No. 11. Zaterdag 14 Mei 1910. 10e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Bericht Schiedamsche Bestuurdersbond. De nieuwe redactie. De Provinciale Staten-Verkiezingen. ABONNEMENTSPRIJS 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent Losse nummers 3 cent. bij vooruitbetaling. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". ADVERTENTIE N: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. L Neemt uw brood op Zaterdag. Zendt uw bakker op 2e Pink sterdag van de deur. CU steunt daarmee de bak kersgezellen in hun strijd voor lotsverbetering. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Donateurs der Muziekver. „Kunst en Strijd" worden beleefd verzocht hun jaarlijksche of halfjaarlijksche Contributie aan den penningmeester zoo spoedig mogelijk af te dragen. Bij voorbaat onzen dank. HET BESTUUR. Verspreiders. Er moeten 4000 manifesten onder de Schiedamsche arbeiders verspreid worden. Manifesten, uitgegeven door den Bond van Nederlandsche Onder wijzers en waarin het standpunt van den Bond wordt uiteengezet. Het is noodig dat deze manifesten onder de oogen gebracht worden van de Schiedamsche arbeiders om klaarheid te brengen, waar wanbegrippen heerschen. De vijanden van de Openbare school gaan uit van de meeningLieg maar raal^ ligt bljjft er wat van hangen. Daarom dus Dinsdagavond 8 uur naar „Constantia" om te verspreiden. Denkt erom, kameraden, vele handen maken licht werk. Komt dus allien. Voor den Bestuurdersbond. J M. v PELT, Secretaris. De huishoudelijke afdeelingsvergadëring heeft verleden Zondag de redactie van „De Moker" opgedragen aan een commissie van 3 partijgenooten, die tezamen met eenige vaste medewerkers voortaan het blad zal ver zorgen. Het adres der redactie zal zijnConstantia. Dat deze commissie met hare medewerkers in staat is, de redactie uitstekend te voeren, staat als een paal boven water. De arbeiders beweging beschikt ook te Schiedam over schatten van geestkracht, verstand en kennis, die zich door den ar beid voor de vrijmaking van het proletariaat in al hun omvang knnnen ontwikkelen. Het is zeker, dat dit ook nu weer blpen zal met „De Moker". De afdeeling verdient een hartelijken gelukwen ch met deze regeling. De maatschappelijke omstandigheden, waarin deze partijgenooten werken, maken het evenwel noodig, geen banner namen als verantwoordelijk redacteur te vermelden, terwijl ook de gemeenschappelijkheid der redactie dat minder gewenscht doet zijn. En zoo is er wel weer iets in de personen der mede werkers veranderd, maar ook verder niets. De belang rijke arbeid van geeseling der maatschappelijke mis standen, onthulling van de werking en de bedoeling onzer kapitalistische samenleving, opwekking tot orga nisatie van de arbeiders, en voorlichting van het proletariaat, zal door „De Moker" blijven verricht worden zooals tot nu toe het geval was. „De Moker" zal blijven neerhameren wat de vernieti ging en de afbraak verdient „De Moker" zal blijven smeden voor het proletariaat de wapenen van strijd tegen de burgerpartijen, tegen de bourgeoisie. De sociaal-democratie weet van geen stilstaan of achteruitgaan. v. L. I I II In aansluiting op bovenstaande gevoelen wij ons ver plicht een enkel woord te zeggen. In opdracht van de afdeeling hebben wij onze taak aanvaard. Dat wij niet zulke hooge journalistiek zullen geven als de vorige redacteur gaf, dat weten wjj wel. Onze maatschappelijke positie en onze tijd laten dit niet toe. Evenwel zullen wij door middel van De Moker tot de arbeiders spreken, zooals wij denken dat zij het beste te bereiken zijn. Wjj zuilen al onze krachten inspannen om De Moker voor de arbeiders aangenaam en nattig te maken, zonder te vergeten zoo krachtig mogelijk front te maken tegen de kapitalistische misstanden. Dat wy daarbjj op onze medewerkers rekenen, behoeft zeker geen betoog. Om het socialisme te bevorderen en hoog te houden, hebben wij onze taak aanvaard. De Commissie van Redactie. De politieke Christenen vergasten zich aan den over vloed, dien het bezit der macht dagelijks op hun disch brengt. Zij doen dat op dezelfde wijze als in vroeger tijd de Fransche koningen te Parijs deden op bepaalde dagen ieder jaardie namen dan hun koninklijken maaltijd, voorzien van de overvloedigste en kostbaarste gerechten, in het openbaar en waren dan omringd door „onderdanen", die voor een niet klein deel tot het uit gehongerde deel der natie behoorden en in uitgehongerd geloot aan het van God gegeven koningschap op wat tafelafval hooptensoms zelfs niet tevergeefs. De in macht gezeten leiders van het politieke Chris tendom smullen zóó met hun familieleden en vrienden in 't openbaar van den openbaren staatsdiscb, omringd door hun hongerende en dorstende proletarische mede christenen, die in hongerend en dorstend geloof aan het van God gegeven gezag hunner leiders wachten op wat afval, maarnog steeds te vergeefs. Aldus etende en drinkende, en aldus hongerig en dorstig kijkende naar dat eten en drinken, dooden onze politieke Christenen den tijd. En hun lust om iets anders te doen dan deze politieke kauw- en slik-arbeid en het kijken daarnaar sterft volkomen af. Overal is dat thans hetzelfde. De „hooge regeering" vergeeft baantjes, geniet van eigen staatsinkomsten en audere voorrechten en doet verder niets. De Tweede Kamer heeft niets te doen, omdat de „hooge regeering", bestaande uit hooge politieke Christenen, geen tijd en geen lust heeft voor anderen arbeid dan den boven- genoemden. En dit hooge foorbeeld wordt trouw door de christelijke politiekers van lagere orde nagevolgd. De stilte des doods heerscht in het legerkamp der politieke Christenen. Alleen hnn maaltijden maken nog gedrnisch. In zulke omstandigheden is het natuurlijk, dat van de zijde des politieken Christendoms ook de provinciale statenverkiezingen tot politieke christelijke maaltijden in 't openbaar worden verlaagd. In kleine besloten onderonsjes stellen kleine clubjes van „leiders" de menu's vast en bepalen wie aan deze provinciale christelijke tafelen zullen aanzitten. Straks wordt dan aan de „christelijke" kiezers meegedeeld, op wie zij moeten stemmen. Dominé's, pastoors en hun knechtjes jagen de Neemt uw brood op Zaterdag. Zendt uw bakker op 2e Pink- terdag van de deur. CU steunt daarmee de bak kersgezellen in hun strUd voor lotsverbetering. I l „getrouwen" onder allerlei „vriendschappelijke" aan maningen vervolgens naar de stembus. En dan wordt er weer rustig christelijk voortgesmuld. Meer gebeurt er aan die zijde niet. Tot meer zijn ze niet meer in staat. Een ernstigen politieken strijd voeren, waarin zij kracht en bekwaamheid moeten ontwikkelen daarvoor zijn onze politieken Christenen te vadsig en te gulzig geworden. Zij willen van zulk een strijd niet weten, en bjj gebrek aan eep tegenpartij is dus ook onzerzijds een werkelijke strijd niet mogelijk. Maar daarom hoeven wjj rog niet stil te zitten. Daarom is het nog niet noodig, dat wjj in 't geheel geen actie voeren. Integendeel, juist de schandelijke, vadsige werkloos heid der „christelijke" machthebbers en hun ergerlijke verwaarloozing van de belangen der arbeidersklasse moeten ons prikkelen tot dubbele actie. Want de om standigheden en toestanden, waarin het arbeidende volk moet leven, zijn trenrig en worden eer slechter dan beter. Het leven wordt geregeld duurder, de huishuren en de prijs van alle noodigste levensmiddelen en kleedingstoffen stijgen zonder ophouden, maar de loonen blijven dezelfde, tenzij de vakvereeniging ze iets op weet te drijven. En de arbeid wordt steeds schraler het werkloozenleger, het reserveleger voor het kapita lisme, wordt voortdurend grooteren de arbeid, dien men leveren moet, vereischt steeds m$er inspanning en oplettendheid, dank zij de machines en hun verbeteringen. Meer dan ooit is daarom een krachtige actie vóór het proletariërsbelang dóór het proletariaat noodig. Meer dan ooit moet daarom het kapitalisme in al zijn machtsvormen bestreden en aangevallen worden. Ook in zijn politieken machtsvorm. De Provinciale Staten hebben in het politieke leven van het land een dubbele beteekenis. 1°. Vooreerst kiezen de Provinciale Staten deleden der Eerste Kamer. Hoe sterker de uiterste conserva tieve, uiterste kapitalistische invloed der Provinciale Staten is, des te conservatiever, kapitalistischer is ook de Eerste Kamer. En deze, in haar samenstelling reeds een uitgezochte vertegenwoordigster der brandkast- belangen (haar leden moeten tot de hoogstaangeslagenen in de belasting of tot de hoogste waardigheidsbekleders behooren), wordt dat nog te meer, indien de Provinciale Staten alleen blauwe en zwarte leden hebben. Nn schrijft onze Grondwet voor, dat de wetten, door de Tweede Kamer aangenomen, de goedkeuring van de Eerste Kamer behoeven voordat zjj ter teekening aan de Koningin kunnen worden voorgelegd. Een paar maal is het gebeurd, dat de Eerste Kamer wetten, door de Tweede Kamer aangenomen, verwierp omdat ze te „vooruitstrevend" waren en dus „te veel" voor de arbeidersklasse gunstige bepalingen bevatte, hoe weinig dat ook was. Hoe stugger, conservatiever en reactio- nairder de Eerste Kamer is, des te meer belemmerend en remmend kan z\j inwerken op den arbeid der Tweede Kamer. Daarom is het noodzakelijk, het tegendeel van onver schillig te z\jn voor de samenstelling der Provinciale Staten, die de leden der Eerste Kamer kiezen. 2°. Maar nog om een andere reden is dat noodza kelijk. De provinciale staten hebben het toezicht en beheer over de brovinciale verkeerswegen, hebben de bevoegdheid allerlei instellingen, o.a. op onderwijs-

De Moker | 1910 | | pagina 1