidt Werkelijk werd er dan ook in den stoet niet gezongen, maar daar buiten klonk het gezang van de omstuwde menigte des te hooger „Oranje boven; weg met de socialenleve Wilbelmien" dat door de Socialisten-marsch niet kon worden oversterad. Zonder ordeverstoring bereikte de stoet de zaal der Officieren-Vereeniging, waar het Meifeest moest worden gevierd. Velen die deze betooging onder de bekende heuglijke omstandigheden wenschten ver boden te zien, behoeven dan ook niet ontevreden te zyn. De Oranjelievende burgerjj heeft ditmaal eens gedaan, wat de socialisten in vergaderingen vaak doen zij heeft van de betooging der socialisten hare betooging gemaakt en van hare liefde en trouw aan het verblijde Vorstenhuis op ondubbel zinnige wijze blijk gegeven. In de hoogste mate vermakelijk is, dat de „Ouwe" n de plaats van „de Oranjelievende burgerij" spreekt van „een hossende bende jongens en meiden". Hoe is-t-ie, INieuwe" De wezenlijke werkelijkheid is, dat de meeloopende I massa beurtelings den „Oranje-boven-denn" en onze socialistische liederen zong. Waarschuwend voorbeeld. Dat ook in christelijke kringen niet alle geschimp op sociaal- demokraten meer opgeld doet, blykt aardig uit een ingezonden stuk in het te Maassluis verschijnend Ge reformeerde Weekblad. In Maassluis kwam 24 April j.l. een anti-rev. ar beider tegen Schaper in debat, en deze arbeider zocht zijn heil in de brutaalste demagogie. Van de zijde van den soc.-dem. kandidaat kon niet meer uitvoerig geantwoord worden, daar het om 11 uur sluiten was, en dewpjl de anti-rev. debater (Kruithof) drie kwartier lang tegenover meerendeels kerkelijk publiek op felle wijze tegen Schaper was uitgevaren, was er grond tot eenig vermoeden, dat voor ons de avond beter had kunnen zijn. Doch wat schrijft nu een anti-rev. inzender (C. A. Francken) in het Geref. Weekblad van 1 Mei? Een lang artikel, waarin hij ondanks zichzelven bekennen moet, dat het debat van Kruithof allesbehalve is goed gekeurd door alle aanwezige kerkelijken. Naïvelijk in zijn onbeschaamdheid schrijft hjj „Deze week hoorde men in zekere kringen beweren, dat de heer K. Kruithof in zijn debat met den heer Schaper, Zaterdagavond 24 April in „de Moriaan", zoo gemeen gesproken had". „Genoemde bewering stemde mij bij eenigj nadenken onaangenaam, omdat ik tot de conclusie kwam, dat de vijandschap dan toch al bijzonder groot moet zijn om in het geding waarom het ging partij te kiezen tegen Kruithof en feitelijk vóór Schaper." Hjj zegt dan, dat dat van liberalen te wachten is, doch vervolgt, tevens de christenen verdachtmakend „Maar nu is er toch ook een soort menschen, die vaak of althans zoo nu en dan eens onder de Christus prediking komen en van wie mitsdien verondersteld mag worden, (tenzij zij zu k een prediking verstaan, noch haar kracht kennen) dat zjj met de Christelijke beginselen instemmen, en toch altijd maar genegen zijn om den Anti-Revolutionnair, den Gereformeerde of den Patrimoniumman af te vallen en een ieder ander, wie hjj ook zij, desnoods een Socialist, voor te trekken." En aan het einde van zijn epistel zegt hij „Welnu, als men dan feitelijk geen kwaad van Schaper wil weten en men zegt, dat Kruithof zoo ge meen gesproken heeft, kan dit dan wel uit een goede bron voortkomen en zou men haast niet moeten gaan gelooven, dat een boos kerkisme hier groote parten speelt Deze inzender zoekt het dus niet in de eerste plaats bij de houding van den debater zelf, doch wil goedkeuring door dik en dun, omdat die debater een mede-„christen" is. Dit kan den man gegund worden, maar uit zulk een stukje blijkt, dat zelfs door een kerkelijk publiek niet alles meer geslikt wordt en er meer en meer oordeel des onderscheids 'komt. Voor de anti-rev. dominee's, wier leerling een man als Kruithof is, een waarschuwingvoor de onzen een troost als deze politieke „christenen" soms een schijn succes verwerven door een grooten mond en slinksche streken. Kruithof zal 18 Mei weer met Schaper debatteeren; of hij zal toonen, iets te hebben geleerd In de hoogste mate ongepast. De Schie- damsche Courant van 2 Mei, le blad, bevat o.a. het volgende bericht Op het Gymnasium. Hedenmorgen heeft de rector van het Gymnasium alle leerlingen in een der lokalen rondom zich vereenigd en met hen besproken de groote betee- kenis der geboorte van een prinses van Oranje, zoowel voor Nederland en het geliefde Vorstenhuis als voor het buitenland, een daad, die zeker de waardeering verdient, niet alleen van de leerlingen, die daar rechtstreeks van profiteerden, maar van allen, die het wél meenen met ons vaderland en het Oranjehuis. Wij hopen, dat deze belangrijke gebeurtenis ook op de andere scholen aan de onderwijzers aanleiding moge geven of gegeven hebben om met de kinderen te behandelen. Wij vinden het in de hoogste mate ongepast, dat de rector van het Gymnasium op een dergelijke wijze de „neutraliteit" van het onderwijs schendt en op een zoo krasse wijze zija leerlingen voorgaat in het vereeren met woorden van een vorstenhuis, waaraan men eerst iedere werkelijke macht en beteekenis heeft ontnomen. En de Sch. Cr. had beter gedaan den rector daarvoor eens flink op zijn vingers te tikken in plaats van hem aan te prijzen als model. Een onderzoek noodig. Kortelings overleden in het Stedelijk Ziekenhuis te Schiedam de 12-jarige K. en de 17-jarige W. Volgens onzen berichtgever zouden deze beide personen, naar het zeggen van den dokter zelf, niet overleden zijn aan de ondergane operaties maar aan besmetting door smetstoffen, afkom stig van een tevoren geopereerden patient. Nu kan een dergelijke besmetting geheel alleen door de onvoldoend heid der operatiekamer veroorzaakt worden, maar ook door de onvoldoendheid van 't helpende personeel. In beide gevallen is 't noodig, dat er een behoorlijk onder zoek naar deze twee sterfgevallen wordt ingesteld. Een Gemeentelijk Ziekenhuis in een stad als Schiedam moet het vertrouwen der inwoners kunnen bezitten, vooral het vertrouwen van de arbeiders, wier geringe inkom sten hen verplichten in ernstige ziektegevallen hun toevlucht te nemen tot dat ziekenhuis. De herrie in de R.K. Coöperatie. Sinds een paar weken is 't herrie in de kortelings opgerichte katholieke coöperatieve broodblkkerij. De met mooie beloften uit zijn betrekking gelokte bakkersknecht, die meesterknecht werd in die R. K. coöperatie, heeft zijn ontslag gekregen en een oude bakkersknecht is voor het halve loon in zyn plaats gekomen. Maar die eerste meesterknecht woonde tevens bjj de bakkerjjzijn woon- slaapkamer is tevens de gang, die bakkerij en winkel verbindt. Ieder kan begrjjpen, welk een he rlijke toe- stad ontstond, toen genoemde meesterknecht, niet meer mogende bakken, toch in die woning bleef huizen en door vreemd-n zyn woon-slaap-kamer zag gebruiken als gang ter verbinding van bakkerij en winkel. De politie moest er by te pas komen en de zaak is nu in handen van den Bakkersgezellenbond. Zoodra deze uitspraak heeft gedaan, komen wjj op dit gevalletje nader terug. Of 't helpt Voor een poos maakten wij aan merking op den toestand van de Westerkade bij het bruggetje. Wij kunnen onze lezers nu meedeelen, dat reeds 12 dagen na 't verschijnen van dat bericht het door ons gewenschte straatje was aangelegd en nu ook de door ons begeerde lantaren daar is geplaatst. Onthoudt dit, lezer Oranje-liefde? De Schiedamsche Oranje-Vereeni- ging heeft een collecte gehouden om de geboorte van 't Oranje-Kindje „feestelijk" te kunnen vieren. Die col lecte bracht den rensachtigen som van f 303.50 op. Of men er ook wat voor over heeft1 Dezelfde vereenigiug wil een optocht met verlichting organiseeren. Om aan den toeloop van liefhebbers paal en perk te stellen, werd een leeftijdgrens bepaald voor deelneming. Nu is die leeftijdgrens verlaagd geworden.... omdat de deelneming veel te wenschen overliet. Dezelfde vereeniging wilde een subsidie van de ge meente hebben voor hun feest op 13 Mei. Maar de Raad gaf alleen f 300.voor verlichting van gemeente gebouwen Och ja, men wil wel zyn woede over het voortdringend socialisme uiten door te blèren„weg met de socialen, leve Willemien Men wil wel OraDjistisch doen om dnardoor ongestraft tegen de socialisten te kunnen tieren. Maar liefde voor 't Oranjehuis Opofferingsgezindheid voor de Oranjes Och kom, die ontbreken nu net zoo goed als ze altijd hebben ontbroken. Anarchistische Oranjeliefde. Een Vlaar- diugsche anarchist, werkzaam te Schiedam, vurig strijder tegen alles wat naar gezag riekt, - vooral vurig be strijder der S. D. A. P., (zoo colporteerde hij aan de Congreszaal te Rotterdam met strooibiljetten tegen Troel-tra) had zich den len Mei opgetooid (als symbool van het Anarchisme?!) met een... Oranjecocarde. Op de vraag van een onzer, waarom hij Oranje droeg, antwoordde de oolijke snuiter „uit principe doe ik dat! Als men iets wil bestrijden, dan moet men zich houden, of men er mee meedoet." Straks krijgen wij bij de verkiezingen nog andere ding n te zien. Om de S. D. A. P. te bestrijden, zullen de anarchisten zich het vuur uit de sloffen loopen, om den candidaat van onze partij er in te krijgen. Geld zullen ze in groote hoeveelheden bjj brengen om het hunne er toe by te dragen, den S. D. A. P.'er gekozen te krijgen. Als men ze helpt, bestrijdt men ze het beste Is-ie goed Wie predikt den klassenstrijd? Dat wat jullie, socialist-n en ook vereenigingsmenschen, willen, zou veel spoediger tot stand komen, als je maar afliet van dien klassenstrijd en meer te werk ging in onder ling overleg. Zoo redeneeren de heeren van vrijzinnigen en kerkelijken huize. Dat dat alles maar kool is, zullen onderstaande regelen bewjjzen. By de firma De Jong Co., metaalwarenfabriek aan de Stationstraat alhier, was door onderling overleg, eenerzijds de Alg. Ned. Met. Bond en anderzijds de Firma, een voor de arbeiders aannemelijk collectief contrakt tot stand gekomen. Vanaf dat oogenblik tot op heden, heeft die firma niets anders gedaan, dan getracht met allerlei slinksche streken zich aan de bepalingen van dat contrakt te onttrekken, en vooral doet zij haar best de organisatie te vernietigen. Zjj vindt in den meesterknecht Rijks daarin een zeer gewillig werktuig. Vooral in veinzerij en verdeeldheid zaaien heeft deze slavendrijver het ver gebracht; de resultaten van zijn werken zijn dan ook, dat het personeel hem haat met een hartgrondigen haat. Een staaltje, waarin de firma met haar meester knecht voldoende wordt geteekend, is het onderstaande Voor een .maand of negen liet de firma de Jong Co. een ornament-kopergieter uit Tiel overkomen met zijn gezin. Reeds 3 maanden daarna wilde zij dezen werkman ontslaan. Door het optreden van den Metaal- bewerkersbond werd dat ontslag voorkomen en voor tenminste een half jaar uitgesteld. Voor drie weken heeft zjj dien werkman ontslagen en weer eenige dagen later een ander over laten komea uit Arnhem. Als deze nu niet voldoet aan de eischen van den heer Rjjks, dan moet die d'r ook maar weer uit. En om aan die eischen te voldoen, moet men.... ja, wat moet men dan? Je moet weten, dat die meesterknecht van beroep koetsier is, dus beslist geen verstand heeft van koper gieterij. Vandaar dan ook, dat in die werkplaats het gereedschap beslist onvoldoende is. En als je met dat onvoldoende gereedschap geen goed werk aflevert, dan moet je er uit.

De Moker | 1909 | | pagina 3