Gedenkt het Verkiezings- fonds. - Er is veel geld noodig geweest en er staat weer een verkiezing voor de deur. Onze laatste verkiezingsactie. Opgevangen gesprekken. Een ergerlijk voorbeeld. Nog meer feiten. dat moeten wjj betalen, en „vrijzinnig" of niet- vryzinnig stemden al die rekenmeesters met volle ambitie rechts. Zóó gaat 't goed paganistische en geloovige conservatieven hooren bij elkaarze hebben de groote taak de valsche Kuyper-antithese te vergruizelen ze hebben de groote taak geloovige en ongeloovige demokraten bij elkaar te drijven. We dachten alleen niet, dat Schiedam voor dien strijd reeds rijp zou zijn. Dat valt terdege mee. En waar de grond dus zoo heerlijk vruchtbaar blijkt voor onze mooie socialistische propaganda, daar moet de hand aan den ploeg geslagen worden. Sputteren en razen over de zgn. nederlaag helpt geen zier, vrienden. Als ge 't w e r k e 1 ij k jammer vindt dat de conservatieve rechtschen wederom den zege be haalden, als ge 't w e r k e 1 ij k hoopt, dat 't bij een volgenden strijd beter zal gaan, moet ge niet alleen foeteren tegen den gevallen uitslag, wat den conserva tieven geen zeer doet, maar moet ge bij ons komen, mèt ons gaan werken aan de organisatie van den arbeidmèt ons onze ideeën propageeren bij degenen die nu nog als willooze werktuigen in de handen der rechtsche conservatieven hnn eigen belangen verwaar- loozen, verraad plegen aan hun klasse, schuldig zijn dat de reaktie brutaler nog dan tot heden den kop zal opsteken. Ge hebt geen recht tot foeteren, als ge niet mee gewerkt, niet meegestreden hebt. Dat hebben gelukkig reeds velen begrepen en reeds werd onze afdeeling een 25 leden in deze eene week sterker. Maar meerderen nog, die bij ons behooren, bleven nog weg. Dat komt ons voor plichtsverzuim te wezen, waaraan toch geen enkel demokraat zich schuldig maken mag. Vrienden, de kerkelijke conservatieven juichen om hun overwinning, met liberale stemmen verkregen het ant woord moet zijneen geweldige machtsverster king van de sociaal-demokratie. Dat is de beste wraak over onze zoogenaamde neder laag. Gr e e f t dat antwoord Wordt lid van de afd. Schie dam der S. D. A. P. P. de Br. Den avond vóór de herstemming hadden wij in den Ofiicierentuin een vergadering, zooals bij geen een Raadsverkiezing te Schiedam nog had plaats gehad. Alle stoelen waren bezet. Achterin stonden rijen van menschen. De gangpaden langs den muur waren vol. En het middengangpad van het achterste gedeelte stond eveneens opgepropt. Terwijl het portaal bovendien vol liep. Massa's tegenstanders waren er onder de aanwe zigen. Propagandagelegenheid was er dus in overvloed. De buitengewone aandacht der aanwezigen, van tijd tot tg'd door applaus of gelach afgebroken, bewees dat onze propagandisten het publiek boeiden en pakten. En het donderende applaus na afloop der redevoeringen bewees, in welk een stemming de vergadering verkeerde. Wij kunnen tevreden zijn over dien avond, zoowel om de toen gemaakte propaganda zelf, als om de mo- reele uitwerking van zulk een door ons en onze actie in 't leven geroepen vergadering. Laten de kerkelijke partijen vrij ons en ons werk negeeren, zooals zij tot nu toe deden. Wij komen er zonder hen en ondanks hen even goed. De herstemmingsdag was een triomf voor onze ver kiezingsorganisatie en de deelnemers daaraan. Er werd hard, kranig, met overleg gewerkt. En schitterend be wezen onze mannen en vrouwen, wat in onze rangen de door onze werkers zichzelf opgelegde tucht en dis cipline beteekenen en wat het gezag van den gemeen- schappelijken wil waard is. Een driewerf bravopar- tijgenooten. Het gaat goed zoo I De avond van den herstemmingsdag De katho lieke Nieuwe Schiedamsche Courant vertelt, dat het stil was in Constantia. Dat liegt dit Christelijke blad op gewone politieke Christelijke manier. Het was er stampvol. En vol geestdrift en strijdlust klonken er de Socialistenmarsch en de Internationale. Toen de partijgenooten en geestverwanten langzamer hand waren komen aanzetten, trokken wij gezamenlijk naar de groote zaal. Het bestuur nam plaats op het podium. En de voorzitter zette daarna de beteekenis der uitgebrachte cijfers en van de clericale overwinning uiteen. Hij wees op het rechts-stemmen van een groot aantal vrijzinnigen, wat de vernietiging der burgerlijke antithese en het tehooploopen der burgerlijken tegenover de soc. dem. beteekent. En hij toonde het groote voordeel van deze verandering voor de S.D.A.P. aan, een ver andering die tevens het bewijs levert van een buiten gewoon snelle ontwikkeling der politieke verhoudingen te Schiedam. Hij legde voorts den nadruk op de eveneens buitengewoon snelle machtsontwikkeling van het prole tariaat in onze stad, gebleken ook in dezen verkiezings strijd. En met opgewektheid en strijdlijst zong de groote massa van de aanwezigen daarop den socialistenmarsch. Ook de Bruin ontleedde de betèekenis van de uitge brachte cijfers en wekte de aanwezigen op tot hard nekkige voortzetting van den strjjd. Na hem kwamen anderen hun opwekkingen tot den strijd geven. En ten slotte bracht de voorzitter den dank der partij aan allen, die in de laatste maanden en weken op zoo schitterende en doortastende wijze den verkiezingsarbeid hadden geregeld en uitgevoerd. Nog een opwekking tot aansluiting aan de S.D.A.P.. Nog eens de Internationale. En toen gingen wij naar huis, in het volle bewustzijn dat wij onze plicht hadden gedaan, dat wij onze organisatie danig hadden versterkt, en dat er een tijd van enorme propaganda achter den rug lag. Met nieuwen en frisschen moed nu aan de voorbe reiding der nieuwe verkiezing begonnen. Onze afdeeling werd in deze dagen met 24 leden versterkt. Waarlijk, het gaat goed. De gevallen candidaten voor den Gemeenteraad, de heeren van der Schalk en van Leeuwen ontmoetten elkander een paar dagen na de herstemming. Toen ont spon zich het volgende gesprek. v. d. S. Ik condoleer u met uw niet-verkiezing. v. L. Ik u eveneens. v. d. S. Hoe is de S. D. A. P. er toch toe gekomen, mij te steunen Als ze dat niet gedaan had, was ik gekozen geworden. Na ben ik betrokken in den strijd tegen de S. D. A. P. en heb stemmen verloren van kiezers, die anders zeker op mij zouden hebben gestemd. v. L. In ons manifest aan de kiezers hebt u kunnen lezen, waarom wij u bij de herstemming steunden. Dat u niet herkozen zyt, is niet onze schuld, maar de schuld van uw naaste politieke verwanten, die liever onder clericale leiding vóór de conserveering van het kapita lisme strijden dan met de S. D. A. P. samen tegen de clericale reactie optrekken. v. d. 8. Dat geef ik u toe. Maar dat had de S. D. A. P. toch wel van te voren kunnen berekenen. En daarom had zij mjj niet moeten steunen. v. L. Meent u Maar ziet u dan niet in, dat uw val voor de S. D. A. P. volkomen dezelfde beteekenis heeft als uw verkiezing zou hebben gehad Als de clericalen de meerderheid kwijt waren geraakt, zouden de vrij zinnigen het bestuur in handen hebben moeten nemen en daarbij geheel afhankelijk zijn geweest van ons. Dat zou dus voordeel zijn geweest voor ons, veel meer dan voor de vrijzinnigen. En nu u niet gekozen zijt, omdat de strijd niet ging tegen u maar tegen de S. D. A. P. en u in dien strijd werd meegesleept, hebben wij het groote voordeel behaald, dat de vrijzinnigen zelf door over te loopen naar de clericalen, de burgerlijke antithese met Dr. Kuyper en zijn vriendin „buiten af hebben gebracht, en de antithese van kapitaal en arbeid, onze antithese dus, aan 't woord is gekomen, ook in de praktische verhoudingen te Schiedam. v. d. S. 't Is wat moois, jullie hebt mij dus gebruikt voor jullie politiek? v. L. Als u dat zoo noemen wilt, mij goed. Wy hebben eenvoudig onze eigen politiek gevolgd en u daarbij den rol laten spelen, die noodig was. v. d. 8. Maar dat komt niet te pas. v. L. Vindt u? Laat ik u een troost geven: nu de clericalen een flinke meerderheid hebben, zullen zij er u ook wel weer in loodsen. Ze vinden het zoo jammer, dat zoo'n goeje en vooral zoo'n ryke kapitalist niet meer in hun vriendenkringetje zit! U zult eens zien! hoe netjes ze zullen laveeren om u er weer in te krijgen v. d. S. Na mij eerst er uit te hebben gewipt v. L. Wel ja, natuurlijk. Kent u de geschiedenis niet van ezeltje strek-je, tafeltje dek-je? v. d. 8. Hoor eens, meneer, zooveel beginselloosheid kan ik zelfs niet by mijn tegenstanders veronderstellen. v. L. Het zou het tegendeel wezen, meneer, beginsel vast kapitalistisch. Eu laten we elkaar nu maar niets wijs maken, dat zijn de clericalen even goed als u. v. d 8. Nu zijn we weer bij uw antithese. Maar daar doe ik niet aan mee. Ik wil daar niets van weten. En mij opnieuw voor uw politiek laten gebruiken, daar bedank ik voor. v. L. Och, meneer van der Schalk, als de omstandig heden u nu troef maken bij de clericalen, dan laat na daarvoor kalmpjes gebruiken. v. d. 8. Nooit. v. L. We zullen zien. De gemeente Schiedam heeft weer eens een ergerlp voorbeeld van schandelijke kapitalistische werkgevers zeden gegeven. En natuurlijk speelt het clericalisms er de treurigste rol bij. Zooals bekend is, hebben verleden jaar de politieke Christenen in den Gemeenteraad een heele drukte ge maakt over de „dure" schoonmaak der openbare séholen, Vooral de gereformeerden, zooals steeds, ook toen weer toonbeelden van echt gereformeerde eigengerechtigheid, maakten een kabaal alsof ze als wijlen Lot in de buurt van Sodom waren. Het is volgens gereformeerde zeden toch ook veel te erg, dat een schoonmaakster voor het zware werk van de groote schoonmaak eener lagere school f 1.75 a f 2.per dag zou verdienenDe gereformeerde scholen betalen dat zware werk veel slechter, en dusmoest nu ook de gemeènte minder gaan betalen. Dat doet denken aan de Pruisische jonkers, die honger- loonen betalende aan hun landarbeiders en vreezende dat de Pruisische spoor met zy'n betere loonen de markt zou komen bederven, wisten gedaan te krijgen dat de spoorarbeidersloonen in het Jonkerland niet boven het „peil" van die der jonkerslaven zouden mogen komen. En zoo gebeurde het in den jare onzes Heeren 1909 dat de politieke Christenen zich opmaakten om de loonen der schoonmaaksters der openbare lagere scholen, werken de aan de groote schoonmaak derzelver iederen Augustus maand des jaars, te doen dalen. En de politieke Christen, die bekleed is met het ambt des burgervaders, riep door middel zijner wettelijke wederhelft het bnrean ter bestrijding der bedelarij telefonisch op om te vragen om schoonmaaksters. En dit bureau, verheugd werk te vinden voor een paar van de vele tobsters, die door het vloekwaardig machtsmisbruik ook van het clericale kapitalisme in armoe en gebrek hare dagen sljjten, wees deze onmiddellijk den weg naar het bureau dergenen, die belast is met de regeling der groote schoonmaak der openbare lagere scholen in deze gemeente. En deze ambtenaar, voldoende aan de last om goedkooper te laten schoonmaken, nam de vanwege den burgervader hem toekomende vrouwen aan voor f 1.75 p. dag, aldns uitsparende per dag en per vrouw de somma van 25 cent, zijnde voor 6 vrouwen f 1.50 per dag, gevende alzoo een besparing van ƒ9.per week oftewel 18,- a f 27.voor de groote schoonmaak eener school voor 6 werksters. Maar het onrecht geschiedde daardoor, dat de vrouwen, die jaar in jaar uit de groote schoonmaak voor de gemeentelijke lagere scholen hadden bewerkstelligd voor 1.75 a f 2.per dag en nooit reden gegeven hadden tot klachten of anders tins, nu plotseling tot de ont dekking kwamen, dat zy deze zoo hoog noodige in komsten kwyt waren geraakt. En voor die vrouwen, waarvan ééne zelfs 41 jaar werk verrichtte en die in komsten erg hard noodig heeft omdat zy op haar leef tijd nog de kost moet verdienen voor 3 anderen, is dat onrecht een ramp en een bittere beleediging. En dit geschiedde in zwart Schiedam, geregeerd door een politieke Christelijke meerderheid, in den jare onzes Heeren 1909 door toedoen en besluit van die politieke Christelijke bestuurders. De „Christelijke" koers belooft veel goeds. Reeds herhaalde malen zyn in den laatsten ty'd door ons blad feiten medegedeeld, die een treurig licht wer pen op de misbruiken en verkeerdheden van het hoofd schap aan de lagere school. Dat hoofdschap, ontstaan in den ty'd, toen „meester" zelf zyn helpers en helpsters opfokte en als „bovenmeester" over die vormsels re geerde, heeft zyn recht van bestaan verloren in onzen tijd, nu de opleiding voor onderwijzer geheel zelfstandig, buiten den „bovenmeester" om, geregeld is en de onderwijzer een geheel zelfstandige onafhankelijke on derwijskracht is geworden. Door de regeerende klasse is het „hoofdschap" van dezen ty'd langzamerhand, vooral in de steden, gemaakt tot een vertegenwoordiger van „het (burgerlijk) gezag", en daardoor heeft het by de verkeerdheden van het hoofdschap als onderwijs instelling nog al de beroerde eigenschappen van „het (burgerlijk) gezag" gekregen. Dit burgerlijk gezag is nl. militair, slavendryverig, en werkt vernederend of onderdrukkend. Zulk soort gezag is daarom schadelijk. En een van de voornaamste veranderingen in deze richting, door het socialisme, te brengen, zal wezen de opheffing van dit immoreele en demoraliseerende „bur gerlijke" gezag en de erkenning van een anderen beteren vorm van gezag, berustend op de aanvaarding van ieders persoonlijk verantwoordelykheidsbewustzyn en van het, door de, in bepaalde groepen samenwerkende, per sonen gevormde, gemeenschappelijk verantwoordelijk- heidsbewustzijn. Te Schiedam tiert het hoofdschap nog welig. En het

De Moker | 1909 | | pagina 2