No. 23. Zaterdag 6 Augustus 1910. 10e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM, De Moker Kinderkoor „Excelsior". WIE Ingekomen voor de uitgeslotenen te Enschedé. Bureau voor Arbeidersrecht. Het reisje naar buiten. Om d&*buit. Vakbeweging. i ABONNEMENTSPRIJS 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent Losse nummers 3 cent. bij vooruitbetaling. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Drielv Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Door vacantie van den Directeur is het noodig, dat a.s. Zondag alle kinderen (de groote èn de kleinere dns) om 10 uur in „Constantia" zijn. De ouders gelieven hiervan goede nota te nemen. Het Bestuur. het Bestuur der Zangvereeniging „Excelsior" een bydrage wil doen toekomen om met het kinderkoor een uitstapje te maken, gelieve daarvan kennis te geven aan den Secretaris D. VAN DIJK, Nieuwe Buurt. De vorige week op de steunljjsten 4285 1737 1746 4255 1748 4304 4289 4291 1749 4293 4294 4292 f 3,40 - 2,50 - 1,10 - 1,60 - 1,65 - 3,55 - 0,70 - 3,80 - 4,60 - 1,35 - 1,07 - 2,50 Totaal Bonboekjes No. 1335 1333 1334 1339 f 29,22 f 4,00 Deze week op de steunlijsten 4289 4287 1750 4290 1751 4302 4301 4303 f 3,10 - 0,80 - 1,30 - 1.33 - 2,05 - 1,52 - l,68e - 2.65 Totaal f 33,22 Totaal f 14,386 Bonboekje 1331 - 1,00 Bakkersge zellen, afd. Schiedam - 5,00 Totaal f 20,386 Wij maken de besturen der aangesloten organisaties en ook de personen welke met steunljjsten werken er opmerkzaam op, dat de steun eiken Maandagavond afgedragen moet worden in „Constantia". Laten allen zich hier nu aan houden, want zooals uit bovenstaande verantwoording bljjkt zijn deze week van de uitgegeven steunlijsten slechts enkele binnengekomen. De atd. Schiedam der Bakkersgezellen gaf f 5. voor Enschedéeen mooi voorbeeld hetwelk navolging verdient. Het Bestuur van den S. B. B. (Boterstraat 30.) Het schjjnt dat sommige reclames tegen den aanslag in de gemeentelijke inkomstenbelasting niet behandeld zijn, zooals ze behandeld moeten worden. Ons is een geval bekend van iemand, voor wien door ons gereklameerd is en die bericht kreeg van Burge meester en Wethouders, dat zijn aanslag was gehand haafd, zonder dat de reclamanten een oproeping hadden ontvangen om voor de reclame-commissie te komen- Zoo zijn er mogelijk meerdere onregelmatigheden. Wjj verzoeken allen, voor wie door ons gereclameerd en die eveneens niet zjjn opgeroepen om hun reclame toe te lichten, zich op Woensdagavond aan ons Bureau te vervoegen. Bet Bestuur. Partjjgenooten en geestverwanten, het gaat met bovenstaand reisje nog lang niet naar wensch'. Afgaande van voorgaande kinderfeesten door ons georganiseerd, zooals St. Nicolaas en meer andere feesten, waar wjj toch geregeld op een 150 a 200 kinderen konden rekenen, steekt het getal 50 of 60 minder gunstig af, wjj hebben zeker gerekend op een 100 a 120 kinderen. Wjj rekenen dan ook dat er nog veel zich zullen opgeven voor den 21 sten Augustus, dat is de datum als uiterste genoemd. Het is toch niet alleen een dag voor ontspanning maar ook van groote ontwikkeling, wat voor het arbeiderskind toch van groot gewicht is. Het reisje zal geschieden met de snelvarende salon boot „Maasnymph" tot aan het groote Hotel Zeezicht der Heeren Elshout, waar ook kwartier zal worden gemaakt. De kosten met alles inbegrepen bedragen f 0.60 p. k. P.S. Er zijn ook nog kinderen, die eenige weken hebben betaald en niets meer van zich hebben laten hoorenlaten zjj eens zeggen hoe of het er mede staat, de Penningm. houdt eiken Ijtaterdag en Zondag zitting in „Constantia". De Comm. Nauwelijks had burgemeester Brants bekend gemaakt dat hij aan de Koningin ontslag had aangevraagd uit zijn ambt,- of daar vielen de aasgieren op de toe komstige buit aan met een woestheid, die ervan spreekt hoe erg de koalitie wel door den machtshonger wordt geteisterd. Natuuurlijkeischen de katholieken het baantje van f3500.per jaar voor een van de hunnen op. Er is vermoedelijk wel een burger in Nederland, die voor zoo'ü traktementje burgemeestertje wil spelen in Schiedam en katholiek is. Van bekwaamheid spreken we natuurljjk niet. Daarvan hebben we niet gesproken toen burgemeester Brants benoemd moest worden en aan dominus Goslinga om advies deswege werd gevraagd van bekwaamheid spreken we óók niet, wanneer voor een katholiek de betrekking wordt opgeëischt. Voor een katholiek Wanneer men de katholieke bladen leest, dan schjjnt het de doodeenvoudigste zaak ter wereld, dat een katholiek het Schiedamsche kluifje zou verwerven. Waarom toch Er zijn bladen, die beweerd hebben, dat het meeren- deel der Schiedamsche bevolking katholiek zou zjjn. Dit is een enorme vergissing, want volgens de laatst bekende officieele cijfers waren er op 31 December 1908 31409 inwoners, waarvan 11597 katholiek, dus 19812 niet katholiek. Dat „rechts-motief" is dus al bjjzonder ondienstig voor de katholieken. Wat schiet er over? Ditdat ze in Delft hun zin niet hebben gekregen en elders evenmin, dat oome Theo z'n grappen tegen hen bljjft verkoopen, maar intusschen z'n eigen vrindjes onder dak brengt en z'n koalitie-broeders in den regen laat staan. Dat is niet mooi van Minister Heemskerk, die toch ook slechts minister wezen mag bij de gratie der katholieken. Maar de mensch is nu eenmaal een ondankbaar schepsel, zelfs al is hjj minister. Maar nu Delft, Bolsward enz. ontgliptennu zullen ze met grooter hardnekkigheid opdringen en den eisch stellen Schiedam aan óns Zoo'n burgemeestersbaantje is goed vanwege de centen, maar niet minder begeerlijk vanwege de macht. Een burgemeester, nietwaar, heeft door z'n ambt reeds de heerschappij in een aantal zaken die voor een heerschzuchtige kliek als de katholieke partij zéér begeerljjk zijn. Bjj benoemingen van gemeentelijk personeel, bjj politiemaatregelen enz. enz. heeft de man een geweldigen invloed. Zulke machtsmonsters heeft Rome maar altijd gaarne aan het lijntje. Van recht gesproken O neen, de katholieken zullen vermoedelijk iedere bewering van recht wel willen laten slippen. Ze komen eenvoudig om hun aandeel in de winst. Hun dividend willen ze uitbetaald hebben. Ze zullen 't hun koalitie-vrienden wat luider komen vertellen, dat ze hun slafelijken arbeid bij verkiezingen niet meer verleenen, om dat hooggeprezen beginsel van-wat-je-maar-wil' alléén. Daar hoort wat bij daar hooren vette postjes bjj en zelts niet zoo weinig ook. Maar waarom zou het „recht" op dit ambt langs de lijn van den godsdiénst getrokken worden Waarom zou men het „recht" niet naar de sterkte der politieke partijen regelen Mogelijk zjjn er dan anderen, die méér aanspraak zouden kunnen doen gelden op den Schiedamschen zetel, dan de katholieken. Bijvoorbeeld de sociaal- demokraten. Zij zijn (zelfs nu onder de schunnige kies wet-Van Houten) reeds bij tal van verkiezingen de grootste, zelfstandige partij gebleken. Maar tengevolge van onze bekende bescheidenheid, is, voor zoover wij weten, door nog geen enkel sociaal democraat een gooi naar den burgemeesterszetel gedaan. Dat is niet erg. Maar als men nu tóch neuzen wil tellen en zegter zijn te Schiedam zóóveel katholieken, dan staat men onwillekeurig voor de vraagwaar komen al die reeds zoo trouwe, roode kiezers vandaan? O hemel, daar zijn er héél wat onder die katholiek zjjn! Héél wat van die „verdoolden", die nog wel in het katholicisme bevrediging hunner godsdienstige ge voelens zoeken, maar in de politiek zich in zóóverre onafhankelijk hebben gemaakt en losgescheurd van al dat konservatieve koalitiegeknoei, dat ze staan durven daar, waar ze krachtens hunne inzichten op sociaal, ekonomisch en politiek gebied staan moeten onder de roode vanen der S. D. A. P. Als de rekenaars ook dezen nog bij hun sommetje hebben ingepalmd, dan valt daartegen nogal eenig be zwaar te maken. Wie 't nu worden zal Genoemd worden zoo in 't algemeen als sollicitanten de wethouder Honnerlage Grete, terwijl een grappenmaker heeft verzonnen dat ook onze brave financiëele specialiteit Piet Lagerwey een kansje waagt. Als die succes had, dan werd 't een lolletjeOok mompelen sommigen over Mr. Aalberse. Anderzijds werd ods verzekerd, dat het kamerlid Van Vuuren een zeer ernstige sollicitant is. Nou, hjj of een ander, ons om 't even. Met de be noeming van Dr. Brants voor oogen zjjn we overtuigd dat van deze regeering toch niet te verwachten is, dat ze iemand zal zoeken die voor Schiedam het meest noodig is, een krachtige, onafhankelijke persoonlijk heid, die, op de hoogte van zjjn tijd, in democratische richting zal sturen. Iemand in deze industrie-stad met begrip van de moderne industrie Kom, kom, zïilk een wordt 't niet. We zullen dus maar aanzien hoe de koalitie-honden vechten om het been Enschedé. De fabrikantenvereeniging heeft, naar aanleiding van een voorstel der arbeidersorgaui- satie's, besloten een conferentie met hen aan te*gaan welke deze week zal plaats hebben. Volgens besluit der fabrikantenvereeniging zjjn de fabrieken der aangesloten leden welke tot heden nog twee dagen per week werkten, thans alle stopgezet, •zoodat de algeheele uitsluiting is ingetreden welke niet eerder opgeheven wordt totdat de staking bij de firma Menco is opgeheven. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de steun- ljjsten welke aan de voorpagina verantwoord worden. Laat ieder eens nagaan of hij in deze zijn plicht gedaan heeft. Een woord aan de brandersknechts en hunne vrouwen. Onderstaande komt voor in

De Moker | 1910 | | pagina 1