Openbare Vergadering INVULLINGSBILJET. Ylaardingsche IJzerkoekjes, Ingezonden stukken Abonneert U op „DE MOKER". 25 Cents per 3 maanden. Magazijn „DE BAZAR", Voldersgracht 3 en 4 en Halsteeg 7. Mevr. SGHAMLE, Hugo de Grootstraat 109a, Rotterdam, Anti-revolutionair verweer!Deanti-revolntio- naire Vlaardingsche Courant verweert zich als volgt tegen het roode spook: „Op aanplakbiljetten wordt de kiezers toege roepen stemt rood, maar wij roepen de kiezers van christelijken huize toestemt niet rood, ook niet driekwart- of halfrood. Rood is in vele gevallen een aanbevelens waardige kleur, maar bij de stsmbus moet die kleur gemeden worden. Mannen van de roode vaan zijp te vreezen, want die roode vaan is de banier der Revolutie, waaronder heel wat onheil is ge sticht en onbeschrijfelijk veel jammeren hebben plaats gehad. Alle ingezetenen onzer stad weten heel goed dat rood op de graat niet deugt, dat er een verdacht luchtje aan is, hoe zonden we dan rood kunnen stemmen." Ja, die mannen van de roode vaan zijn te vreezen, daar heeft die redactie .gelijk in. Niet omdat zjj de banier der revolutie dragen, daar waren onze calvi nisten ook niet bang voor, toen zij in de verdrukking zatenmaar omdat zij de waarheid spreken, de heeren achter de vodden zitten en hun heulen met het volks- vyandelijk conservatisme ongenadig aan de kaak stellen. Maar over „rood op de graat' gesproken. Haring, die rood op de graat is, deugt niet„hoe zouden we dan rood kunnen stemmen Dat is Uw slag, waarde redactie, al is die wat flauw Echterdie zwart op de graat is, deugt slechts om op den mesthoop geworpen te worpenin 't gunstigste geval om er de nieuwe wereld mee op te knappen. Waar dus onze partyen verdienen op den politieken dito gedeponeerd te worden, of voor ons part gelyk confrater Ds. van Lummel om aan de overzijde van den Oceaan geloosd te worden, hoe zouden daar arbeiders aan Uwe vertegenwoordigers hun stem kunnen geven LIBERALE STRIJDZANG. Wijze„Omijn Japie is getrouwd". De Clericalen, dat is me 'n bent, Dat zijn me knappe heeren! Ze zetten de heele boel overend, Om ons, Liberalen te weren! 't Is Rome en Dordt, dat zich poaliseert Met de Christelijk-Nationalen En konden ze 't doen met een Mohammedaan, Ze pikten hem dadelyk in Owat zijn wij liberaal Doch zitten in de misère, zitten in de misè....re Owat zijn wij liberaal Wij zitten in de misère, dat weten we allemaal. Dan heb je nog zoo'n andere troep, Ik bedoel die Socialen Ze maken een drukte het lijkent wel soep De duivel mag ze halen Die luidjes hebben een praats voor „zes", En willen de boel omkeeren En wat ze zeggen, dat 's allemaal klets, 't Is allemaal flauwe kul O wat zyn wy liberaal(enz.) Doch wij, wij zijn veel betere lui, Wij houden niet veel van leven Van drukte geven wy heusch den brui, Het kan ons niks meer geven Wij zetten een warme slaapmuts op, Drinken een kop chocolade En al stond nou de wereld op z'n kop; We konden toch niks beginnen! O wat zijn wij liberaal(enz.) Muggenzifterij. De propaganda voor onze candidatuur Drop werd o.m. gevoerd met aanplak biljetten één daarvan bevatte het opschrift„Stemt RoodArbeiders, laat heeren heeren kiezen, stemt gij den sociaal-demokraat W. Drop 1" Wie schetst onze verbazing, toen wij eenige dagen later een biljet lazen, dat o.m. bevatteWij stemmen niet op De Witte, omdat hij een heer zou zijn! Wij aarzelen niet dit flauwe muggenzifterij te noemen. Het is spijkers zoeken op laag water. Als wij by onze propaganda spreken van „de heeren", dan bedoelen wij darmee natuurlijkde ver tegenwoordigers der kapitalistische partyen wy hebben er geen oogenblik aan gedacht daarmee den candidaat van „Volksbelang", De Witte, een hak te zetten. Dat is ons te klein. Als wy een speciale bestrijding van den „Volksbelang"-candidaat noodzakelijk hadden geacht, dan zouden wij zonder schromen het onze hebben gezegd. Dat wij dat niet deden bewijst, dat wij hem na onzen candidaat van de anderen het liefst in den Raad zouden zien. Willen de „Volksbelang"-menschen per sé zich stooten aan eiken zin, waaruit met wat fantasie een speldeprikje zou zijn te halen, dat zy hun goddelijken driehoek gaan. Wij trekken ons daar niets van aan, omdat deden wy dat wel wij dan onzen mond wel konden houden. Wie tusschen ka en schip wil zwemmen, moet zich niet verbazen, als hy in de verdrukking geraakt „Christelijk-Nationale" kinder-exploitatie. De reeds in vele plaatsen gesignaleerde gewoonte der „christelijke" partijen om hun verkiezingswerk voor een deel op de schouders van kinderen te ladeD, begint ook hier ingang te vinden. Woensdag jl. werd meerderen onzer het eerste strooibiljet der „christelijk-nationalen" bezorgd door een meisje van naar schatting 10 a 12 jaren. Welk een „christelijke" liefde voor het kind uit dit feit. Bureau voor Arbeidsrecht. In de maand Juni werden 38 adviezen verstrekt. Ze waren verdeeld als volgtMetaalbewerkers 2, „Vrede en Welvaart" 9, S. D. A. P. 2, Bouwvakarbeiders 1, Glas- en Aarde werkers 2, Meubelmakersbond 3, Houtbewerkers 6, „Arbeid Adelt" 1, Ned. Timmerliedenbond 1 en Onge organiseerden 11.' Mijnheer de Redacteur Gezien het stukje van 3J. H. van Oorschot in „De Moker" No. 17 van 26 Juni, wil ik volgaarne beamen dat uw stukje in No. 16 wel degelyk van A tot Z waar is. De redacteur van „De Postbeambte", orgaan van den N. N. Bond van Post en Telegtaafbeambten B. J. v. Stapele, wordt meermalen door de neutralen voor goochelaar uitgemaakt, maar Van Oorschot lijkt my nog handiger adres. Waar toch staat in uw schrijven dat die bedoelde tooneelclub van den bond ,;De Post" uitgaat? Er staat wel dat de neutrale postmannen de nieuwe bon ders uitsluiten en dat dit volkomen waar is kan ik zelf bewijzen, want alle leden en het bestuur van de wel degelijk opgerichte tooneelvereeniging zijn neutrale leden van de neutrale afdeeling van den neutralen bond „De Post". Laat nu de voorzitter D. v. d. Schee en de secretaris C. Borsboom van genoemde tooneelclub eens beweren dat de Nieuwe Nederlandsche-Post bonders niet uitge sloten zyn tot toetreding. U Redacteur mijn dank, C. W. van Drtel. Waarde Redactie. Vlaardingen, 29 Juni 1909. De Voorzitter der V. B. B. meent in het vorig nummer van Uw blad te moeten opkomen tegen wat door mij is gezegd in de vergadering der coöperatieve vereeniging „De Voorlooper". Hoorweg wekte in de vergadering der coöpei atie niet het denkbeeld, dat thans door hem in het ingezonden stuk wordt omschreven, maar wees er op, dat wanneer de V, B. B. financieel krachtig was, een zaak als onze Bond had met den werkgever Ommering, deze zooniet zou zijn afgeloopen. Verder werd door hem gewezen, dat vooral de kuipers wanneer zij verbetering van hunne positie wenschten, zij voor groote dingen zullen komen te staan, waarbij de coöperatie hen dan zal laten verhongeren. Tegen deze wanvoorstelling, die ten eerste het ver moeden wekken kon, als zou de leiding, inzake de kwestie Ommering, beter bij de V. B. B. hebben kunnen zjjn dan by ons, en ten tweede in strijd met onze bewering, dat slechts de vakbond die zelf sterk genoeg is, groote dingen mag doen, heb ik gemeend te moeten opkomen. Dat Hoorweg dit „er op invliegen" en „lesjes in vakvereenigingspolitiek geven" noemt, is natuurlijk zijn zaak. Als Hoorweg verder insinueert, als zou ik hebben bedoeld het door hem c.s. aanhangig gemaakte voorstel te bestrijden, dan wensch ik te verklaren, niet van plan te zijn geweest in deze zaak ook maar één woord te spreken. Waar ik ten slotte vermoed, ook en vooral uit het feit, dat mijn vriend Drop de Heeren nog al aan den tand voelende op genoemde vergadering, wordt vrij ge steld van vervolging, maar het geschut wordt gericht tegen mij, daar wil ik tevens meedeelen er voor te passen verder te polemiseeren. De "ellendige persoonlijkheden die de laatste jaren de plaatselijke bewegingen zoo al niet vernietigten dan toch allerminst vooruit brengen, ben ik niet van plan ook maar in het minst te voeden. Meent Hoorweg c.s. na in de bovengenoemde ver gadering die narigheden te zijn begonnen, deze in Uw geëerd blad te moeten vervolgen, ik meen de beweging beter te kunnen dienen en zooals reeds gezegd, ik pas, Dankend voor de opname dezer regelen. Hoogachtend, J. Hoogerwekf. CORRESPONDENTIE. Verschillende medewerkers. Te veel copie ten ge volge van de verkiezingen, noodzaakte ons uw stukken nog een week te laten liggen. STEUNPENNING. Schiedam. K. 2 ct; P. 5 ct; Z. Z. 2 ct; Piet Hein 6 ct; De Moker 10 ct. Te veel ontvangen 10 ct; O. 10 ct; couranten 10 ct. Voor het Verkiezingsfouds. T. f 10.00; C. H. D. f 0,50; N. N. f 1,00; H. S. f 0,10; J. J. v. O. f 0,10; H. v. L. f 0,10; J. V. f 0,10steunlijst No. 1 f 13,54; steunlijst No 2 f2,25; steunlijst No 4 f 3,09Kaartclub f 50,00 vorige gift f 40,00Collecte vergadering 6 Juli in Constantia f 5,78% Vlaardingen. Te veel ontvangen 14 ct. Verkiezingsfonds. M. 100 ct; Geestverwant coiffeur f 1.00; een goed vriend 25 cent gij een goed adres, waar gij op zeer gemakkelijke wijze van betaling Uwe Kleeding en Meubelen kunt aanschaffen? Vraagt dan de conditiën in het bijna 25 jaren bestaande Agentschap voor Schiedam en Omstreken: Overschieschestraat 14, Schiedam. SOCIAAL-DEMOCRATISCHE ARBEIDERS PARTIJ, - AFDEELING SCHIEDAM. op Donderdag 15 Juli, 's avonds te 8 uur, in de Groote Zaal der Officieren-Vereeniging. Sprekers: P. de Bruin, J. Dinkelaar en Dr. J. van Leeuwen. Onderwerp: De Herstemmingen. Ondergeteekende wenscht z'n abonnementsgeld te verhoogen van f 0.25 op per 3 maanden tot. steun van De Moker. Naam.. Adres.. ZOEKT Toegang vrij. Debat vrij. HET BESTUUR. Magazijn van Verplegingsartikelen „SECURITAS". Breukbanden, Buikbanden, Suspensoirs, Bidets, Irrigateurs, Clysoirs, Ondersteeken, Urinals, enz. Hygiënische Gummi-Artikelen voor Dames en Heeren. Pillen >Esculape« per flacon f 5.-.

De Moker | 1909 | | pagina 4