l Mag 19 September 1909, 's avoeds te 8 ure, in „Constantia", Spreker: Dr. J. UAN LEEUWEN. No. 29. ZATERDAG 18 September 1909. 9e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. Stakeen roor 't eerstvolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 nnr in bet bezit der Redactie zijn. met medewerking van de Muziekvereeniging „KlJKBT EN STRIJD". Nu de arbeiders niet voor het Algemeen Kiesrecht kunnen demonstreeren in Den Haag, moeten zij het in massa's overal plaatselijk doen, ook te Schiedam. Daarom op naar „Constantia" op a.s, Zondag De Moker 8. D. Muziekvereen. „Kunst en Strijd". Vlijt, Orde en Vrede. REDACTEUR; Dr. J. VAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j Uj vooruithetaiing. franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. Redactie-adres: St. Li «lui natst raat 38. Administratie-adres: Gebouw „Constantia". ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. ENTREE VRIJ. HET BESTUUR VAN DE AFD. SCHIEDAM DER S. D. A. P. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen W. de Gast, Oallenrbnrgstraat 58. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Onderstaande instrumenten kannen nog bezet worden 2 Trombones. 1 Bariton. 1 Althoorn. 1 Corhoorn. en 1 Clarinet in B. De contributie bedraagt 10 cent met gemakkelijke afbetaling voor instrumenten. Eiken Woensdag en Vrijdag kan men zich opgeven in het gebouw Constantia, alwaar de repetities plaats hebben. HET BESTUUR, Eq wij hebben onze eigen wereld niet gekend! Wij meenden, dat uit 't kapitalisme, dat uit de klasse-over- heersching, verwarring en verwildering en onderdrukking opkwamen. Wij meenden, dat door de wereld een groote beroering ging: een snerpende klacht der millioeneD, die onder gaan in armoede en vernederingde vloek der velen, die wegsterven in gemis aan welvaart en waarachtige, diepe levensvreugde; een beklemmende, beangstende roep om bevrijding en verheffinghet groote gelnid van een wereldbeweging, die naar nieuwe verhoudingen, naar nieuwe waarheden nitgaat. Boven de dreun der machineuit de krotwoningen der achterbuurten; uit de statistieken van geboorte en ziekte en doodnit de verschrikkingen der werkloos heid uit de oudendags-ellendeuit misdaad en prosti tutie uit zedelijke verwildering en de loome, dompe berusting der groote massa van 't volk, rijst een verschrikkelijke aanklacht tegen de gruwelen van 't kapitalisme, dat op den levensondergang van millioenen het overdadig geluk der weingen grondt. Maar nu komt dit katholieke „Volkstijdschrift" en brengt aan die verdrukten en vernederden de blijde boodschap van 't kapitalisme: „Orde en Vlijt en Vrede kunnen alleen op den grond slag van den privaat-eigendom gedijen. Buiten 't kapitalisme is voor de menscheid geen heil: het is haar geluk, haar hoop, haar toekomst! Aan de grenzen van den privaat-eigendom honden vooruitgang en beschaving op en beginnen barbaarsch- heid en verwildering". Orde? Wanneer men onder orde begrijpt den regelmatigen gang van 't maatschappelijk leven, die allen veiligheid en zekerheid waarborgt; wanneer men meent, dat dan het maatschappelijk raderwerk in vasten, ononderbroken gang ommegaat; dat dan een deugdelijke grondslag moet zjin gelegd, waarop de arbeid en het geesteljjjk en zedelijk leven der menschen steunen kan, waar is dan de orde onder 't kapitalisme? Orde in de voortbrenging Maar de productie waggelt verder zonder regel of stuur! De winsthonger van den kapitalist drijft de voortbrenging aan tot het uiterste van spanning, tot overspannng! Door overproductie en inzinking en crisis, zoekt de voortbrenging naar e n onvindbaar evenwicht. De orde in de productie leidt er toe, dat waren- voorraden, die niet tot een loonenden prijs kunnen worden afgezet, maar die in den schreienden nood van velen zonden voorzien, worden verbrand, om de markt te herstellen! De orde in de productie stoot op gezetten tijd de arbeidende klasse in den jammer der werkloosheid. De orde in de productie: dat is verwarring der ongebonden concurrentie; dat is de uitbuiting van den verbruiker en den arbeider door de trust; dat is de schaamtelooze speculatiede millioenenzwendeldat is voor het proletariaat- immer dreigende bestaans- onzekerheid Orde in 't zedelijk en geestelijk leven? Het kapitalisme, dat 't gezinsleven verscheurt, dat misdaad, moord en diefstal en prostitutie in zijn gevolg voert, legt geen grondslag voor 't zedelijk leven. Een verwringing der zedelijke levensregeleneen voort durende schending van eerlijkheid en goede trouw in handel en bedrijf, dat uit sluwheid en bedrog groeit; verwatenheid, klassetrots in de bourgeoisie, haat en verbittering onder de arbeidende klasse, lediggang en weelde, die tot de diepste zedelijke verdorvenheid leidt, gevoelloosheid, die uit overmatigen arbeid ontstaat, zóó ligt het zedelijk leven verwrongen en geschonden En op geestelijk terrein een vertwijfelen aan alle vastheid, wanhoop aan de waarde van 't leven een wervelende menigte van stelsels, van systemen, en onder de arbeidende klasse een diepe, dolle onverschilligheid, naast een gedachteloos aanvaarden van 't oude geloof. In welke richting men 't kapitalisme doorkruist, nergens vastheid, nergens regelmaat, nergens waar achtige levensorde, maar overal verwarring en verwildering En vljjt? 't Is geen vlijt, geen gezonde arbeidzaamheid, geen lust aan 't werk, die door 't kapitalisme gekweekt wordt. Wil men de grimmige noodzakelijkheid, die den arbeider van den eenen dag in den anderen, leeflang, naar de fabriek drijft, naar 't land; moede en gebroken door 't werk van den vorigen dag, wil men dat vlijt noemen? Weet men niet, dat duizenden van den zwareu, ongezonden, diep-vermoeienden, hopeloos-eentoonigen arbeid walgen? Is 't ook vlijt, die den ouden, uitgeleefden arbeider naar de fabriek zweept? Is 't ook vlijt, die vrouwen en kinderen naar den arbeid jaagt? En waarheen zal zich deze vlijt keeren, zoo 't kapita lisme in tijden van werkloosheid de arbeidsgelegenheid afsluit Vlijt moest zijn: een gezond en krachtig gevoel, een lust aan den arbeid en de vruchten aan den arbeid. Maar de arbeid onder 't kapitalisme wordt tot een pijniging, tot een levenslange kwelling, en waar blijven de vruchten van die vljjt De bezittende klasse rooft het arbeidersproduct goed deels weg en keert aan den arbeider een schamel deel uit. Hoe kan dan de arbeider een vreugde aan zjjn werk vinden, wamr hem het yolle genot van zjjn arbeid ont nomen wordt En aan de andere zijde, bjj de bezittende klasse I Ook daar niet een evenwichtige arbeidzaamheid, een i gezonde vljjt. Een overprikkelende jacht naar rijkdom. En daar naast lediggang en oververzadiging. Het kaï italisme doodt alle gezonde, krachtige arbeid zaamheid. In de arbeidende klasse drjjft alleen ^de bittere noodzakelijkheid tot den arbeid, die den wrok en de bitterheid voedtin de bourgeoisie de grage winst honger, de verhittende drijfjacht op den rijkdom, die in levenszatheid doodloopt. Vrede Ü6 klassenstrijd ploegt zjjn voren diep in het maat schappelijk leven. Over de gansche wereld, overal waar 't kapitalisme zich invreet, organiseert zich 't proleta riaat nit eigen aandrang tot het uiterste verweer. Eu in 't bestaan der volkeren is voor den vrede geen ruimte. Het militarisme, met het kapitalisme zoo innig ver vlochten, vreet de volkskracht weg. De spanning neemt meer-en-meerder toe, tot de ver schrikkelijke ontspanning, die de volkerenoorlog is, uitbreekt. Een roofgierig kapitalisme worstelt om koloniaal bezit, en schrikt voor geen gruwelen en geen schande terug Ouvrede is in alle levensverhoudingen doorgesiepeld als een booze ziektein de arbeidsverhoudingen, in het bestaan der volkeren. Het kapitalisme, in steê van te leiden tot orde en vljjt en vrede, voert naar het tegendeel. De orde van 't kapitalisme, dat is de verwildering en de onderdrukking. De vlijt onder 't kapitalisme, dat is de weerzin aan den arbeid, dat is de winsthonger en lediggang. De vrede onder 't kapitalisme, dat is de strijd op leven-en-dood, dat is de onrnst, dat is de wanhoopskreet Algemeen-Kiesrecht-Meeting „Schaft gij 't privaat eigendom af, dan zal 't er op de wereld eerst voorgoed recht treurig gaan uitzien. Slechts wanneer de afzonder lijke personen over datgene wat zjj verwerven, ook vrij mogen beschikkenwanneer ieder het zjjne wordt toebedeeld, waarvan hjj uitsluitend het voordeel heeft of de schade Ijjdt, is orde, vlijt en vrede, onder de mensehen mogelijk". „Volkstijdschrift De Katholieke Sociale Actie".

De Moker | 1909 | | pagina 1