ZAALHllREN I iMoim u HET VOLK - S. D. A. P., Afïeelili VLAARDINGEN. „DE MOKER". MP dagblad voor de arbeiderspartij DE NOTENKRAKER INVULLINGSBILJET. Drankbestrijding Ingezonden stukken Afdeelingsgebou w Boterstraat 30 Abonneert U op DE MOKER' 25 Cents per 3 maanden. een hartelijk vaarwel G. BROUWER Adverteert in „DE MOKER'' Arbeiders. Abonneert U op Bureau voor Arbeidersrecht. levr. SCHAMLE, Hugo de Grootstraat 109a, Rotterdam, 10 cent per week; fl.30 per kwartaal 15 cent per week; fl,95 per kwartaal Het blijkt dus dat de vice-consul te Grimsby geheel volgens zijn instructies gehandeld heeft. Die instructies echter deugen bljjkbaar niet te best. De term, dat aan schipbreukelingen alleen het „allernoodigste" (de onder streeping in den brief is van den consul) verstrekt werd, lijkt bedroevend veel op den beruchten term „volstrekte onvermijdelijkheid" der Nederlandsche armenwet. Onge lukkige wezens als schipbreukelingen mochten waarljjk wel met iets meer dan het „allernoodigste" wat opge kalefaterd worden. Een ernstig bezwaar lijkt het ons verder, dat de Nederlandsche vice-consul op een plaats als de visschers- haven Grimsby, waar hjj nagenoeg uitsluitend in aan raking zal komen met lieden die enkel Hollandsch verstaan, geen Hollandsch verstaat. Zoo iemand mist toch een eerste voorwaarde tot geschiktheid voor zjjn vak. V. B. B. De Vlaardingsche Bestuurdersbond besloot in zijn deze week gehouden huishoudelijke ver gadering aan de Nationale Betooging voor Algemeen Kiesrecht deel te nemen door het zanden van eenige afgevaardigden en tevens in combinatie met de af- deeling onzer partjj de kiesrechtkrant door de stad te verspreiden. Verder werd besloten, bij toestemming van Burge meester en Wethouders, Vrijdagavond 17 September een optocht met muziek, banieren en transparanten te organiseeren ten gunste van het Algemeen Kiesrecht en ter opwekking tot deelname aan de Nationale Begrooting. Uoonsverhooging der kuipers. De voort durende agitatie, de laatste maanden door de afdeeling Vlaardingen van den Hontbewerkersbond onder leiding van het hoofdbestuur gevoerd, heeft tot gevolg gehad, dat aan het laatste verzoek om loonsverhooging dooi de patroonsvereeniging ter plaatse in zooverre is vol daan, dat de in Februari vastgestelde loonstandaard met 10 procent is verhoogd. Dat beteekent een ver hooging van f 1.00 tot f 1.50 per week. Bravo VERBETERING. De zetter laat ons in ons stukje „De Scheur" in het voorgaand nummer iets heel mals zeggen. Er staat op de Be pagina, 3e kolom, 6e regel van onder„dat de drankzuchtige leeren" etc., dat moet zijn „dat de vraat zuchtige leeuw het kapitaal ongestoord zijn prole tarische botjes kan kluiven dere organisatie onder de arbeiders in land- en tuinbouw te brengen. Van deze talrijke groep arbeiders is nog maar een zeer klein deel georganiseerd en het brengen van organisatie daaronder een zeer moeielijk werk. Moeielijk vooral ook omdat het zeer moeielijk ,is, aauknoopingspunten op het platteland te krijgen. En deze hebben wjj noodig, zal een behoorlijke propaganda kunnen worden gevoerd. Daarom richten wij aan alle voorstanders der moderne vakorganisatie op 't platteland het verzoek, helpt ons zooveel gij kunt. Helpt ons door verstrekken van adressen, het ver spreiden van propagandamateriaal bij t beleggen van vergaderingen. De noodzakelijkheid voor organisatie op het platteland behoeven wjj niet te betoogen, gij zult ze, bij 't aan schouwen van de ellende en de afhankelijkheid van 't landbouwproletariaat, dikwijls genoeg hebben gevoeld. Helpt ons daar een eind aan te maken. Laat ieder, die meent iets ten gunste van de organi satie onder de landarbeiders te kunnen doen, zich wenden tot ondergeteekende. "Vele handen maken licht werk. Gijsbert-Jopiekstraat 88, Leeuwarden. Aau alle voorstanders der „Moderne" V akorganisatie. Medestrijders Het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw- en Zuivelbedrijf besloot in de a. s. wintermaanden een krachtige poging te doen om meer- Christelijke feesten en drank. Op het ver zoek van Enkrateia, den Bond van Protestantsch-Chris- teljjke Drankbestrjjdersvereenigingen, gericht aan de besturen van al de verschillende zendelingsfeesten, om den verkoop van alcoholische dranken op de terreinen dier feesten niet meer toe te laten, is afwijzend beschikt. Bij de drankbestrijders bestaan nu plannen, om er toe te geraken, dat in het vervolg op de zendingsfeesten sprekers worden uitgenoodigd, speciaal met het doel, de zaak der christelijke drankbestrijding te bepleiten. In de toekomst hoopt men dan, dat de Christelijke volksmeening inzake denalkohol, zoodanig wordt omgezet, dat bjj de besturen der zendingsfeesten geene bezwaren meer bestaan, om de verkoop van wijn en bier geheel te verbieden. Soc.-democraten en drankbestrijding. In de gemeente Leeuwarderadeel, met een bevolking van bpjna 12000 zielen, bestaan 38 inrichtingen tot verkoop van sterken drank in het klein, 2 beneden het maximum. Burgemeester en Wethouders, van oordeel, dat het maximum nog lager moest zijn, stelden den raad voor, een adres aan de Koningin in te dienen met het verzoek, het maximum te stellen op 35. De geheelonthouders in den Baad, allen soc.-democraten, wilden nog verder gaan en het maximum op 30 zien gesteld. Na langdurige beraadslagingen werd het voorstel van den heer Groe- woud (s.d.), om het getal op 30 te zien bepaald, met 7 tegen 6 stemmen (onder de eersten 6 soc.-democraten) aangenomen. STEUNPENNING. Schiedam. Advertentie 5 ct.de Moker 10 ct.Piet Heinöct.; N. 10 ct.Te veel ontvangen 8 ct.J. O. 17 ct.v. D. 3 ct.. Voor het Verkiezingsfonds. A. A. 0,10; S. f 0,03; Te veel ontvangen f 0,06; Busje van M. 1,0573A. f 2,39. Sociaal - Democratische Arbeiderspartij Afdeeling Schiedam IN HET lederen avond geopend. In het bezit van een ruime Koffiekamer met uitmuntend Billard. Benedenzaal, f2.50 voor gewone huis houdelijke vergaderingen. f 5.voor openbare vergaderingen. f7.50 voor feestavonden. Vergaderzaal (eerste verdieping). f 1.voor huishoudelijke vergaderingen. fl.50 voor andere vergaderingen. Vergaderlokalen (tweede verdieping), f 0.50 voor bestuursvergaderingen. f 1.voor huishoudelijke vergaderingen. N.B. In het Gebouw is een afzonderlijke, ruime Koffiekamer, waar uitsluitend alcohol vrije dranken worden geschonken. HET BESTUUR. Bij mijn vertrek naar Haarlem aan de vrienden en kennissen in de Schiedamsche arbeidersbeweging. op Zondag 12 September, 's morgens h|df elf, Bovenzaal Volkskoffiehuis, Westhavenpl. Agenda: 1. Opening en Notulen. 2. Ingekomen stukken en Mededeelingen. 3. Bestuursverkiezing. 4. Benoeming afgevaardigden Kiesrecht- betooging. 5. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR. gevaar dreigt ieder oogenblik. Weest dus voorzichtig en verzeker U bjj de Onder linge Brandwaarborg-Maatij. „Neerlandia", (opgericht 1880). Vertegenwoordiger: P. DE BRUIN, Oosterstraat 91. 25 cents per 3 maanden. Losse nummers 2 cents. Boterstraat 30. GEOPEND: 's WOENSDAGSAVONDS van 87s10 uur. TARIEF Voor leden van bij den Schied. Bestuurdersbond aangesloten vereeni- gingen f 0.10 voor anderen f 0.30. ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7y3 ct. Vraagt proefn.8 dagen gratis toezending BUREAUXKEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bjj St. KLEPKE, Helenastraat 16. De ondergeteekende wenscht kwartaal-abonnee te worden op „DE MOKER", Weekblad van de afdeelingen Schiedam en Vlaardingen der S. D. A. P., a 25 cent per kwartaalfranco per post 30 cent. Naam Adres.. Abonnementen worden aangenomenNieuwsticht N.Z. 32, Zalmstraat 22 en „Constantia", Boterstraat 30. P. Hiemstra, Secretaris Ned. Bond van Arb. i. h. Landbouw en Zuivelbedrijf. Brand Magazijn van Verplegingsartikelen „SECURITAS". Breukbanden, Buikbanden, Suspensoirs, Bidets, Irrigateurs, Clysoirs, Ondersteeken, Urinals, enz. Hygiënische Gummi-Artikelen voor Dames en Heeren. Pillen »Esculape< per flacon f 5.—.

De Moker | 1909 | | pagina 4