No. 28 ZATERDAG 11 September 1909. 9e Jaargang. Stukken voor't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Nationale Betooging voor Algemeen Kiesrecht. Aan de Postabonnees Aan de arbeiders,georganiseerd in bij den S.B.B aangesloten organisaties. De strijd om de macht. Kindervrienden. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj vooruitletaUng. franco per post 30 cent j J Losse nummers 2 cent. Redactie-adres: St. Liduinastraat 38. Administratie-adres: Gebouw „Constantia' ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. REDACTEUR; Dr. J. VAN LEEUWEN. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen W. de Gast, Callenburgstraat 58. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Den 19den Sept. a.s. zal (indien er geen hindernis in den weg komt, wat nog wel het geval kan zijn) de JAARL1JKSCHE BETOOGING voor ALGE- HEEN KIESRECHT plaats hebben op het Sport terrein aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag. Daar moeten de Schiedamsche arbeiders bij honderden keen. Wij verwachten niet alleen, dat alle organisaties knnne afgevaardigden zullen zenden met de banieren, doch tevens dat de leden het zich tot plicht zullen achten, op te trekken voor het eerste burgerrecht. Wij wekken de georganiseerden dan ook op allen mee te werken en zooveel mogelijk in hnn omgeving ook de ongeorganiseerden tot deelneming aan te sporen. Op voor het Algemeen Kiesrecht! Namens de Schied. Bestuurdersbond. P. DE BRUIN, Voorzitter. J. M. VAN PELT, Secretaris. Met 1 September is het nieuwe kwartaal ingegaan. Gfy zondt het werk der administratie verlichten indien het abonnementsgeld vóór 15 September opgezonden wordt per postwissel. Na den 15en wordt per postkwitantie over het abonnementsgeld beschikt. De Administratie. Bij den S. B. B. is ingekomen, een mededeeling van het Bestuur van „Het Volkshuis," alhier, dat er wederom een cursus zal worden gegeven in eerste hulp bij Be- driif-onge vallen Dr. A. P. M. Koene heeft zich bereid verklaard den cursus te leiden. Zoo er arbeiders zijn, georganiseerd in bij den S. B. B. aangesloten organisaties, welke aan den cursus wenschen deel te nemen, zoo verzoeken wij hen, daarvan voor Zaterdag 18 September opgave te doen bij den Secretaris der S. B. B.. J. M. v. Pelt, Lange Achterweg 40. Een Grieksche sage vertelt ons van Hercules, den meest beroemden der Grieksche Helden, die tot taak o. a. had, de stallen van Augias te reinigen. Ook onze tijd heeft zoo een Hercules aan te wijzen. En ook hij heeft de Augiasstallen te reinigen. De Hercules van onzen tijd is het proletariaat en de Augiasstal de kapitalistische samenleving. Maar het proletariaat heeft sterker strijd te voeren thans, dan Hercules toen. Want een geheele bende verdedigt de stallen, en voor het die heeft overwonnen kan er van reinigen geen sprake zijn. De strijd tegen die benden, de kapitalistische organen, vooraan den staat, dat is den strijd om de macht. Er zijn goedwillige ook kwaadwillige „sociale hervormers", die dezen machtsstrijd met leede oogen aanzien. Ze spreken van liefde, van harmonie der belangen, van vrede onder de menschen, van tempe ring van den klassenstrijd. De arbeiders, voor zoover ze socialistisch hebben leeren denken, zullen zich door die praatjes niet meer om den tuin laten leiden, want zij hebben een leer, een theorie, een levensbeschouwing, die hun leert, waarom er ellende heerscht onder de arbeidersklasse en op welke wijze zij die ellende kan nen bekampen. Ze weten, dank zij hnn socialisme, dat het kapitalisme de oorzaak is van hnn armoede. En ze weten ook, dat het alleen en uitsluitend den strijd tegen het kapitalisme is, die aan de ellende een eind kan maken. Maar als eenling is de arbeider niet in staat den strijd tegen de heerschende klasse te aanvaarden. Zjj is veel sterker dan hij en van beter wapenen voorzien. Om den strijd te voeren is noodig de vereeniging met zijn makkers. Organisatie wordt het tooverwoord voor het proletariaat. Met de stichting van de organisatie neemt den strijd om de macht een aanvang. Die strijd is de klassen strijd van onze dagen. Ook de Nederlandsche Hercules heeft dien strijd te voeren, want ook in ons land heerscht het Kapitalisme, d. w. z. is er armoede en verkommering bij het pro letariaat. En dat, niettegenstaande de wetten, die door onze politieke tegenstanders om het hardst worden geprezen. Een klassenstrijd zeggen zij, maar waarom Is er geen woningwet, die het den arbeiders mogelijk maakt in goede en i uime woningen te wonen Wijst hun dan, arbeiders, op de woningellende in ons land, waar meer dan van alle woningen, één kamerwoningen zijn. Wijst hun dan op de schandelijke uitvoering van de papieren wet, die veel goeds voor de arbeidersklasse zou kunnen bewerkstelligen, indien het de arbeiders waren, die de macht hadden ze ten uitvoer te brengen, inplaats van zooals thans de re- geerings-organen der heerschende klasse, gesteund door een klasse-justitie. Een klassenstrijd, maar waarom Is er ge6n goede gezondheidswet en is in het kapitalisme de sterfte niet gedaald Wijst hnn dan arbeiders, op het verschil in sterfte cijfers, tnsschen de gegoeden en de arbeiderswijken, die in Amsterdam bijvoorbeeld vijf en zeventig procent grooter sterfte aanwijzen voor de laatste dan voor de eerste. Wijst hun dan op den kindermoord van onzen tijd, welke die van Bethlehem uit de ondheid verre overtreft, den moord, waardoor (volgens maandcijfers van het Bnrean voor de statistiek 1900) de sterfte van kinderen beneden vijf jaar in de meest gegoede wijken 4,6 in de arme wijken 10.2 bedroeg per 1000 inwoners. Ja, ook de Nederlandsche Hercules heeft een vree- selijke Augiasstal voor zich. Nog is de exploitatie van mannelijke arbeiders boven 16 jaar aan geen wettelijke grenzen gebonden, nog moet de oude arbeider, wan neer hij zijn krachten heeft versleten in den dienst van het kapitalisme, zich overgeven aan den greep van het monster, dat „armenzorg" heet. En thans weer geeft de tentoonstelling van huisindustrie te Amsterdam ons toonbeelden van menschelijke ellende, die met elke beschrijving spotten. Wij kunnen deze en nog vele andere misstanden slechts bestrijden door de oorzaken er van aan te tasten. Maar daartoe is noodig de eenheid, dat is de ma($ht der arbeidersklasse, en deze macht gesteld in dienst van het socialistisch ideaal. Onze eischen tot hervormingen worden gedragen door die eenheid, dat is de politieke macht van het proletariaat. En omgekeerd, wordt die politieke macht door hervormingen bevorderd. Zoo is er in onzen strijd eenheid van hervormingszin en revolutionaire kracht. En het is die eenheid, die uitgedrukt wordt in onze eisch Algemeen Kiesrecht. Want door den eisch van het A. K. stellen wij de machtskwestie tegenover de heerschende klasse. Wjj verwerpen de redeneeringen van natuurrecht, algemeen belang en wat dies meer zij. Wat wij in onzen eisch willen uitdrukken, is de onverzettelijke wil en de sterke noodzakelijkheid van het proletariaat om zjjn kracht vrjj te kannen ontplooien, zijn macht te kannen aanwenden tot bestrijding van de kapitalistische burcht, den staat, d i. de verovering van de politieke macht. Dit is de revolutionaire zijde van den eisch. Maar wjj wenschen ook het A. K. om in de gelegen heid te zijn kleur bij te zetten aan onze hervormings- eischen. Want door hervormingen kunnen wij den welstand bevorderen, het peil der arbeidersklasse ver- hoogen, den bodem ontvankelijk maken voor de socialis tische propaganda. Dit is de andere kant van den eisch,de hervormingszijde. Beiden zijn onafscheidenlijk aan elkaar verbonden. Twee zijden van ééne zaak. Het kernpunt van den politieken klassenstrijd» omdat het in zich vereent de beide tegenstellingen, die de sociaal-demokratie tot een hoogere eenheid heelt saamgesmeed: hervorming en revolutie. Maar ook het algemeen kiesrecht is een hervorming. En we weten het, zonder macht geen hervorming en zonder strijd geen macht. Wanneer wij spreken over den strijd voor het A.K., dan bedoelen wij niet alleen of voornamelijk het bijwonen van betoogingen. Zeker, dit is noodzakelijk. En wij willen hier ook de arbeiders in deze streek aansporen de betooging van 19 September bij te wonen. Maar een betooging is slechts een wapenschouw ter waar schuwing aan de heerschende, tot begrip voor ons zelve hoe ver we het reeds hebben gebracht. De strijd voor het A. K. is nog wat anders. Dat is het werken aan de organisatie, het versterken van het klassebewustzijn van het proletariaat, het opwekken van het klassegevoel bij arbeiders, die door onze propaganda nog niet bereikt konden worden. Het is de verbreiding van onze socialistische beginselen, het aan sporen aan de arbeiders om mét ons den onverzoenlijken strijd tegen het kapitalisme te voeren. Zoo is ook de strijd voor de groote hervorming, die algemeen kiesrecht heet, een schakel in den keten van strijd, dien het proletariaat van de geheele wereld dag aan dag voert, e<-n onderdeel van den grooten strijd om de macht. A. R. De Sociaal Democraat. Toen de Oranje-Verëeniging moest worden opgericht, omdat het gilde der reaktionairen in de gaten kreeg dat de arbeiders te Schiedam den kant naar het socia lisme opgaan, en altijd als laatste weermiddel wat persoonsvergoding voor Oranjetelgen kan worden benut toen de knechtjes der bourgeoisie daarvoor de Oranje- Vereeniging moesten in elkander timmeren, was onder hen, die de diensten van krullenjongens mochten be wijzen, de bekende heer Job Schellevis. Een eigenaardig type. Voor alles, naar het schijnt, geschikt, als er wat aan te verdienen is. Vroeger verkiezingsagent en jager voor de liberalen, is hij later de rechtsche partijen met zijn gezelschap gaan vereeren. Er waaien wel eens geruchten, dat men ook daar niet op zijn gezelschap gesteld is, doch men is daar aan zóóveel gewoon, dat het ons voorkomt dat de aanwezigheid van broeder Schellevis geen extra belangstelling zal kannen wekken. Toen het vuile werk bp de Oranje-Vereeniging was aïgeloopen, zijn de krullenjongens naar huis gestuurd. Eu broeder Schellevis is zonder veel omslag uit het front gedrongen, om voor andere generaals, die men nu geregeld ziet paradeeren, plaats te maken.

De Moker | 1909 | | pagina 1