Stemt op Dr. J. van Leeuwen No. 14. ZATERDAG 5 Juni 1909. 9e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. Stukken yoof 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. De Moker Aan de Postabonnees Afdeelingsnieuws In 't geweer! ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. bij vooruitbetaling. Bureau van Bedaktie Boter straat 30. Bureau van Administratie Rhoonschestraat 7b<wen Gebouw „CONSTANTIA", ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bfl abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen W. de Gast, Callenburgstraat 58. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bjj adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Met 1 Juni is het nieuwe kwartaal ingegaan. Gij zoudt het werk der administratie verlichten indien het abon nementsgeld vóór 15 Juni opgezonden wordt per post wissel. Na den 15en wordt per postkwitantie over het abonnementsgeld beschikt De Administratie. De nieuwe contributieregeling;. Inplaats van 1 Juni treedt de nieuwe contributieregeling den len Jnli in. Huisbezoekers! hebben we in grooten getale noodig. Het is schandalig zooveel werk er blijft liggen. Nog enkele dagen scheiden ons van den verkiezingsdag. Flink werken, dan halen we de schade nog in. Laat niemand denken, dat kan ik niet, iedereen kan meehelpen. Verspreiders(sters) moeten Woensdag 9 Juni 's avonds half negen in „Constantia" zijn. Onze verkiezingscourant moet dien avond verspreid worden. We rekenen op een flink aantal verspreiders. Niemand uwer outbroke Progagandatocht op Zondag 6 Juni van uit Constantia over Kethel en Overschie. Wie niet naar Tilburg gaat, gaat met ons mee. Vertrek 's morgens kwart voor 10 uur. Zegt het voort Dinsdag 8 Juni, 's avonds 8 uur, openbare vergade ring in „De Vergulde Koetswagen" te Overschie, met onzen candidaat Dr. J. van Leeuwen als spreker. Onderwerp Waarom een soc.-dem. naar de He Kamer? 's Avonds halt 8 vertrekken we. Gedenkt het Verkiezingsfonds. Partijge- nooten en geestverwanten, helpt ons met geld. Deze actie kost veel, dus we hebben veel noodig. Groote en kleine bijdragen zjjn zeer welkom. Het Bestuur van de Afd. Schiedam. Hoc.-Dem. Leesclub. Het Bestuur der Club is als volgt samengesteldW. Groenhorst, voorzitter H. Versloot, secr.-penningmeester. lederen Zondag van 12—1 uur kunnen de leden hun contributie afdragen. Het Bestuur der Club. Dra zullen de verkiezingen voor de 2e Kamer plaats hebben. Op enkele uitzonderingen na is het overal vrij stil en wordt de verkiezingsstrijd niet gevoerd met het vuur, dat in 1905 ontbrandde. 't Is een teekenend verschijnsel, dat er van gewaagt, dat de groote massa nog niet verder ziet dan de neus lang is. Wat gaf in 1905 zoo heftige beroering Kuyper moest worden verjaagd. Kuyper, de man van de vele beloften aan de kleine luyden, die niet wachten konden, geen dag en geen nacht! wier maatschappelijke positie een poel van ellende ge noemd werd, wier kermen en klagen ten hemel op steeg die de helpende hand van den Staat zoo dringend behoefden, om te worden opgericht tot dat leven, dat het recht is van iederen m e n s c h Kuyper, de man die met zalvend teemen en geesel- slagen naar de heerschende klasse, op de ruggen der kleine luyden zich had opgewerkt tot Minister-president van Nederland, zooals deze „needrige des harten" zich bjj voorkeur noemde, maar als zoodanig z'n oude plunje aan den kapstok hing, zooals hij zelf 't brutaalweg noemde en jjeen van de nijpende vraagstukken, waarmede hjj jaren en jaren lang het arme volk had opgezweept, maar nu al de stokpaardjes van Staatspensionneering tot vaccine-dwang toe, op stal zette, zoodra hjj in de zegekar van het ministersschap had plaats genomen en wiens wèidoende hand het volk de magere brokken toewierp, die in z'n drankwet, knevelwet en schoolwet ontvangen zijn, Kuyper, de demagogische jager naar eigen roem en eer, de verdrukker inplaats van de ver losser der kleine luyden moest worden weggejaagd en daarom brandde het in 1905 zoo fel en daarom was men overal in de weer. En de vrijzinnigen waren zoo vurig, dat men ze vol verbazing gadesloeg. De reaktie is ontzettend. Rechts hebben de kerkelijke kiezers al aardig geleerd dat of ze zich al warm loopen voor Brammetje of Dorus, het ze al precies gelijk blijft. Ze doen geen Van tweeën wat ze altijd beloofd hebben, en dus is de teleurstelling al groot. Niet zóó, of ze gaan wéér „rechts" stemmen, dat moeten ze als „christenen" doen, al zijn ze ook nóg zoo onchristelijk voor den gek gehouden, dominé, pastoor en de schoolmeester hebben ze eenmaal verteld dat d'r ziel in gevaar komt, als ze niet „rechts" stemmen en als gehoorzame schapen laten ze zich ter stembus voeren en stemmen ze rechts Alle droomen over sociale wetten, die den arme helpen zullen in moeilijke dagen van ziekte en ouderdom worden weggevaagdminister Talma heeft bewezen er niets van te moeten hebben en de zaken 'in een onder zoek begraven. Zwijgt, zwjjgt eerbiedig stil, gjj „rechtsche" kiezers, die u nu wel gebruikt weet om een stel eerzuchtige menschen eerepostjes te verschaften, die nu al uw wenschen ziet neergetraptzwjjgt stil en houdt wéér „rechts" Fn links, bij dat zonderlinge allegaartje van gewoon- unie-oud-liberalistische-vrijzinnig-demokraten is de wanhoop nog veel grooter! Niet gewoon aan positieven arbeid, zijn ze warm ge- loopen in 1905 alléén om Kuyper den zak te geven. Jongens, dat was me een leus Maar nu is er geen Kuyper, maar een blanko- ministerie dat goed noch kwaad vermag te doen. Waarom zoüen ze nft zich moe maken Ternauwernood hebben ze 't nog zoover gebracht, dat ze met een kandidaat voor den dag komen. Zullen ze nu met alle macht en man er voor gaan werken Och, wat geeft het hier? is alles wat je van de lui hoort. Zóóveel vertrouwen hebben ze zélf in de doordringende en overwinnende kracht hunner staatkundige begrippen enidealen (o foeidat ze er niet meer voor durven of willen werken, omdat het tóch niets geeft Ze weten zelf niet wat ze tot de kiezers te ver tellen hebben, waar ze voor en waar ze tegen zjjn. De vrijzinnig-demokraten hebben de schitterende toe zegging gedaan het na de verkiezingen te zullen uitzoeken Men stemt dus den gemaskerde. Wie en wat hij is, gaat je niet aan stemmen moet je 'm, voordat-ie z'n bakkes laat zien. We können ons niet voorstellen, dat da kiezers zoo'n kandidaat met veel animo zullen stemmen. Laat staan propaganda maken voor zoo'n kandidatuur. En we geven ze schoon gelijk Kiezers-arbeiders, demokraten Wie zjjn het, die tegenover Kuyper zoowel als tegen over De Meester de nooden van het volk het krachtigst hebben gedemonstreerd Wie hebben tegen Knyper's dwangwet de felste oppo sitie gevoerd? De Sociaal-demokraten Wie hebben Kuyper's plannen tot dwangverzekering, waarvoor de arbeider op z'n 70e jaar een pensioen zou verkrijgen van f 2.per week het felst gestriemd en de tegenstelling getoond tusschen de belofte en de daad? De Sociaal-demokraten! Wie hebben zich het felst verzet als er millioenen guldens werden weggesmeten aan oorlogstuig, waaraan we bijna niets hebben volgens de deskundigen? Wie eischten dat dit geld besteed zou worden om het „wachtende volk, smachtende naar hulp in zijn nood", zooals liberaal en klerikaal het in verkiezingsdagen zoo roerend zeggen, de hand toe te steken? De Sociaal-demokraten Wie hebben de felste oppositie gevoerd tegen de wet op het Arbeidscontract en getracht het gevaar ervan zoo gering mogelijk te doen zijn? Wie hebben zoo krachtig en forsch den eisch voor het Algemeen Kiesrecht, dien machtigen, billijken eisch, gesteld, dat alle partijen gedwongen zijn geworden, zich erover uit te spreken? Wie hebben de uitbreiding der Ongevallenwet aan de orde gesteld? Wie hebben onlangs de 2e Kamer een motie afge dwongen, waarin de wenschelflkheid van de verkorting van den Arbeidsdag en wettelijke regeling wordt erkend? Wie hebben de regeering tegen haar wil en tegen de grappen van Minister Heemskerk in, gedwongen het Werkeloosheids-vraagstuk ter hand te nemen? Wie'och, waartoe meer? Ieder, die nota neemt van wat er in de Kamer wordt verhandeld, weet dat het altijd de Sociaal-democraten zijn, die de belangen der arbeidende klasse te verzorgen hebben. Forsch stellen wjj onze eischen en houden ze onwrik baar vast. De verdeeldheid, de zonderlinge stemmingen die men bij de kerkeljjken zoowel als bjj de vrijzinnigen ziet, bestaat bjj de Sociaal-democratische Kamerfractie niet, omdat het program van aktie onzer partij al deze voorname eischen op den voorgrond stelt. 't Is stil in de politiek, omdat er een kabinet heen gaat, wiens arbeidsprestatie zóó gering is, dat niemand er belang in stelt. Arbeiders, demokraten, den sociaal-demokratischen kandidaat. Niet uit wanhoop

De Moker | 1909 | | pagina 1