HET VOÏ.K S. 0. A. P. (afd. Vlaardingen). Bureau toer Arleidsreclt, DE NOTENKRAKER „DE MOKER". Onze leestafel. Zangvereen. „EXELSIOR". Adverteert in „DE MOKER". DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ 10 cent per week; fl.30 per kwartaal 15 cent per weekf 1.95 per kwartaal Arbeiders. Abonneert U op Van „de Voorlooper" waren 4 willekeurig wegge nomen brooden aanwezig, welke elk 1 K.G. wogen. De prijs is zoo als men weet 17 cent, dus kan men vrijwel zeggen, dat het brood van „de Voorlooper" het goedkoopste is wat in Vlaardingen verkrijgbaar is. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende In 't atgeloopen jaar traden 39 leden toe, terwijl er 6 bedankten. Het ledental bedraagt thans 250. In 1908 werd omgezet voor 124.418,54 7i 909 „27.230,56 De gewone gestadige groei, die ook vorige jaren viel te constateeren. Van een ruime toetreding tot de coöperatie, welke het vorig jaar verwacht werd door de statuten-wijziging, is dus in het afgeloopen jaar niets gebleken. De netto-winst bedraagt f3406 31 (van 1 Janaari tot 31 December 1909). Hiervan komt: aan rente op aandeelen f 116.30 aan te stichten Vereen.gebouw. - 493.50 aan uitkeering aan de leden -2138.51 aan reservefonds - 493.50 aan personeel van de bakkerij - 164.50 f3406.31 De beide aftredende functionarissen, Voorzitter en Secretaris, Witte en Noordema, werden met bijna alge- meene stemmen herkozen. In plaats van J. Hoogerwerf, die bedankt had, werd onze partijgenoot Van Staveren in 't bestuur gekozen. P. S. Postema en W. F. Kooning, die om statuaire bepalingen moesten aftreden als commissaris, werden vervangen door A. P. H. Maarleveld en Bekkering. Bij de rondvraag bleek een gerucht als zou door de bakkers, het crediet dat zij soms door omstandigheden verleenen moeten, worden voorgeschoten, op een onjuist heid te berusten. Door J. Hoogerwerf en anderen werd bij de rond vraag alsnog aangedrongen om zoo mogelijk stappen te doen, althans te onderzoeken naar de mogelijkheid tot inkrimping van den nachtaibeid. Door den Voorzitter werd de mogelijkheid van af schaffing (geheele) van nachtarbeid sterk bestreden, met het oog op die klanten die 's morgens persé versch brood wenschen. Door den secr. werd betoogd, dat van de zijde van 't bestuur toch geen bezwaar kon bestaan tot aanvaarding van een opdracht der vergadering om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot inkrimping van den nachtarbeid. Nadat door verschillende sprekers het voor en tegen was besproken, ontstond er een vrij scherpe woorden wisseling tusschen den voorzitter en Hoogerwerf. De voorzitter wilde in 't geheel geen toezegging doen, om iets in de richting van afschaffing te doen, en vond in de discnssiën aanleiding om zijn pas vernieuwd man daad als voorzitter ter beschikking van de vergadering te stellen. Het wil ons voorkomen, dat op deze wijze het belang van de coöperatie toch niet gediend wordt, een verzoek van een der leden dat nogal steun vond in de verga dering, en dat toch geen andere strekking had dan een onderzoek naar de mogelijkheid tot inkrimping van den nachtarbeid, dat daarvoor een man als de voorzitter moet bedanken, geeft ons te denken, te meer daar de secretaris er volstrekt geen bezwaar tegen had. Wij kunnen dan ook niet anders dan die houding afkeuren. Hoe noode wij hem als voorzitter van de coöperatie zouden missen, zoo willen wij dit wel zeggen, dat, als hij opnieuw mocht worden gekozen en dit beteekenen moet, dat de wil des voorzitters in dezen kwestie moet zegevieren, en er dos zelfs geen onderzoek naar de mogelijkheid van afschaffing voor nachtaibeid mag worden ingesteld, wij daarvoor dienen te passen. Opgepast. Huish. Vergadering. Den volgen den Donderdag, 2 Juni dus, vergadert de afdeeling S.D A.P. 's avonds 8y2 uur op de bovenzaal van het Volkskofitiehuis. Men zie de agenda in de advertentiepagina. Er moeten op deze vergadering een paar belangrijke zaken besproken worden. Ieder heeft daarom tot taak om op post te wezen. Niemand verzuime. Herdenkingsfeesten. De Afd. van den Glas- en Aardewerkersbond vierde op Zondagavond 15 Mei haar 8-jarig bestaan en de Arbeiders muziek Ver. „Voorwaarts" vierde tegelijkertijd haar 5-jarig bestaan. Inderdaad feiten die waard zijn herdacht te worden, vooral als men zich indenkt in de verschillende moei lijkheden die een arbeidersorganisatie gewoonlijk moet doormaken eer dat men omtrent haar levensvatbaarheid gerust kan zijn. En waar dat nu vrijwel vaststaat van bovengenoemde vereeningen, zoo was het van de besturen goed gezien deze feiten feestelijk te herdenken, te meer daar ook het propagandistisch karakter van dezen avond niet vergeten was. Toch moet ons iets van 't hart en wel dit, er was in de zaal niet de stemming, die wij er zoo gaarne hebben, niet de gedachte aan den strijd tegen onze verdrukkers was de domineerende, maar de gedachte om eens een vroolijken avond te hebben, en juist dat mishaagde ons. Of 't kwam door 't wel wat lange programma (niet minder dan 19 nummers werden opgevoerd) of door 't feit dat een bal den avond sloot, w(j wagen ons niet aan veronderstellingen, een feit is 't dat er dien Zon dagavond in de zaal Harmonie een ondankbaar publiek was, en dat was vooral voor de zangers zeer onaan genaam. Ook voor de organisators van zulke avonden is het ondankbaar werk als zij, gedreven door gedachten, aan onzen st'ijd ontleend, hun krachten geven, en dat door 't publiek blijkbaar niet wordt gevoeld. Intnsschen gelooven wij, dat dien avond ook weer wat geleerd is, en in 't vervolg getracht zal worden aan bovenstaande bezwaren te gemoet te komen. Het programma werd èn door de Muziekvereeniging èn door de Zang- en Tooneelvereeniging op verdienste lijke wijze uitgevoerd. Als wjj zoo eens achter ons kijken, en we bezien den weg en de moeilijkheden, verbonden aan het tot stand houden van een en ander, dan dwingt het ons respect af, zoo véél arbeid, geheel belangloosdaarom doet het ons pijn, als een pHbliek aanwezig is, die dat niet mee voelt en door haar houding toont het niet te begrijpen. Men versta ons wel en vooral met het oog op móge lijke conclusies, die getrokken worden, willen we dit even nadrukkelijk zeggen er zjjn geen schandaligheden gebeurd, zoover zijn we gelukkig wel. Maar wij beleggen feestvergaderingen om onze bewe ging inwendig sterker te m-tken of op te bonwen en nit te breiden. Wij vreezen dat dit door avonden als deze niet bereikt wordt en heffen even waarschuwend den vinger op. Het Bureau voor Arbefdersrecht kon deze week aan drie personen de som van f34.uitbetalen, deels verkregen aan loonvordering, door vriendschap pelijke onderhandeling met den werkgever, deels door middel van de procedure. Een mooi succesje. Een wandeltocht. Op Dinsdag 17 Mei hield de arbeidersmuziek-vereeniging een wandeltocht door de stad. Allereerst werd een serenade gebracht aan den Directeur der Zangvereeniging „De Stem des Volks", die, zooals wjj de vorige week reeds mededeelden, daags te voren een 2de prijs gewonnen had in het conconrs te Nieuwenhoorn. Er was veel belangstelling bij de verdere wandeling, Van het groote publiek doet ons dat genoegen, maar een groot aantal ouders zouden wij toch in overweging willen geven hun kinderen op den kinderlijken bedtijd daar ook heen te sturen. Het gezang van „Leve Wil- lemien" en „Weg met al de socialen" hindert ons niet, al werkt het misschien onaangenaam op ons muzikaal gevoel, maar den ouders wordt door die spruiten op deze wijze niet al te veel eer aangedaan. De Nieuwe Tijd, Sociaaldemokratisch Maandschrift, 15e Jaargang No. 5 (van Mei), heeft den volgenden inhoud: „Koloniale struisvogelpolitiek", door Joh. Visscher; „Over de monumentale schilderkunst en hare beïnvloe ding door de maatschappij" (II). door R. N. Roland Holst; „Het ontwerp tot wijziging der armenwet", door H. Spiekman„Internationale verhoudingen. De kies rechthervorming in Pruisen en de politieke verhoudin gen in Duitschland", door W. v. Ravesteyn Jr.; „De Fransche tijd" (II), door F. C. Hooftman; „De philo sophic van Dietzgen en hare beteekenis voor het proletariaat. De praktische toepassing der philosophie van Dietzgen" (slot), door H. Roland Holst. De prijs van het Tijdschrift is ƒ1.50 per kwartaal, en kan voor arbeiders op ƒ1.worden gesteldproef nummers worden gaarne gezonden door den Uitgever J. A. FORTUYN, Kerkstraat 34, Amsterdam. Wij ontvangen nog het verslag van den Gemeente- Werklieden-Bond. Volgende week komen wij hierop terug. STEUNPENNING „De Moker Vorige week A. 9 ct., B. 1 ct. De week A. 9 ct., B. 1 ct., De Moker 10 ct. Verantwoord 4 ct. op DONDERDAG 2 JUNI 1910, 's avonds S1/3 uur, op de bovenzaal van het VOUKSKOFFIEHUIS, (Westhavenplaats). Agenda: 1. Opening en Notulen. 2. Rekening en verantwoording Penning meester. 3. Verkiezing Provinciale Staten. 4. Mededeelingen en Voorstellen. 5. Rondvraag. Aller opkomst dringend noodig. HET BESTUUR. Onderafdeeling van de afdeeling Schiedam der S. D. A. P. op MAANDAG 30 MEI a 's avonds 8 uur, in het gebouw „COWSTANTIA.". Agenda op de Vergadering. Allen present!! HET BESTUUR. VU AARDINGEN, Westhavenplaats 15. Ambtenaren W' DE0P en Ambtenaren. c j A BARTSCB Verstrekt inlichtingen en schrifte lijke hulp over: Ongevallenwet Beroepswet Arbeidswet Veiligheidswet Woning- en Gezondheidswet Uandweerwet Kieswet Belastingen Ar beldscon tract Iioonvorderingen Gemeenteverordeningen Vereenlgingszaken Geopend 's Maandagsavonds van 8 tot 10 unr. Het Bestuur van den Vlaardingschen Bestuurdersbond. ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7V, ct. Vraagt proefn.: 8 dagen gratis toezending BUREAUX: KEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneer en bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. MASEREEUW BOUTEN LEVERING van DRUKWERKEN Binnenrotte 48—60, ROTTERDAM Telefoon hMoreonnun. 2605 35 cents per 3 maanden. Losse nummers 3 cents. Militie en I ELECTRISCHE DRUKKERIJ

De Moker | 1910 | | pagina 4