Arbeiders-Kiezers, Past op je tellen De candidaatstelÜBg door „Schiedam." Stemt daarom Rood, fr' Van onze vroede vaderen. En tegenover alle schommelingen en verdeeldheid als het er op aankomt bij de zgn. vrijzinnigen, beweren wij dat alléén 8e sociaal-domokraten krachtig staan tegen de steeds brutaler wordende reaktie en dat waar trots alle concessies en nekkrommerij de vrijzinnigen toch door de Rechtsche partijen onder den voet worden geloopen, het alléén de sociaal-demokraten zijn, die den vlag der demokratie nimmer strijken en haar tegen den stormloop van het konservatisme kannen beschermen. Wij beweren dat de contra-antithese-politiek, die gij voert, de klerikale macht heeft gesteld en bevestigd en dat het alléén, bij de enorme voedingssappen die er voor worden aangevoerd, de klasse-politiek der sociaal-demokraten zijn kan, die de klerikale heerschappij kan verwinnen. Wij beweren, dat nw heele politiek lijdt onder de vloek der halfslachtigheid, die een temperingsdroom heeft veroorzaakt en dat uw lot noodwendig moet zijn tusschen de konservatief-klerikale en sociaal-demo- kratische legioenén te worden doodgedrukt. Het debacle der vrijzinnige politiek valt niet meer te ontkennen. De sociaal-demokratische zou onmogelijk zijn Neen, nietwaar. Ge weet het, dat de sociaal-demokraten juist hun kracht uit de konsekwenties van het demo- kratische beginsel patten en daardoor zoo oneindig veel sterker staan tegen de klerikale reactie dan gijzelf. Welnu, in elk gevalals gij ons van de dwaasheid onzes weegs wilt overtuigen en een zekere nederlaag doen lijdenöf dat ge democraat genoeg zjjt in de allereerste plaats de demokratie in al hare volheid te willen bevorderen stemt in beide gevallen den be kenden, kranigen strijder, den wei-overtuigden sociaal- demokraat Dr. J. VAN LEEUWEN. P. de Br. De kiezers in III hebben niet te klagen, dat ze bij de a.s. raadsverkiezing geen keus hebben. Uit een vijftal kandidaten hebben ze te kiezen en dus hebben ze alle gelegenheid de hoedanigheden der gestelde kandidaten op een goudschaaltje af te wegen. Natuurlijk zullen de z.g. „kerkelijke" partijen weer hun antithese-knol van stal halen en nu ieder voor zich wellicht de chris telijkheid bij uitnemendheid opeischen en op grond daarvan verlangen, dat ge op hun kandidaat stemmen zult. 't Is een beetje variatie, dat de schuiten onder kerkelijke vlag nu eens op eigen gelegenheid koersen. Het zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen en bij de groote overmacht der rechtsche raadsfractie, kon het bjj de bekende heerschzucht en machtskoorts der verbonden groepen niet uitblijven, of een onderlinge worsteling om de raadszeteltjes zou de strjjd om de vette en magere baantjes wel opvolgen. De heele barst in de koalitie, dat heele vertoon van het stellen van drie kerkelijke kandidaten, is natuurlijk niets dan een neuzen-tellery eu bij een eventueele vaststelling vallen ze elkander weer liefdevol om den hals. Past op je tellen! en stemt nu niet op den heer Evert, omdat hjj katholiek, op den heer Stork, omdat hij gereformeerd, of op den heer de Graaft, omdat hij Ned. Hervormd gezind is. Want stelt de zaak nuchter en vraagt: of een ker kelijke gezindheid ook maar eenigen waarborg verstrekt, dat zulk een kandidaatjtin den gemeenteraad, waar zaken van algemeen belang worden behandeld, dat algemeen belang behoorlijk zal behartigen. Neen, niet waarwelke tegengestelde opvattingen op godsdienstig gebied men ook heeft, is het mogelijk, dat men in zaken van gemeenschappelijk belang dezelfde meening is toegedaan. En de feiten hebben geleerd, dat in den gemeenteraad geen zaken van kerkelijken of godsdienstigen aard worden behandeld, maar dat aan de orde er zijn vraagstukken van gemeenschappelijk belang. Wy tarten de kerkelyke partijen eens één enkel punt op te noemen, waarbij het noodig was, dat het christelijk beginsel voor den dag moest komen en waarbij in den Raad gebleken is de tegen stelling tusschen christelijken en niet-ehristenen. 't Is eenvoudig onzin het te beweren, maar de leugenachtige politiek der rechtsche partijen heeft die onzin noodig om de kiezers aan de lijn te krijgen. Maar de rechtsche raadsleden bleken de conservatieven bij uitnemendheid! Zij behartigen de belangen der bezittende klasse alleen en met het meest volle recht kan men hen verwijten, dat zij de belangen der kleinere luyden geheel ver waarloosd hebben. Wij beschuldigen de z g.n. kerkelijke raadsfractie: le. dat zjj om de belangen van de huisjesmelkers en eigenbouwers te ontzien, de vereeniging „Volkshuis vesting" op de meest valsche manier heeft vermoord en daardoor schuldig er aan is, dat de erbarmelijke huis vesting der arbeiders bestendigd blijft en de arbeiders geheel zijn overgeleverd aan de strooptochten van geld- jagende woning-exploitanten, wat niets met eenig chris telijk beginsel te maken heeft; 2e. dat zij op de meest ergerlijke manier van haar conservatisme heeft blijk gegeven bij de vaststelling van het werklieden-reglement, waar zij weigerde den arbeiders hun recht te verzekeren, weigerde aan de particuliere werkgevers een goed voorbeeld te stellen en inplaats daarvan den stelregel heeft gehandhaafd, dat de arbeider voor het recht van den sterke heeft te buigen, een beginsel, dat zeker niet overeenkomstig het christelijk beginsel genoemd zal worden; 3e. dat zij in gebreke blijft het openbaar lager on derwijs voldoende te verzorgen, daar reeds een paar jaar geleden de behoefte aan een nieuwe school erkend is moeten worden, terwijl nog steeds de school er niet is! terwijl zij voorts op de meest onbarmhartige wijze ge weigerd heeft de ongelukkige, zwakzinnige kinderen behoorlijk onderwijs te verschaffen, en ook dit alles niet op eenig christelijk beginsel gebaseerd kan zijn 4e. dat zij met echt-kapitalistische motieven de werk- loosheidszorg totaal heeft verknoeid en deze geheel heeft gedegradeerd tot een nieuwe wijze van subsidieeren van een tweetal katholieke vereenigingen 5e. dat zij met alle mogelijke wrongen en sprongen nog de oprichting van een vertrouwd Stadsziekennuis heeft tegengehouden en na jaren lang den toestand van het bestaande ziekenhuis lamlendig te hebben aangezien, eerst nu, onwillig, tot de erkenning van de ernstige en vele gebreken te zijn gekomen, wat nog niet betee- kent, dat zjj geneigd is tot» den bouw van een nieuw ziekenhuis over te gaan. De arbeiders hebben geen mid delen in geval van nood naar een behoorlijk ziekenhuis te gaan, maar dat is minder. Is het in overeenstemming met eenig christelijk begrip, den zorg voor de zieken zoo schandelijk te verwaarloozen 6e. dat zij het eenige middel om den financieelen toestand der gemeente een beteren grondslag te geven, door de steeds in waarde stijgende gronden in bezit te houden en slechts in erfpacht voor woningbouw etc. uit te geven op lichtzinnige wijze verwaarloost en al de winsten, uit ,de waarde-stijging der gronden gekomen, aan de gemeente ontrooft en door particulieren doet opsteken. Heeft ook dit iets te maken met wat men onder de christelijke beginselen gelieft te rang schikken 7e. dat zjj den steeds zwaarder wordende belasting druk legt op de schouders van hen, die dien druk niet verdragen kunnen, voor wien iederen belasting cent meer een boterham minder beteekentwij beschul digen de rechtsche raadsfractie dat zij stelselmatig en hardnekkig weigert het beginsel belasting naar draagkracht toe te passen. En toch kunnen wij ons niet voorstellen, dat ook dit met eenig christelijk beginsel in strijd zou zyn Past op je tellen en let op, dat alle punten dezer akte van beschuldiging volgens het oordeel van den nuchter-denkenden mensch niets, absoluut niets te mak^n hebben met de in ver kiezingsdagen altijd zoo opgeschroefde leugen der z.g.n. rechtsche partijenMaar erkent, dat al die eischen van algemeen belang eischen stelden aan de beginselen der demokratie en dat de rechterzijde in dezen staat van beschuldiging moet worden gesteld, is niet, omdat zij de christelijke beginselen wenscht toe te passen, maar omdat zij conservatief is in merg en nieren. Geen arbeider, met eenig demokratisch besef, gezond oordeel en zelfstandigen wil, mag langer aan den lei band blijven loopen der conservatieve rechtsche partyen, hoe ook genaamd, maar moet, waar hij de eischen der demokratie het trouwst verzorgd kan zien bjj de sociaal demokraten, bjj de a.s. raadsverkiezing in district III zijn stem uitbrengen op den sociaal-demokraat Dr. J. van Leeuwen. P. de Br. Er zijn leden van „Schiedam" boos geworden over wat wij in het vorige nummer over „Schiedam's" onhan digheid schreven. Maar de red?n hunner boosheid bleef ons een verborgenheid. Andere leden van „Schiedam" waren er bedroefd om. Hun droefheid heeft ons geroerd. Wy zullen ze troosten. Ook te Schiedam hebben de samentrekking van kapi taal en de verarming van het proletariaat, door ons met cijfers van oflicieelen oorsprong bewezen, het dubbele gevolg gehad samentrekking der kapitaal-verdedigende partijen onder de bescherming der geestelijkheid, en versterking van de klassestrijdende arbeiders beweging. En zooals door heel ons land heen is ook te Schiedam het liberalisme daarbij de meest-lijdende partij geweest. Door de afwezigheid van ieder politiek bewustzijn, van iedere behoorlijke organisatie en van een eenigszins bekwame leiding is te Schiedam het liberalisme zelfs nog heel wat lager gezakt dan elders. Want terwijl de liberalen bij Kamerverkiezingen over 't geheele land met 8.3 procent achteruitgingen, was dat cijfer voortel district Schiedam eventjes 30 procent. Terwijl in 11 bij de ^Kamerverkiezingen de vrijzinnige candidaat ii 't district Schiedam 1642 stemmen kreeg, daalde dal cijfer in 1909 tot 1149. (De sociaal-democraat kreeg 917 stemmen in 1905, daarentegen 1138 in 1909, das slechts 11 minder dan de vrijzinnige). Bjj de Raadsverkiezing (eerste stemming,) haalden inl de vrijzinnigen 216,121 en 75 stemmen, de soc. dem. 200, 91 en 66, in II de vrijzinnigen 341 en 167, de soc. dem! 368 en 199; in III de vrijzinnigen 207 en 86, de soc. dem. 426 en 291. Uit de cijfers bleek toen, dat de vrij zinnige de zwakste partij te Schiedam zijn geworden In betrekkelijk korten tijd zijn de vrijzinnigen dus van de alleenheer schers over Schiedam tot de laagste partij in macht afgetakeld. Van no. 1 werden ze no. Iets!, En waar de economische en dus ook de staatkundige ontwikkeling snel voortgaat in de richting van samen trekking van kapitaal en verarming van proletariaat, is de kans voor het liberalisme om nog weer eens een stijgende lijn te volgen verkeken. Gezien deze omstandigheden vonden wij het onhan dig van „Schiedam", dat het niet tot het stellen van een candidaat, aannemelijk voor de kerkelijken, besloot, Wij noemden dat „onhandig", alleen van 't standpunt van „Schiedam" uit de zaken bekijkende! Want indien „Schiedam1, een den kerkelijken welgevalligen vrijzin nigen candidaat had gesteld, dan zonden enkele zeer democratisch denkende leden van „Schiedam" zekerden sociaal-democraat hebben gestemd, maar dan zou ie vrijzinnige candidaat zonder eenigen twijfel zijn gekozen en dan zou daarmeehet liberalisme al was het ook slechts den schijn van een politieke partij van eenigen invloed te zijn hebben gered, dan. zou het liberalisme als meetellende staatkundige partij mee op het politieke terrein zijn gebleven Door de stelling van een den kerkelijken niet wel gevalligen candidaat hebben de vrijzinnigen hun kansen vergooid. Zij weten even goed als wij, dat hun candi daat niet de geringste kans heeft. En afgezien nog van het feit, dat zij door deze op en top onhandige politiek hun raadsfractie verzwakken, zijn zij er zelf nu ook oorzaak van, dat hun kiezers voor een nog grooter deel vaste kiezers voor rechts zullen worden en een deel daarvan ook voor goed sociaal-democratische kiezers. Zoodat hun kiezersparjtij door deze actie nog zeer belangrijk zal slinken, door en vooral na dezen mislukten strijd. Als onbeduidende groep zal zjj dan in 't geheel niet meer meetellen. Nog ééne opmerking. Indien „Schiedam" niet slechts den naam van vrijzinnig-democratische vereeniging droeg, maar werkelijk een vrijzinnig-democratische partjj was of een vrijzinnig-democratisch beginsel vertegenwoordigde, en indien Dr. Endtz een der erkende verdedigers van dat beginsel was geweest zeker, dan zou deze candidatuur althans om den moed der overtuiging ge huldigd hebben moeten worden. Maar iedereen weet dat de vrijzinnig-democratie t.e Schiedam tot Volkshuis-phi- lantropie is ontaard en dat „Schiedam" een allegaartje is, dat noch theoretisch, noch practisch ooit zijn plaats heeft gemarkeerd. als gij stemt op een kerkelijken off vrijzinnigen candidaat, handelt gij in jf strijd met de belangen van u zelf f en van uw klasse, maar als gij op den sociaal-democra- f tischen candidaat stemt, werkt gij mee f aan de behartiging van uw belangen, f aan de vrijmaking uwer klasse. 1 Maart. Een vrij lange zitting, die in 1 uur had kunnen afloopen, indien de christlyke meerderheid zedelyken moed genoeg bezat om ook ronduit te zeggen wat ze meent en wat ze wil, Maar dien moed mist ze. Dien moed kan ze ook niet hebben, omdat zjj dan een zeer groot deel van haar kiezers, n.l. de „rechtsche" arbeiders, van zich zou stooten en daar mee haar eigen meerderheidsmacht zon ondergraven. De zitting van 1 Maart stond sterk, zeer sterk, in het teeken van deze onmacht van „rechts" om oprecht te zjjn, om ronduit voor den dag te komen met haar bedoelingen en gedachten. En die onmacht openbaarde zich op zeer verschillende wijzen, buitengewoon schel afstekende tegen haar groote getalsmacht. B ij z o n d e r duidelijk kwam dit uit by de Ziekenhuis motie van den Heer van der Schalk; maar deze vergiste zich gedacht, toen hij in arren moede tot de meerderheid uitriep„jullie,wilt hetzelfde als ik, maar

De Moker | 1910 | | pagina 2