Fan onze vroede vaderen. baar laatste vergadering, voor alle openvallende plaatsen candidaten te stellen, en wel in district IJ. Dinkelaar, Dr. J. van Leeuwen en J. M. van Pelt; in district II: J. Dinkelaar en Dr. J. vanLeenwen; in district IIIJ. Dinkelaar en Dr. J. van Leeuwen. De vrijzinnigen zoeken nog naar candidaten. Uit (iet bovenstaande blijkt, dat onze afdeeling, trouw aan haar beginselen, pogen zal zooveel zetels als mogelijk is te veroveren, en voor het proletariaat de beschikking opeischt over alle openvalleir#fjlaatsfe^ok te Schiedam is de geheele inrichting van het gemeentebestuur kapitalistisch, anti-proletarisch, en bij iedere nieuwe begrooting en iedere nieuwe raads zitting blykt op nieuw, dat de behartiging der belangen van de arbeidersklasse, van de groote klasse van loonarbeiders en daarmee gelijkstaanden, niet veilig is bij den tegenwoordigen Raad. Integendeel, de Schiedamsche vroede vaderen grijpen iedere gelegenheid aan, om besluiten te nemen, die in lijnrechten strijd zijn met de belangen, de eischen en de rechten van de groote arbeidersklasse in onze stad. Het raadsverslag in dit zelfde ntynmer geeft er weer een teekenend voorbeeld aan. Daarom kan de politieke organisatie van het prole tariaat, Jde S. D. A. P., niet anders dan streven naar een zoo spoedig mogelijken verovering der meerderheids- mrcht, om een eind te maken aan deze verwaarloozing van de belangen van het Schiedamsche proletariaat en aan de onderdrukking waaraan dat proletariaat van de zijde van het kapita listische gemeentebestuur bloot staat. Wij wijzen thans reeds met een enkel woord op de gemeentelijke inkomstenbelasting, die uit de kleine, zelfs uit de kleinste, inkomsten zuigt wat er uit te halen is, maar de groote met kapita listische teederheid ontzietop de allerschandelijkste woningpolitiek van de gemeente, die zich niet richt naar de eischen van de woningwet en niet luistert naar de eischen van de gezondheidscommissie maar geheel beheerscht wordt door de winstbelangen van particuliere ondernemers zooals het raadslid Van der Veldeop de meer dan treurige onderwijspolitiek van het gemeentebestuur, die wel flOOO voor iederen leerling van een snertinrichting als het gymnasium overheeft maar zóó slecht zorgt voor de lager-onder- wijs-scholen, dat er een voortdurend gebrek aan school ruimte is, tientallen proletariërskinderen van alle onderwijs zijn verstoken, en van vruchtdragend onder wijs geen sprake kan zijnop de eigenlijke ver waarloozing van het stedelijk ziekenhuis, gemeden door de meergegoeden maar onontbeerlijk voor de armeren, die zich maar moeten toevertrouwen aan een volstrekt onvoldoende inrichting, waarin bovendien h6t verplegend personeel op echt kapita listische wijze wordt afgebeuldop de opzettelijke wei-overdachte afwijzigi'ng van de eisehen der vakvereenigingen en de ontwijfelbaar als bestrijding der vakbeweging be doelde regelingen in zake arbeidsbeurs en werkloozenfonds; op de afwijzing, tegen het beginselbesluit van den Raad 4 zelf in, van de subsidie aan Kunst aan het Volk en daartegen over, de bescherming van een vereeniging als de Oranjevereenigingbestrijding dus van de zelf standige poging der georganiseerde arbeiders en daarmee gelijkstaanden om zich gezamenlijk door kunstgenot te ontwikkelen, maar bevordering van ontaardingsfeesten als de zoogenaamde „volksfeesten", door de burgerklasse georganiseerdop de sloffe nalatige onverschil lige handelwijze van het gemeentebestuur in zake de regeling van de rechtspositie der gemeentewerklieden en de geheele anti-demokratische, arbeidersnegeerende, wijze van ontwerpen van het desbetreffende werklieden reglement. Wjj zullen het hierbij voorloopig maar laten. Wjj komen op een en ander nog nader terug en zullen dan de lijst der zonden van het Schiedamsche gemeentebestuur tegenover het proletariaat nog wat langer maken. Er is haast geen eind aan. Maar het hier opgesomde is reeds voldoende om te laten uitkomen dat het burgerlijk klassekarakter van het Schiedamsche gemeentebestuur oorzaak is van een volledige miskenning van de rechten en belangen van de arbeiders en de daarmee gelijkstaanden, en daar tegenover van een onbeperkte bevoorrechting van de kapitalisten verdedigers en de kapitaalbezitters zelf. En dit geschiedt tot groot nadeel voor het proletariaat Dit verergert de ellendige levensomstandigheden der arbeidersklasse. En daarom zit er niets anders op dan dat het proletariaat zelf zijn eigen zaken. gaat doen in den Raad en z(jn eigen mannetjes daarheen stuurt om een eind te maken aan het onrecht en de gemeenheid van zooveel verwaarloozing, achter uitzetting en onderdrukking. Daarom moeten de arbeiders en de met hen gelijk staanden in hun welbegrepen eigenbelang nu zorgen, dat onze candidaten in den Raad komen. En zjj moeten niet tevreden zijn met te stemmen op onze mannen Zjj moeten ook voor hen werken, propaganda voor hun verkiezing maken in hun omgeving. Aan den arbeid dus, Dinkelaar moet er in. En Van Leeuwen gnoet er in. En Van Pelt moet er in. En daarna weer andere beproefde strijders in de arbeidersbeweging. De Schiedamsche arbeidersbeweging heeft er nog genoeg in voorraad, wat men van de andere partijen ook moge beweren. Zoo zal het zwart Schiedam van het jeneverkapitaal in betrekkelijk korten tijd kun nen worden rood Schiedam van de georganiseerde arbeidersVan u, partijge- nooten en geestverwanten, van uw inspanning en werk lust zal het afhangen, wanneer! üus, aan den arbeid! werkt voor rood; (vervolg.) 15 Juni 1909. De vorige week moesten wjj ter volle der plaats ruimte ons verslag der laatste gemeenteraadszitting afbreken. Wij zullen dat nu voortzetten. De Bruin opende de debatten over de voorstellen tot wijziging van de verordeningen op Arbeidsbeurs en Werkloozenfonds. Hij zeide, met het oog op den tjjd, over art. 1 en het statistisch bureau te zullen zwjjgen. Wjj begrjjpen, dat hij aldus deed, inziende dat hij anders een goede beraad slaging over art. 5 (werkstaking en uitsluiting) in gevaar zou brengen. Maar is het niet een schande, dat de Schiedamsche Gemeenteraad zoo weinig gevoelt voor de arbeidersbelangen en arbeidersnooden. dat de Bruin in 't belang der zaak een zoo belangrijk onderwerp als de werkloosheidsta tistiek moest laten zwemmen Is het niet treurig, dat een Gemeenteraad, die f 1000.— per jaar wegsmijt voor ieder leerling aau het gymnasium en geregeld weigert om door een progressieve regeling van de plaat selijke inkomsten belasting de meergegoeden wat meer te laten betalen, nu op geldelijke gronden een werkloosheidsstatistiek durf weigeren Arbeiders, opgeletDe heeren weigeren geld om een werkloosheidsstatistiek aan te leggen. En later weigeren zij dan, zooals .minister Heemskerk in de Tweede Kamer, geld om de werkloosheid te bestrij den omdat zjj geen werkloosheidsstatistiek bezitten. Burgerlijke klassepolitiek is dat in een zeer gemeenen vorm. Maar ze is hec bekijken waard. Bij art. 5 had de voornaamste discussie plaats. Dat artikel bepaalt, dat de arbeidsbeurs bij werkstaking en uitsluiting daarvan medeeling zal doen aan de werk gevers en werknemers die in dien tijd de hulp der arbeidsbeurs inroepen. Het voorstel der commissie tot Bestrijding van de werkeloosheid en van het Bestuur der arbeidsbeurs daartegen was, de arbeidsbeurs iedere bemiddeling te doen nalaten in gevallen van staking en uitsluiting. Tegenover elkaar stonden hier de inzichten en eischen van alle georganiseerde arbeiders, die zooals bekend is, onverschillig van welke kleur of richting, zonder één enkele uitzondering het voorstel der Commissie als het eenig aannemelijke hadden verklaard, en de inzichten en eischen der Raadsmeerderheid, die eenvoudig maling toonde aan het eensgezinde ver zoek van Patrimonium, R. K. Volksbond en Schied. Bestuurdersbond en gewoonweg door haar woorden en stemmingen toonde, dat zjj tegenover de georganiseerde arbeiders wilde optreden en daartegenover andere belangen, andere inzichten en andere eischen verdedigde, geheel overeen komende met die der patroonsklasse. Als verdediger van de belangen der vakvereenigingm trad de Bruin op. Op zeer duidelijke wijze zette hij uReen, waarom het voorstel der Werkeloosheidscom missie in overeenstemming en dat van B. en W. in strijd met het belang der vakvereenigingen is. En met nadrnk verklaarde hjj op grond van art. 5, zooals B. en W. dat voorstelde, Arbeidsbeurs en Werkloozenfonds beiden onaannemelijk voor de vakvereenigingen; het Werkloozenfonds ook, omdat het Bestuur van dat fonds hetzelfde is als dat der Beurs en de vakvereeni gingen dus ook niet aan dat fonds kunnen deelnemen. De Bruin kreeg later steun van de heeren van Westendorp en Koopmans. Als verdediger van de belangen der patroons traden de heeren Witkampf, Ris en Goslinga op, liberaal en clericaal broederlijk één in de bestrijding der vakver- eeniging. De heer Eis hield een onbenullig speechje over neutraliteit, waaruit alleen bleek dat dit Raadslid van de vakbeweging net zooveel weet als een ezel van de medische wetenschap. De heer Witkampf praatte zich stevig vast door te beweren, dat het voorstel der Commissie in strjjd was met de belangen der arbeiders, omdat een onrechtmatige uitsluiting de onrechtmatig getroffen arbeiders dan niet de hulp van de Beurs zouden kunnen inroepenwaarop de heer van Westendorp zeer terecht opmerkte, dat de heer Witkampf door dat voorbeeld juist bewees het tegendeel van wat hij wilde en de onhoudbaarheid van het voorstel van B. en W. En de heer Goslinga, „het eminent christelijk raadslid" zooals de katholieke Nieuwe Schiedamsche Courant hem doopte, gaf opnieuw bewjjzen van eminente onbekend heid met de arbeidersbeweging en eminente onhandigheid in het kiezen van voorbeelden. Of dat nu tevens eminent Christelijk is, wagen wij niet te beoordeelen. De heer Goslinga gaf dit voorbeeld „bjj een werkgever ontstond geschil over het te teekenen arbeidscontract; de arbeiders staken; een 4 dagen later bieden eenige stakers, buiten hun organisatie om, den patroon aan, toch te teekenende patroon neemt dat voorstel aan de staking dreigt te mislukken en wordt daarom door de organisatie opgeheven; alle arbeiders teekenen nn; maar degenen, die buiten hun organisatie om aangeboden hadden te teekenen, werden nu door die organisatie geschrapt, en de organisatie eischte bovendien het ont slag van die verraderstoen de patroon dat weigerde, verbood de organisatie haar leden aan 't werk te gaan en ziet, zei de heer Goslinga, nu ver telde de patroon, dat er geen staking is, en de organisatie beweerde van wel. Wat zou nu de Benrs moeten doen in dit geval Wij hebben deze geschiedenis een beetje helderder verteld dan „de eminente politieke Christen" het deed. Voor ieder georganiseerd arbeider is de zaak duidelijk en zou, indien hij bestuurslid der Arbeidsbeurs was, niet veel moeite bestaan om het stakingsgeval vast te stellen. Maar de heer Goslinga, burgerlijk denkend, kapitalistisch redeneerend, trachtte met zgn verhaaltje zjjn kapitalistische geestverwanten in den Raad tegen den rechtmatigen eisch der ge organiseerde arbeiders in 't harnas te jagen. De Bruin liet natuurljjk niet na, dat behoorlijk te doen uitkomen. Een oogenblik werd de stemming heftig. De Bruin liet nl. het volle licht vallen op het patroonsstandpunt van den heer Witkampf en diens medestanders. De Voorzitter begon toen te hameren en de Bruin in de rede te vallen, en feitelijk te belemmeren in de vrjje uiting van zijn meening. Ongemakkelijk zette de Bruin daarom den Voorzitter op zijn nummer Toen de heer Ris mij verweet, dat ik naar èén kant keek, liet ik hem kalm voortgaan. Nu ik het zelfde maar met meer recht en bewijzen aan den heer Witkampf en zijn medestanders verwjjt, nu zit U hinderlijk te kloppen en valt U mij in de rede. Ik zal zeggen wat ik te zeggen heb, hoe onaangenaam dat de heeren misschien ook is. De Voorzitter trachtte toen toch nog de Bruin te „bekorten" maar deze eischte voor zichzelf hetzelfde recht op dat de andere raadsleden hadden en hun door de Voorzitter niet was betwist. Het is kras van een Voorzitter, die zoo slecht een vergadering weet te leiden, om alleen dan in te grjjpen in de debatten wanneer het geldt -

De Moker | 1909 | | pagina 2