No. 10 Zaterdag 7 Mei 1910. 10e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Bij mijn vertrek. REDACTEUR; Dr. J. VAN LEEUWEN. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal 1 taco per post 40 cent hlJ vooruitbetaling Losse nummers 3 cent. Redactie-adres: St. Lidninastraat 50. Administratie-adres: Gebouw „Constantia". ADVERTENTIEN: 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. Stokken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk ïïoensfla g a. s. 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. De omstandigheden hebben mij te Schiedam in het openbare leven op een zeer bijzondere plaats gebracht. Nu ik die plaats verlaten ga, acht ik het mijn plicht, in het openbaar verantwoording af te leggen over mijn arbeid. De plaatselijke toestanden vertoonen dit beeldde klein indnstrie, die eenmaal de roem van Schiedam was, heeft de tering; perioden van groote inzinking wisselen de perioden van geleidelijk krachtverval af; maar de ziekte is ongeneeselijk, de klasse van rjjkgewordenen in die klein-indnstrie dankte dien rijkdom niet aan eigen geestkracht of kennis maar aan een voor hen gnnstigen samenloop van omstandighedentoen op dien samenloop een dito ongunstige volgde, was het met hun gemakkelijk rijkworden nit, verspeelden zij een deel van hun rnkdom, en waren zjj door volkomen afwezigheid van geestkracht en kennis onbekwaam om het bedrijfs leven te Schiedam aan te passen aan de veranderde economische toestandenzjj ondergingen de cris s met hetzelfde fatalisme waarmee zij vroeger de opeenhoping van hun rijkdommen hadden ondergaan; zoodat op de periode van bloei der klein-industrie niets anders volgde dan een periode van niet-eindigend verval, een periode van verval-alleen zonder oplevende krachtsin spanning of aandrang daartoe; zelfs het jonge geslacht, dat den „gulden" tijd niet meer kende, is alleen door den verval-geest bezeten en mist iedere begeerte naar verheffi g en inspanning. In de door de crisis stop-gezette jeneverfabrieken werd door andere kleinbedrjjfs-ondernemingen begon nen; de eene slaagde, de andere mislukte; maar een krachtig nieuw bedrijfsleven kon uit dit klein-bedrjjf- gescharrel natuurlijk niet opbloeien Zoodat hie uit geen kentering ten goede voortkwam maar deze nieuwe ondernemingen wel langzameihand de nadeelen van Schiedams verval gingen onder inden. En de grootere bedrijven, die z ch hier nestelden, kwamen alleen omdat zij, als echte parasieten zich vasthechtende aan den Schiedamschen teringlijder, de gnnstigst-denkbaar gelegen terreinen voor een appel en een ei konden koopen en te Schiedam bjjzouder goe -koope arbeidskracht konden vinden. Welvaart brachten zij niet. De winstmakende ondernemers zelf vestigden zich niet in vies en rot Sehiedam. Maar wel brachten zij hierheen een arme arbeidersbevolking en lokten zij hieiheen een uitgebreid lompenproletariaat, dat nu een maal een onmisbare voorwaarde voor een ondernemers winst is. Daarom is de stadsuitbreiding, die door deze vermeerdering der bevolking noodig was geworden, geen bewijs van vooruitgang of van verbetering. Inte gendeel, bet bouwkapitaal en eenige bouwondernemers hebben van de bevolkingsuitbreiding gebruik gemaakt om met hulp der gemeente de hur-n op te jagen en nit de arbeidersbevolking nieuwe kapitaal-winst te zui gen. Dat is geen vermeerdering maar vermindering van welvaart. Noch de nieuwe kleinbedrijven noch de enkele groot bedrijven, die zich te Schiedam vestigden, hebben dien tengevolge het bedrijfsleven kunnen opheffen of nieuwe geestkracht en meerdere bekwaamheid onder de „heer- schende" klasse kunnen brengen. De stad is economisch en politiek in handen van den vervallenden jenever-, adel gebleven een klasse van menschen, die door haar gemis aan kennis en bekwaamheid tot geen enkele groote daad in staat is en geen enkele groote gedachte kan bevatten, die, levende binnen de enge grenzen van het kleinbedrijf, de verpersoonlijking van bekrom penheid en enghartigheid is geworden, die, levende onder den neerdrukkenden last van het bedrijfsverval, een maatschappelijke drenkeling is geworden, bij wie, juist omdat zjj dat is, alle oordeel des onderscheids over haar daden en woorden is zoek geraakt, een klasse kortom, die een maatschappelijke ruïne van den meest weerzinwekkenden aard is. Doordat deze klasse in het bezit der macht is ge bleven en niet met haar economisch verval haar macht kwijt is geraakt, gaat het zoo ellendig met de ge meente en is de opheffing der gemeente door nienwe bedrijven onmogelijk geworden. Een korten tijd leek het, of er een betere tijd zou aanbreken, maar er is nu niemand meer die gelooft dat door de heerschende klasse verbetering kan worden geschappn. Integendeel, die heej-schende klasse is voor een der gelijke verbetering de eenige sta-in-den-weg. De op ruiming van dien sta-in-den-weg is een der opgaven voor het proletariaat. Het Schiedamsche proletariaat. Het is haast niet mogelijk, dat eenig deel der arbeidersklasse meer, van den druk van het kapitalisme heeft geleden dan het Schiedamsche. Verlaagd tot werkbeesten, waarvan men net zooveel arbeidstp semen kon als men wilde, en waaraan men net zoo weinig voer gaf als men missen wou.N Afgejakkerde menschdieren, bij wie men door overmatige drankverschaffing het vermogen om zich tot denkende menschen te verheffen stelselmatig verstikte. Onontwikkelde tweevoeters, wier onverschil ligheid oor on'wikkeling even groot was als bij de heerschende klasse. Zóó was het Schiedamsche prole tariaat een 10-tal jaren geleden. En zoo diep zat het ontaardinjsgevoel er in, dat de arbeiders hier niet geloofden en niet konden en wilden gelooven in de verbetering en veraudering in zooveel neergezonkenheid. Toen kwam het socialisme. De S. D. A. P. deed haar intocht in Schiedam. In korten tjjd was de almacht der heerschende klasse gebroken en een eind gemaakt aan de fatalistische neergebogenheid der arbeiders. De Moker verbrijzelde ze. En het, niet door ons gezochte, proces-Jansen smeet den jenever-adel van het altaar, dat hjj voor zich zelf had opgericht en waarvoor hy de gedemora liseerde arbeidersklasse in bezopen aanbidding gedwon gen had neer te knielen. Toen kwam de zeldzaam moeielijke arbeid van orga nisatie en ontwikkeling, heel wat moeieljjker dan de bestrijding der tegenstanders. Maar een overtuigd sociaal-democraat weet niet wat versagen isen onze partij heeft volgehouden en deze resultaten bereikt een partjj-atdeeling, wier ledental nu tusschen de 125 en 150 schommelt, een eigen gebouw (in hnnr), dat zijn Hitgaven geheel door zijn inkomsten kan dekken. een arbeidersbeweging, gecentraliseerd in den Be- stunrdersbond en ongeveer 700 georganiseerden om vattende, een ontwikkelingscursus, door den S. B. B. ingericht, steeds grootere groepen van arbeiders aantrekkende, een vereeniging „Kunst aan hat Volk", die ontwik keling en opheffing der arbeidersklasse door de kunst beoogt en ook buiten de eigenlijke arbeiders groote aantrekkingskracht bezit, een weekblad De Ai oker, dat in het maatschappelijk en staatkundig leven van Schiedam een allerheilzaamsten invloed uitoefent, en een politieke beweging, die het politieke leven onzer stad volkomen beheerscht. Tegenover den neertrekkenden invloed van den bur gelijken vervalgeest is aldus de opheffende invloed van, den proletarischen geest van vooruitgang en ontwik keling gekomen. En het is voor het proletariaat slechts een kwestie van tijd, de heerschende klasse, die de eenige sta-in-den-weg is voor de verbetering in de Schiedamsche toestanden, op te ruimen. Een enkel woord nu over mijn aandeel in de werk zaamheden onzer partij. En ik verzoek vooral mijn vrienden, dit stnkje nauwkeurig te lezen en te overwegen. Het is volkomen onjuist 'en in volslagen strijd met de werkelijkheid, de goede en snelle ontwikkeling der arbeidersbeweging aan mij persoonlijk toe te schrijven. En nog onjuister en onwezenlijker is de meening, dat ik onmisbaar zou zijn voor die beweging. Zonder twijfel, gedurende verscheidene jaren hebben mijn partijgenooten mjj met de leiding onzer beweging belast. En ik heb nooit geschroomd, mjj in 't open baar als de vertegenwoordiger onzer partij te doen gelden. Maar ik geloof, dat ik bij dat alles nooit uit het oog verloren heb, dat mijn „leiding" in niets anders kon en mocht bestaan dan in het gebruik maken dei- aanwezige krachten ten behoeve en in verband van onze beweging en in het doen samenwerken aller krach ten by den strijd, waarvoor het terrein door de om standigheden zelf steeds werd aangewezen. De levensvatbaarheid bijv. van Constantia en van „Kunst aan het Volk" is daarvan een bewijs, en die zou ontbroken hebben indien in die ondernemingen ook maar iets van een individueel plannetje had gezeten. In het mij geheel ondergeschikt stellen aan de ont wikkeling der omstandigheden en aan onze eigen be weging zit het eenige geheim van wat men zeer ten onrechte mjjn persoonlijk succes noemt. Had ik dat niet gedaan, had ik mij boven of vóór de beweging geplaatst, dan zou ik als zoovele anderen als overbodig of schadelijk zijn uitgestooten. Door mij te plaatsen in bet gelid naast mp makkers en met hen samen iederen voorkomenden arbeid te verrichten, ben ik niet uitgestooten maar een goede kameraad geworden. Meer niet en minder niet, maar ook niet anders. En zeker, mijn werkkracht en mijn gehechtheid aan onze nobele beweging te Schiedam kan natuurlijk onze partij uitstekend gebruiken. Maar zij staat of valt daar niet mee. Anderen zullen mijn arbeid overnemen. Dat kan. Dat is reeds geschied. En met dezelfde onweerstaanbare kracht zal onze beweging hier blijven voortdringen, omdat zjj een produkt is der omstandig heden en niets anders. Over Constantia en Kunst aan het Volk heb ik nog iets afzonderlijks te zeggen. Constantia bedruipt zichzelf en is dns volkomen levensvatbaar. Maar dat is slechts mogelijk door den volgehouden opofferenden arbeid van een club partij genooten en door de samentrekking der geheele arbei dersorganisatie binnen dat gebouw voor haar bijeen komsten. Indien de arbeidersbeweging te Schiedam zal blijven voortgaan op den ingeslagen weg, dan zal zij vóór alles moeten zorgen, haar eigen tehuis te be houden en daarvoor zijn twee dingen noodig een voldoend aantal partijgenooten voor de exploitatie en blijvende ge hechtheid der geheele arbeidersbeweging aan haar tehuis. Zonder Constantia zou de arbeidersbeweging nooit hebben kannen komen waar ze nu is. Het verlies van Constantia zon gelijk staan met den meest noodlottigen achteruitgang der beweging. Want alleen door het bezit van een eigen tehuis kan de arbeidersorgani satie vrij vergaderen en overleggen, ongehinderd en ongestoord haar macht uitbreiden en haar strijd voor bereiden. En alleen door geheele samenwerking van alle georganiseerden is ons gebouw in stand te honden. Het bewijs is geleverd, dat het nit eigen inkomsten leven kan. Maar dat is slechts bereikt door veel arbeid. Kunst aan het Volk. Ieder weet, dat Kunst aan het Volk een schepping is van den Bestaurdersbond. De kern der vereeniging zijn de georganiseerde arbeiders. De heele inrichting en het doel ervan beoogen de ont wikkeling en beschaving van het proletariaat. Dat wil natnnrljjk geenszins zeggen, dat ook anderen dan pro letariërs niet van de voordeelen van Kunst aan het Volk zouden kunnen profiteeren. Maar dat wil welzeg gen, dat het geheim van het welslagen dezer vereeni ging in haar aansluiting aan de zelfstandige arbeiders beweging ligt. En daar de arbeiders niet slechts behoefte hebben aan organisatie om tot macht te komen, maar ook

De Moker | 1910 | | pagina 1