Heerenkleeding vr.rrr meijeb. HET VOLK - DE NOTENKRAKER INVULLINGSBILJET. Drankbestrijding. Steunt den Algemeenen Neder- landschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in zijne actie voor de bij Rijks wet vastgestelde 8-UÜR WINKELSLUITING. Doet uwe inkoopen vóór 8 uur 's avonds. Onze Leestafel. „Wink's Encyclopaedic". Abonnement DELFT. Opgericht 1885. OP TERMIJNBETALING. DAGBLAD YOOR DB ARBEIDERSPARTIJ 10 cent per week; fl.30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal Het demokratisch drietal verzette zich natuurlek zonder succes. De politiehond echter krijgen wp uit hoogachting voor onze inbrekende broeders niet. Zeer ter snede werd door den heer Hoogendijk opgemerkt, dat met de f 500.— die hieraan zouden worden gespendeerd, tien gezinnen een gulden per week meer inkomen kan wor den bezorgd. Slechts enkele stemmen bleken op een politiehond „gebeten", zoodat wij huiswaarts keerden, zonder dat onze eetlust was bedorven door de vrees voor een komenden vandaal. Tan een visscher, by wien het verkeerd zit. De zeevisschers-vereeniging „Vrede en Welvaart" is voornemens dezen winter een feestavond te organi- seeren. Een „volbloed lid van V. en W." komt nu in de Nieuwe vragen, hoe dat voornemen valt te rijmen met het feit, dat er tijdens de geboorte van ome prinses geen cent over kon schieten om den optocht mee te maken... Wat zouden de reeders in hun vuistje lachen, indien de visschers zich nog hadden geleend tot dit oogen verblindend spel, terwijl de andere arbeiders reeds lang hadden gepast. Een visschersvereeniging heeft beter werk te doen zjj laten zich door de misleidende Oranje-bombarie niet op een dwaalspoor voeren. Bureau voor Arbeidersrecht. In de maand September werden 19 adviezen verstrekt. 12 aan georganiseerden en 7 aan ongeorganiseerden. De Ferrer-zaak. Sympathiebetuigingen met het adres van rouwbeklag aan de nabestaanden van Francesco Ferrer dat door de Ferrer-betooging, Woensdagavond te Amsterdam gehouden, werd ver zonden zijn voor zoover ons werd gemeld, uit Vlaar- dingen gezonden door den Bestuurdersbond, door de afdeelingen van den Sociaal-Democratische Arbeiders partij, Glasblazersbond, Menbelmakersbond, Bouwvak arbeidersbond, Metaalbewerkersbond en door het drietal onderafdeelingen der S. D. A. P. De afdeeling der S. D. A. P. belegde Donderdag avond een Ferrer-meeting met Van Vorst als spreker. Een verslagje daarvan in ons volgend nummer. I'enkras je. Een heerlijke zomermorgen. Een groepje jongens kondigt reeds van verre aan, dat er wat bijzonders is. Ze hebben Zondagsche kleeren aan, de gezichten stralen van vreugde. Ontvluchtend hun eentoonige werk plaats, gaan ze vandaag naar Amsterdam en Zandvoort. Wat een vreugde, wat een ongekend genot voor deze werkerskinderen Een eindje verder staat een tenger ventje. Somber staart hij voor zich uit; tranen bevochtigen zijn oogeD. Ginds gaan zijn kameraden vol vreugde en hijhij moet werken voor zijn altijd zieke zusje en zijn moeder. Op vader behoeven ze niet te rekenen die verdrinkt alles, wat hij verdient. Werken, alle dagen werken, en daarbij thuis afgesnauwd worden door zijn dronken, vader, dat is het lot van dezen armen jongen. Er staat geschreven: „Eert uwen vader en uwe moeder". Zou het dezen jongen mogelijk zijn, zijn vader zijn leveusverwoester, te eeren? A.-Almelo, J. H. E. BI. V. Zwart Schiedam. Dit is de titel van een 10-cents brochure, geschreven door onzen partijgenoot P. de Bruin als „rapport eener enquête naar de wijzigingen in loon en arbeidsduur als ook in den levensstandaard der arbeiders gehouden vanwege den Schiedamschen Bestuurdersbond". Wij zullen een paar cijfers er uit meedeelen, ver wachtende dat die zullen opwekken tot het lezen van de geheele brochure. Loon en arbeidstijd. De loonen zijn over de laatste 10 jaar gemiddeld gestegen met 1 a 2 gulden p. week, de arbeidsduur is gebleven zooals hij was, behalve voor de typografen, metaalbewerkers, timmerlieden, metselaars en bakkersgezellen, wier arbeidsdag Va k 1 uur (in de metaalbew. 1 k 3 uur) korter is geworden. De brochure toont met de feiten aan, dat het de actie der vak- vereenigingen is geweest, die deze verandering tot stand bracht. Levensstandaard. Maar daartegenover staat een sterke stijging der huishuren, levensmiddelen en andere eerste levensbenoodigdheden, van 8 tot 49 procent. Feitelijk is dus ondanks de loonsstijging een daling in den levensstandaard aan te wijzen en staat deze nog steeds op het peil van doorloopende tekorten. Woningen. Met de woningen is het ook nog trenrig gesteld. Van de door de Gezondheidscommissie onder zochte woningen zijn ongeveer 59 procent éénkamer woningen, ongeveer 29 procent tweekamerwoningen, en de overige 12 procent slechts betere. Wij wekken onze lezers op, deze goedgeschreven eenvoudige, feitenrpke brochure zelf te lezen en er overal mee te werken. Het kan niet genoeg worden bekend gemaakt, in welke ellendige omstandigheden de burgerklasse de arbeiders heeft gebracht en heeft laten blijven. Hoe meer en hoe beter dat bekend wordt, des eerder zullen de arbeiders hun eigen zaken gaan doen en gebruik maken van de macht der klasse-organisatie om de „heeren" uit het heilige huis van hun burgerlijk gezag te smijten. Jaarboekje voor 1910 van den Alg. Ned. Metaalbe werkersbond. Prijs 10 cent. Dit keurig uitgegeven jaarboekje bevat behalve de noodzakelijke rubrieken van kalender, posterijen en adressen en één klein verhaaltje, uitsluitend technische opstellen en tabellen. Over de waarde dier technische stukken kunnen wij niet oordeelen. Maar wij kannen niet nalaten onze verwondering er over uit te spreken, dat in dit jaarboekje alles ontbreekt wat op het ver- eenigingsleven en den klassenstrijd betreking heeft. Tot een dergelijk uiterste mag o.i. het jaarboekje van een klassenstrijd-strijdende vakvereeniging niet vervallen, Tiende Jaarverslag van het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen. Dit jaarverslag maakt melding van nieuwen vooruit gang, zoowel in de verstrekking van adviezen als in 't gebruik van de bibliotheek. Aan contributies werd ontvangen f 4712.27, aan subsidies van het Rijk (f 3500) en een 14-tal gemeenten (Schiedam natuurlijk niet) f 5115.De bibliotheek kosste f 2029.615, de salarissen beliepen f 5873.06, de totaaluitgaven f 12,214.305. Het jaar sloot met een tekort van f 848 29. Uit een en ander blijkt, dat ook deze instelling, dank zij de Nederlandsche onverschilligheid, met slakkengang vooruit moet komen. Maar zij werkt binnen haar ge dwongen grenzen flink. STEIUiPESNING, Schiedam. „De Moker" 10 ct.Een goed vriend 10 ct. Dammelaan als renbaan 5 ct.De Ruiter zat te hi 5 ct.V. 10 ct.te veel ontvangen 13 ct. Ondergeteekende bericht, dat hij voor eigen rekening (dus buiten de brochurenhandel om) het agentschap heeft van Dit werk verschijnt a 10 cent per afleve ring en is in 35 afl. in Mei 1910 compleet. Dit boek is voor een ieder van onschat bare waarde. Wij durven dan ook met gerustheid het aanbevelen. De kosten be dragen ongeveer 10 cent per week. Proef- afleveringen worden gaarne gezonden. Voor inteekening wende men zich tot ons. De le afl. is reeds verschenen, de 2e ver schijnt de volgende week. 31. J VAN DIJK, Dwarsstraat 60% vanaf fl 5.— per maand. naar maat. Brieven letter M Bureau van dit Blad. ADVERTEERT IN „DE MOKER". HALSTEEG 7. Telefoon 287. Oudste en grootste agazijnen Heeren-Confectie. - Dames-Confectie. - Dames-Hoeden. - Manufacturen. Schoenwerk. Pelterijen enz.Groote keuze in Ameublementen in iederen prijs. Kachels. - Fornuizen. - Lampen enz. Zeer gemakkelijke betalingsconditiën. Agentschap voor Schiedam en omstreken Overschieschestraat 14, SCHIEDAM. ABONNEERT V op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAH3. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal, Afzonderlijke nummers 7 V» ct. Vraagt proefn.8 dagen gratis toezending BUREAUXKEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. De ondergeteekende wenscht kwartaal-abonnee te worden op „DE MOKER Weekblad van de afdeelingen Schiedam en Vlaardingen der S. D. A. P., a 25 cent per kwartaalfranco per post 30 cent. Naam Adres.. Abonnementen worden aangenomenNieuwsticht N.Z. 32, Zalmstraat 22 en „Constantia", Boterstraat 30. 4c

De Moker | 1909 | | pagina 4