No. 15. Zaterdag 11 Juni 1910. lOe jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM, De Moker De grondwerkersstakiug in Den Haag. Berichten. ^ederlandt-ch Verbond van V akvere* nisingen Onze vrijzinnigen en de Prov. Staten-verkiezing. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent Losse nummers ~H cent bij vooruitbetaling. Redactie- en Administratie-adres: REBOIW .CONSTANT!A". ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen: J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bjj adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. De strijd dnnrt nog steeds voort, beide partijen willen van geen toegeven weten. De vorige week zijn echter een 50-tal onderkrnipers gearriveerd nit Brabant. De arbeiders uit dien donkeren hoek laten zich even makkeljjk tegen hun medearbeiders opzetten als tegen den een of anderen patroon, wanneer de geestelijkheid zulks wil. Maller, van den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders, welke de leiding ter zijde staat, heeft echter een 15-tal terug weten te houden van hun laffen daad. Inmiddels is steun dringend noodig. Deze week zijn de lijsten van den Haagschen Bestuurdersbond door den S.B.B. aan alle aangesloten vakvereenigingen verzondenhier dient link mee gewerkt te worden. In „Constantia" is ook een lijst opgehangen, het geld kan aan het bufiet afge dragen worden. Laten we nu allen, zooveel als in ons vermogen is, op deze lijsten teekenen. Deze staking heeft onze volle symphatie, dus ook ten volle gesteund! Wandeltocht. Zondag 12 Juni 's morgens 10ljt uur gaan wij een propagandatochtje houden over Kethel en Overschie door het district. We zullen tevens verspreiden voor de candidatuur De Bruin. „Kunst en Strijdheeft zich bereid verklaard ons te vergezellen. Partijgenooten en geestverwanten, niemand blijve zonder noodzaak thuis. Waarschuwing voor metaalbewerkers. Te Rotterdam en elders trachten ronselaars voor een firma aan de Dnitsche grens, te werven bankwerkers, scheepsbouwers, smeden, timmerlieden, vormers, enz. Deze werving geschiedt op last van de firma Gebr. Saxenburg, machinefabriek en scheepsweif, te Miihlheim a/d Rliein (Duitschland), alwaar een werkstaking is uitgebroken. Vakgenooten en medestanders, zorgt allen dat Nederland zijn goeden naam behoudt en niemand zich voor onderkruipersdiensten laat aanwerven. Partij en andere arbeidersbladen worden verzocht deze waar schuwing over te nemen. Het H.B. van den Alg. Ned. Metaalbewerkers Bond. Denkt om het Verkiezingsfonds. Partij genooten en geestverwanten, de Statenverkiezing kost weer heel wat geld. Die wat te missen heeft, geve dit aan de kas. Wij hebben geen Lehmannetjes, wij moeten het van de kleintjes hebben. Verspreiders. Wij verwachten U a s. Zaterdag avond te 8 uur in „Constantia". Er moeten nog 500 0 strooibiljetten verspreid worden, dus ge kent uw plicht. Ze moeten weg, dus komt in grooten getale. Vele handen maken licht werk. De stembiljetten voor de verkiezing voor een lid van het P. B. moeten niterlijk Zondagmorgen voor 12 uur iugeleverd worden in de Moker-bus in „Constantia". Is dat in het Arbeidersbelang? (Een ernstig woord in zake het geschil bij de firma PHI UPS te EINDHOVEN.) Arbeiders Het ontslag, door de firma Philips Co. te Eindhoven gegeven aan diegenen van haar personeel, die lid waren der R. K. Gilden van Arbeiders en Arbeidsters in de Gloeilampen-Industrie, toen zij voor het lidmaatschap niet wilden bedanken, heeft groote'beroering gewekt. En terecht. Dat was van die firma een daad van grove willekeur. Bij velen heerscht de meening, dat dit optreden der firma in verband staat, zoo al niet een gevolg is van geschillen welke er onder de burgerij van Eindhoven bestaan en welke nn door beide partijen op de ruggen der arbeiders worden uitgevochten. Dat kan waar zijn wij behoeven daarover geen oordeel te velleD. Het kan zijn dat de firma eenige gerechtvaardigde grieven heeft tegen de gildeD. Zeker is het een door en door ongezonde' toestand, dat het bestuur eener vak- vereeniging geen invloed kau uitoefenen op den inhoud van het blad dier vereeniging, zooals dit met de R. K. Gilden en hun blad De Lamp het geval is. Dat maakt inderdaad de kans groot, dat de vakvereeifiging wordt tot een werktuig eener bepaalde groep. Maar noch het een, noch ijet ander kan ook maar in het minst het optreden van de firma Philips veront schuldigen, laat staan rechtvaardigen. Door haar daad maakte zij op onverantwoordelijke wijze inbreuk op het vrije Vereenigingsrecht der Arbeider s_ Daartegen behoort front gemaakt! Nu is ook een gedeelte van het personeel van de firma Philips georganiseerd in Moderne Vakbonden, die aangesloten zijn bij het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingeD. Het R. K. Leidingscomité noodigde op 19 Mei j.l. de Eindhovensche Afdeelingen van deze bonden uit tot eene Conferentie. Aan deze uitnoodiging werd gevolg gegeven door de besturen der drie betrokken Vereeni- gingen en wel de Afdeelingen van den Alg. Ned. Metaal- bewerkersbond, den Ned. Opzichters- en Teek^naarsbond en den Alg. Ned. Bond van Handels en Kantoorbedienen, terwijl tevens aanwezig waren het Hoofdbestuur van den Metaalbewerkersbond en een vertegenwoordiger van het Ned..Verbond van Vakvereenigingen. Op deze conierentie vroeg de heer J. van Rijzewjjk, voorzitter van het Leidingscomité, wat onze vereenigin- gen in dit conflict dachten te doen. De voorzitter van den Metaalbewerkersbond verklaar de toen, dat de moderne vakbonden de daad der firma Philips ten sterkste afkeuren en bereid zijn de Gilden stenn te verleenen, zoodra deze gevraagd wordt en de R. K. Organisaties door soliede actie in eigen gelederen de kans op het winnen van den strijd verhoogd zonden hebben. Daarop gaf evenwel een afdeelings-bestuurder namens de afdeelingsbestnren eene verklaring af, welke met de voorgaande niet overeenstemde. De Eindhovensche afdeelingsbestnren, sterk onder den indrnk, dat het hier een strijd tusschen twee burgerlijke partijen geldt en bovendien gewend aan eene voortdu rende allerschandelijkste bestrijding en verdachtmaking van den kant der R.K. Organisaties en hunne bladen, meenden dat er voor gezamenlijk optreden geen reden was. Het Hooidbestuur van den Metaalbewerkersbond, noch het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen (N.V.V.) namen met deze verklaring genoegen. Aan het Leidingscomité werd eene nadere schriftelijke verklaring toegezegd. Denzellden avond nog werd eene zeer druk bezochte ledenvergadering door den Metaalbewerkersbond gehou den, die met algemeene stemmen de houding van het Hoofdbestuur goedkeurde en op de bekende voorwaarde steun aan de Katholieken toezegde, van welk besluit dadelijk aan het Leidings-Comité en door middel van 5000 Manifesten aan de burgerij werd kennis gegeven. Wel is waar verklaarde de af- deeling van den Opzichters- en Teekenaatsbond zich bij schrijven van 21 Mei met de houding der Metaal bewerkers niet acconrd, doch de stenn van de voor naamste vereeniging waarop het aankwam, was en bleet toegezegd. Wat zagen we echter gebeuren In plaats dat het Leidings-Comité eerljjk rekening hield met den werkelijken gaDg van zaken, bleef het de aanvankelijke verklaring der afdeelingsbesturen, welke in het geheel geen waarde meer had, opzettelijk op den voorgrond stellen. Dat was kwade trouw van het Leidings-Comité. Het zocht geen steun bjj de andere Arbeiders, maar trachtte deze door verkeerde voorstelling van zaken van zich af te stooten. Dit kon niet geschieden nit zuivere bedoelingen. Het comité maakte van het conflict, in plaats van een ar- beidersstrijd, een in de hoogste mate een Geloofsstrijd! Maar het deed nog erger Het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen (N. V. V.) pleegde overleg met de hoofdbesturen en de afdeelingen der betrokken bonden over een gemeen schappelijk optreden ten gunste van de ontslagenen en vroeg daarop eene conferentie aan bjj het Leidings- Comité. Deze conferentie, welke 26 Mei had moeten worden wjjze gehouden, had ten doel nader te bespreken, op welke stenn zou kunnen worden verleend om te trachten het conflict tot eene bevredigende oplossing te brengen. Deze conferentie werd echter door het Leidings-Comité afgewezen. Het wenschtede vertegenwoordigers der mede arbeiders thans niet te ontvangen. Terzelfder tijd i chter, dat het Leidings-Comitie weigert overleg te plegen met de betrokken vakvereenigingen, wordt getracht zooveel mogelijk de arbeiders der firma Philips op straat te krijgen en worden zelfs pogingen aangewend om leden van de moderne organisaties te pressen buiten de fabriek t.e blijven. Daarbij wordt vrijwel uitsluitend gerekend op den steun en het geld van R K. Kapitalisten, die geen vinger uitsteken als Katholieke Arbeiiers bij Katholieke patroons om hun lidmaatschap van Katholieke Organi saties ont-lagen worden. Terzelfder tijd, dat geweigerd wordt te beraden met medearbeiders om te trachten het conflict tot een einde te brengen, wordt de Geloofsstrijd zoo fel mogelijk aan gestookt. Wij vragen met nadmk: Is dat in het belang der arbeiders Het Arbeidersbelang is, om met handhaving van het recht om zich te organiseeren zooals zij willen, zoo spoedig mogeljjk weer in hunne betrekking te kunnen treden. Met de feilen toonen wij aan, dat dit belang door het Leidings-Comité en de Ixvren, die aan huune zjjde staan, niet wordt behartigd. Welke belangen zjj wél behartigen laten wjj in het midden. Het Hoofdbestuur Alg. Ned. Metaalbewer kersbond. Ned. Opzichters- en Teekenaarsbond. Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Het Bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. Alzoo zijn er voor de Provinciale Staten-verkiezing maar twee candidaten gesteld in dit district door de verschillende partyen, namelijk het aftredend lid Mr. von Briel Sasse en onze partijgenoot P. DE BRUIN Zooals bekend is, is onze kantonrechter wederom de caudidaat der coalitie-partijen en de Bruin alleen van de S.D.A.P. De vrijzinnigen hebben zich voor ditmaal

De Moker | 1910 | | pagina 1