Steunt den Bond van Han dels- en Kantoorbedienden door uw inkoopen steeds vóór 8 uur 's avonds te doen. Antirevolutionaire zedelijkheid. Katholieke verkiezingsknoeiers Ditjes en Datjes. Vlaardingsche IJzerkoekjes, tiert des te weliger omdat de stad staat onder clericale leiding en tot voor korten tijd een gezagsaanbidder als de heer Vinkesteijn de lakens uitdeelde. Nn zijn er ook te Schiedam hoofden, die de ingeboren verkeerdheden van het hoofdschap door hun persoonlijk optreden kunnen en willen verzachten. Maar er zijn er ook die onder invloed van aangeboren korperaalseigenschappen al de fouten van het hoofd schap in vergroot formaat op de slachtoffers van deze verkeerde instelling doen drukken. Dat is hun persoonlijk ook al weer niet kwalijk te nemenze doen eenvoudig wat omstandigheden en aanleg in onderlinge samen werking hen verplichten te doen. Maar zulke hoofden wel met dubbele duidelijkheid, dat het hoofd- een hoogst schadelijke instelling is, waartegen met kracht moet worden gestreden. Tot de laatste groep van hoofden behoort ook het hoofd van school G., tevens directeur der Rijks-normaal school, over wiens doen en laten wij in 't belang van het lager onderwijs reeds herhaaldelijk stukken opnamen. Ook nu hebben wij weer een aantal feiten, zijn hoofd- schappeljjk optreden betreffende, mee te deelen, waaruit het overtuigend bewijs te putten is, dat het hoog tijd is aan de hoofdschappelijke periode te Schiedam een einde te maken. Onlangs nam de heer A. H. E. Tjjl zijn ontslag als leeraar aan de Rijks-normaalschool, De door hem gebruikte uitdrukking„ik kan dat gepest niet langer aanzien", bewijst dat dit heengaan abnormale oorzaken had. Én waar de heer Tjjl door kennis en persoonlijkheid aan deze school uitmuntte en dientengevolge bjj:, zjjn leerlingen hoog stond aangeschreven, is zijn vertrek voor die school eed zeer groot nadeel. Dat de „autoriteiten" hem hebben laten gaan, in plaats van een zoodanige hervorming in die school aan te brengen als noodig was om hem het blijven mogelijk te maken, is een besliste fout. De toch reeds slecht aangeschreven Schiedamsche normaalschool is daardoor eenige zwarte streepjes rjjker geworden. Dat „gepest", waarover de heer Tjjl sprak, wordt toegepast op een der onderwijzers van de schooi, waar van de heer Tjjl hoofd is, werkzaam aan de Normaal school. Dat „gepest" is een uitvloeisel van het verkeerde hoofdschappelijke stelsel, dat een averechtschen gezags- toestand in de school schept, van de bijzondere persoons- eigensc appen van het betrokken hoofd, die de fouten van het hoofdschapsstelsel vergrootten, en van de onder- wjjseigenschappen van den betrokken leeraar die het hoofd tot optreden en „pesten" gelegenheid gaven. Eeu enkel voorbeeld van dat „gepest" volge hier De betrokken leeraar zendt een meisje uit de klas, omdat ze geen boek heeft de Directeur zendt het meisje terug naar de klas komt daarna in de klas - bespreekt het feit roept den leeraar op den gang en houdt bjj half-openstaande deur, zoodat alle leerlingen goed kunnen hooren wat passeert, een „toespraak", waarom hij zelf óók geen boek bij zich had, maar van een der leerlingen had geleend en last not least, in de les van den heer Martens wordt door den heer v. d. Hontt den leerlingen opgegeven een opstel te maken over den 'betrokken leeraar. (Eén leerling weigerde datI een beschamende les Iets soortgelijks deed de heer vau der Hout trouwens reeds tegenover andere „ondergeschikten", onlangs nog tegenover den heer N., van wiens eerste afwezigheid gebruik gemaakt werd om de kinderen een opstelletje over hem te laten maken. Wjj hopen, dat de autoriteiten nu eindelijk eens zullen ingrijpen. En wjj verwachten van den Bond van Ned. Onderwijzers, dat hij eens zal optreden in deze hoofdschapskwestie. Er is te Schiedam ook op onderwijs- nog een massa op te knappen. De gereformeerde predikant Ds. van Lummel heeft door zjjn levenswandel zooveel aanstoot gegeven, dat de Delftsche kerkeraad hem een „berisping" heeft moeten toedienen en dominee daarom zjjn ontslag heeft gevraagd. In het beruchte Zuidland zal hjj nu verder fungeeren. Deze zelfde politieke Christen trad bjj de laatste kamerverkiezing nog op als propagandist der antirevo lutionaire partjj. Een nette boel is 't daar Dr. Abraham Kuyper heeft eerst de „agente zonder aanstelling" van de anti-revolutionaire partjj, de hem welbekende Mej. Westmejjer, weten te bewegen, naar Zwitserland te verhuizen. En nu heeft hjj zich zelf „buitenaf" begeven, na eerst meegedeeld te hebben, dat bjj op de zeer ernstige beschuldigingen tegen hem inge bracht eerst antwoorden zal, 'wanneer hjj weet dat men nu alles tegen hem heeft aangebracht. Er schjjnt dus nog meer verwacht te kunnen worden. Intusschen is het Handelsbad met een even ernstige beschuldiging als Mr. Tydeman, tegen Dr. Kuyper voor den dag gekomen. Het Handelsblad beschuldigt Dr. Kuyper geld te hebben aangenomen voor de antirevo lutionaire partijkas van den Haagschen burgemeester eu daarop zjjn invloed bjj Mr. Heemskerk te zjjn gaan gebruiken, om dier. burgemeester commissaris der ko ningin gemaakt te krjjgen. Als Dr. Kuyper zich tegen die beschuldiging even weinig krachtig en even onvol doende zal verdedigen, als tegen die van Mr. Tydeman, dan ziet het er beroerd met hem uit. En de antirevolutionaire partjj kan haar zedeljjkheids- manifestaties dan wel naar de lommerd brengen. (Wordt vervolgd). De heer B. Verhagen, voorzitter der katholieke kiesvereeniging te Eindhoven, deelde in de laatste Gemeenteraadszitting vóór de laatste Raadsverkiezing mede, dat hij officieel kon meedeelen, dat er op de Rijksbegrooting geen subsidie voor een H. B. S. was uitgetrokken, waar een partij in de gemeente jaren lang voor heeft gewerkt. Het doel van die meedeeling was, de tegenstanders eener H. B. S., reactionaren van het slag Mr. Jansen en Goslinga, bij de verkiezing eenige stemmen meer te bezorgen. Per bulletin werd op den dag der stemming nog een telegram uit Den Haag van 12 Juni bekend gemaakt, luidende Voor H. B. S. Eindhoven is geen subsidie op begrooting uitgetrokken. Geteekend K.. Door het bestuur werd verzekerd, dat dit telegram van den minister van financiën Kolkman was. Maar toen het H. B. S.-comité dezen minister om inlichtingen vroeg, kreeg het van hem den 2 Juli ten antwoord, dat door hem geen telegram, aan wien dan ook, naar Eindhoven was afgezonden. Hoe kon het bestuur der Roomsche kiesvereeniging dan verklaren, dat het dat telegram van minister Kolkman had ontvangen? en de voorzitter dier ver- eeniging in den Raad „officieel" dat bericht meedeelen? Laten de rechtsche heeren maar zwijgen over „zede lijkheid." Onbewuste «elfkennis. De heer Verhoeve, als verslaggever voor de Nieuwe Schiedamsche Courant op onze vergadering in den Officierentuin den vorigen Donderdag aanwezig, heeft van die vergadering een verslag gemaakt, dat als karakteriestiek van journa- listische opvattingen aan katholieke zijde volkomen in den haak is, maar den schrjjver aan 't slot deze typeering van het clericale bondgenootschap uit de pen deed glijden „Front tegen de reactiedat was gemaakt, maar de „reactie" liet niet het voorste deel zien, maar het achterste: er kwam geen debat. Volkomen juist, meneer Verhoeve. De clericale reactie liet ook toen zooals altjjd haar „achterste" zien. Maar dat is toch altjjd nog beter, dan die clericale achterste te ruiken zooals de clericale strooibiljetten ook bjj deze verkiezingen weer in overvloedige mate lieten doen. Leuk anders, die Bebbes met zijn achterste! Daar heb-je 't al. De heer Van der Schalk is reeds van clericale zjjde meedegedeeld, dat men hem voor district II in den Gemeenteraad wil brengen. Natuurlijk gaf de heer Van der Schalk dat clericale volk een behoorlijke trap onder d'r achterwerk en be dankte voor de eer. De firma Kuyper, Westmeyer Co., verdient niet beter. Maar daarom zullen ze toch niet nalaten, den heer v. d. Schalk den Raad in te loodsen. Het politieke christendom is tot alleS in staat: eerst er uit en dan erin trappen. Tentoonstelling Huisindustrie. Een vraag. Zou de Schiedamsche Bestuurdersbond niet gemeen schappelijke reisjes kunnen organiseeren naar deze tentoonstelling? Wjj stellen gaarne onze ruimte be schikbaar voor oproepingen en al wat er verder voor noodig is. Plaatsgebrek belet ons helaas, uitvoerige artikelen over de tentoonstelling op te nemen. Wjj moeten daarvoor verwijzen naar Het Volk en de vakbladen. Clericale leugens en aanverwante artikelen. Nu de Raadsverkiezingen voorbjj zjjn, zullen wjj ons aan het nuttige werk zetten, een systematisch overzicht te geven van de clericale leugens en aanverwante artikelen, door Roomscben, Anti-revolutionairen en Christelijk-historischen met godvruchtig oogengedraai in den afgeloopen verkiezingstrjjd aan'den man gebracht. Zelfs zjj, die al die politiek-Christeljjke-vuiligheid hebben gezien en geroken, zullen verstomd staan van de hoe veelheid die dan getoond zal worden en van de onbe schaamdheid waarmee het politieke Christendom werkt. Door plaatsgebrek moeten wij deze rubriek uit dit nummer weglaten. Maar in 't volgend nummer zal ze verschijnen. „Kieuw Leven". Op de 1.1. vergadering van de Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" is besloten, om op Zaterdag 21 Augustus een uitvoering te geven in „Constantia", waarvan de netto-winst ten goede zal komen aan het Verkiezingsfonds. Onder meer zal opgevoerd worden'n Uitgeknepen citroen. Wjj wekken onzen lezers op, reeds nu dien avond op te schrijven en zich voor te nemen, deze uitvoering bij te wonen. Gevonden advertentie of zoo iets. Iemand biedt zich aan als (Orgel)trapper. Zeer bedreven in het wegtrappen van soc. vrouwen van de stembureanx. Brieven fr. letter R. K. aan Marrevée, gedipl. uit smijter. De torenkykers in den Raad. Tn de zitting van den Gemeenteraad op Dinsdag j.l. werd een eigenaardige kwestie behandeld. Door G. Sebel en P. v. Rijn was een verzoekschrift ingediend, om in hun functie van „Torenkijkers" evenals de drie andere Torenkjjkers gebruik te mogen maken van den Stads toren. Burgemeester en Wethouders stelden voor, op dat verzoek afwijzend te beschikken, omdat zij vreesden dat wanneer ook aan de nieuwe „Torenkjjkers" ver gunning werd verleend tot het beklimmen van den toren, dat onaangename verhoudingen zou maken met de andere Torenkjjkers, die door de Afd. Vlaardingen der Vereeniging ter bevordering van de Ned. Yisscherjj, zjjn benoemdterwjjl deze vereeniging vergunning heeft voor het gebruik van den Stadstoren. De Gemeenteraad heeft besloten om de kwestie nog nader te onderzoeken en eerst dan een besluit te nemen. In afwachting daarvan, zjjn wij in het orgaan der Vereeniging „Vrede en Welvaart", die aan het adres van G. Sebel en P. van Rjjn adhaesie had betuigd, eens gaan snuffelen en het resultaat daarvan geven wij onze lezers. Wjj hebben hier niet te doen met een stuk vakactie in den gewonen zin, maar do gebeurtenissen te dezer zake werpen een schel licht, in de eerste plaats op de onbetrouwbaargeid van een z.g.n. Christelijke organisatie, en in de tweede plaats op het feit dat van werk geverszijde altijd weer gebruikt gemaakt wordt om van elke zaak een machtsvraag te maken. Wat toch is het geval? De vervulling van vacatures in de bovenaaDgeduide functie geschiedde altjjd door de Afd. Vlaardingen van de Ver. ter bevordering van de Ned. Visscherij, een verkapte patroonsvereeniging. Echter was het steeds de gewoonte om een zeeman of oud-zeeman als „Toren kijker" aan te stellen, iets, wat min of meer in den lijn lag, omdat de visschers zei ven aan de bezoldiging vau die menschen 14 a 15 honderd gulden per jaar betalen. In hare vergadering van 24 April week de Patroons organisatie van die gewoonte af en benoemde een landman. Op zich zelf geen verschrikkelijke gebeurtenis, maar voor de Christelijke Visschers-Vereeniging „Koningin Wilhelmina" (geest en doel bljjkt voldoende uit den verheven naam) reden genoeg om, zonder overleg met de vereeniging „Vrede en Welvaart", zonder ook den gebruikeljjken weg der onderhandeling met de reeders te betreden, door middel van advertentiën en vergade ringen de zaak op de spits te drjjven, met het gevolg dat, onder haar leiding, twee „Torenkjjkers" door de zeelieden zeiven werden benoemd. Of zij nu het bijbelwoord, dat iemand verbiedt een toren te bouwen zonder de kosten (en de moeiten) te berekenen, was vergeten en bjj de herinnering daaraan is geschrokken, of dat zjj op bevel het door haar inge nomen „klassenstrijdstandpunt" heeft moeten verlaten, is niet bekend, maar zooveel is zeker, dat ze op een gegeven oogenblik van de heele „rataplan" zich niets meer aantrok en de twee, onder haar verantwoorde lijkheid benoemde menschen, met de „gebraden appelen" liet zitten. Toen was het „Vrede en Welvaart", die voor de twee Torenkjjkers op de bres sprong. Allereerst wendde zjj zich tot de patroonsorganisatie met een bemiddelings voorstel en toen het antwoord van deze vereeniging uitbleef, is zjj op zeer tactische wjjze de zaak zelve verder op gaan bouwen. afe

De Moker | 1909 | | pagina 3