De werkloosheidskwestie te Schiedam. dat bij schade door verplichte ontsmetting de schadelijdenden recht hebben op schadevergoeding. De Burgemeester erkende, dat een dergelijke bepaling noodig is. Bij de begrooting der Gemeentereiniging vroeg de heer Wittkampf een doelmatige bescherming der buitenwerkende arbeiders tegen'.den regen. De Voorzitter erkende dat dit zeer noodig was, evenals voor de paarden van den reinigingsdienst. Maar de centenTreurig toch. een gemeentebestuur, dat zijn werklieden en paarden opoffert aan zijn fmancieele klassepolitiek, dat weigert in de gemeentelijke inkomsten-belasting progressie te brengen," en van een verstandige grondpolitiek afkeerig is, omdat de particuliere bouwondernemers daar tegen zijn, maar dat zich niet schaamt om aldus de meergegoeden ontziende de arbeiders te kort te doen! Een geheel andere kwestie werd bjj deze Reinigings- begrooting ter sprake gebracht door den heer Honnerlage Orete. Deze meende, dat f 10.000.alleen voor de ■baggerij veel te veel was, en schreef dat hooge bedrag toe aan de enorme huur die de firma Volker voor de huur van een elevatorbak en het naar zee sleepen vraagt. Daarom vroeg hij, of de gemeente niet beter deed, dat werk geheel in eigen beheer te nemeD, zelf een elevatorbak te koopen enzH(j vond hiervoor steun bij de heer Van der Schalk, die meedeelde dat de zeer groote elevatorbak van de Apollofabriek f 12000 had gekost, en op grond daarvan berekende dat de gemeente aan rente en aflossing (samen op 10 pet. ge steld) met f 1200 per jaar af was in plaats van de f 2250 die de gemeente nu moet betalen. Maar de burgemeester, die ook voorzitter der reinigingscommissie is,.beweerde, dat het veel duurder was, dat de commissie zeer ijverig was, en zoo voort. Cijfers bleven evenwel, ondanks het aandringen van den heer Van der Schalk, achtenvege. En de post werd afgehandeld, zonder dat het denkbeeld der heeren Honnerlage Grete en Van der Schalk in den vorm van een motie of voorstel in stem ming was gebracht. Er ontbrak hier weer iets aan de leiding. Intusschen blijkt ook uit dit gevalletje weer, dat de praktijk van het gemeentelijk huishouden het eigen beheer voorschrijft en eischt, ook uit het oogpunt van zuivere exploitatie Om te onthouden Bij de afdeeling Onderwijs werd iets uitvoeriger stilgestaan. Maar de lengte der debatten was helaas niet evenredig aan de diepte der verkondigde denk beelden. Eerst werden de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, de scholen A en B (hoofden de heer Tijl en mejuffrouw van Andel), onder vunr genomen. De heer De Oroot vond, dat de hoogste klassen van die scholen maar moesten vervallen, omdat ze naar zjjn meening te weinig leerlingen bevatten. Hij kreeg daar over ongenadig op zijn tabernakel van zjjn partijgenoot Van Westendorp, die in plaats van een aanval door den heer De Groot het tegendeel had verwacht en de geringe bevolking dier klassen alleen weet aan het hoogopge- dreven schoolgeld, hooger dan aan de H. B. S., hooger ook dan de onlangs opgetreden christelijke concurrent. De heer Van Westendorp herinnerde er aan, dat hjj zich steeds met man en macht tegen de opjaging der schoolgelden had verzet en dat hij het verloopen dezer scholen steeds had voorspeld. Hier legde de heer Van Westendorp den vinger op een dier gemeene middelen, die het clericalisme gebruikt om het onderwjjs op laag peil te houden en het openbare onderwijs tegen te werken. Het middel n.l. om door opdrijving van schoolgeld: een school leeg te pompen en daarnadie school „wegens gebleken overbodig heid" op te heffen. Wanneer men dan tegelijkertijd daarnaast „bijzondere" scholen opricht en die voor een geringer schoolgeld openzet, dan is de leegpomperij van zulk een openbare school des te gemakkelijker. Als nu de heer De Groot eens een kerel was geweest, dan zou hij na de speech van den heer Van Westendorp schuld hebben bekend en tevens een krachtigen uitval hebben moeten doen naar de clericale dompers in zake volksonderwijsMaar jawel, ho maarDe heer De Groot niet en niemand anders haalde de hoofdzaak in deze geschiedenis eens flink op den voorgrond De heer Honnerlage Qrete was ook in deze school kwestie weer zeer correct. Hjj erkende den achteruit gang in het aantal der leerlingen, verklaarde dat uit den trek naar het Middelbaar onderwijs en het hooge schoolgeld, en zeide dat nog geen veranderingen aan dan Raad waren voorgesteld, hoewel een voorstel van de Schoolcommissie reeds geruimen tijd klaar lag, omdat een Rjjksontwerp regelende het meer uitgebreid lager onderwijs ieder oogenblik verwacht kan worden. En later nam de heer Honnerlage Grete het personeel van school A nog in bescherming tegen den heer Von Briel Sasse, die daaraan eenige bedekte verwijten had gedaan. Dat is alles zeer correct. En wij meenen, dat den heer Honnerlage voor zulk een uiterst correcte houding hulde toekomt. Wjj weten ook zeer goed, dat hij onmo gelijk verder kan gaan dan hij doe't. Maar het doet toch pijnlijk aan, uit den mond van een wethouder van onderwijs geen enkel woord van liefde voor het open baar onderwijs zelf tekunnen hooren. Het einde van de besprekingen over scholen A en B was, dat men besloot de zaak voorloopig te laten zoo als ze was. Een ander punt van bespreking bij dit Hoofdstuk was de post „kosten der leermiddelen", die nu ruim f 600.ruim lager werd voorgedragen dan het vorige jaar. De afdeeling van den Onderwijzersbond had zich bij adres tot den Raad gewend met het verzoek, het oude bedrag te handhaven, en vond in den heer Koop- mans een verdediger. De heer Honnerlage Grete ver telde evenwel, dat de post niet hooger hoeft te wezen sinds 9 maanden heeft hij zelf het beheer over deze afdeeling in handen genomen (vro°ger in handen van den voorzitter der Schoolcommissie) en het is hem ge bleken, dat hij voldoende aan alle aanvragen der school hoofden, aan 't voorgestelde bedrag genoeg heeft. Het veel hoogere bedrag van de voorgaande jaren ver klaarde hjj uit de uitbreiding der scholen, waardoor extra-uitgaven voor leermiddelen noodig waren geweest. Was het adres van de Bondsafdeeling een vergissing P Of drijft het persoonlijk beheer van den Wethouder de schoolhoofden tot voor het onderwijs schadelijke zuinig heid Misschien zal onze onderwjjs-medewerker daarover nog wel eens een boekje kunnen open doen. Ook de post kosten voor vakscholen11 hield den Raad eenigen tjjd bezig. De heer Van der Schalk stelde ver hooging der subsidie voor de Huishoudschool met f500.voor. Hjj zeide, dat de Raad hem destjjds f 1000.had toegezegd en dat hjj o,p grond van die toezegging Gedeputeerde Staten eveneens tot een ver hoogde subsidie had weten te bewegennu staat op de Begrooting geen f1000.maar slechts f500. verhooging. De Burgemeester antwoordde daarop, dat de heer Van der Schalk uit een geheime zitting klapte en dat bij het nalezen van de notulen dier zitting hem ge bleken was, dat de Raad zich volstrekt niet ge bonden had. Uit de nu volgende besprekingen bleek, dat de Burgemeester ten onrechte van een geheime zitting had gesproken en dat de bewuste kwestie in een „onder onsje", in stadhuistaal „comité generaal" genoemd, was behandeld, en dat de heer Van der Schalk en ver scheidene Raadsleden werkelijk aan een toezegging „onder ons" geloofden, anderen niet (of de heeren zich ook duideljjk uitdrukken 1 even duideljjk als de notulen, die de Burgemeester tevergeefs trachtte te ontcjjferen Ten slotte werd het voorstel-Van der Schalk aange nomen met 9 tegen 6 stemmen. Er tegen waren de heeren Von Briel Sasse, Lagerwey, Nolet, Van der Meer, Van der Velden en Beukers. Er vóór waren de heeren Honnerlage Grete, Smit, Wittkampf, Klein, Van Westendorp, Koopmans, De Groot en De Bruin. Minder gelukkig was de heer Van der Schalk met zijn voorstel, om de subsidie der Ambachtschool met f 150U.— te verhoogen. Hjj lichtte dit voorstel toe met de mededeelingendat het Rjjk en waarschjjnlijk ook de Provincie in verhoogde subsidie zullen treden, mits de Gemeente de aangevraagde f1500.ver hooging geeften dat deze verhooging noodig was, om de school te kunnen vergrooten, wat noodig is om het volgende schooljaar een lokaal (of meer) voor het le jaar bankwerkers te hebbenkomt die uitbreiding niet, dan zou het Bestuur dit jaar geen leerling-bankwerkers kunnen aannemen. Uit deze toelichting bleek, dat de verhooging der subsidie voor het onderwijs beslist noodzakelijk is. Is het niet afzichteljjk, dat men leerlingen moet weigeren uit een niet onverwacht maar degelijk voorzien plaats gebrek Maar uit de nu volgende besprekingen bleek ook weer, hoe weinig rekenschap de Raad zich geeft van zjjn onderwijsverplichtingen. Het feit, dat bij weigering der subsidie eenvoudig geen le klas voor bankwerkers zou kunnen gevormd worden en tal van leerlingen zouden moeten worden afgewezen, telde bjj de meeste Raadsleden eenvoudig niet mee. De meerderheid zag niets dan dat bedrag van f1500.en was bezeten door den doodsangst voor verhooging van het totaal der begroote uitgaven. En met allerlei nevenkwestietjes en schjjnargumenten werd de hoofdzaak begraven. De zeer geringe bjjdrage der gemeente Vlaardingen werd het hoofdargument voor weigering der subsidiever- hooging. Wie een hond wil slaan, kan wel een stok vinden Toen het lot van het voorstel-Van der Schalk (de dood onder de guillotine) beslist bleek, ried de heer Van Westendorp aan, dat het bestuur der Ambachts school den Raad zou voorstellen, de annuïteit (jaar- ljjksche aflossing) van 28 jaar zóódanig te verlengen, dat er f 1000.minder per jaar hoeft te worden af gelost dan was dat vast reeds gewonnen en zouden de andere f500.— wel komen. Wij begrjjpen [niet, dat de heer Van Westendorp dit knoeimiddel aanbeval in plaats van flink weg voor het voorstel-Van der Schalk te spreken ente stemmen (nu stemde bij zelfs tegen Het voorstel- Van der Schalk werd verworpen met 10 tegen 4 stemmen. De voorstemmers warenDe Bruin en de heeren Koopmans, De Groot en Van der Schalk. De tegenstemmers: alle aanwezige felericalen en de heer Van Westendorp. Opnieuw werd hiermee het bewijs geleverd, dat de Ambachtschool geen particuliere onderneming had moeten wezen, en dat de sociaal-democratische eisch van rjjkszorg voor het onderwjjs volkomen in overeen stemming is met de behoeften en de omstandigheden. Ten slotte vroeg De Bruin nog, of de teeken- school van den R. K. Volksbond nog subsidie noodig had en mocht verkrijgen, nu de ruimte op de Burger-avondschool voldoende was, terwijl die subsidie vroeger steeds gegrond was op de onvoldoende plaats ruimte aan B. A. S.. En tevens vroeg hij, of de R. K. Volksbond wel om subsidie had gevraagd. Uit de antwoorden van den Burgemeester en Wethouder Lagerwey bleek, dat er geen aanvrage was ingekomen, dat B. en W. toch de post wenschten voor te stellen, en dat er meer dan voldoende ruimte op de B. A. S. was. De wethouder Honnerlage Grete wees er boven dien op, dat uitbreiding der B. A. S. meer leerkrachten zou eischen en duurder zou worden dan de subsidie aan den R. K. Volksbond. De Bruin verklaarde nn tegen te zullen stemmen. En hiermee liep de behandeling van de Uitgaven der Begrooting »af. Voor het behandelde bij de Afdeeling Inkomsten moeten wij volstaan met overnemen van wat „Het Volk" daarover berichtte, daar wij niet in de ge legenheid waren, de Donderdagavondzitting bij te wonen. „Het Volk" berichtte het volgende In de laatste zitting, aan de behandeling der be grooting gewijd, ontspon zich een vrij uitvoerig debat over de schoolgelden. De heer Goslinga (a.-r.) wenschte het schoolgeld voor de H. B. S. op te drijven. De Bruin gevoelde het meest voor een verhooging van het miner- val (schoolgeld) aan het gymnasium. Die overbodige instelling is hem altijd een gruwelde enkele Schiedam- sche leerling, die er onderwijs geniet, kost de gemeente honderden guldens en waar op die klasseschool de kin deren der welgestelden onderwjjs genieten, is het niet meer dan billjjk dat ze een flink schoolgeld betalen. Vergeljjkt men de scholen voor M. U. L. O. ermede, dan is het ergerlijk welk een bevoorrechting deze klasse-instelling gefiiet. Bjj het vaststellen van het bedrag voor den hoofde- lijken omslag, waagde De Bruin wederom een poging om progressie in den aanslag te verkrijgen. Waar de heer Witkampf (r. k.) reeds in een vorige zitting had betoogd, dat z. i. de burgerjj aan bet maximum van haar draagkracht was, gold dit volgens spr. vooral voor de arbeiders. En nu wéér grootere offers worden geëischt, is het noodzakeljjk den druk op .de kleineren te verlichten. Men kan het wel met geweld bljjven eischen, doch men mag van de arbeiders niet meer eischen, men ontrooft ze een boterham. 'Haal het geld waar het is, bjj de kapitalisten. De wethouder van financiën, Lagerweij (r. k.) en de heer Goslinga (a.-r.) beweren dat de ervaring beeft geleerd in andere plaatsen, dat door progressieve be lastingheffing de bezitters zich verplaatsen en de burgerij dan groote schade ljjdt. De Bruin tart de heeren tot tweemaal toe de ge meenten eens te noemen, waar die slechte resultaten, waarvan zij zooveel weten, verkregen zijn. De beer Goslinga zweeg, de heer Lagerweij noeiptAmster dam en Dordrecht! Onze wethouder is'uitstekend op de hoogte Nadat tengevolge van een halfslachtig-vrijzinnig- demokratisch tusschenvoorstel van Dr. Ris een zeer verwarde diskussie had plaats gehad, waarbjj het ge mis aan leiding weer sterk naar voren trad, werd ten slotte het voorstel-De Bruin, waarbjj B. en W. uitge- noodigd werden een schema van progressieve heffing aan den Raad over-te leggen, met 9 tegen 5 stemmen aangenomen. Onder den indruk dier groote verrassing gingen Schiedam's vroeden toen uiteen. Vroede moppen (bij de behandeling der begrooting). De heer SmitIk stemde steeds tegen erfpacht. Maar ik ben er een volbloed voorstander van. Omdat de bouwers er tegen zjjn, stemde ik ook tegen. Maar ik ben er voor. De BurgemeesterDe Heeren willen dat de adjunct bode bjjzonder zorgvuldig gekleed isdat is met aan bestede kleeding niet steeds het gevaldus wordt de kleeding van den adjunct-bode niet aanbesteed. 1 De heer Smit „Een lantaarnpaal is beter dan B politieagenten", er moeten dus veel lantarenpalen op de Hoogstraat worden gezet om daar Zondagsdienst te verrichten. De vorige, week. gaven wij een schets van hetgeen naar onze meening in zake de bestrijding der werkloos heid kan en moet worden gedaan. Wjj willen nu eenige bedenkingen, die tegen onze voorstellen gemaakt kunnen worden, aan een onderzoek onderwerpen. In de eerste plaats kan gezegd worden, dat de vak- vereenigingen te Schiedam nog niet sterk genoeg zijn om aan de uitvoering van een degelijk plan te begin- ned. Wjj betwjjfelen dat ten zeerste. Wjj zijn ervan overtuigd, dat de S. B. B. uit zjjn midden best een M—i— f

De Moker | 1909 | | pagina 2