VERGADERINGEN. Oproep. No. 17. ZATERDAG 26 Juni 1909. 9e Jaargang. SOCIAAL DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDIST/tfCJvSCHIEDAM. Stokken yoop 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn De Moker Aan de lezers, Kinderkoor „Excelsior". Aan de lezers, ARBEIDERSbezoekt onze De herstemmingen. De aanstaande Raadsverkiezing REDACTEUR: Dr. J. VAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. bij vooruitbetaling. Redactie-adres: St. Ud ui nasi raat 38. Administratie-adres: Gebouw „Constantia' ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen: W. de Gast, Callenbnrgstraat 58. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bjj adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Eindelijk, na een bestaan van ruim 8 jaar, zal „De Moker" openlijk met vermelding van den redacteursnaam kunnen verschijnen. Tot nu toe besloot onze afdeeling, dien naam geheim te houden, om vervolgingsdaden van burgerzijde te voorkomen. Maar nu onze partijgenoot Van Leeuwen door ontslagname uit den dienst der gemeente volkomen onafhankelijk is geworden en de redactie van „De Moker" op zich wilde nemen, is de mogelijkheid ontstaan ook ons blad te doen verschijnen met de vermélding van den redacteursnaam. Wij hopen, dat Van Leeuwen op trouwe medewerking van de partijgenooten zal kunnen rekenen. Ook het administratie-adres is om noodzake lijke redenen van dit nummer af verplaatst. Het Bestuur van de Afd. Schiedam der S. D. A. P. (Directeur de heer L. Scheffers.) Partjjgenooten en geestverwanten wekken we ernstig op hnn kinderen bij dit koor te doen inschrijven en hen, die dit reeds deden, herinneren we eraan, dat een geregeld bezoek der repetitiën zeer gewenscht is. De repetitiën hebben plaats des Zondagsmorgens, voor kinderen van 810 jaar van 1011 nnr, voor kinderen van 10—12 jaar van 11—12 nur. De contributie bedraagt voor 1 kind 5 cents, voor meerdere kinderen uit één gezin 3 cent per week. „Tevens^ brengen we de ouders der deelnemenden kinderen in herinnering, dat voor iedere week contri butie moet worden betaalddus ook voor die weken, waarin de repetities worden verzuimd. Mocht een kind verhinderd zjjn de repetitie bij te wonen, dan zal het de volgende week dubbele con tributie moeten meebrengen, mits werkloosheid der vader daarvan niet de oorzaak is, waarvan we dan mede- deeling verwachten." De repetities behoeven natuurlijk niet verzuimd te worden. Namens het Bestuur, D. v. DIJK, Secr. Ten gevolge van het besluit onzer afdeelings- vergadering, verleden Zondag genomen, zal van nu af „De Moker" onder mijn redactienaam ver schijnen. Er ligt een zware aanklacht tegen de burgermaatschappij in het feit, dat onze afdeeling tot heden toe geen onzer partijgenooten heeft willen noemen als redacteur, in de overtuiging dat hen dat op allerlei pesterijen, misschien zelfs op broodsgebrek, zou zijn te staan gekomen. Maar er ligt daartegenover een bewijs van kracht en solidariteit in het feit, dat ons blad steeds zijn redactie en medewerkers heeft kunnen vinden en dat onze leden steeds voor de vereischte geheim houding hebben gezorgd. Zooals tot heden het geval was, zal „De Moker" een plaatselijk en district-blad blijven. Aan de verleiding om er een klein „Volk"-je van te maken zal ik weerstand bieden, overtuigd dat onze kleine pers een aanvulling van ons dagblad moet wezen en niet een plaatsvervanger daarvan. Wel hoop ik, na de verkiezingen, geleidelijk in de inrichting van het blad een en ander te kunnen veranderen en het propagandistisch doel ervan nog meer dan tot dusver tot zijn recht te laten komen. En tevens hoop ik, dat de partijgenooten en geest verwanten mij krachtig zullen helpen om van „De Moker" te maken wat hij wezen moet, de trouwe strijdmakker van alle georganiseerde ar beiders. Laten zij daarom zorgen voor steeds meer abonné's en lezers. En laten zij mij ge regeld alle berichten zenden, die een vermelding in ons blad verdienen. De arbeidersbeweging te Schiedam groeit prach tig. Vrienden, laat onze arbeidsinspanning in ge lijke mate toenemen Ik reken vast op uw mede werking. Van Leeuwen Partijgenooten en geestverwanten, Wij hebben noodig i°. mannen en vrouwen voor het ver- kiezingswerkdat voor de a.s. Raads verkiezing moet worden verricht ieder en avond is ons verkiezings comité in Constantiawie een uurtje te missen heeft, ga daar dus werk verrichten of halen 2°. mannen en vrouwendie op den ver kiezingsdag, Woensdag den 7 Juli, zich vrij willen en kunnen maken om, zoo- noodig tegen vergoeding van het dag loon, het werk van dien dag te helpen verrichtenons verkiezingscomité kan iederen avond de adressen opnemen in „Constantia" van wie zich beschikbaar stellen 3° Jietsen voor den verkiezingsdag7 Juli; wie een fiets in gebruik kan geven, melde dat aan het verkiezingscomité in „Constantia" 4°. geldveel geld, ZEER VEEL GELD, om niet door gemis daaraan in onze actie te worden tegengehoudenin zamelingslij sten zijn bij ons verkiezings comité in „Constantia" te verkrijgen gelden kunnen afgearagen worden aan verkiezingscomitié in „Constantia" en aan onzen afdeelings-penningmeester W. Hoek. Wij rekenen vast op vele en veler hulp. Met een flinke actie kan rood winnen. In gesloten gelederen en met versnelde pas voorwaarts dus, en de overwinning is aan onsUw plicht gedaan, kameraden Het Bestuur van de afd. Schiedam der S. D. A. P. De uitslag der herstemmingen stemt ons tot tevre denheid. Wel ging na het pijnlijk verljes te Enschedé (dank zjj het enorme verval der liberalen) nu nog Hoogezand voor ons verloren, en werden de verwachtingen die wjj hadden van Schoterland, Leeuwarden en Amsterdam II niet vervuld, maar Amsterdam IX bracht Vliegen, Den Haag I Ter Laan en Zaandam Dujjs bjj onze Kamerfractie, zoodat deze nog sterker in de nieuwe Kamer terugkeert dan ze nu was. En dat trots het geval met het „kindje", vooral in Den Haag sterk. En dat trots den steun in verschillende districten door de liberalen aan de kerkelijken verleend De cjjfers van Vliegen en Troelstra in Amsterdam maar ook die van Ter Laan in Den Haag toonen aan, met welk een kracht er door de onzen is gewerkt. Het resultaat is nu, dat de kerkelijken over 60 zetels beschikken, de vrijzinnigen over 33, de sociaal-derao- kraten over 7. Voor onze 83000 stemmen is het aantal niet te groot en we komen er volgens de nadeeligste raming al vier tekort, maar daarover troosten we ons wel. Onze traktie is met een paar eminente strijders versterkt en hare werkkracht zal er nog wel op vooruitgaan. De heer de Meester is in Schoterland en in Den Helder gekozen. De draai van Staalman heett hem dus nog niet aan een kamerzetel geholpen. Opteert de heer De Meester voor Den Helder, dan zon Schoterland bij goede bewerking ons nog een kans op winst geven. Met dat al, de kerkelijken hebben een flinke meer derheid. Nu stevenen we tuil speed het rijk der klerikalea heerlijkheden in en worden natuurlijk nu alle verkiezin gsbeloften van huismanskiesrecht, verzekeringsdwang en niet te vergeten de beschermende rechten, ten spoedigste ingelost. Afwachten maar en zien of den Armen Sijmen weer geen knollen voor citroenen zijn verkocht. Br. Aan de beurt van aftreding zijn in district IMr. W. H. Jansen, P. J. M. Lagerwey en F. J. Smit, alle 3 katholieken dus; in district IIJ. M. van der Schalk en N. v. d. Velden, dus een oud-liberaal en een anti-revolutionair in district IIIJ. O. Bender en J. v. d. Drift, dus een christeljjk-historische en een anti-revolutionair. Voor zoover ons op dit oogenblik bekend is, stelt van die 7 aftredenden alleen de heer Smit zich niet beschikbaar meer en zou in zjjn plaats pastoor Frederiks de candidaat voor dien zetel van kerkelijke zyde worden. •De afdeeling Schiedam der S. D. A. P. besloot in I

De Moker | 1909 | | pagina 1