Ditjes en Datjes. Leerzame Cijfers. Rechts en de Waarheid. kocht, begon de begrootingsarbeid met de algemeene beschouwingen over het beleid van B. en W. en en de algemeene grondslagen der gemeentelijke politiek Alleen de heer Koopmans en onze partijgenoot De Bruin brachten hierbij iets van belang in het midden De heer Koopmans laakte het beleid van B. en W in zake den bouw van school F. De wijze waarop het college van B. en W. daarin handelt, vindt hjj be slist verkeerd. De proeven aan de Chemische Fabriek kunnen nog wel jaren duren, en zoo trekt men een wissel op de eeuwigheid. Toen de Voorzitter daarop antwoordde, dat de proeven tot beëindiging van den stank door die fabriek verwekt, wel degelijk goed waren geslaagd, kreeg hij van den heer Koopmans den wind van voren. Deze toonde aan, dat met al die proeven de bezwaren der schadelijke gassen en dampen, van koolasch, roet, enz. niet ondervangen werden en die proeven dus verloren tjjd waren. De Voorzitter ant woordde daarop, dat de heeren er spoedig wel meer van zouden hooren, en stuurde den Raad met dat kluitje in het riet. De Bruin oefende critiek uit op den algemeenen toestand der gemeente en op den gevolgden politieken gedragslijn. Hjj wees er op, dat de begrooting ieder jaar met meer moeite sluitend moet worden gemaakt, en dat iedere belangrijke zaak afstuit op den slechten financieelen toestand. Ondanks het schrappen van tal van posten, kon men zelfs nu geen sluitende begrooting kragen dan door een nieuwe verhooging van den hoof- delijken omslag. Hij wilde zich nu bepalen tot het be handelen van twee der voornaamste oorzaken van dien slechten toestand, nl. dat de gemeente tal van uitgaven moet doen, die feitelijk door het Rijk moesten worden gedaan, en dat de gemeente een slecht en deels verkeerd gebruik maakt van haar grond. De uitgaven, die volgens De Bruin geen gemeentelijke maar rijksuitgaven behoorden te zijn, zijn het grootste deel van de uitgaven voor de politie, ongeveer alle onderwijsuitgaven, en het voornaamste deel van de uitgaven voor armenzorg. Hij berekende, dat de ge meente-begrooting aldus zou kunnen worden ontlast met en som van f 43.180.— voor de politie, - 95.153.— voor het onderwijs en - 27.492.voor het armenwezen, te zamen dus met een bedrag van f 165.825.op een begrooting van f641.342,aan gewone uitgaven, dus een besparing van ongeveer 25 procent. De Bruin stelde daarom voor, dat de Raad zich zou uitspreken vóór de wenschelijkheid en noodzakelijkheid van de overbrenging dezer lasten op het Rijk, en die meening ter kennis van de Hooge Regeering zou brengen met het verzoek daarmee rekening te houden bij de voorgenomen nieuwe regeling der financiëele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. Wat de gemeentelijke grondpolitiek betreft, wees de Bruin erop, dat de Schiedamsche Raad daarvan de be- teekenis voor de gemeente niet voldoende inziet. Hij merkte op, dat zelfs de gewoonte in den Raad was ontstaan, dat Rechts steeds vóór en Links steeds tegen grondverkoop stemde, hoewel die politieke verdeeling toch niets met bet grondvraagstuk te maken had, zooals bij een ernstige behandeling daarvan blijken kon. Ver volgens wees hij op Kampen, dat door zijn uitstekende grondpolitiek niet slechts geen hoofdelijken omslag of gemeentelijke inkomstenbelasting noodig heeft, maar zelfs tot afschaffing van de opcenten op de personeele belasting kon overgaan. Kampen volgde steeds de politiek van den grond in eigendom te houden en niet te verkoopen en het grondbezit zelfs zoo veel mogelijk uit te breiden. Daardoor kon deze gemeente er toe komen, ongeveer één derde harer inkomsten uit haar vaste goederen te trekken, terwijl dit getal voor Schiedam nog niet één negende is. Kampen verkoopt dan ook zijn grond nooit, maar geeft hem steeds in erfpacht. Toen De Bruin hierop begon, een en ander over erfpacht te zeggen, viel de Voorzitter hem in de rede met de opmerking, dat in het sectie-verslag daarover niet gesproken was en De Bruin dus buiten de orde ging. De Bruin antwoordde daarop, dat in zijn sectie uit drukkelijk was vastgesteld, dat men naast de opmerkingen in de sectie gemaakt nog algemeene beschouwingen in de openbare raadsvergadering ter sprake mocht brengen. De heer Wittkampf bevestigde de juistheid van die be wering. Dr. Bis wees er den Voorzitter op, dat het in den Schiedamschen Raad gewoonte was, bij de algemeene beschouwingen zijn hart uit te storten als men dat wilde. Alleen de heer Goslinga vond het noodig een schamperen uitval te doen naar De Bruin en voortzetting van dat onderwerp bij de begrooting van het Grondbedrijf voor te stellen. Maar de Raad toonde zoo onverholen zp misnoegen over het optreden van den Voorzitter en zijn adsistent Goslinga, dat de Voorzitter maar gauw het woord aan De Bruin gaf om verder te gaan. Flauw gemier De Bruin ging daarop verder. Hij wees er op, dat bijv. de gemeente Rotterdam o. a. op Feijenoord kleine stukken grond had moeten terugkoopen voor een veel hooger bedrag, dan waarvoor ze vroeger het heele eiland had verkocht. En hij drong er bij den Raad op aan, het vraagstuk van gemeentelijk grondbezit en van erfpacht eens aan een degelijke studie te onder werpen. Hij zeide nu niet vedrer op deze zeer inge wikkelde kwestie te zullen ingaan. Zp doel was nu alleen, de aandacht op dit vraagstuk te vestigen en aan te geven, dat verbetering van den Schiedamschen financiëelen toestand door een stevige grondpolitiek, zooals Kampen die voert, mogelijk is. Ten slotte sprak De Bruin er zp verwondering over uit, dat een der Raadsleden (mr. J. C. von Briel Sasse), die zelf geïnteresseerd is bij een maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen, in de Com missie van het Grondbedrijf is geplaatst geworden. Het debat over de algemeene beschouwingen van De Bruin bepaalde zich tot een onnoozele opmerking van den heer Smit (die bij deze gelegenheid uit een geheime zitting klapte) en een dito van den heer Lagerwey. De motie van De Bruin over de afwenteling der genoemde gemeentelijke lasten op het Rijk werd na eenige onbeduidende opmerkingen naar B. en W. gezonden om advies. Daarmee is deze kwestie dus voorloopig aan de orde. Maar hiermee, liep ook 't eenige wezenlijk belang-' rijke deel van de begrootingdebatten af. Een gemeente, die over een zóó gunstige ligging beschikt, zulke uit muntende gronden bezit en financiëel zoo gebrekkig voor den dag komt, verdiende toch een grondiger en degelijker behandeling van haar algemeene politiek dan de Raad haar ook nu weer waardig keurde. Het was feitelijk alleen De Bruin die er de aandacht aan wijdde, welke ze waard is. Ter wille van onze ruimte moeten wij hier afbreken. De volgende week geven wij een overzicht over de voornaamste debatten bij enkele posten. Volgens opgave van het Septembernummer van het Beichs Arbeits Blatt hadden in het jaar 1908: de moderne vakvereen. 1.865.506 leden christel. 264.519 Hirsch-D. 105.558 en betaalden aan werkloozen-ondersteuning in 1908: de moderne vakvereen. 8.134.388 Mark christel. 134.453 Hirsch-D. 288.068 Voor rechtsbijstand, invaliedensteun, verhuiskosten en ziekengeldtoeslag betaalden in 1998 de moderne vakvereen. 20.004.767 Mark christel. 976.393 Hirsch-D. 406.818 Voor uitsluitingen, stakingeji en steun aan slachtoffers betaalden de moderne vakvereen. christel. Hirsch-D. 6.259.662 Mark 424.992 130.340 Voor ondersteuning betaalden dus in één jaar de moderne vakvereen. 34.398.817 Mark christel. 1.535.838 Hirsch-D. 824.726 Uit deze cijfers blijkt, dat de moderne vakvereni gingen, over ongeveer 83y3 procent van het totaal der georganiseerden beschikten en ruim 93 y3 procent van den totaalsom der uitgekeerde ondersteuningen op brachten. En daaruit blijkt ook, dat gemiddeld per hoofd werd opgebracht aan ondersteuning door ieder lid der moderne vakver. 18.43 Mark christel. 5.80 Hirsch-Dunk. 7.90 Ook in Duitschland zp de daden der „christelijken" in lijnrechten strijd met hun „woorden". Ook daar zp het volleerde farizeeërs in dienst van God kapi taal En ook daar keert de arbeidersklasse hun steeds meer den rug toe, zooals zij verdienen en in 't waar achtig belang van het proletariaat is. De cijfers der werkloosheidsuitkeering verdienen te Schiedam nog een extra-onderstreeping. De door den Schiedamschen gemeenteraad in een hoek getrapte moderne vakvereenigingen gaven in Duitschland voor dit doel eventjes 8,134.388 Mark uit en moesten dus ruim 4.36 Mark per hoofd daarvoor opbrengen. De christelijke daarentegen, door den Schiedamschen Ge meenteraad voorgetrokken, gaven slechs 134.453 Mark daarvoor uit en brachten dus slechts 0.51 Mark per ïoofd daarvoor op. Wel te rusten, christelijke politiekers De Nieuwe Schiedamsche Courant bevat in haar aatste artikeltje „Iu onze Vroedschap" het volgende over de kwestie-De Bruin Na de aanvankelijke beslissing in deze zwaar wichtige kwestie, kwam eene andere kwestie om oplossing dringen, die in den laatsten tijd in onze gemeente wat stof opgejaagd heeft. Het ver wachte adres van het bestuur der S. D. A. P. afd. Schiedam in zake de beschuldiging van onbe trouwbaarheid van het Raadslid P. de Brain kwam in en de Voorzitter stelde begrijpelijkerwijze op grond van het bekende Raadsbesluit voor, dat adres voor kennisgeving aan te nemen. Nadat de Voorzitter, ook na de beoogde verzoenings poging van den heer Van Westendorp, dit advies had gehandhaafd, verklaarde vroede De Brain zich met deze beschikking te kunnen vereenigen, waar hem werd medegedeeld dat de rechtsche fractie van den Raad hem niet van onbetrouw baarheid beschuldigt. Tot deze verklaring moest onze vroede wel komen, waar aan zpe partij het rechte middel tot agitatie zoo juist uit de hand werd geslagen. Is toch het beweerde verwijt van onbetrouwbaarheid de uiting van een enkele, dan is er geen reden daarom tegen de rechterfractiën te ageeren. Dit stormpje in een glas water was daarmee uit. Ook dit stukje bewijst weer, dat deugd en ondengd stuivertje wisselen in de praktijk der Christelijke moraal, en is dus als zoodanig goud waard voor raadslid Gos linga. Immers, het is juist het Bestuur dér afd. Schie dam der S. D. A. P. geweest, dat zich alle moeite getroost heeft, om deze kwestie 'de wereld.uit te helpen. En het is door de bemiddeling van dat Bestuur ge weest, dat De Brnin in den Gemeenteraad officieel kon meedeelen wat hij toen meegedeeld heeft. Niet onze partij is een agitatiemiddel uit handen geslagen, maar aan de Rechtsche partij is het agitatiemiddel eener (onware) beschuldiging ontrukt geworden. Dat is de waarheid, o Christelijke-deugd-liefhebbende „Nieuwe". Uw „achterste" heeft opnieuw gestonken, o deugdzame 1 De Verkiezing voor de Kamer van Arbeid. Patrimonium en de R. K. Volksbond hebben dit jaar bij de verkiezing voor de Kamers van Arbeid ge meend, de vakvereenigingen, aangesloten bij den Schie damschen Bestuurdersbond, eventjes een trap te kunnen geven. De Gemeenteraad had onlangs daartoe het schitterend voorbeeld gegeven. Zij wilden niet ach terblijven. En „in onderling overleg" stelden zij vast, dat de „rooien" er uit moesten. Onze partijgenoot Godschalk, van den aanvang af lid der Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen, was natuur lijk no. 1 om gewipt te worden. Hun doel is niet bereikt. De S. B. B. stelde on middellijk na het bekend worden van de plannen der „Christelijke" organisaties candidaten daartegenover. En ziet, niet alleen Godschalk maar ook de andere 4 can didaten van den S. B. B. werden gekozen, de „Chris telijke" candidaten vielen af. Zoo komt boontje om zjjn loontje. Voor de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven, waarvoor de S. B. B. zich ook verplicht achtte ten gevolge van de houding van Patrimonium en den R. K. Volksbond, met eigen candidaten voor den dag te komen, werden op 1 na de aftredenden herkozen en is er herstemming tusschen dien eenen en de candidaten van den S. B. B., die allen een gelijk aantal stemmen verkregen. Bij een klein weinig meer inspanning zonden ook hier de „Christelijke" organisaties hun trekken thuis hebben kunnen krijgen. ,,De Zaaier." Zondag 17 October werd na zeer veel moeite door van Gigh en eenige oud-leden van „de Zaaier" weer opnieuw een afdeeling opgericht, aan vankelijk met 6 leden. Zaterdagavond 23 October gaf de afdeeling haar eerste openbare Cursus-vergadering met van Gigh, met het onderwerpDe socialistische opvoeding der jeugd". Echter door omstandigheden werd er geen kennisgeving van in de Moker gezet, zoo dat het ons niet verwonderde dat er slechts weinig bezoek was. Zondag 1 November, des morgens 10y3 unr, geeft „de Zaaier" weer een openbare Cursus-vergadering, waarin van Gigh zal behandelen: „De grondslagen der Sociaal-Democratie". Hopende dat leden der S. D. A. P. hun kinderen er op zullen wijzen dat zulk een jeugdorganisatie noodig is, verwacht het voorloopig bestuur een druk bezochte vergadering. M. J. v. RUIVEN, Secretaris. De huish. verg. der S. D. A. P. Op de laatste huish. verg. waren de 3-maandelijksche financieele verslagen over de afdeeling en het gebouw aan de orde, en het verslag van de financieele controle-commissie over de vorige verantwoordingen. Het bleek, dat alle admi nistraties in volmaakte orde waren bevonden. De ge bouw-exploitatie was in 't 3e kwartaal, den slapsten tijd, minder gunstig dan in de vorige kwartalen maar de inkomsten konden toch de uitgaven nog dekken. Het verkiezingsfonds had de verkiezingsuitgaven moeten dekken door leentjebuur bij de afdeelings- en de reserve kas te spelen en zat nu nog met een boekschuld van f 100.die aan de afd. en res.-kas nog moet worden terugbetaald. Een opwekking tot de partjjgenooten en geestverwanten om het verkiezingsfonds te herdenken

De Moker | 1909 | | pagina 2