Vlaardingsche IJzerkoekjes OUWE TOON". was daarom op haar plaats en wordt hier krachtig herhaald. Het bestuur kreeg voorts op zijn voorstel machtiging om partijgenooten, die niet werkloos zijn, maar wier inkomsten door slapte het betalen van de contributie beslist niet toelaten, van maand tot maand vrij te stellen van contributiebetaling mits 5 van de 7 bestuursleden er vóór stemden. De Sinterklaas-commissie van 't vorige jaar werd herbenoemd, op voorstel van het Bestuur, dat meedeelde aldus de vorming van een vaste commissie voor kinder feesten te willen voorbereiden. Besloten werd voorts, een S3rmpathiebetuiging te zen den met het adres der Kamerfractie aan de nagelaten betrekkingen van Ferrer, een openbare vergadering aan de Zweedsche staking en de Spaansche revolutie te wgden in Constantia met Yan Leeuwen als spreker, én de zaal der Officierenvereeniging te huren voor de Openbare Vergadering met Van Vorst als spreker op 10 December. De overige besprekingen en besluiten komen voor pabliceering niet in aanmerking. Een adres. Door de afd. Schiedam van den Bond van werklieden in alcoholh. en vrije dranken is onderstaand schrijven aan den „Brandersbond" alhier verzonden Mijne Heeren Reeds eenige tijd volgen wjj met groote belangstelling de gunstige prijzen van Moutwijn, enz. Daarom is het dat ons college zich tot Uwe organisatie wend, om met hnn de mogelijkheid te bespreken, dat ook de branders knechten van deze gunstige conjunctum kunnen profiteeren. Wij meenen er U op te mogen wijzen, dat in de laatste jaren de loonen dezelfde zijn gebleven, terwijl alles, zoowel woninghuur als levensmiddelen in eene niet geringe mate zijn gestegen. In alle andere vakken hielden de loonen vrijwel gelijken tred met de stijging der levensvoorwaarden, doch de brandersknechten bleven van alle loonsverhooging verstoken, zoodat in zeer vele gezinnen diepe armoede moet worden geconstateerd. Nu de toestand in zooverre veranderd is, dat de markt van Moutwijn enz. naar boven is gegaan, meent ons Bestuur een bespreking met Uw College te kunnen honden, waar een verhooging van loon of vergoeding door ons nader uiteen kan worden gezet. Vertrouwende dat U ons over dit actueele vraagstuk zult willen hooren, of in deze aanleiding vindt dit zonder nadere bespreking toe te staan. Hoogachtend, HET BESTUUR. Bestnurdersbond en S. D. A. P. II. Vreemd doet het aan, voor de na de in ons eerste artikel gegeven korte ontvouwing van het standpunt der Be- stnnrdersbonden, het verwijt te hooren, dat nu van het principe geen woord wordt gerept. Waar door ons uittreden niet de minste wijziging in het principe van den B.B. wordt gebracht, daar behoeft logischerwijze bij de bespreking van het al of niet wenschelijke der uittreding ook dat princiep niet in debat te worden gebracht. Slechts met overwegingen van taktischen aard waarover straks kan hier gewicht in de schaal worden gelegd. FEUILLETON. „Zou de staking nog lang duren, vader?" vroeg Annie. „Ik weet het niet, kind. Vanmiddag heeft het bestuur met de patroons een conferentie, waar ook een hoofd bestuurder bij is. Arie, die er ook bjj is, omdat hjj voorzitter is, zou me dadelijk zeggen hoe de alloop is. Die dingen zijn zoo slecht voornit te zeggen." Toon zat met het hoofd in de handen en verzonk bljjkbaar in gedachten. Na eenigen tijd werd er geklopt. Annie opende de ienr. Mijnheer van Dorsel trad binnen. „Goeden morgen, Toon." Mijnheer van Dorsel „Ja ik, Toon. Dat ljjkt je vreemd, hè Ik kom 'ns kijken hoe het hier staat. Ik kon het toch niet over me verkrijgen je zoo geheel aan je lot over te laten. Ik bemerk ook wel dat je geen weelde hebt." Daar loop ik niet mee te koop mynheer. Dat zijn mp zaken." Kom, kom, je behoett je voor mij niet groot te Ik zie heel goed hoe je er voor zit. Kerel, je bent wat begonnen. Je vrouw maakt het slecht hè Ja, die moest nog wat opgesterkt worden. Hoor eens Toon, rnjj dunkt die koppigheid moest je maar opgeven. W|geven toch niet toe. 't Spijt me voor jou. Je moest morgen maar weer in m'n dienst komen, dan is alles weer bij 't oude". Stelden we ons op het enge, benepen Tribunistische standpuntzagen wjj in het treden onzer partij uit een organisatorisch verband met de vakvereenigingen een gevaar voor den zoo noodigen bewust-anti-kapitalistischen geest; vreesden wij als gevolg een vervreemding dier vakvereenigingen van ons, een afzakken naar het Jan Salie-standpunt der plaatselijke, van-den-klassenstrijd- gruwende organisaties; waren wij zóó smal in onze opvattingenhadden wjj zóó weinig vertrouwen in onze beginselen, ja: misschien zou dan een debat over het voorstel tot uittreding een principieel debat zijn geworden. Doch onze kijk op de dingen is breed genoeg, om, waar in de feitelijke verhouding tusschen vakbeweging en party den grond niet de minste wijziging wordt gebracht, niet te vervallen in een nutteloos, principieel gehakketak. Hadden wij dus in eerste instantie ganschelijk van het principe gezwegen, er zou geen reden zijn geweest ons daarvan een verwijt te maken. Doch bovendienhet is niet waar, dat wjj schrijvend over toetreding en aangesloten bljjven onzer afdeeling het principe blauw-blauw hebben gelaten. Juist in het gedeelte, dat door omen vriend zelf wordt aangehaald, brachten wij dat ter sprake. Als wij beknopt schrijven, dat wij, te midden eener beweging, gevormd door de meest heterogene elementen, waarin de meest tegen elkaar indruischende, met elkaar vloekende, in den grond der moderne beweging vijandige begrippen en opvattingen in schoonschijnende vormen de arbeiders binden, dat wjj, te midden daarvan, bij een gewichtige stap als de stichting van een plaatselijk-centraal lichaam, den arbeiders de klassebewuste vakbeweging en de sociaaldemokratische party moeten voorhouden als de twee knuisten, die voor hen vechten, de mogelijkheid en de noodzakelijkheid van een innig verband dier beide organisatie- en strjjdvormen moesten demonstreeren, als wij zeggen, dat nu, na twee jaar, ook na onze uit treding, de vakmannen even sterk als wjj dat standpunt zullen propageeren en in praktijk brengen, brengen wij dan niet het principe ter sprake Juist onder 3o. gaven wij het principieel motief onzer toetreding en van ons aangesloten blijven, en in het volgend gedeelte de reden waarom wij meenden te mogen uittreden. Wij gelooven het als overwinningen onzer gemeen schappelijke opvattingen te mogen boeken, dat ook hier de twee knuisten werken èn, elkaar hebben ge vonden Slot volgt.) Honderdduizenden-rit. In de raadszitting van Woensdagmiddag jl. nam de honderdduizenden-rit een aanvang. En wat een lap was er om vijf uur reeds doorgejaagd, toen we huis-toe mochten om een stukje te bikken Bij de algemeene beschouwingen riep de katholiek IJzerman och en wee over de zware belasting der opperste drie honderd. Een trilling van verontwaardiging was er in zijn toch al lichtelijk trillende stem, toen hij vertelde, dat de eene helft van de ton gouds, die nit den Hoofde- lijken omslag wordt gehaald, wordt opgebracht door omstreeks 300 aangeslagenen, de andere .helft door ruim 3500. 't Wordt inderdaad tijd, dat ook een aans de belangen dier 300 overbelasten wordt gedacht. Anders, de heer IJzermans hield ons het spook van de uittocht dier uitgeperste beklagenswaardigen voor! „Mijnheer, u had de moeite wel kunnen sparen. Tot onderkruipen leen ik rnjj nooit. Liever „Maar denk toch aan je vronw, kerel, en je kinde ren. Jjj, een goed vakman, je kon een goed stuk brood hebben, en je moet ook om je ouden dag denken. Ik zou m'n voorstel maar aannemen. Jij gaat morgen weer bij mij aan het werk. Bovendien stop ik je nog wat toe waarvoor je voor je vrouw wat versterkende mid delen kunt koopen en alles gaat z'n ouden gang weer." Toon staarde mijnheer van Dorsel drift-bleek aan. »Zeg jy eens, Annie, kan je vader nu niet beter aan T werk gaan Geregeld kwam er dan weer verdienste in huis en moeder zou gauw weer beter worden." Hij kneep het meisje lachend in haar wang. Toon stoof op. Dat was te erg. „M'n huis uit, mijnheer of, waarachtig, ik bega een ongeluk." Van Dorsel ging haastig weg. Annie viel snikkend op een stoel. 't Was middag. De conferentie zou wel gauw afge- loopen zijn, zei Toon tegen zijn dochter. Om twee uur zou die beginnen en het is nu al vijf. Toon was voor dien tijd nog even naar zijn zoon Arie gegaan om hem te vertellen dat mijnheer v. Dor sel, z'n patroon, bjj hem was geweest. De zelfde onaangename stemming heerschte weer in de kamer. Annie zat voor het raam of ze Arie nog niet zag komen. Op eens klonk een dof gereutel van achter de bed gordijnen. Haastig sprong ze op en ging naar de bedstee. „Wat is er moeder? Moeder, hebt u geroepen „MoederVaderkom gauw." 't Is zelfs de vraag of deze ramp nog van onze ge meente kan worden afgewend, wanto, schrikhjj had zelfs ontdekt, dat 25.000 pop, ruim een kwart dus, wordt gedokt door 25 man Den heer IJzermans zij de ontwerping eener traps gewijs dalende heffing bescheidenlijk in overweging ge geven. Misschien komen we dan nog jolige tjjden in onze gemeentepolitiek te beleven. De andere vertegenwoordigers van het politieke Christendom achtten het niet de moeite waard een „algemeene beschouwing" te leveren. Zij waren blijkbaar reeds in de wolken, dat Burgemeester en Wethouders „met genoegen" konden mededeelen, „dat het opmaken der begrooting ditmaal vrij wat gemakkelijker dan in voorgaande jaren was gegaan", en breidden in stilte goedkeurend en zegenend hun handen over den geest van het met Gods's hulp tot stand gekomen product uit. Slechts het demokratisch drietal had nog wat in de melk te brokkelen. Zij spraken over de lage loonen dei- verschillende categoriën van gemeente-werklieden, waar aan niets wordt gedaan, en de daarbij schril afstekende bevoorrechting van hooge ambtenaren, die nu nu het eventjes kan in den vorm van verhooging van salaris om den hoek komt gluren; over de vijandschap jegens het openbaar onderwijs, die blijkbaar Burge meester en Wethouders en raadsmeerderheid beheerscht, getuige het talmen met het voorzien in het gebrek aan plaatsruimte en het gehak op de schoolgelden aan de openbare school; verder over het schandelijk geljjntrek met de plannen tot uitbreiding der gemeente, die als kapstok worden gebruikt voor het allernoodzakelijkst ingrijpen in den woningtoestand in de oude staden ten slotte over de voorgespiegelde verlaging van den Hoofdelijken Omslag, die wel niet meer dan voorspie geling zal blijven. De heeren der coalitie zeiden niet, maar dachten wel, gelijk eertijds Sam van Houten: „Huil maar toe!" Ze lapten het aan hun laars en lieten den Burgemeester het zaakje opknappen. Die geringe, omslag die met de meeningen en voor stellen- der minderheid wordt gemaakt, dat prat gaan op de macht en den invloed, die zatheid, ze zyn als de voorhoede van het naderend einde Bij de artikelsgewijze behandeling der begrooting waren in korten tijd de drie eerste hoofdstukken der „uitgaven" behandeld en daarmee de eerste ton ge spendeerd. Slechts een drietal postjes gaf stof tot debateen verhooging der jaarwedde van den gemeenteaccountant, een verhooging der toelage aan den gemeente-ontvanger, en de aanschaffing van lezer, schrik niet een politiehond Het debat over het eerste punt ontaardde al gauw in getwist over de vraag of de 150 pop verhooging zouden worden betaald uit het eerste' dan wel uit het tweede vakje der gemeentelijke portemonnaie, met als resultaat de hoofdzaakdat hij zijn verhoogtng kreeg Uit de discussie over het tweede punt bleek, dat onze ontvanger zoo langzamerhand een ventje in bonis begint te worden. Terwijl zjjn werkzaamheden de laatste jaren niet noe menswaard zijn vermeerderd, is ten eerste zijn toch al niet karig salaris vrij wat verhoogd, hem ten tweede een telkens stijgende toelage verstrekt ter bekostiging van een klerk, en nu zou zoo langzamerhand ten zijnen behoeve het baantje van sub-ontvanger worden gecreëerd „Wat is er?" Hjj snelde ijlings toe. „Groote God! Moeder is dood I" Radeloos greep hij de handen van zijn vrouw. Daar ging de deur open. Arie stond op den drem pel een breede, forsche jongeman. „Vader," klonk het, „de staking is gewonnen. Mor gen gaan we allen weer aan 't werk. Drie uur hebben we met de patroons vergaderd. Ze probeerden nog op alle mogelijke manieren ons met een kluitje in 't riet te sturen. Gelukkig dat er een hoofdbestuurder bij was, die hebben dergelijke zaakjes meer bij de hand gehad, anders had de afloop zoo niet geweest. U komt ook weer bjj v. DorselMaar wat doen jullie gek Wat is er gebeurd Hij drentelde naar het bed, als vermoedende wat er gaande was. „Moeder is dood," snikte Annie. „Wat?... Moeder dood?" Hij hield zich aan de muur vast. Eenige oogenblikken bleven zij zoo staan „Vader kom, weest sterk. Dat is weer een slachtof fer van het kapitalisme als zoovelen. Vrouwen en kinderen worden aan hun winstzucht opgeofferd. Niets ontzien zjj om hun gouddorst te stillen. Wjj hebben ons sterk te maken in den strijd tegen dat gehate kapitalisme. We moeten vechten voor een nieuwe maatschappij, waarin geluk en welvaart is voor allen. Nu hebben we hun weer een gevoelige knauw toege bracht. Deze zal volgen door meerderen, totdat we zullen zegevieren. Vader, ziet, daar gloort de nieuwe dageraad A. C. V. 2) 99 I

De Moker | 1909 | | pagina 3