Ditjes en Datjes. Ylaardingsche IJzerkoekjes. De vrije Pinksterdag voor de Glasblazers. In de tekende eisch tot schadevergoeding, door de Directie van de Glasfabriek „De Schie", tegen 27 harer arbeiders ingesteld, wegens het niet-werkeü op den 2en Pinksterdag, heeft de kantonrechter hier de geldigheid van het kontrakt aangenomen, was ZEd. Achtbare zelfs van oordeel dat de bewoordingen van dat contract zeer Welp waren en dat er dus niet van mocht worden afgeweken. Ten aanzien van de schade werd aan eischeres ge- tnigenbewijs opgelegd, d. w. z. dat door getuigen moet bewezen worden, dat werkelijk de gevorderde schade geleden is. Het getuigenverhoor zal op 30 Augustus plaats hebben. Of de kantonrechter genoegen heeft genomen met het maken van een collectie van de arbeiders, kunnen wij op 't oogenblik niet zeggen. Maar het schijnt dat dit bij ZEd. Achtb. daartegen toch geen bezwaar heeft koalitiebroeders over dit partij kiezen tegen hunne praktijken denken zullen, is te begrijpen. Dat dit geval echter in het Protestantsche Nederland mogelijk is, zal menigeen toch niet hebben durven denken. En het heeft den schijn alsof de katholieke geestelijkheid de justitieele vervolging zal trotseeren. Dat noemt men wellicht óók nogeerbied voor het gezag Kantonrechterswegen zijn ook al ondoorgrondelijk Stuivertje wisselen. Zondagmorgen vertrokken uit Leeuwarden met de stoomboot „Stanfries I" de leden van de Sint Vitusvereeniging naar de Bonifacius- bron te Dokkum. Op de boot waren eenige geestelijken aanwezig. Wat zeggen de antirevolutionaire koalitie- vrienden hiervan? Als de arbeiders gaan demonstreeren, spuwen deze „christenen" vuur en vlam en worden de christelijke arbeiders gewaarschuwd voor de roode Sabbathschenners. Nu het koalitievrienden betreft, houden zjj zich natuurlijk muisstil. En wat zeggen de Schiedamsche katholieke arbeiders ervan? -Volgens Mr. Jansen en z'n iViewwe-knechtje is tegen een demonstratie voor de wettelijke 10-urendag een overwegend bezwaar. Maar dat betreft ook een maatregel, waar de groote oome's een broertje aan dood hebben! Voel je 't verschil niet? Met zoo'n belachelijk protest als nu geuit, nu de meeting niet wordt gehouden, is de firma Jansen Co. natuurlijk zéér ingenomen. Nu zijn ze weer van dien rommel af. Da's ook een protest van lik m'n vestje! De Roomsche Kinderroof. Mr. J. A. Levy liet Dinsdag het bestuur van het St. Aloysiusgesticht té Amsterdam per deurwaardersexploit aanzeggen, dat dit bestuur civiel en strafrechterlijk aansprakelijk wordt gesteld voor het onder zich houden van de kinderen der weduwe De Rijk en gesommeerd wordt, om hen onver wijld ten huize van de moeder te doen brengen. Het antwoord op deze sommatie luidde„De kin deren zijn hier niet, zijn hier nooit geweest en kunnen hier niet zijn, omdat dit gesticht ;is uitsluitend voor verwaarloosde kinderen in Amsterdam." Naar De Telegraaf verneemt, zal de zaak thans door mr. Levy ter kennis van de justitie worden gebracht. Inmiddels heeft de Hilversumsche Crt. een steunpen- ning geopend ten behoeve van de weduwe. De eerste, die genoodzaakt was een bedrag toe te zeggen, was het antirevolutionair Kamerlid voor het distrikt Hilver sum, mr. S. baron van Heemstra. Hoe de roomsche Houdt je maar kalm. In de Zondag j.l. gehouden vergadering van den R. K. Volksbond afd. Schiedem maakte een druk punt van bespreking uit, het niet doorgaan van de openlucht meeting op Zondag 7 Augustus en wat daarmee in verband stond. Het bestuurslid Swartjes was nogal opposant. Hij wraakte de woorden van Mr. W. H. Jansen in de Raadszitting geuit, n.m. deze: „Als de arbeiders wat minder in de kroeg zitten, kunnen ze in de week wel vergaderen", en betreurde dat niemand het voor den werkman had opgenomen. Zou de heer Swartjes nu gewild hebben dat de Bruin het voor hen had opgenomen? Dat is toch te belachelijk (tenminste wat de gewraakte woorden betreft) en van de andere kath. Raadsleden heeft hij evenmin iets te verwachten, dat wist hjj zeker wel. De heer Swartjes is dikwijls in de oppositie, we herinneren nog maar aan de vergaderingen van het werkloosheidcomité in 1908-09. Daar was h\j ook geregeld in de wepr om op te komen voor zich en z'n medearbeiders, maar toen h\j zich tegen z'n geloofsge- nooten moest keeren, werd hjj zoo mak als een lammetje. Zoo ook nu weer, hij durfde niet verder gaan tegen Mr. W. H. (of zou het wezen dat Mr. W. H. toch geljjk had wat het kroegloopen betreft?) Het revolutionaire karakter van den heer Swartjes kan alleen bjj ons tot zijn recht komen, nu wordt het maar al te vaak gesmoord. Wie weet, wjj zjjn van ouderdom nog niet dood; hij zou de eerste niet zijn welke zich uit de Katholieke propaganda terugtrok en zich bij de partij van den arbeid voegde. Wjj zullen afwachten. Steun aan Enschedé. Door de Algem. Coöperatieve Verbruiksvereeniging D. E. S. is f 150.uitgetrokken voor de stakers en uitgestotenen te Enschedé. De Eendrachtf 50. Unitasf 50. Vrije organisatief 25. Kathf 25.— Verplaatsing Bureauvoor Arbeidersrecht. Tengevolge van het besluit der laatste Algemeene Vergadering van den Bestuurdersbond is het Bureau voor Arbridersrech; verplaatst van de Westhavenplaats No. 15 naar de Willem Beukelszstraat 4a. De zittingavond blijft geheel dezelfde, 's Maandags avonds van 8 tot 10 uur. In een breed gesteld manifest wordt de verplaatsing van het Bureau medegedeeld en ïerinnerd aan de vele werkzaamheden door het Bureau in de twee jaar van haar bestaan verricht. Wjj hopen dat deze verandering geen achteruitgang zal blijken te zijn. De Steunbeweging voor Enschedé loopt niet slecht, ofschoon wij er dadelijk bijvoegen dat het nog beter jon. Wij konden de vorige week een kleine f 19, verzenden en deze week word dat cijfer zeker bereikt. Er word door sommige vakvereenigingen heel aardig gewerkt maar er zijn ook organisaties die nog niets van zich laten hooren. De steunlijsten liggen toch niet ergens in een hoekje? De Timmerlieden Vereeniging trok uit de kas f5,00 Wie volgt? De openlucht vergadering voor het Algemeen Kies recht. Voor het houden van die vergadering is tegen Zaterdag 27 Augustus vergunning gevraagd tot gebruik van het Flardingaveld. Dr. J. v. d. Brink en H. Spiekman zijn als sprekers uitgenoodigd, terwijl de Muziek- en de Zangvereeniging hunne medewerking toezegden. Ook kinderopvoeding! Onder de vele vermakelijk heden, die dit jaar op den verjaardag van de Koningin zullen plaats hebben, behoort ook een klappermarsch, die zal moeten worden uitgevoerd door jongens en meisjes van de diverse openbare en bijzondere scholen. Al sedert weken wordt, onder leiding van een hier verdwaald oud-militair, een zekere mijnheer Vijverberg, gerepeteerd dat het een lust is. Met militaire gestreng heid zwaait de heer Vijverberg de maat en pompt er de klappermelodie in, die straks onze straten in op schudding en het publiek in verrukking moeten brengen. De jongens hebben er schik in; nu, geeft een kind wat des kinds is, de klapperwedstrijd is een aardigheid en de hulde aan de Koningin die het beteekenen moet, ligt er wel zoo diep in verborgen, dat kiudergedachten ze moeilijk zullen vatten. Toch schijnt dat te moeten gebeuren en wij weten niet of de heer Vijverberg zich daarmede ook belast men neemt nu een probaat middel te baat. Men brengt den koninginnedag in verband met de „socialen" en klaar is kees; men heeft het universeele middel om de oranje liefde helder te doen uitblinken. Wat toch is het geval? De repeteerende kinderschaar maakt wandelingen en op een van die wandelingen kwam men Vlaardings veste binnen onder het melo- dieuse lied van „al de socialen in een harington, leve Willemien." Het ging zoo mooi in de maat dat we bezwaarlijk de gedachte konden onderdrukken dat de straffe hand des heeren Vijverberg eenige schuld had. Wat wij voor hem niet willen hopen. Het zou al te profaan zijn adres van den Kath. Bond gunstig beschikt (burgem. knikt.) Eu nu komen wij eens vertellen waarom dit met door mag gaan. De burgem. „Maar lieve vrienden, ik begrijp U niet. Hoewel het mij ook tegen de borst stuitte, dit toe te staan, kon het Dag. Bestuur niet anders. Wij hadden de lui zoo ontevreden gemaakt, (de heeren schudden hun hoofd) wanneer wij het niet hadden toegestaan." Een ander van hel drietal. „Neen burgem. wat U daar zegt raakt kant nog wal. Wij kennen onze schaap jes beter dan u ze kent. Nogmaals, wij zijn hiergekomen om maatregelen te nemen opdat dat duivelsche plan niet tot uitvoering worde gebracht. Wij begrijpen zoo'n bestuur niet, het is een schandaal zooals die lui den laatsten tijd optreden en dan nog zoo iets, neen, wanneer ze zich niet een beetje koest gaan houden zullen wij maken dat men ze naar huis stuurt voor onbekwaam. Het zijn waarachtig oproermakers, anders niet. Willen wij U een middel aan de hand doen om ze met een kluitje in 'triet te sturen? U laat het bestuur weten dat het U erg spijt maar dat er geen muziek, noch op den openbaren weg, noch op het Meetingsterrein mag wor den gemaakt. Als hoofd der politie hebt u daartoe het recht. Tevens voegt U er aan toe dat de Meeting moet gehouden worden volgens „politieverordening" tusschen de namiddag- en avondgodsdienstoefening, dus tusschen half zes en zes uur, wat natuurlijk niet kan en dan valt de heele geschiedenis in het water." De burgem. „Maar mijne heeren, hoewel het plan mij wel toelacht, geloof ik toch dat het geen aanbe veling verdiet. Ik blijf ei' bÜ dat de lui te zeer °P mg gebelgd zullen zijn en dat wil ik niet. Dus ik kan nog niet op uw voorstel ingaan." Nummer drie neemt het woord. „Maar burgem., hoe kunt u toch zoo door een verkeerden bril kijken. Merkt De Vereenigingen van Kuipersgezellen hebben, blijkens enkele berichtjes die ons bereikten, weer eens contact met de Kuiperspatroons-Vereeniging „Ons Vakbelang". Een paar weken geleden berichtte men ons dat door de gezamenlijke Kuipersgezellenvereenigingen het verzoek verzonden was om bjj eventueele plannen tot loonsver- ïooging in de „droge kuiperij" overleg te willen plegen en thans bericht men ons dat de Kuiperspatroonsver- eeniging mededeelde dat zij, zoodra zich eenige reden voordoet, tot bespreking van loonsverhooging zal overgaan. Daarop is thans weer door de gezamenlijke vereeni- u dan niet wanneer wij de lui hun gang laten gaan, wij onze eigen klasse (de bourgeois-klasse volgens socialistische uitdrukking) een klap in het gezicht geven. Het zou wat moois zijn als men z'n werkvolk niet meer dan 10 uur per dag mag laten werken. Hoe zou het met onze jeneverindustrie gaan? Wjj gaan dan naar den kelder, dat staat vast. Wanneer u dus nog weet aan welke zijde u hoort, kan het niet anders of u volgt onzen raad." (De beide andere heeren klappen in hun handen.) T1 De burgem„Mijne heeren, ik geef mij gewonnen. Ik zal zorgen dat uw plan de campagne uitgevoerd zal worden, laat dit maar aan mij over." (De heeren staan op en vertrekken. De burgem. doet hun uitgeleide.) Gordijn valt. 4e bedrijf. Dit heeft plaats in hetzelfde vergaderlokaal als het eerste .bedrijf. Personen Bestuur en spreker op het podium. Een aantal personen in de zaal. De voort. „Geachte vergadering, uit uw applaus heb ik de bevestiging dat n geheel meegaat met hetgeen de geachte spreker u heeft verteld. Het spijt ons zoo dat ons aanvankelijk plan eene Openluchtmeeting te houden is mislukt. Het had werkelijk veel meer propagandistisch gewerkt dan nu het geval is met deze vergadering. Het bestuur stelt daarom de volgende motie voor: „De groote vergadering voor den wettelijken tien urigen arbeidsdag op Zondag in de groote zaal van het Kath. Bondsgebouw, spreekt hare afkeuring uit over de unfaire handelwijze en intriges welke er zijn gebezigd om de meeting niet te doen plaats hebben, besluit: deze motie publiek te maken en gaat over tot de orde van den dag." (Applaus en geroep, ho! hol) Een uil het publiek. „Voorzitter, alvorens_ u deze motie in stemming brengt, wilde ik er eens iets over zeggen, kan ik m'n gang gaan? (Voorz. knikt.) Nu vergadering! wat het bestuur zegt in deze motie is een leugen. Er is niet geïntrigeerd, wij hebben alleen ons best gedaan om onze arbeiders niet op te laten ruien, niet waar, mijnheer de pastoor. (Pastoor knikt glimlachend.) Ik verzoek de vergadering nu kalm naar huis te gaan en te overdenken hetgeen hier gepasseerd is." (De aanwezigen rijzen op en verlaten de zaal.) (Eenige heeren en geestelijken gaan naar de bestuurs tafel. Een der heeren neemt het woord.) „Mijnheer de voorz. en verdere bestuursleden, wg hopen dat u ons niet kwalijk zult nemen dat de ver gadering dit verloop heeft gehad, maar wij konden niet anders. Wij mochten uw motie niet in behandeling brengen. Kom, laat ons eens gaan zitten en een glaasje drinken en eens gezellig praten." (Het bestuur wordt een voor een door de heeren kameraadschappelijk op den schouder geklopt.) (Allen gaan zitten. Er wordt ingeschonken.) Da voorzitter heft z'n glas op en zegt: „Mijne heeren, laten wij dit glas ledigen op onze goede voortdurende vriendschap. Ik dank u voor uwe tus- schenkomst; ik geloof waarachtig dat wg van den duivel bezeten waren. Voortaan zullen wg meer reke ning houden met het patronaat, opdat wij uwe belangen niet verwaarloozen ten gunste van de arbeiders. Intus- schen uw onderdanige dienaar." (Luid hoera-geroep van de omzittenden). Gordgn valt.

De Moker | 1910 | | pagina 3