District III. Stemt alleen op J. DINKELAAR en DSJ.VAN LEEUWEN Anti-revolutionaire „zedelijkheid". Ze woonde weer in een gangetje. Vlaardingsche IJzerkoekjes. Per advertentie in de Schied. Courant maakt de heer Montfoort bekend geen benoeming te aanvaarden. Das één der vrijzinnige kandidaten snenvelt al vóór jj in 't vnur is geweest. Da's vryzinnig-onbegrypelyk Tegenover de aftredende raadsleden Mr. W. H. Jansen, Nolet, Smit, van der Velden, van der Drift en van der Schalk staan das vrijzinnige en sociaal-democratische tegen-candidaten. Wat de aftredende raadsleden betreft, zij hebben zich len zonder onderscheid doen kennen als remmen tegen iederen vooruitgang en in vele gevallen bovendien nog als brutale verdedi gers van eigen belangen. Wij zullen met eenige voorbeelden dat in herinnering engen, voor zoover dat nog noodig is. Hr. W. H. Jansen, bekend om zijn eigenaardige belastingopvatting, werd door zijn eigen partijgenooten gekeurd voor het wethouderschap, omdat hij naar hun meening te veel als advocaat van Kortland te weinig als vertegenwoordiger der gemeente optrad. Zijn werk was het, dat de gemeentelijke inkomsten belasting ten nadeele der arbeiders, kleine midden standers en kleine ambtenaren, werd gewijzigd. De progressie in de belasting vond ook in hem een heftige bestrijder. En zoo ging het steeds bij alle onderwerpen, die de belangen der misdeelden betroffen. Het laatst nog jj de behandeling van de Arbeidsbeurs en het Werk lozenfonds, waarbij hij steeds de reactionaire voorstellen van den heer G-oslinga ondersteunde en alle pogingen, om daarbij de inzichten en belangen der georganiseerde arbeiders te bestrijden en in een hoek te trappen, hielp heer Nolet is bij alle stemmingen, waarbij het gaat om de belangen van de groote klasse van arbei ders en daarmee gelijkstaanden, steeds aan de zijde van ie verdedigers der kapitalistenbelangen te vinden. Spre ken doet hij zelden. Kracht gaat er dus in 't geheel Diet van hem uit. Maar door zijn reactionair stemmen belpt hij iederen vooruitgang Weren. De heer Smit is de kampioen der katholieken. En jj treedt hij niet op als verdediger maar steeds als der arbeidersbelangen. Hoe duidelijk bleek dit nog kort geleden bij de behandeling van de Arbeids- benrs en het Werkloozenfonds, toen ook de heer Smit tegen alle voorstellen der georganiseerde (ook katholieke) arbeiders stemde, hoewel hij zelf lid van het werkloos heids-comité was geweest. Bekend is ook zijn schan delijk optreden in samenwerking met St. Paulus, ten doel hebbende de vrije colportage te beletten. Als reactionair, als vertegenwoordiger van het brutaalste arbeidersvijandige kapitalisme, zullen de arbeiders en kleine middenstanders hem moeten trachten te wippen. De heer Van der Velden, in den Raad doorgaans zwijgende, heeft zich vooral in de laatste jaren als raadslid onhoudbaar gemaakt door zijn brutale verdedi ging van de belangen van hem zelf en zijn mede-eigen- liouwers en door de daaruit voortgekomen terzijdestelling m de Woningwet. Hjj is een van de hoofdoorzaken van de m-t-invoeriug dier wet door de gemeente Scniedam. En het zijn natuurlijk in de allereerste plaats de arbeiders, die de nadeelen ondervinden van die wetsterzijdestelling. Het lijdt daarom geen twijfel, of de arbeiders en de daarmee geljjkstaanden kunnen zulk een vijand niet opnieuw stemmen. De heer Van der Drift hééft afdoende bewezen, voor een raadslidmaatschap onbekwaam te zijn. Met een te waardeeren eerlijkheid erkent hjj zelf telkens, dat hjj eigenlijk niet tot oordeelen in staat is. Hij moet dus stemmen als volgeling van een zijner reactio naire partijgenooten. Zoo iemand hoort in onzen tijd niet meer in een gemeenteraad tliuD. De heer Van der Schalk is de eenige vrijzinnige die aftreedt. Hij hoort tot de oud-liberalen en la^tzich in den Raad ook steeds als zoodanig kennen. Als persoon en ook als raadslid is hjj de meest sympathieke van alle afrredenden Maar het gaat niet om meer dere of mindere sympathieke eigenschappen, het gaat om de politieke richting en overtuiging, en een oad-liberaal, ook de heer van dyr Schalk, staat op let standpunt, dat de meergegoeden, de kapitaalbezitten- de leiding en het bestuur in staat en maatschappij ia handen moeten houden. De ontwikkeling der vak vereniging als een organi-che factor in een nieuwe maatschappij is een doorn in hup. oog. De politieke organisatie van het proletariaat moet volgens hen zoo veel mogelijk worden tegengehouden. Scherper dan andere burgerlijke partyen steld de oud-liberale partij zich daar door op het burgerlijke klassestandpunt. Dat moge eerlyker en logi cher zijn dau het tweeslachtige gedoe der vrijzinnig-democraten, de klasse der misdeelden en laar politieke organisatie, de S. D. A. P.. kan niet anders dan daartegenover even scherp haar klassepo- litiek te stellen en moet dus ook den heer van dei- Schalk zoo krachtig als haar mogelijk is bestrijden. De nieuw-gestelde raadsleden aan burgerlijke zijde, de anti-revolutionair J. van der Meer, en de „Schiedam"- vrjjzinnigen J. Montfort en H. Stooker zijn in het open bare leven volkomen onbekenden. Wanneer wy evenwel letten op de laatstgekozen anti-revolutionaire raadsleden, de heeren van der Laan en Goslinga, dan hebben wy wel degelyk het recht, de anti-revolutionaire candidaturen te wantrouwen. Want de heeren van der Laan en Goslinga werden aange diend als vooruitstrevende democratische mannen en hebben zich in den Raad ontpopt als buitengewoon reactionaire bestrijders van iederen vooruitgang en als doortrapt-conservatieve verdedigers van de belangen der brandkast. Wy weten dus, waar de antirevolutionaire aanbevelingen in de praktijk op neer komen. Verder verwijzen wy naar ons algemeen artikel over de raads verkiezing in dit zelfde nummer. De vrijzinnige candidaten zyn politiek onbekenden, evenals de heer van der Meer. Maar het feit dat zy gesteld zyn door „Schiedam", de verzamelplaats van vrijzinnigen van alle schakeeringen, is voldoende om ook deze candidatnren met wantrouwen te ontvangen. Men is van te voren nooit zeker, wat voor soort van vrij zinnige door „Schiedam" wordt aanbevolen. Oud-libera len als de heeren van der Schalk en Kranen worden daar met evenveel smaak verorberd als wilden zooals de heeren Gouke en Ris ot als vrijzinnig-democraten als de heeren de Groot en van Westendorp. Den heer Koopmans, hoewel secretaris van „Schiedam", zonderen wy uitdiens lidmaatschap van dit butspotje is een vergissing. Doch nog daargelaten, dat de „kleur" van Schiedam zeer veranderlijk is, en dat „Schiedam" een verzameling is „voor elk wat wils", de vrijzinnige candidaturen voor de openvallende raadszetels kunnen door de klasse der misdeelden evenmin worden aanvaard. In ons algemeen artikel over de raadsverkiezing in dit nummer werken wij dat nader uit. Hier wijzen wy alleen nog op het treurige werk der vrijzinnigen in onzen Gemeenteraad. De progressie in de gemeentelijke inkomstenbelasting vond bestryding bij de vrijzinnigen, althans bij een deel van hen. En laatstelijk nog, was het niet de „Schie- dam"-vryzinnige Dr. Ris, die de onderkruipers-levering door de gemeentelijke Arbeidsbeurs verdedigde? En stemden niet alle „Schiedam"-vryzinnigen met uitzonde ring van de heeren Koopmans en van Westendorp vóór die onderkruipers-levering, zelfs de heer de Groot? En stemden niet alle „Schiedam"-vryzinnigen behalve de heer Koopmans vóór de verordening op de Arbeidsbeurs met dat artikel, over onderkruipers-levering er in? Zoo gaat het steeds in den Raad m6t de „Schiedam"-vrij- zinnigen. Hoe anders staat het met de sociaal-democratische candidaten! Niet aan hun lidmaatschap der S. D. A. P. alleen danken zy hnn candidatuurdeze is een uitvloeisel van hnn arbeid in dienst der arbeidersbeweging en het vertrouwen, dat zy daardoor hebben verworven. Jaren van hard werken zijn daaraan voorafgegaan. En door dat werken hebben zy getoond, wat men aan hen heeft. Dinkelaar zoowel in de vakbeweging als in de S. D. A. P. een stevige en betrouwbare werker, kon nog dit jaar in den tyd van de invoering, v§n de wet op het Arbeidscontract bewijzen wat hij waard is, Van Leeuwen gaf ook dit jaar nog een overtuigend bewijs van wat hy voor de arbeidersbeweging over heeft: door zyn ontslagname als leeraar in dienst der gemeente. En van Pelt moest eveneens dit jaar zijn arbeid in dienst der arbeidersbeweging boeten met uitstooting uit een betrekking, waarin by 10 jaar ook tot genoegen van zyn patroon werkzaam was geweest. Zyn arbeid in den Sehiedamschen Bestuurdersbond is bovendien al gemeen bekend. Met deze enkele woorden willen wy volstaan, wetende dat de personen onzer candidaten bekende en geëer biedigde fignren zyn in de rangen van het proletariaat. De kracht van karakter en overtuiging is ook nu weer aan onze zijde. Maakt alleen voor hun namen de stipjes zwart. De clericalen, en niet het minst de anti-revolutionairen, hebben er een handje van, zich zelf voor te stellen als de ware apostelen der zedelijkheid, en daartegenover de sociaal-democraten als menschen, die het met de zedelijkheid zoo nauw niet nemen. Het „eminente christelijke raadslid Goslinga" (styl nieuwe Schiedamscbe Courant) bezondigde zich nog niet lang geleden aan een dergelijke volkomen onchristelijke zelf verheerlijking en lengen. De Nederlandsche leider der clericalen, Dr. Kayper, had hem dat voorgedaan, daarbij het slechte voorbeeld gevende van vervalsching der sociaal-democratische denkbeelden en van overtreding van eenige der voornaamste christelijke geboden. En wat blykt nu op nieuw Dat Dr. Kuyper beschul digd kon worden van daden en handelingen, die zich slecht met de meest elementaire zekelykheid verdragen, en dat hy zich niet alleen niet van die beschuldiging heeft weten vrij te wasschen maar dat hy zich in zyn antwoord op die beschuldiging aan eenige zeer zonder linge vergissingen heeft schuldig gemaakt. De beschuldiging luidtdat Dr. Kuyper als minister president zich schuldig heeft gemaakt aan „lintjeshan- del", dat hy als bemiddelaarster aannam een zekere juffrouw Mathilde Westmeyer wier „avontuurlijke levens wandel" zooals Het Volk zegt lang niet onbekend is, en dat by van een zekeren heer Lehman geld voor verkiezingsdoeleinden aannam, hem voorstelde als een „man van rechts", doch eerst nadat deze heer door bemiddeling van Mathilde een ridderorde had verkre gen en hoewel deze heer bekend was als hebbende jaren achtereen, zooals Het Volk vertelt, een soort van tooueeltroep „om andere dan artistieke redenen" ruim met zyn geld ondersteund, waarom Dr. Kuyper hem dan ook vóór zyu decoreering eerst eenigen tijd „kalm in Den Haag liet levenEn zoo voort. 't Is waarlijk fraaiEn toch zal men zien, dat de clericalen al deze dingen zullen trachten goed te praten. Opmerkelijk is intnsschen, dat het een sociaal-demo cratisch blad, Het Volkis geweest dat met deze ont hullingen is begonnenook hiermee bewijzende dat de soc,-democraten hoogere en zuiverder opvattingen van „zedelijkheid" hebben dan hun eigen gerechtigde tegen standers. De redactie van de Schied, Courant is een model redactie voor een nieuwsblad. Yan alles is ze op de hoogte. Als een kip haar staart verloren heeft, of er is een kind gestruikeld over een strootje, met het gevolg dat eenmelkkan tot haar stof is weergekeerd, de Schied. Courant doet der menschheid trouw kond van alle deze gewichtigheden. Zoo heeft ze ook een „Agenda", waarin alle bijeen komsten, tot de onbenulligste toe, worden aangekondigd. O ja, die redactie van de Schied. Courant geeft haar lezers van alles te kust en te keur. Maar, o, de vergadering onzer afdeeling op jl. Dins dag, waarin onze kandidaten Yan Pelt en Dinkelaar en de Brnin gesproken hebben, welke vergadering met groote en kleurige aanplakbiljetten was aangekondigd, daürvan was der redactie van de Schied. Cour. niets ter oore gekomenGeen bericht, geen vermelding in de agenda, geen verslag I Da's taktiek. vat-je Die sociaal-democraten beginnen ook in Schiedam vat op de massa te krijgen, Dat bevalt de „oüe" heelemaal niet en waar ze er kans toe ziet, probeert ze onze actie tegen te werken. Dank zij hare enorme capaci teiten gaat 't meestal op de manier van Don Qnichot, maar dat is minder ze doet d'r best. Nou moest 't weer gebeuren met de doodzwyg-me- thode de „oüe" dacht zeker„als ik van die ver gadering niks zeg, valt ze zeker in 't water". Gezien haar enormen invloed, by verkiezingen steeds gebleken, was dit ook alleszins te verwachten En daarom nou woonde de redactie van de Schied. Courant ook ditmaal weer in een gangetje. Zeker tot haar leedwezen was de vergadering flink bezocht en was er een verslaggever van De Moker aanwezig voor het verslag. Groote goedheid, one, wat moet een mensch nou nog verzinnen om de sociaal-demokraten eens een hak te zetten Een zondenregister. Nog nauwelijks zyn we op rust van de Kamerverkiezingen, of strak worden we wéér geroepen om hèn te kiezen, die in den Gemeente raad onze belangen moeten behartigen. Wanneer wy in dit verband spreken van ónze belangen, dan bedoelen wy daarméé in de eerste plaats de belangen der grootste massa, die der arbeiders. Wij denken daarbij onmiddelijk aan een viertal der aftredende raadsleden, die naar onze bescheiden meening in de waarneming van hun mandaat, de belangen der Arbeiders en overige kleine luyden voor 't laatst ge houden hebben. Dit viertal, zijnde de heeren L. M. J. IJzermans, A. W. Schippers, L. van Dam en W. v. d. Windt, kunnen er op bogen dat zij in de Raadszaal gefungeerd hebben als trouwe wachters vande Brandkast. Pal stonden ze, wanneer de goede salarissen van hooge ambtenaren verhoogd moestén worden, en stem den dan vóór Maar ook pal stonden ze in hun verzet, wanneer werd voorgesteld de weekloonen, der werklieden te verhoogen en stemden dan tegen. Aan dit viertal mede de schnld, dat wy tot heden verstoken zijn van een goede progressie in den hoofde- lijken omslag, ook door hun kapitalistisch optreden iff den Raad, zitten de arbeiders en kleine luyden te zuchten over de hooge aanslagen in de plaatselijke inkomsten belasting. Zy zyn het die behooren tot hen, welke beweeren dat f 300.aftrek voor noodzakelijke levensonderhoud voldoende is terwijl hun eigen levensonderhond

De Moker | 1909 | | pagina 3