No. 21. ZATERDAG 24 Juli 1909. 9e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM Stnkken voor 't eerstYolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. De Moker Vlaardingen. De herstemming. Het antwoord. REDACTEUR: Dr. J. VAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. bij vooruitbetaling. Redactie-adres: St. Liduinastraat 38. Administratie-adres: Gebouw „Constantia". ADYERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. BConst_antia", Boterstraat 30. Te VlaardingeniWj^ fesE^llenbnrgstraat 58. Aan bovengenoemde^a^iafilt-^orden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden vèrizoclrt. bij adresverandering daarvan kennis te ge'veri aan Administratie. De leden der afd. worden attent gemaakt op de in dit no. voorkomende afd. advertentie. De candidaten der kerkelijke partijen hebben in de beide districten, waar herstemming was, de overwinning behaald, in beide districten met een meerderheid van 100 stemmen. Zoodat in II afvielen de heer J. M. van der Schalk en onze partijgenoot van Leeuwen en in III onze beide partijgenooten Dinkelaar en van Leenwen. Bezien wij eerst de cy fers, die vooral in vergelijking met de cijfers der eerste stemming verrassend zijn. District II. Bij de eerste stemming bleven er 150 kiezers thuis, bij de herstemming 90, zoodat er nu 60 stemmen meer werden uitgebracht dan toen. Bij beide stemmingen stonden dezelfde kerkelijke can didaten van der Meer en van der Velden. Deze kregen bij eerste stemming 509 en 496 stemmen, en na 617 en 602, das ieder 108 meer. Er zija slechts 60 kiezers méér dan de eerste maal opgekomenonder die 60 waren zeker evenveel rechtsche als linksche. Bij deze verkiezing hebben dus ongeveer 75 kiezers de vorige maal links en na rechts gestemd. Hadden zij na ook links gestemd, dan zonden van der Meer en van der Velden nn 542 en 527 stemmen hebben gehad, en van der Schalk en van Leeawen 624 en 577 stemmen, en dus niet de kerkelijke candidaten gekozen zijn geweest. Wij znllen zoometeen onderzoeken, wie die 75 linksch- rechtsche kiezers waren. Tegenover de kerkelijke candidaten stonden bij de eerste stemmingde vrijzinnigen van der Schalk met 341 en van Bergen Walraven- met 167 stemmen en de sociaal-democraten Dinkelaar met 199 en van Leeawen met 368 stemmen. Dinkelaar en Van Bergen Walraven vielen af. Nn, bij de herstemming, kwam van Leeawen op 502, das 134 meer, en van der Schalk 549, dua208 meer. Neemt men nu in aanmerking, dat uit de cijfers der kerkelijke candidaten af te leiden valt dat 75 kiezers bij eerste stemming links en bij tweede rechts stemden, dan kan dus nit den stemmenaanwas van den heer van der Schalk geconstateerd worden, dat alle sociaal-democraten bij de herstemming op hem hebben gestemd overeenkomstig het advies van de afd. S. D. A. P. Maar dan kan tevens ook uit den veel kleineren stem menaanwas van van Leeuwen geconstateerd worden, dat een groot aantal vrijzinnigen zich met heeft gehouden aan het advies der vrijzinnige organisatie, maar gestemd heeft deels op den heer van der Schalk alleen en deels op den heer van der Schalk en een der kerkelijke candidaten. District III. Bij de eerste stemming bleven er 272 kiezers thnis, bij de herstemming 165, zoodat er nn 107 stemmen meer werden uitgebracht den toen. Bij beide stemmingen stonden dezelfde kerkelijke candidaten Van der Driften Van der Meer. Deze kregen bij eerste stemming 539 en 537 stemmen, en nu 684 en 674, dus 145 en 137 meer. Er zijn slechts 107 kiezers meer dan de eerste maal opgekomenonder die 107 waren minstens evenveel linksche als rechtsche. Bij deze verkiezing hebben das ongeveer 90 kiezers de vorige maal links en nü rechts gestemd. Hadden zij nu ook links gestemd, dan zonden Van der Dritt en Van der Meer nu 594 en 584 stemmen hebben gehad, en Dinkelaar en Van Leenwen 613 en 663 stemmen, en dus niet de kerkelijke candidaten gekozen zijn geweest. Tegenover de kerkelijke caüdidaten stonden bjj de eerste stemmingde vrijzinnig-democraten Montfoort met 86 en Stooker met 207, (de heer Montfoort had zich vóór de verkiezing teruggetrokken en kreeg daar door zoo weinig stemmen), en de sociaal-democraten Dinkelaar met 291 en van Leeuwen met 426 stemmen. De vrijzinnig-democraten vielen af. Nu,bij de herstemming, kwam Dinkelaar op 523, dus 232 meer, en van Leeawen op 573, das 147 meer. Die toeneming van 147 en 232 is te verklaren uit den toevoer van nieuwe roode kiezers en den overgang van vrijzinnig-democratische stemmen op onze candidaten. Bij de eerste stemming had Dinkelaar 135 stemming minder dan van Leeuwen; bij de her stemming ging hij slechts 85 stemmen meer vooruit dan van Leeuwen. 'Zoodat ook bjj deze herstemming een deel der vrijzinnigen zich niet aan het advies der vrijzinnige organisatie hield en óf op van Leenwen alleen óf op van Leenwen en een der kerkeljjken stemde, bjj welke berekening wij de zooeven genoemde 90 links- rechtsche kiezers nog buiten bespreking laten. Gevolgtrekking. Uit de cijfers blijkt dus, dat de meerderheid van 100 stemmen, in beide districten door de clericale candidaten behaald, niet van zuiver clericalen oorsprong, maar van links-rechtschen oorsprong is. Tot nog toe was by iedere verkiezing in onze ge meente het vrijzinnige kiezercorps- in zijn geheel anti- clericaal geweest. Zelfs bjj de laatste actie voor de Kamerverkiezing waren de vrijzinnigen vóór alles anti- clericaal. En indien zij dat bij deze Raadsverkiezing waren gebleven, dan had de rechtsche meerderheid tot het verleden behoord. De uitslag der Kamerverkiezing over het geheele land had nu wel bewezen, dat een deel der vrijzinnigen de antithese had begraven en de burgerlijke klasse- politiek onder clercicale leiding was gaan voeren. Maar te Schiedam hadden toch de vrij zinnig-democraten in den laatsten tjjd de leiding der vrijzinnigen, en daarvan kon redelijkerwijze geen overloopen naar het clericale kamp worden verwacht. Daarom was de uitslag der herstemming voor ons een verrassing. Een verrassing, die wij onmiddellijk konden verklaren. Waarvan wij onmiddellijk de oorzaak begrepen. Maar die toch een verrassing was. Wij hadden uit de feiten der laatste jaren een anderen gang van zaken afgeleid. Nu is gebleken, dat het ontbindings proces van het liberalisme, reeds zóó kort nadat dit bjj de laatste kamerverkiezing in al zijn omvang aan 't licht was gekomen, zich ook in de Schiedamsche politieke verhoudingen heeft doen gevoelen. Een deel der vrijzin-• nigen, dat debl dat zeer groote verwantschap met de christelijk-historischen bezit, is overgeloopen naar het clerikale kamp, waar het de brandkastbelangen veiliger verdedigd acht dan in het leegloopende, vervallende vrijiinnige kamp. De groote machtsvermeerdering van het proletariaat heeft hen tot dat verraad aan hun vroegere beginselen gedreven. En van nn af zullen wij natuurlijk met dit, verleden Vrijdag voor 't eerst aan 't licht gekomen, verschijnsel rekening moeten houden, onze actie en propaganda daarnaar moeten wijzigen. Ons oordeel. De snel veranderde partijverhouding aan burgerlijke zijde moge bij deze verkiezing ons de teleurstelling hebben opgeleverd, dat onze vertegenwoordigers niet gekozen zijn. En de eerste oogenblikken mogen ons daardoor in een stemming van mistroostigheid hebben gebracht. Lang heeft dat niet geduurd. Het verslag van onze bijeenkomst op den avond der herstemming in Constantia, elders in dit blad opgenomen, kan dat be wijzen. En in ons nadeel is de veranderde partijverhouding geenszins. Om tal van redenhn. Vooreerst omdat het liberalisme nn in betrekkelijk korten tijd al zijn con servatieve elementen naar de clericalen zal zien over loopen en het overblijvende deel daardoor een werkelijk democratische partij zal kunnen worden, die niet meer naar anti-democratische heeren zal hoeven te kijken. Vervolgens omdat het clericalisme door den aanvoer van de conversatief-liberalen tot een starder conserva tisme en een nog meer verwoed kapitalisme zal worden gedrongen. En ten slotte, en dat is voor ons natuurlijk het allervoornaamste, zal de tegenstelling tusschen kapitaal en arbeid er des te duidelijker door worden en dien tengevolge de organisatie der arbeidersklasse steeds gemakkelijker en uitgebreider worden, waardoor weer de macht van het proletariaat spoedig stijgen zal tot een grootere hoogte dan de gezamenlijke burgerlijke macht onder clericale vlag. Het moge daarom een groote teleurstelling zijn geweest, dat onze mannen niet gekozen zijn. Over de veranderde partijverhouding, die van deze niet-verkiezing de oorzaak is, kunnen wij niet anders dan ons volledig verblijden. De burgerlijke antithese is er in de praktijk door om hals gebracht, en onze antithese van kapitaal en arbeid is ook in de praktische politiek in onze stad nu aan 'f woord. Dat is voordeel en alleen voordeel voor ons. Wij krijgen nu de geheele burgermacht tegenover ons, en het is slechts een kwestie van betrekkelijk korten tijd om in een stad als Schiedam daartegenover in de meerderheid te komen, zooals wij in volgende artikelen nog nader zullen aantoonen. Maar, vrienden, dan ook blijven strijden, dan ook blijven werken aan onze organisatie en onze propaganda op even ijverige, hardnekkige en kameraadschappelijke wijze als in den laatsten tijd door u is gedaan. De uitslag der herstemmingen heeft bij verschillende menschen ontstemming gewekt. Vooral bij de half-visch half-vleesch elementen van het type der Schied. Courant, dat nog op z'n ouwerwetsch de verkiezingen om per soonlijke voorrechten zou willen gevoerd zien en van strijd om beginselen kippenvel krijgt. Voor zulke menschen is de val van den heer Van der Schalk iets ver schrikkelijks. Dat de heer Loopuyt uit de Provinciale Staten is gewipt, de heer Versteeg, - lid van Ged. Staten, trots alle beloften van kerkelijke zijde eveneens nit de Staten is gegooid, dat alles heeft de Schied. Courant c.s- nóg niet geleerd dat de strijd om personen heeft aangedaan. De betere organisatie, die links en vooral rechts ver kregen is, de stramme discipline waaraan de kiezers gewoon worden zich te onderwerpen, heeft de strijd op ander terrein gebracht, waarin het persoonlijk element van weinig of geen invloed meer is. En met volle zeilen gaat het doelbewust tegen elkaar in. Ook deze verkiezingen hebben het sterk in het licht gesteld, hoe de strijd zich toespitst, hoe het steeds feller wordt een strijd tusschen de beide uitersten, De middenfrakties verliezen meer en meer hun gewicht en ook nn is het weer gebleken, de rechtsche conser vatieven waren niet meer bevreesd voor de vrijzinnigen maar voor de sociaal- demokraten. Wat 'n veranderingSlechts enkele jaren terug lachten ze met ons; onze kandidaten heetten telkan- didaten en nu reeds heeft meu alle macht en kracht om óns te weren. Daar is de antithese, zooals wij ze altijd hebben ge steld: het conservatisme tegen de demokratie. En als nóg het conservatisme heeft overwonnen, dan vinden wij daarin nog geen enkele reden rot neerslachtigheid. O neen, we vinden den strijd veel beter, mooier, zuiverder, als de conservatieven van alle gading te hoop loopen tegen ons. 't Is ons wél, als de conservatief- liberalen en conservatieve middenstanders de rechtsche partijen gaan steunen. Nü deden ze 't al met de onnoozele rekensomvolks huisvesting, beter onderwijs, belasting naar draagkracht

De Moker | 1909 | | pagina 1