No. 8. Zaterdag 23 April 1910. 10e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM, Stokken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdagss, 's middags 12 nur in het bezit der Redactie zijn. De Moker Meinummer. Steunlijst Verkiezingseomité. Bericht. Op voor den wetteiijken 10-urigen arbeidsdag Van onze vroede vaderen. Strijd. REDACTEUR: Dr. J. VAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. Losse nummers 3 cent. Redactie-adres: St. Liduinastraat 50. Administratie-adres: Gebouw „Constantia' ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nienwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. ,Te Vlaardinoen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Bijdragen voor het Meinummer worden zoo spoedig mogelijk ingewacht. De Redactie. De penningmeester der afdeeling verzoekt inlevering van Stennlgst No. 2 van het Verkiezingseomité. H. Erkelens, Ptins Fred. Hendrikstraat. De toezegging, door mij in de laatste vergadering van den Schied. Bestuurdersbond gedaan, om in De Moker eene uiteenzetting te geven van het bestuursvoorstel tot oprichting van een maandblad, kan ik niet gestand doen. Door een samenloop van omstandigheden zullen de besprekingen dienaangaande voorloopig moeten worden opgeschort. P. de Br. Op Donderdag 5 Mei a s. (Hemelsvaartsdag) heeft te Rotterdam de nationale betooging ten gunste van den wetteiijken 10-nrigen arbeidsdag plaats. Als sprekers treden opJ. Oudegeest, Mr P. J. Troelstra en J. L. wn der Voorden (Alg. Ned. Werkl.-Verbond). Vannit Schiedam mag geen enkel voorstander daarvan ontbreken en moet mede gezorgd wordeD, dat deze betooging een indrukwekkend karakter verkrijgt. In den S. B. B. is besloten in optocht (zoo mogelijk met mnziek) er heen te gaan. Aan dien optocht mag niemand onzer zich onttrekken. Niet met een handjevol gaan we naar Rotterdam, maar met Al onze banieren en al de leden der aangesloten vereenigingen. Het begin van elke werkelijke verbetering van den toestand der arbeiders is: beperking van den arbeids dag, waardoor de arbeider meer tijd verkrijgt voor ont wikkeling, voor ontspanning en voor zijn gezinsleven. Voor den eisch tot beperking van den arbeidsduur mag dns geen arbeider zich onverschillig toonen maar moet elk arbeider méédemonstreeren, opdat de eisch luider en luider klinke, en doordringen tot de plaats vaDwaar de wrt komen moet. Elk voorstander van dezen zoo noodzakelijken socialen maatregel zij den 5en Mei op zijn post en trekke mee vanaf „Constantia" (nur wordt naéer bekend gemaaki) naar de meeting te Rotterdam. Het Bestuur van den S. B. B. P. de BruiD, Voorzitter. J. M. van Pelt, Secretaris. 19 April. Onze vroedschap hield eerst een openbare zitting van 2.15 tot 2.55, daarna een geheime van 2.55 tot 4.15 en toen weer een openbare tot 4.22. Belangrijk was de vergadering alleen daardoor, dat de rechtsche raadsfractie in haar vergadering van Maandagavond een nienwven gedragslijn voor het „verge ven" van postjes bleek vastgesteld te hebben. Het spijt ons, dat wij de politieke christenen uit onze Raad alweer niet gelukwenschen kunnen met deze „nieuwe" uitvinding, vooreerst omdat de doorzichtigheid der nieu we „taktiek" al te groot is en vervolgens omdat ook deze „nieuwe taktiek" weer geheel opgebouwd is op de „zondige" verwaarloozing van de rechten der minder heid" en op het meest denkbaar „zondige" misbruik maken van de „macht" dei meerderheid, waar o.a. de anti-revolutionairen in theorie principieele tegen standers van zijn. Maar, wat nood? Hoe meer de christelijke heeren in de zondige genietingen der machtswellust verloopen, des te eerder breekt de tijd aan waarin zij aan hun eigen wellustige uitspattingen te gronde gaan,en des te scherper wordt liet verzet, door hen zelf tegen hun gedragingen uitgelokt. Het benoemingenspelletje, nu door het politieke Christendom voor het eerst gespeeld, ziet er aldus uit. Zoodra in de een of andere commissie, waarin de Raad een nieuw lid benoemen moet, de politieke christenen al zeer sterk overwegen, stemmen zij bij eerste stem ming op een makken liberaal, van wien zij van te vo ren weten dat hij de benoeming toch niet zal aanne men. Aan de echt-politiek-christeljjke schijnheiligheid is dan voldaan; zij kannen dan met het meest onware vertoon van braafheid be werén dat zij ook den tegen standers wel een plaatsje gunnen. Eu bij tweede stem ming halen zij er dan een der hunnen in. Verscheidene malen werd dit spelletje Dinsdagmid dag gespeeld. Als eerste croupeur fungeerde het Raad- lid Goslinga in zijn hoedanigheid als voorzitter der a. r. raadsfractie. Vooreerst bij de benoeming van een regent voor het St. Jacobs Gasthuis, waarvoor door regen ten voorgedragen waren de heeren Koopmans en A. J. J. de Groot. Alle rechtsche heeren stemden op den heer de Groot, zoodat deze benoemd werd. De heeren weten natuurlijk van te voren, dat de heer de Groot voor de eer bedanken zal. Zjj kannen dan het slot van dit spel letje met christelijk-politieke gewetensgerustheid spelen. Dat het ze wel bekome! De tweede maal werd het spelletje gespeeld bij de benoeming van een lid in de Raadscommissie voor de Gemeentereiniging, toen de rechtsche heeren en bloc op den makken liberaal Kranen stemden, wetende dat deze zou bedankeD. De heer Kranen bedankte. En nu werd de heer Smit door het politieke Christendom bij de GemeentereinigiDg onder gebracht. De derde maal ging het nog brutaler. Toen moest een lid voor de Raadscommissie voor het Grondbedryf worden benoemd. Ondanks het bedanken van den keer Kranen voor de vorige benoeming, op grond hiervan, dat hij niet meer commissielidmaatschappen kon aan nemen, stemden de rechtsche politiekers weer op den heer Kranen. Deze bedankte weer. Ei^ nu kozen de zet- stemmérs van deken Coppens den heer Wittkampf in het Grondbedrijf. Zouden de rechtsche heeren hensch denken, dat hun spelletje niet doorzien zou worden? Behalve de heeren Smit en Wittkampf kreeg ook de heer Evers een plaats in een der vacaturen, door het overlpden van den heer Gouka ontstaan. Hij werd n.l. gekozen in de Commissie voor de Gasfabriek. Het was een goede dag voor slok-op3 klniven op één dag. Vreugdevol kwispelstaartte het domme hondje, dat de kluifjes had aangedragen maarzelt niks kreeg. Verder gebeurde er zoo wat niets. De heer Evers schommelde verlegen achter den secretaris de zaal binnen en werd beëedigd en toegesproken door den Voorzitter op echt onbeholpen manier. Toen schommelde de heer Evers verlegen de ronde tafel rond tot op de stoel naast Mr. Jansen, die met zijn meest beminnelijke lach hem tot zitten naast hem nitnoodigde. De heer Van Westendorp protesteerde opnieuw tegen de benoeming van een regent voor het St. Jacobs Gasthuis, omdat deze voor een bepaalden tijd geschiedde, wat naar zijn meening ontvyettig was. Hjj verliet diens volgens de zaal tijdens de stemming, gevolgd door den heer Kranen, die als stemopnemer aangewezen was door den Voorzitter en zich door zijn heengaan dus aan een ongeoorloofde staking schuldig maakte, Vermakelijk, hè? In de Se openbare 'zitting werd,\besloten het crediet voor politiehonden tot f 300.— te verhoogen, ten einde er 2 te kunnen koopen, een ren en een teef. Gevaar voor encanailleeren is daarmee voorkomen, en dus is ook de veiligheid te Schiedam daarmee beter verzekerd. Dat de politieke Christenen dat niet eerder begrepen en ingezien hebben: zelfs in een door het politieke christendom overheerschte stad blijft een politie hond behalve bewaker der officieele veiligheid nog... hond. En wie weet, of er nog niet een winstje te maken is met die 2 politiehonden, vooral indien zij door goede technische zorgen met groote politiegaven erfelijk be laste jongen ter wereld brengen? Zou dat geen reden zijn voor benoeming van een nieuwe vaste raadscom missie? Ter wille der zedelijkheid zou men dan de oudste leden daarin kunnen benoemen. Wij geven het denkbeeld onzen erntfeste vroeden ter ernstige overweging. Aan 't slot kwam de brand aan de Lange Haven nog even ter sprake, blijkbaar met bet doel om officieel te constateeren dat èn de commandant èc de brand weerlui uitstekend hun plicht, hebben gedaan en om daarmee alle geruchtjes(?) te logenstraffen. Eu dat was alles. Laat nu iemand eens beweren, dat de Schiedamsche Raad niet van tijd t\jd ook eens een belangrijke zitting houdt! In de Schiedamsche arbeiderswereld begint het zelf vertrouwen te komen, dat noodig is om terrein te ver overen in den door liet kapitalisme geschapen klassen strijd. Dat is een zeer heugelijk verschijnsel, een produkt van noesten, jarenlangen organisatiearbeid. Het zijn tegelijkertijd de glasbazers en de metaalbe werkers, die tot een ernstige actie hebben besloten. De glasblazers willen een eind maken aan den Zondag- nachtarbeid in de fabrieken der beide firma's Van De venter. Zij besloten daartoe in hun vergadering van den 20 Maart. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Glas- en Aardewerkers richtte zich daarop tot de be trokken firma's met het verzoek dien Zondagnacktarbeid af te schaffen eu verdedigde dat met krachtige argu menten. De heer Antoon vau Deventer, directeur van de Glasfabriek „de Schie", zond het volgende briefje Mijne heeren. „In het bezit van nwe letteren d.d. 22 dezer, zij „u medegedeeld dat wij, zooals reeds herhaaldelijk „geschreven, niet van onze werkwijze kunnen af kijken en zal het ons daarom aangenaam zijn van „verdere verzoeken in dit opzicht verschoond te „blijven." Zijn oom, de heer J. C. van Deventer, directeur der Naaml. Venn, van Deventer's Glasfabrieken Schiedam Delft, antwoordde in een uitvoerig zeer gematigd schrijven „vooralsnog geen gevolg" te kannen geven aan het verzoek tot afschaffing van den Zondagnachtarbeid. Het is bekend dat te Delft deze arbeid reeds niet meer bestaat. En evenzeer is het bekend, dat de heer J. C. van Deventer reeds meermalen te kennen gaf, ook te Schiedam den Zondagnachtarbeid te willen afschaften, mits dat ook aan „Schie" gebeurde. Het feitelijk verzet komt dus van den heer Antoon van Deventer. Verleden Zondag hadden de glasbewer kers, na eerst afzonderlijke vergaderingen van de dag en de nacht- ploegen te hebben gehouden, een gemeen schappelijke vergadering van beide - ploegen, die uit stekend was bezocht, ook door het personeel van „de DE MOKER

De Moker | 1910 | | pagina 1