Openbare Lezing Van Geli et Vai Ridteorfa" vrrr i>. \mm\. -== HET volk Dr. J. RUTGERS uit 's-Gravenhage Waarom Gezinsbeperking DE NOTENKRAKER Onze Leestafel. Brochurenhandel S.D.A.P. Afdeeling SCHIEDAM. DELFT. Opgericht 1885. OP TERMIJNBETALING. DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ 10 cent per week; fl.30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal Adverteert in ,,DE MOKER dezelfde schriftelijke bewijsvoering gisterenja vandaag neen zeiden, noch bespottelyker is het, dat de heeren na zich een nachtje te hebben beslapen, hun wijziging weer terugnamen, en weer tot overname adviseerden op gronden die er tegen spreken. Zoo hebben deze heeren op een gewichtige vraag nu tweemaal ja en tweemaal neen geantwoord wat niet erg voor de vastigheid van de Christelijke beginselen spreekt! {Slot volgt.) „Goedkoope" demokratie. De Goedkoope Vlaardingsche wil altijd nog doorgaan voor een demo- kratisch blad, doch sinds vrij langen tijd is het duidelijk, dat zij met huid en haar aan de Christeljjk-conservatieve coalitie is verkocht. Wat zegt men ervan, dat de democraten van dat blad het tot nu toe niet alleen niet tot een woord van afkeuring, maar zelfs niet tot een woord van bekend making van den gerechtelijken moord op Ferrer hebben weten te brengen, zoodat de lezers van dat blad indien ze niets anders lazen, niet eens zouden weten, dat er zoo iets van beroering over deze daad in de wereld gaande is? 'tls waar: haar tweeling-zuster, de anti revolutionaire Vlaardingsche, gaf tot nu óók geen kik over de zaak, dan alléén een allerongelukkigst drie starretje: „Uit de geschriften van Ferrer", waarin de godsvruchtige redactie op echt duivelsche manier de goê-gemeente voorliegt en Ferrer op de bespotteljjkste wijze teekent als de anarchist met flambard, dolk, pistool en bom Maar die maakt ten minste geen mines m voor demokratisch door te gaan. Zelfs geen aankondiging of verslagje der Ferrer- vergaderingen kon in de Goedkoope een plaatsje vinden. Toch: „Leve de Demokratied.w.z.onder de hakken van haar laarzen Vlaardingsck Werkloozenfonds. In de laatste zitting van den Raad van Vlaardinger-Ambacht werd besloten tot aansluiting bij het Vlaardingsche fonds. Vlaardingen-Ambacht zal een subsidie aan het fonds verleenen ter grootte van het bedrag, dat a!s bijslag zal uitgekeerd worden ten behoeve van daar wonende werkloozen, plus f 15.als tegemoetkoming in de administratie-kosten. De leden der by het fonds aangesloten vereenigingen, die in Vlaardinger-Ambacht wonen, zullen dus daarom den bijslag niet behoeven te missen, zooals aanvankelijk werd gevreesd. Cursus-Spiekman. In De Moker der voor laatste week werd al met een enkel woord melding gemaakt, dat onze partijgenoot Spiekman zich bereid had verklaard een vier-tal voordrachten te houden over de moderne vakbeweging. De secretaris van den V. B. B. meldt ons, dat de onderwerpen als volgt zijn geregeld: Zondag 21 November: „De aard en het wezen der moderne vakbeweging." Zondag 28 November: „De noodzakelijkheid der_ centralisatie in verband met de patroons-organisatie." Zondag 5 December: „De moderne vakbeweging tegenover de Christelijke en Anarchistisch-gezinde vak beweging." Zondag 12 December: „De moderne vakbeweging en hare verhouding tot de Soc. Dem. en de burgelijke Partijen." Voor deze 4 cursussen zijn kaarten verkrijgbaar voor 25 cent, terwijl de entrée voor elke vergadering af zonderlijk 10 cent is. Aangezien de 4 voordrachten feitelijk één geheel vormen, raden wjj onze lezers aan zich een kaart aan te schaffen. Ze zijn verkrijgbaar bjj het bestuur van den B. B. en tevens bij de besturen van bij den V. B. B. aange sloten organisaties. Wellicht ook bij die van eenige niet-aangesloten vereenigingen. Laten de besturen nu eens flink werken met deze kaarten, opdat de cursus-Spiekman een succes zij voor onze beweging. Alcohol of niet Een ernstig woord aan Jonggehuwden, door Titia van der Tuuk. Droef Visschersleven, door J. J. Japiu. Voor ieder huis. Een onthouders-alfabet. Deze 3 boekjes zijn uitgaven van den Alg. Ned. Geheel-Onthoudersbnnd en te verkrijgen bij den heer C de Jong te Zuid-Scharwoude. Het eerste richt zich door taal en stijl tot de kleine burgerij en werkt geheel met gevoels-argumenten. Het tweede is een zeer schok kend verhaal met de grootst denkbare dramatische tafreelen en is daardoor ia staat, vooral onder de arbeiders, die met het verhaalde gemakkelijker kunnen meeleven dan anderen, grooten indruk te maken. Voor de propa ganda onder de arbeiders is het o. i. uitstekend geschikt. Het derde heeft voor de propaganda geen waarde omdat de meeste stukken uitermate gezocht zijn. Het is jammer dat de verkoopsprijs op deze uitgave niet voorkomt en ook ons bij de toezending ter bespre king niet is meegedeeld. Tweede jaarverslag van den Bond van Ned. Arbeiders-Coöperaties. Dit tweede jaarverslag is in een opgewekten toon geschreven. Ondanks al de moeielijkheden komt de orga nisatie der arbeiders-coöperatie in Nederland in 't goede spoor en gaat zij regelmatig op dien goeden weg vooruit. Oudere coöperaties vinden in den Bond den gewenschten stenn. Nieuwe kunnen prachtig gebruik maken vau de verkregen ondervindingen en de goede werkwijze van den Bond. Zoo worden goede resultaten verkregen, die het recht geven tot den opgewekten toon van dit verslag. Toch is de coöperatieve arbeidersbeweging nog niet door alle moeieljjkheden heen. Het verslag maakt o.a. nadrukkelijk melding van het onoverkomelijke bezwaar om aan geld te komen. En daarom wijst het den weg aan van de aankweeking van een grooter aandeelen kapitaal, welken weg reeds door Eigen Hulp in Den Haag eenigermate en door de Engelsche coöperatie zeer ver bewandeld is. Terwijl in Nederland het gestort aandeelen-kapitaal per lid wisselt tusschen één en^zes gulden, is dat voor Eigen Hulp in Den Haag f 27.— en voor de Engelsche Coöperaties f 166. Als bijlagen zijn o.a. opgenomen de arbeids-overeen- komsten tusschen den Bond van Ned. Arb. Coöperaties en den Alg. Ned. Bakkersbond en den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, en eenige staten over omzet, winst en steun. Zou deze brochure niet eens te Schiedam verspreid kunnen worden als een opwekking om ook hier weer de oprichting eener arbeiders-coöperatie ter hand te nemen STEUNPENNING. Schiedam. „De Moker" 10 ct.Piet Hein 6 ct.Bram 4 et.; Om het eerbiedig groeten 8 ct.van Heeren Pastoors en Dominees 3 ct.te bevorderen 3 ct.O 3 ct.Te veel ontvangen 14 ct.W. O. 8 ct.B. d' K. 25 ct. L. M. 50 ct. Heden maakt tot onze diepe droef heid ons aller vriend en broeder JAAPIE ons bekend met zijn aanstaande huwelijk met MIETJE op Donderdag 25 November a.s. N.B. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Schiedam4 Nov. 1909. HET BESTUUR. door Onderwerp: op DONDERDAG 18 NOVEMBER 's avonds 8 uur, in het VOLKSHUIS, Lange Haven 130, Schiedam. Geen vrouw of moeder mag verzuimen deze lezing bij te wonen, waar ernstig ge waarschuwd zal worden tegen de vele mis bruiken en misdaden, tegenwoordig heer- schende op sexueel gebied. Entrée naar verkiezing. Debat. Voorhanden Prijs f 0.75. Een prachtig mooi boek voor weinig geld. Een ieder, die van realistische lectuur houdt, moet zich zoo'n boek aanschaffen. Verder nog voorradig werken van ZOLA, MULTATULI, SUTTNER (De wapens neergelegd) e. a., alsook verschillende bro chures. Zaterdagavond verkrijgbaar in „Constantia". Aan partijgenooten, welke de brochure van H. ROLAND HOLST „Klassenstrijd in Zweden en Spanjebestelden, zij ge meld, dat deze brochure bij den uitgever uitverkocht is. De Broek.kandelaar. HK gevaar dreigt ieder oogenblik. Weest dus voorzichtig en verzeker IJ bij de Onder linge Brandwaarborg-Maatij. „Neerlandia", (opgericht 1880). Vertegenwoordiger: P. DE BRUIN, Oosterstraat 91. HALSTEEG 7. Telefoon 287. Oudste en grootste 2^agazijnen Heeren-Confectie. - Dames-Confectie. - Dames-Hoeden. - Manufacturen. Schoenwerk. Pelterijen enz.Groote keuze in Ameublementen in iederen prijs. Kachels. - Fornuizen. - Lampen enz. Zeer gemakkelijke betalingsconditiën. Agentschap voor Schiedam en omstreken Overschieschestraat 14, SCHIEDAM UPsirtijgrenooten en Q-eestverwanten ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal Afzonderlijke nummers 7 Vs ct. Vraagt proefn.8 dagen gratis toezending BUREAUXKEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. r.BEJ Brand Wordt lid van de Sociaal Dem. Gemengde Zangvereeniging „EXCELSIOR" Repetitie 's Maandagsavonds 8 uur in Constantia". Contributie 8 cent per week. Laat uw kinderen (8—15 jaar) inschrijven als lid van ons KINDERKOOR. Repet. Zondagsochtends van 10—12 uur in „Constantia". Contrib. 5 ct. p. kind en elk kind meer uit een gezin 3 ct. p- week.

De Moker | 1909 | | pagina 4