tofür W-t hi' No. 15, ZATERDAG 12 Juni 1909. 9e Jaargang. ORGAAN der Afd. Schiedam en Vlaardingen der Sociaal demokratische Arbeiderspartij. De Moker Goed zoo Wie volgt Afdeelingsnieuws. Aan de Postabonnees Het Socialisme Klacht ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 2 cent. Bureau van Bedaktie Gebouw „CONSTANTIA", Boterstraat 30. Bureau van Administratie Rhoonschestraat 7boven ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. Slokken yoof 't eerstvolgend nnmier moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen: W. de Gast, Callenburgstraat 58. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. De Club vergaderde 2 Juni 1.1. in Constantia en be sloot om f 40 uit de kas te trekken voor de 2e Kamer verkiezing en f 12 ter beschikking te stellen van de moziekvereeniging „Kunst en Strijd". H.H. Vergadering op Zondag 20 Jnni '09 in Constantia". Zie voor de agenda advertentie. Partygenootenuw aller plicht is deze vergadering te bezoeken, en brengt nieuwe leden mee De biljetten voor de verkiezing van een lid van het P.B. moeten uiterlijk Woensdag 16 Jnni ingeleverd worden in de Moker bus, of bij den secr. Dwarsstraat 603. Het Bestuur. Het adres van den Secretaris van den Schiedamschen .Bestuurdersbond is Lange Achterweg 40. Tot en met den 15 Juni kunnen de postabonnees hun abonnementsgeld per postwissel oversturen. Na dien datum wordt per postkwitantie groot 37V3 cent beschikt. De Administratie. Er is geen wereldbeweging geweest, of zij was in haar aanvang onbegrepen, bespot, gehoond verdacht- Zoo ook ging het ons. Eerst langzaam aan heeft zich een juister inzicht in ons streven baan gebroken, maar nog steeds spoken hier en daar de vroegere dwalingen rond. Helaas ook bij hen, die vurige aanhangers van het socialisme zouden zijn, als zjj maar wisten, wat het voor hun leven kan beteeken. De oude praatjes omtrent het „op een hoop gooien en verdeelen" het onteigenen van ieder die maar iets bezit, en wat niet al, doen bij menigeen nog opgeld. Daartegenover stellen wij de eenvoudige waarheid, dat wij alleen de voortbrengingsmiddelen gemeenschappe lijk willen doen zijn, en de verdeeling van het voort gebrachte naar billijker regelen willen doen plaats hebben dan thans geschiedt. Maar wjj willen slechts die voortbrengingsmiddelen (mjjnen, fabrieken enz) in gemeenschappelijk eigendom van allen brengen, waar van het particulier bezit maatschappelijk nadeelig is te noemen, en die daarbij rijp zijn om in maatschappelijk eigendom over te gaan. Het grootbedrijf derhalve moet socialistisch worden. Dit doel is niet een mooie droom, maar te bereiken werkelijkheid. De wetenschap leert het ons. De ontwikkeling der maatschappij zelve heeft geleid tot de mogelijkheid der socialistische voortbrenging. In de reuzen-bedrijven is de kapitalist overbodig geworden. Al gaat hij voor eenige maanden, voor eeuwig desnoods, op reis, de zaken marcheeren er even goed om. Arbei ders, lagere en hoogere ambtenaren, doen al het werk doch de winst is voor den kapitalist. Maar dan is het eenvoudiger en rechtvaardiger om ook de opbrengst van den arbeid alleen te doen zijn voor hen die arbeiden. Waarom na de socialistische maatschappij? Omdat dan voor het over-overgroote deel der mensch- heid, dat thans een kommervol bestaan lijdt, betere dagen znllen aanbreken. De afschuwelijkheden van onzen tijd zullen dan de wereld uit-zijn. Want al de ellende die geleden wordt, is niet noodig. Het is geen ijzeren natuurwet, waaraan wij menschen niet ontkomen kunnen, die zoovelen het leven bijna tot een hel maakt, maar het is de bestaande wijze van voortbrenging, het kapitalisme, dat dit op zjjn rekening heeft. Wat blijvenzal, zoolang het doel der voortbrenging slecht iswinst te behalen, in plaats van te zorgen, dat ieder krijgt wat hij behoeft. Dit toch is, dank zij de groote voortbrengingskracht der machines, mogelijk, indien slechts de voortbrenging doelmatig geregeld worde. Maar wat zien wij onder het kapitalisme gebeuren? Da arbeiders, de kleinen, worden allerwege geofferd op het altaar, opgericht ter eere van de winst der kapitalisten. Overmatig lange, moorddadige arbeidsdagen voor de eene groep van arbeiders en daardoor werkloosheid voor een andere. Belooft de arbeid geen winst voor den ondernemer, er is geen werk voor den arbeider. Hij is werkloos, moet hongeren. En als hij werk heeft, dan gaat hij 's Zaterdags met een luttel aantal guldens naar huis, terwijl al de waarde van hetgeen hjj heeft voortgebracht voor den fabrikant is, die rjjker en rijker wordt door den arbeid zijner handen. Laag loon echter beteekent voor den arbeiderslechte woning, onvoldoende voeding, gemis aan alles wat het leven kan veraangenamen. Niet alleen lijdt de arbeider hierdoor, maar ook de winkelier bij wien de arbeider zjjn inkoopen doetde grossier die aan den winkelier verkooptde reiziger die dezen koop bezorgt. Zoo drukt het kapitaal met den arbeider een deel van den middenstand omlaag. Lagere ambtenaren en beambten moeten eveneens zjjn macht gevoelen. Hun eenvoudig werk wordt geminacht. Eerst onder het socialisme zal het de waardeering en belooning vinden, die aan iederen arbeid, welke nuttig is voor de maatschappij, zal worden geschonken. In den staat is het als in de maatschappij. De klasse van het kapitaal beheerscht den staat. Ten eigen behoeve en niet in het algemeen belang, zooals den kiezers wordt voorgepraat. Werd er in het algemeen belang geregeerd, dan zou het er anders uit zien in ons land I Dan zou men zich niet met hand en tand tegen het algemeen kiesrecht verzetten. Dan zou er geen schandelijke belastingregeling zijn, die de rijken ontziet doch de armen het geld uit den zak klopt. Dan zouden er geen ouden van dagen zjjn, voor wie de dood eigenlijk een verlossing is. Dan zouden er niet langer groote scharen van arbei ders buiten de Ongevallenwet vallen. Dan zou er geen zorg zijn in de woningen van zieke en invalide arbeiders. Dan zou het geld niet worden weggesmeten, millioenen bjj millioenen, voor het vervloekte militairisme. Kortom, dan zou er welvaart en geluk zjjn voor het gansche volk. Wjj worden gescholden voor „materialisten", voor stofvergoders, omdat wij rjjker geniétingen voor allen willen. Dit is huichelarij en anders niet. Want zij die ons onze stofvergoding verwijten, zijn zelf de grootste stofvergoders in de praktijk. Wie toch heeft er ooit van gehoord, dat de kapitalis ten vrijwillig gingen hongerlijden; dat zjj in krotten hun intrek namen; dat zij nooddruft kozen? Ieder die zjjn oogen den kost geeft; die weet hoe het leven der rjjken is, weet ook, dat hun afgeven op ons streven naar een beter bestaan voor de groote massa kool is en alleen voortspruit uit hun angst, dat zjj het zelf met wat minder zullen moeten doen. Doch niet slechts op deze wjjze bewjjzen zjj het schijn heilige van hun tegenwerping. Wat doen zjj, die de arbeiders en andere kleinen der aarde waarschuwen tegen het stoffelijke en hen wjjzen op het geestelijk goed, om hen daarvan te doen genieten Wetenschap en kunst, zij worden immers voor de arbeiders gesloten gehouden. Dom moeten zij blijven, zoo min mogeljjk weten van wat er in de wereld te koop is, omdat zjj dan beter onder den dnim worden gehouden. Zjj hebben het over den „dwang" van het socialisme. Larie Duidelijk immers is het, dat waar allen recht van medezeggenschap hebben en maatschappelijke over- heersching van den een over den ander niet bestaat, de dwang tot de kleinst mogelijke afmetingen wordt teruggebracht. Is het soms het geweten dat den heeren jeukt? Want dwang is het kenmerk van het kapitalisme. Waar bestaat thans voor de massa de vrijheid Zjj is een woord en meer niet. Noch in de fabriek, noch daarbuiten is de kleine man vrij. Ja, zelfs is men in onze kapitalistische samenleving niet eens vrij om zijn meening uit te spreken. Wie naar zijn gemoed spreekt, wordt maar al te vaak met den honger gestraft. Armoe, werkeloosheid, afbeuling, onderdrukking van den eenen mensch door den ander, kortom al de kwalen van het kapitalisme zjj znllen in de socialistische samenleving onbekend zijn. Een heerljjk leven ligt vóór de arbeiders en voor wie zich tot hen rekenen. Als zjj het maar weten te veroveren. Want het socialisme komt er niet zonder strjjd. De kapitalisten gaan niet uit eigen beweging al hun voor rechten opofferen. De politieke macht moeten wij veroveren, om de maatregelen te treffen, die het volk van noode heeft. Stijjdt dan mee, gij allen, die den druk van het kapitalisme voelt De Baanbreker. Ieder, die zjjn oogen den kost geeft, ieder die zelf het vakvereenigingsleven meeleeft, weet bjj ondervinding hoeveel goeds er juist door de drijfkracht der vakver- eenigingen tot stand komt; goeds, dat anders wellicht als een mooie droom zou gesloten bljjven in de hoofden van enkelen, maar nooit het zou kunnen brengen van droom tot werkeljjkheid. Dat is ook bjj het onderwijs het geval Jammer genoeg zjjn de krachten veel verdeeld, maar door groote energie weet de Bond van Ned. Ond. te vergoeden, wat door die versnippering aan kracht wordt verspild, is de Bond voor de buitenwereld de Bond, de DE MOKER

De Moker | 1909 | | pagina 1