No. 47. ZATERDAG 22 Januari 1910. 9e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM, De Moker Pr ijs ver hooging. Bericht. Fabrieksarbeiders. Namiddag-Concert Zorgt voor uw kiesrecht Van onze vroede vaderen. REDACTEUR: Dr. J. VAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: 25 cent per kwartaal j bij voorultheiating. franco per post 30 cent j Losse nummers 2 cent. Redactie-adres: St. Liduinastraat 50. Administratie-adres: Gebouw „Constantia". ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. Stukken ?oor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensda g a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nienwsticht N. Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardixgen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bfl adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Met den ingang van den nieuwen jaargang, dus te beginnen met het nummer van 5 Maart, zal de prijs van ons blad per nummer 3 Cent en per kwartaal 35 cent (franco per post 40 cent) worden. Tevens zal dan in de inrichting ervan eenige wijziging worden aangebracht. De exploitatie-kosten van ons blad maken dezen maatregel van prijsverhooging nood zakelijk. DE ADMINISTRATIE. Wij zijn door bijzondere omstandigheden in de ge legenheid onze lezers van iets extra's te doen profi teered voor nadere bijzonderheden verwijzen wjj naar onze „extra aanbieding voor de lezers van ons blad". Wij vestigen de aandacht op de Openbare Vergadering van Fabrieksarbeiders op Zondag 23 Januari, 'smorgens te 11 uur in „Constantia", waarin de Bonds- secretaris R. Stenhnis zal spreken over Hoe leven de fabrieksarbeiders? Wij wekken ouze lezers op, overal propaganda voor deze vergadering te maken maken. op ZONDAG, 23 JANUARI 's namiddags te 5 nar in „CONSTANTIA" door „KUNST en STRIJD". Entree vry. Met Bestuur. Adresverandering. Het secretariaat van de Afdeeling Schiedam van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond is van at heden ge vestigd bij F. RIJNBERG, Rhoonschestraat 14. Zonder eigen aangifte komen op de kiezerslijst De belastingkïeasers, dat zijn zij, die in de een ol audere rijksbelasting (persoueele-, grond-, bedrjjfs- en vermogens-belasting) zijn aang» slagen en hun^aanslag 0ner 1909 hebben voldaan vóór 1 Februari 1910. Heelt men den aanslag over 1909 niet vóór 1 Februari voldaan, dan kan men door eigen aangifte er nog opkomen onder voorwaarde dat die aanslag over 1909 vóór 1 Haart is betaald en men z'ch met liet voldaan aanslagbiljet vóór 1 Maart aan het Stadhuis gaat opgeven. Belastingkiezers, die in 1909 uil een andere 'ge meente naar Schiedam zijn gekomen, moeten met hun voldaan aanslagbiljet uit die andere gemeente zich tusschen 1 en 15 Februari op het Stadhuis laten inschrijvenanders komen zij niet op de kiezerslijst. Aangifte is noodig voor alle andere kiezers, voor wie de volgende regels gelden Examenkiezers, waartoe zoowat ieder met eenig diploma gerekend wordt. Dezen moeten zich zelf als kiezer aanmelden met opgave van het examen (diploma) op grond waarvan zij kiezer kunnen zijn. In de ge meente waar zij wonen, is éénmaal aangifte voldoende. Bij verhuizing naar een andere gemeente moeten zjj zich daar opnieuw opgeven. Aangifte tnsschen 1 en 15 Februari. Woningkiezers. Wie te Schiedam f 1.75 of meer per week verwoont en niet méér dan éénmaal in 1909 verhuisd is en geen anderen grond voor het kiezer schap heeft, kan aD woningkiezer ingeschreven worden maar moet zich elk jaar op nieuw tnsschen 1 en 15 Februari opgeven op het Stadhuis. Eoonkiezers. Wie ten minste f 9.per week verdient en van 1 Januari 1909 tot 31 Jannari 1910 niet meer dan tweemaal vau werkgever(geefster) is ver wisseld, kan zich als loonkiezer laten inschrijven. Wie reeds het vorige jaar loonkiezer waren, krjjgen een biljet om in te vullen thuis en moeten voor goede in vulling en tijdige terugbezorging van dat biljet tnsschen 1 en 15 Februari zorg dragen. Indien zij zulk een biljet niet vóór 1 Februari hebben ontvaugeD, kunnen zij het aan het stadhuis gaan halen. Spaarbankkiezers. Wie tenminste f 100 op het Grootboek of f' 50 op een Spaarbank hebben staan, kunnen zich, onder overlegging van hun bewjjs van inscht jj ving, tnsschen 1 en 15 Februari als kiezers laten inschrijven op het stadhuis. Eigen aangitte is ook voor hen, ieder jaar op nieuw, noodig. Kiezer voor de Tweede Kamer en de Pro vinciale Staten kannen worden alle mannen, die uiterlijk 15 Mei 1910 den 25-jarigen leeftijd hebben bereikt, en aan de bovengenoemde voorwaarden voldoen. Om kiezer voor den Gemeenteraad te worden moet men aan de bovengenoemde voorwaarden voldoen en bovendien aangeslagen zijn in de plaatelyke inkomstenbelasting in de 2e klasse of hooger. Het verkiezingsbureau der S. D. A. P. houdt van heden at iederen avond tnsschen 8 en 10 uur zitting in Constantia om de inschrijvingsformulieren voor de belanghebbenden in te vullen en alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Belanghebbenden kannen zich das daar vervoegen. Partjjgenooten en geestverwanten, het is uw plicht thans, ieder in eigen omgeving te onderzoeken, wie als kiezer opgegeven kan worden en de belanghebbenden naar Constantia te zenden. Wie in Constantia zyn stukken in or4e heeft laten maken, is daarmee van de zaak af; het bureau zorgt dan voor de rest. 18 Jannari, 1910. De Raadszitting van 18 Jannari duurde 3 maal 11 minuten, van 20 min. over 2 tot 7 min. voor 3. Wie soms meenen mocht, dat die ,,3 maal 11" toevallig waren, vergist zich. In het getal 33 of 3 X U ligt een g-heele wijsheidsmysterie verborgen, dat voor de ingewjjden evenwel doorzichtig is als het water der Schiedamsche grachten, indien men slechts bedenkt dat 11 het getalsymbool der dwaasheid is. Lezers, volgt ons op den weg, die voert tot het-begrip dezer wijs heidsgeheimzinnigheid, verscholen in de.3 X U minuten dezer Raadszitting. 1 X 11 was de bijeenroeping van de Raadsleden, de verslaggevers en het tribnnepnbliek voor een Gemeenteraadszitting met een ongeveer leege agenda. 1 X 11 was de opkomst van een voldoend aantal Raadsleden voor een Gemeenteraadszitting met een dergelijke agenda, (de verslaggevers konden natuurlijk niet wegblijven, al was het alleen om dit 3 X 11-mysterie vopr de nakomelings schap te beschrijven. -1 X 11 was de opmerking van den heer Wittkampf aan het adres van de voorstanders van erf pacht, misschien aan een bittertafel op haar plaats maar niet in een Gemeenteraad. Goed opgeteld geeft dit 3 X, 11 of 33, en daarmee is de 'éénheid van tijd, plaats en handeling, die de grondslag is van alle mystieke wijsheid, glashelder aangetoond. Zoodat de duur dezer zitting niet als een toeval mag worden beschouwd maar als het noodzake lijk gevolg van de aanwezigheid van drie gevallen van I X 11 E deze Gemeenteraadszitting. Na de uiteenzetting van de hoogere en diepere be- teekénis dezer 3 X 11-Raadszitting rest ons nog het verhaal van het in die 3 X U minuten verhandelde. Afwezig waren de Raadsleden De Groot (om gezond heidsredenen met kennisgeving), Ris en Van der Meer (om onbekende redenen zonder kennisgeving), zoodat er 17 raadsleden aanwezig waren, of, het eeuwige Zwijger Raadslid Nolet voor een half geteld, 16y3 of 1VS maal 11. Ook hierin des getalsmystiek. Bij het voorstel van B. en W, om hun voorstel inzake de wijziging der plaatselijke inkomstenbelasting en de daarbij gevoegde uiteenzetting van de verschillende stelsels van progressie ten visie te leggen, vroeg de heer Koopmans, of dat voorstel niet gedrukt kon worden, en stelde De Bruin voor niet alleen het voorstel maar ook het bijvoegsel te laten drukken. Namens B. en W. verklaarde Burgemeester en wethouder Lagerweij, dat besloten was, liet voorstel te laten drukken maar ter wille der kosten het bijvoegsel niet. Daar De Bruin's voorstel alleen door den heer Koopmans ondersteand werd, kwam het niet e.ens in behandeling. De gemeente naren zullen zich dus van het bijvoegsel moeten spenen. Waarom een zoo belangrijk vraagstuk als dat der be lastingprogressie, in den vorm waarin B. en W. het nu bij den Raad indienden, niet in zjjn geheel ook bniten den Raad een punt van bespreking mag uitmaken, is ons een raadsel. Wat een mnfle ouderwetsche geest heerscht daar nog op 't Stadhuis Bjj het oplezen van de adressen, ingekomen naar aanleiding van Patrimonium's verzoek om de aannemers van gemeentelijke werken te verplichten art. 1638 c. en d. van het B. W. na te leven, vertelde de Burge meester, dat de patroonsadressen „bij B. en W. om advies" zouden gaan en op de arbeidersadressen bjj de behandeling van PatrimoDium's verzoek zou worden „gelet". De Bruin vroeg den Voorzitter, waarom hjj dit onderscheid maakte. De Burgemeester wist het zelf ook niet. Hjj leefde blijkbaar onder den mysterieuzen druk van 3 X 11. De aangevraagde credieten voor technische verbetering en uitbreiding der Gasfabriek werden zonder eenige beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming toegestaan. De volgende week komen wij op deze kwestie uit voerig terug. De aanvraag om Gemeentegrond door de bouwver- eeniging „Eigen Haard" lokte verzet uit bp Mr. W. H. Jansen, die de prijs van f 6.75 per M3. te laag vond, waar onlangs nog f 9.in de Gorzen moest betaald worden. De heer Van Westendorp verdedigde de prijs van f 6.75 door er op te wijzen dat de ver- eeniging de heele straatlengte met uitzondering van de (duurdere) kopeinden had gevraagd en dus evenals bjj liet Roomsche Ziekenhuis met de grootte van het aan gevraagde terrein rekening moest worden gehouden hjj wees den heer Jansen bovendien op het ODjniste Gorzenargument, want in de Gorzen was alleen aan het Rozenbnrgerplein, het mooiste stuk dus, grond voor I

De Moker | 1910 | | pagina 1