ssvwarLt YW No. 36. ZATERDAG 6 November 1909. 9e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM, Stokken yoor 't eerstïolgend nnmmer moeten uiterlijk Woensda g a.s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. De Moker Bericht. Een praatje met onze lezers. Reorganisatie der Politie Van onze vroede Vaderen. REDACTEUR; Dr. J. VAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 2 cent. Redactie-adres: St. Liduinastraat 50. Administratie-adres: Gebouw „Constantia". ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam Nieuwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen W. de Gast, Callenburgstraat 58. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bjj adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Door een verandering in de nummers der huizen is het Redactie-adres niet meer St. Liduinastraat 38, maar St. Liduinastraat 56. Vooral voor hen, die zich 's avonds wagen aan een wandeling door het met-gloeiende-spijkers-verlichte berg-, dal- en merenlandschap, dat den gewijden naam van St. Liduinastraat draagt, om ons te bezoeken, is kennis neming dezer nummerverandering zeer gewenscht. De Redactie. Op de laatste huishoudelijke vergadering der S. D. A. P. maakten de exploitatie en de inhoud van ons blad op nieuw een onderwerp van bespreking uit. Het einde daarvan was: dat men algemeen wenschte, het blad uitgebreid te zien met eenige rubrieken, n.l. binnenlandsch en buitenlandsch overzicht, vakbeweging en feuilleton^ Nu, wij gaan daarmee volkomen accoord. Maar dan moet er eerst voldaan worden aan twee voorwaarden: meer abonné's en meer medewerkers. Wjj hebben allesbehalve redenen om te klagen over ons abonné's- en lezers-aantal te Schiedam. Maar wanneer men zulke vergroote eischen gaat stellen aan oos blad en dit dientengevolge in grooter formaat zon moeten verschijnen, dan moet ook het lezers-aantal in gelijke mate vergroot worden. Wij doen daarom een kroep op ome lezers, om te zorgen voor tienlallen nieuwe abonné's. Men kan ze opgeven aan de administratie en aan den colporteur. En wil men een zoo veel groot<-ren inhoud, dan zal men ook meer medewerking moeten verleenen. Alle arbeid voor redactie en administratie is tot heden toe steeds gratis verricht in den vrijen tijd dnr medewerkers, en het gaat niet aan, op nog meer tijd van hen beslag te leggen, gesteld al dat zjj er nog beschikbaar hadden. Er zal dns meer meewerking moe'en komen om het ontworpen plan te kunnen uitvoeren. Wij doen daarom bjj dezen een beroep op onze partijgenoot en om ons toeeegging van medewerking te doen voor bepaalde rubrieken of onderdeelen ervan. Want zonder die denken 'wjj er niet aan, een zoo belangrijke uitbreiding van onderwerpen te ondernemen. Dat aan de vergrooting een prijsverhoging tot 3 cent per nummer of 35 cent per kwartaal (zonder port- kosten) gepaard zal moeten gaan, ligt voor de band. Ons voornemen is, zoo mogelijk reeds met het 4e kwartaal, dat 1 December aanvangt, tot de gevraagde uitbreiding over te gaan, anders met 1 Maart bij het begin van den nieuwen Jaargang. Daarom nu aan alle zjjden abonné's aangeworven en behoorlijk voor mede werking gezorgd. De Redactie. Bjj de Begroot'ngsdebatten herbaalde de Burge meester eenige malen, dat een reorganisatie der politie hoog noodig is en dat hij ijverig daaraan bezig is. Als reorganisatiemaatregelen door hem genomen noemde hij de aanschaffing van rijwielen, en revolvers, en stelde hjj bjj de Begrooting voor: de aanschaffing van een politiehond en politieklerk, dit laatste middel met het doel, de heeren inspecteurs meer op straat te krijgen. Verscheidene Raadsleden bleken die middelen evenwel zeer onvoldoende te vinden. De heer Von Briel Sasse liet „met gepaste bescheidenheid" zelfs de opmerking vallen, dat de Burgemeester reeds het vorige jaar een verandering in het „systeem" had toegezegd, maar dat het hem voorkwam dat de genomen maatregelen in 't geheel niet aan die Bnrgemeesterljjke toezegging be antwoordden. De Burgemeester meende na die terechtwijzing door Mr. von Briel Sasse blijkbaar verplicht te zijn, nu eens iets anders te doen op het terrein der politie-reorgani- satie. Op den eersten den besten dagorder voor de politieagenten na deze debatten in den Raad kwam o. a. het bevel voor op de Hoogstraat Zaterdag- en Zondag-avond wat „krachtiger" op te tredèn, en in 't vervolg met den noodigen eerbeid alle hooger geplaatsten te groeten, in 't bijzonder heeren pastoors en predikanten. Het kan nu op de Hoogstraat eerst werkelijk een flinke herrie wordenindien tenminste de politie „krachtiger" zal gaan optrede», wat wij hopen dat zij niet zal doen. De Hoogstraat-herrie is het gevolg voor namelijk van onvoldoende woningtoestanden, alcoholgebruik en -misbruik, gemis aan openbare lees- en ontspannings-zalen, gemis aan ontwikkeling. Alleen door verbetering in al die verkeerde toe standen te brengen kan een herrie als die op de Hoogstraat worden tegengegaan. En die verbetering is alleen weer mogelijk, indien de vakvereenigingen zich stevig en goed kunnen ontwikkelen en de overheid haar plicht tot „reorganisatie" der maatschappij ook in die onderdeelen erkent en nakomt. „Krachtiger" op treden van de politie kan alleen tot nog grooter herrie leiden en geen andere gevolgen hebben dan dat er meer gevochten zal worden en bjj afwezigheid der politie dienaren (elders beziggehouden) meer wandaden zullen gepleegd worden. En wat dat eerbiedige groeten betreft, willen wjj toch deze opmerking maken, dat een aldns van hooger hand voorgeschreven eerbiedsbetoon niets anders is dan de vermeerdering van het aantal lengenachtighedens in het openbare leven. „Eerbied" moet het gevolg zjjn van liefde en hoogachting en niet van een dwangbevel. Indien de heeren geestelijken ervoor zorgeD, dat zjj door hun handel en wandel de liefde en de hoogachting der menschan verkrjjgen, dan zal ook de eerbied voor hen, zich o.a. openbarend in een eerbiedigen groet, zonder twjjfel stjjgen. Maar de arbeid der geesteljjken heeft, de uitzonderingen niet te na gesproken, veelal ten gevo'ge dat de menschen van hen worden afgestooten. En a's men dan een bepaalde groep van afhankelijke arbeiders verplicht, zulke menschen eerbiedig te groeten, dan vernietigt men met dat bevel opnienw een stuk waarheid en oprechtheid in hen en vergroot men het farizeïsme. Bovendien is het met name noemen der geesteljjken in den besproken dagorder een daad van het meest brutale clericalisme, die daarom in het hoofd der politie, die boven de partjjen behoort te staan, dubbele afkeuring verdient. Nog eenige stappen verder, en men is in het voorportaal der kerkelijke inquisitie. Neen, op die manier is de „reorganisatie" der politie een onvermjjdeljjke „desorganisatie". Maar daarmee bljjft de Burgemeester weer in den Ijjn zjjner reorga nisatiedenkbeelden, zooals hjj die in zjjn houding tegen over den Hoofdcommissaris is begonnen te trekken. Wij waarschuwen nadrnkkeljjk tegen het o.i. onver antwoordelijk gesol met de politie. Men is daarmee volkomen op den verkeerden weg. En als men niet oppast, dan zal de gemeente op een gegeven oogenblik tot de ontdekking komen, dat haar eens zoo goede politiecorps door verkeerde maatregelen zóó is achter uitgegaan en zóóveel slechter is geworden, dat zelfs door een ernstige reorganisatie geen voldoende verbe tering meer zal kunnen worde.n verkregen. De vorige week gaven wij een overzicht over de algemeene beschouwingen over de gemeentebegrooting. Wjj moeten nu nog enkele debatten over ondergeschikte punten van die begrooting behandelen. Het eerste dier debatten ging over de politie. Zooals bekend is, heeft de Hoofdcommissaris sedert jaren een plan van uitbreiding en reorganisatie der politie aanhangig gemaakt, zonder hetwelk de politie onmogelijk aan haar verplichtingen kan voldoen en dat noodzakelijk is om den dienst van het politiepersoneel eenigszins behoorlijker te nïaken. Maar het Gemeentebestuur vindt dat plan te duur, laat dns de Gemeente eenvoudig in 't bezit eener beslist onvoldoend-sterke politiemacht en laat het tegenwoordige personeel eenvoudig overmatigen arbeid verrichten, die ten overvloede meer dan slecht wordt betaald. Bjj de begrooting werd nn een kleine loonsverhooging voor het personeel (tot een gezamenlijk bedrag van f 1975.de aanstelling van een politieschrijver a f 400.— (om de inspecteurs wat meer op straatje krjjgen, zei de Burgemeester) en de aanschaffing van een politiehond voorgesteld. Dit voorstel lokte een zeer langademige bespreking uit, waarbij van allerlei zijden zeer omsluierde aanmerkingen werden gemaakt, maar niemand precies durfde zeggen wat hij dacht. Dat maakte een allerbelabberdsten indruk: één van tweeën, men houdt zjjn mond of men zegt vierkant wat men denkt. Die halve, voor velerlei uitleggingen vatbare, uitvalletjes hooren in een Gemeénteraad niet thuis. Het eind van deze beneden peil staande bespreking was, dat het voorstel werd aangenomen met de stemmen der wethouders Honnerlage Grete en Lagerwey tegen. Het politiepersoneel krjjgt dns een klein beetje meer loon, de inspecteurs zullen meer op straat komen, en een politiehond (op wiens voeding volgens den Burgemeester het tekort op 't toegestane bedrag zal worden verhaald) zal met de rjjwielen en revolvers het bewijs leveren, dat de Schiedamsche gemeente meegaat met haar tijd. Tot een ernstige principieele bespreking kwam het evenmin als tot een door de omstandigheden geëischt behoorljjk reorganisatieplan Een uitgebreide bespreking had plaats bij het hoofdstuk „kosten der plaatseljjke gezondheidspolitiek De heer Koopmans had in de sectie gevraagd, of het niet mogeljjk was op de een of andere wijze het eene deel der onbebouwde stad voor woonstad en het andere voor bedrjjfsstad aan te wjjzen. De heer De Groot hadjdatzelfde denkbeeld in een motie belichaamd. De hoofdbezwaren tegen dat denkbeeld waren deze: dat een verordening, regelende een dergeljjke verdeeling, zeer moeielijk te maken was, voornl. met het oog op de Hinderwet. Maar waarin die moeielijkheden bestonden, en in hoever de Hinderwet daarvoor een bezwaar was, werd evenmin door den Burgemeester als door Mr. von Briel Sasse meegedeeld. De heeren Koopmans en De Groot namen die bezwaren dan ook niet als ovet wegend aan en kregen ten slotte de meerderheid van den Raad aan hun zjjde. De motie-De Groot, B. en W. uitnoodigende een verordening in dien geest te ontwerpen, kreeg nl. 8 van de 15 stemmen. Er vóór stemden de 3 wethouders en de Raadsleden Smit, Koopmans, De Bruin, De Groot en Van der Schalk. Er tegen waren de heeren Nolet, Klein, Van der Meer, Van der Velden, Beukers, Wittkampf en Von Briel Sasse. De Bruin wist van het college van B. en W. bij datzelfde hoofdstuk de toezegging te krijgen, dat het voor den Raad een voorstel zou voorbereiden om in de betreffende verordening de bepaling te doen opnemen:

De Moker | 1909 | | pagina 1