11 3 paar BarneveSd a/d. Veluwe. Pension „Hillegonda". „DE MOK EE". OPENBARE VERGADERING OPENBARE VERGADERING S. D. A. P., Meeting VLAAEDINGKR. Degelijk Pension Sociaal-Democratische Arbeiders-Partij, Ylaardingsche IJzerkoekjes. Ingezonden Stukken. jonge Koekeroes of Lachduifjes te koop. Arbeiders. Abonneert U op J. M VAN PELT en J. DINKELAAR P. DE BRUIN, LID van den Gemeenteraad. Onderwerp: In naam der Democratie Stemt Rood. J. DINKELAAR Candidaat voor en P. DE BRUIN LID van den Gemeenteraad. OnderwerpWie in den Raad en wie er uit moeten. Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden, bewijst hare sympathie met het streven van dien Bond naar eene door Rijkswet vastgelegde acht uursluiting van alle winkels en magazijnen. en wekt hare leden op aan het verzoek van den Alg. Bond, de inkoopen steeds vóór 8 uur 's avonds te doen, gevolg te geven. Wij noodigen onze lezers nit, in breede kringen aan te staren op inwilliging van het in de motie vervatte verzoek van inkoopen vóór 8 uur. De georganiseerden in de eerste plaats moeten daaraan meewerken, want zjj weten, welk een inspanning en volharding het aan elke vakvereeniging kcst, ook maar de kleinste verbe tering te veroveren, en wjj moeten das van harte gaarne deze strijdende kameraden willen steunen. De Nieuwe Kerk aan de Binnensingel. Pas zjjn de fundeeringen van bovengenoemde kerk ge legd, en het werk nauwelijks aangevangen ofhet regent klachten, zoowel van metselaars als timmerlieden. Beginnen wij met te vermelden, dat op het werk boven bedoeld, de metselaars 30 en de opperlieden 27 cent per uur verdienen. De door bijna cronische werk loosheid tot diepe armoe gekomen bouwvakarbeiders monteren dan ook gelukkig weer wat op. Maar owéé, nog niet goed en wel begonnen of zij worden weer voor eenige dagen huiswaarts gestuurd, wegens gebrek of onvoldoende materieel. Zoo ook deze week weer, werd een schuit steenen niet geschikt geacht voor gebruik, het gevolg was al weer, dat de arbeiders maar weer moesten zien hoe zich te redden. Vermoedelijk kannen zjj weer een week werkloos rond loopen, zonder een cent vergoeding. En de timmerlieden die worden daar aangenomen, na een bange periode van werkeloosheid, voor de kapitale som van 20 cent per uur, terwjjl op dat zelfde werk, opperlieden 27 ct. verdienen. De heer Van Hjjst de kerkvoogd die den aannemer zoo fjjntjes weet in te lichten hoe het met de plaatse lijke loonen, alhier is gesteld, zou wel zoo verstandig doen met zich wat minder met een andermans zaken te bemoeien, en althans er niet toe bjjdragen dat daar dergelijke loontjes worden betaald. De timmerlieden die daar werken laten die zich organiseeren, in de afd. Vlaardingen van den Timmerliedenbond, opdat er krachtiger kan worden ingegrepen, in deze alles behalve rooskleurige toestand. Door de betrokken organisatie is tydens de uitbeste ding 3 maal aan de kerkvoogden der Ned. Her. Gemeente, geadresseerd, om minium loon en maxcium werktijd enz., doch deze heeren hebben het niet eens de moeite geacht de arbeiders te antwoorden. De Timmerliedenvereeni- ging Arbeid Adelt, die een belangrijk percentage ker kelijke arbeiders onder haar leden teld, zal nu toch wel begrijpen dat er zoo iets van klassenstrijd bestaat. Om zulke heeren tot "reden te brengen, moet men ze krachtig aanpakken, en hun laten zien dat de arbeider zich al meer en meer zijn waarde bewust wordt. Leden der S. D. A. P. denk aan de huishoudelijke vergadering op heden Zondag half elf precies. Coöperatie „de Voorlooper". Zaterdag j.l. hield bovengenoemde Coöp., een huishoudelijke verga dering tot wijziging harer statuten. Zoo als men weet, zeggen de statuten dat 35% dei- winst besteed zal worden voor het bonwen van een volkshuis. Met het oog op de steeds sterker wordende concurrentie der z.g. 10% bakkers stelde het bestuur voor dit te verlagen tot 15%. Onzer zijds werd het bestuurs voorstel bestreden, op dezen gronddat men meer moet doen om de leden uit beginsel tot de coöperatie te brengen dan uit winstbejag. De coöperatie kan met haar hooger loon korter werk tijd en brood van juist gewicht, toch niet concurreeren in procenten tegen de particuliere bakkers, die van alle boven genoemde eischen niet voldoen. Het bestuursvoorstel werd evenwel aangenomen. Door een 5 tal der onzen, was een voorstel op de agenda geplaatsom dat gedeelte der winst dat nu aan dat z.g. volkshuis zal komen ter beschikking te stellen aan de Vlaardingsche Bestuurdersbond. Het werd onzerzijds als volgt verdedigd. De coöperatie is voor ons geen doel, doch een middel in de klassenstrijd. Zij moet ons aan geld helpen om het kapitalisme te bestrijden. Dat doet deze coöperatie niet. Zij pot het geld op voor een gebouw, dat misschien over 20 jaar pas komen zal. Ondertnsschen konden wij dat geld zoo goed gebruiken om allerlei akties, die wij nu moeten laten liggen om financieele redenen, krachtig ter hand nemen. Dat z.g. volksgebouw zal zijn een zuivere afspiegeling van de coöperatie, vogels van diverse pluimage zullen daar onder dak worden gebracht, en dan hebben wjj arbeiders nog geen huis. Dat alles te saam zijn redenen waardoor wij als coöperatie de arbeiders uit de vakbeweging niet tot het lidmaatschap kannen bewegen. Neem dus ons voorstel aan en gij hebt een nieuw terrein ontgonnen om leden te werven voor „de Voorlooper." Het mocht evenwel niet batenna een felle bestrij ding van den voorzitter, werd ons zoo goed bedoeld voorstel met 11 stemmen tegen verworpen. Hoewel de weg die wij in deze te bewandelen hebben nog niet duidelijk voor ons afgebakend ligt, geloöven wij toch, dat als wy de coöperatie niet geheel willen zien verburgelijken, maar eindelijk zich dienstbaar stellen aan de arbeidersbeweging, dat wij dan krachtig moeten werken om nieuwe leden, die op ons standpunt staan, in de coöperatie te brengen. Opdat wij door onze macht, zullen verkrijgen wat ons met argumenten niet gelukt. Vogels van diverse pluimage schreven wij hierboven, wjj denken daarbij ook aan een paar leden der onaf hankelijke revolutionaire Vlaardingsche vakbeweging, die ook lid zijn der coöperatie. 't Is wel niet consequent, maar het is voordeelig weet je en daarom stemden zij dus voor het bestuurs voorstel. Het was wel consequent dat zij tegen óns voorstel stemden, want de soc.-dem. is een gevaar voor de arbeiders-beweging, d.w.z. voor de rrrrevolutionaire Vlaardingen, 20/6 '09. Van een misverstand. M. de R. Mag ik een klein plaatsje van uwe ruimte verzoeken, ten einde een misverstand weg te nemen, dat ik niet gaarne zou laten voortbestaan? Bij voorbaat mijn dank. Het was op de vergadering der Coöperatieve Brood bakkerij en Verbruiksvereeniging „De Voorlooper" van Zaterdagavond jl. dat ik, het voorstel tot uitkeering van het voor de arbeidersbeweging bestemde winstper centage aan den Bestuurdersbond verdedigend, onder meer zeide „Ook bij aanvallen op het vereenigingsrecht, als den laatsten tijd voorkwamen, dient het plaatselijk centrale lichaam, de Bestuurdersbond, verdedigend op te treden, wat nu om financieele redenen achterwege moest blijven." En iets verder„Ook wanneer hier bijv. de kuipers in scherpen strijd met het patronaat gewikkeld raken, en zoo in één vak, dan zijn daarin groote dingen noodig, dan znllen wij hetzelfde zien gebeuren wat we dit voorjaar bij de in-werking-treding van de Wet op het Arbeidscontract moesten constateeren, n.l. dat ook bij den bittersten nood deze coöperatie de hand op den zak houdt, het geld blijft oppotten, en de arbeiders kalmpjes aan hun lot overlaat." Blijkbaar zonder ook maar even na te denken, vloog de voorzitter van de afdeeling van den Houtbewerkers- bond, Hoogerwerf, hierop in om mij een lesje in vak- vereenigingstaktiek te geven. Noch in het eene, noch in het andere geval behoorde, naar hij zeide, de Be stuurdersbond op te treden. Dat behoorde niet totzpe competentie. Slechts de vakvereeniging, zij alleen bad deze zaakjes te bedisselen. De voorzitter der vergadering stond mij niet toe op deze misvatting mijner argumenten in te gaan, hoewel het optreden van Hoogerwerf was bedoeld als be strijding van ons voorstel. Allereer.-t wil ik zeggen: zelfs als de opmerking; van H. juist was, dan zou daarmee nog niets tegen ons voorstel zijn ingebracht. Immers deze beide punten werden genoemd onder meer andere, bij welker uit voering de financieele kracht van den B. B. te kort schoot. Indien zij dus al juist was, waardoor dan deze beide punten zouden vervallen, dan bleven de anderen staan. En H. zou al buitengewoon bekrompen van op vatting zijn, indien hij niet begreep, dat die paar honderd gulden, op uitstekende en meer rendeerende wijze hoofdzakelijk in onze plaatselijke beweging zouden kunnen worden besteed. Zijn opmerking zegt dus niets tegen ons voorstel. Maar er is bovendien geen kwestie van dat zjj juist zou zijn. Natuurlijk behoort de beslissing over het al of Diet aanvaarden van een strijd en de leiding daarvan bij de vakvereeniging. Maar bij strijd van eenigen omvang of langen duur zal het plaatselijk centrale lichaam in dubbel opzicht steunend moeten optreden. En ik moest eigenlijk niet behoeven te zeggen, dat een financieel krachtige B. B. dan iets anders zal kunnen presteeren dan een financieel zwakte. Natuurlijk behoort ook bij een aanval op het vereeni gingsrecht de onderhandeling met den patroon en zoo mogelijk de strijd tegen hem tot de taak der vakver eeniging. Daarin heeft de B. B. zich niet te mengen, Maar een aanslag op het vereenigingsrecht raakt niet alleen de betrokken vakvereenigingzij raakt de gansche plaatselijke beweging. Vooral een geslaagde aanval doet het gevaar ontstaan, dat ook patroons in andere vakken het voorbeeld gaan volgen, en daartegen heeft het centrale lichaam te waken. Dat H. dit standpunt vreemd vindt, is niet onze schuld. Het is zoo logisch mogelpjk. Talrijk z\jn de voorbeelden, waarbij Bestuur- dersbonden op deze wijze optraden. Om een paar te noemenbjj den aanslag van den „Vitello"-Czaar v. d. Bergh trad de Rotterdamsche Bestuurdersbond op ter verdediging. Bjj den aanslag van Jamin evenzoo, en later ook ter ondersteuning van den boycot. Genoeg om te doen zien dat dit standpunt ook elders wordt gedeeld. Ik wil dus, G. R., besluiten met te constateeren, dat H. wat al te lichtvaardig mijn opvatting omtrent de taak der B. B. tot contrabande stempelde, dat, in stede van bjj mij, bij hem een ernstig misverstand aan wezig was. Voorz. V. B. B. Wees waar. M. de R. Naar aanleiding Uw bericht Prolentari'èrs Kameraad schap is dienende, dat de afd. Vlaardingen van den Ned. Bond van Post en Telegraafbeambten de Post, geen Tooneel, Zang of dergelijks heeft, dat deze afd. uitsluitend eene vakactie voert op Neutraal gebied zoodat Uw bericht voorkomend in No. 16 d. d. 19 Juni van A tot Z onwaar is, met opname in IJw blad van bovenstaande zult U ons verplichten. Namens het Bestuur, J. H. VAN OORSCHOT. STEITNPENNING Schiedam. K. 2 ct.De Moker 10 ct.Een goed vriend 10 ct. Het gele ras 5 ct.Rolmops 5 ct.H. S. 4 ct.J. J. v. O. 5 ct.C. H. 2 ct.F. 1 ct.Piet Hein 4 ct.Te veel ontvangen 7 ctP. 10 ct. Voor het Verkiezingsfonds. Geestverwant 25 ct.Ben ik kiezer 5 ct.N. N. 5 ct.J. O. 8 ct. op Zondag 27 Juni, 's morgens half elf, Bovenz. Volkskoffiehuis. Agenda: 1. Opening en Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Belangrijke mededeelingen. 4. Raadsverkiezingen. 5. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR. Raam 30b. AANGEBODEN in het mooie BAR- NEVELD met zijn heerlijke bosch- rijke omgeving. Het Pension, dat gerieflijk is ingericht, is prachtig gelegen tegen over het kasteel „De Schaffelaar". Pensionprijs vanaf f 2.daags. Aanbevelend, E. v. SCHERPENZEEL. 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents. AFDEELING SCHIEDAM. op Dinsdag 29 Juni '09, savonds 8 uur in „Constantia". SPREKERS Candidaten voor en op Vrijdag 2 Juli '09, 's av. 8 uur in Café v. Rossum, Hoofdstr. SPREKERS Entree vrij. Debat gewenscht, HET BESTUUR.

De Moker | 1909 | | pagina 4