-== HET VOLK Bureau voor ArMsreclt, „DE MOKER". DE NOTENKRAKER Vlaardingsche IJzerkoekjes, Ingezonden. Onze leestafel. Arbeiders. Abonneert U op DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ 10 cent per week; fl.30 per kwartaal 15 cent per week; fl.95 per kwartaal Adverteert in „DE MOKER". Indien deze man in gemoede zoo had gesproken, zonden wij kunnen veronderstellen, dat hij 100 jaar te laat geboren is. Maar het is niets anders dan eigen belang ten koste van z'n klassegenooten. Hij geeft de patroons een wapen te meer in de hand om ons in bedwang te houden, ziet naar den strijd te Enschedé. Niets anders dan de vuile houding der bazen en baas jes op de fabriek van Menco zijn de oorzaak van de groote jammer en ellende die er heerscht en wie weet hoe lang nog had kunnen duren. Ook gij R. K. brandersknechts, strijdt zelf voor uw zaak, zonder advies van boven n gestelde personaatjes, want dergelijk advies is meestal nog gedrenkt in de kladdertaal van nietelingen als bovengenoemde criticus. Brandersknecht. Ons deel aan den Kiesrechtstryd. In het begin der volgende week zullen aanplakbiljetten op de daarvoor bestemde plaatsen en hier of daar op de muren onze partijgenooten en geestverwanten en vervolgens ook de burgerij oproepen naar een vergadering waar onder wat muziek en zang Spiekman en Dr. J. v. d. Brink het woord zullen voeren over de kiesrechtbeweging. Het is nog niet zeker of deze bijeenkomst zal worden gehouden in de openlucht dan wel in een der zalen. Dat hangt nog af van den meerderen of minderen ruimen blik van ons Gemeentebestuur, dat naar wij hopen het niet met B. en W. eens zal zijn, die meenen dat Gemeentegrond niet voor politieke doeleinden gebruikt mag worden. Een dergelijk onmogelijk standpunt is iets wat wij in de 20ste eeuw niet meer hadden gedacht te zullen vinden. Vooral is dat standdunt zoo dwaas wijl het een belem mering zal zijn ook voor anderen, die straks voor het een of ander doel, b.v. een liberalen dag of een anti revolutionairen partijdag, een stuk gemeenteterrein kunnen komen vragen. Ook hen zal het dan geweigerd moeten worden. Wij weten toch werkelijk niet wat voor kwaad er in steekt als wij een paar uur dat land gebruiken zullen om er een bijeenkomst te houden. Een politiek doel zeggen B. en W., ja, maar als straks op Koninginnedag het Gemeenteterrein davert van „weg met al de socialen, leve Willemien," is daar dan geen politiek luchtje aan. En een verdacht luchtje ook meenen wij. Enfin, de kiesrecht-bijeenkomst zal er komen en het hangt maar af van het besluit van den Raad of deze bijeenkomst al dan niet tevens een protesteereud karak ter dragen zal. Voor het eerst dan, wordt ook in onze stad een speciale vergadering gewijd aan den belangrijken Kies- rechtstrijd en al zal aan de vergadering geen optocht of iets dergelijks voorafgaan, het demonstratief karakter hehoeft er niet onder te lijden. Men moet nu eenmaal rekening houden met en zich aanpassen aan de plaatselijke denkwijze en de plaatselpke begrippen. Of onze bijeenkomst slagen zal Wjj weten het niet. Dat hangt in de allereerste plaats af van onze partijgenooten en geestverwanten. Zij hebben te zorgen door een talrijke opkomst dat de bijeenkomst slaagt. De politieke vrienden omdat het Kiesrechtvraagstuk een der meest urgente vraagstukken is van het oogenblik, voor de vakvereenigingsmannen omdat algemeen kiesrecht hen dichter zal kunnen brengen bij betere sociale wetgeving dan die van het oogenblik en, allen te zamen omdat het kiesrecht voor mannen en vrouwen, losgemaakt van geldzak of diploma's, een bur gerrecht is. Zorgen wij dus door onze opkomst voor het welslagen der bijeenkomst. Alleen op die wijze kan zij een waardige inzet van het volkspetitionnement zijn. Maar wjj hebben meer te doen, Een breede kring van menschen staat buiten ons en kijkt ons straks met wan trouwen aan. Hier onder den invloed van een verpolitiekt christendom, dat met schoonschijnende geluiden een stal en stroef conservatisme bedekt, elders bezielt van een farizeïsme, dat in elke beweging een „ik dank U dat ik niet ben deze" te kennen geeft. Die breede massa hebben wij naar ons toe te halen. Dat kan het best gebeuren als wij onze kiesrechtbijeen komst maken tot demonstratie, waar blijkt, dat elk onzer bezield wordt door den ideeëlen drang om de arbeidende klasse op te voeren naar betere materieele levensom standigheden, zeer zeker, maar ook naar een maatschappij waar de geestelijke levensgoederen der menschheid tot vollen wasdom kunnen geraken en niet onder de klasse tegenstellingen worden verstikt. Met die gedachten brengen wij ons deel aan den kiesrechtstrijd en wekken w\j anderen op, zich bjj ons te voegen. Kleine daden van een groot man. De agent van ons partij-dagblad zet dagelijks de over blijvende nummers van Het Volk uit onder menschen, die men in de toekomst abonné wil maken of onder lieden voor wie de lectuur van het blad nuttig wezen kan. Tot de laatste categorie behooren ongetwijfeld de leden van onzen Gemeenteraad. Wat je daar echter verstandige en verdraagzame menschen onder vindt. Een van hen is de heer P. van Gelderen, meermalen hier ten tooneele gevoerd om zijn machtige talenten als lid van onzen vroeden Raad, waar hij de christelijke beginselen vertegenwoordigt door alles goed te vinden, wat de meerderheid wil. Een man van 't ware midden dus, zou De Genestet zeggen. Welnu, oome Piet werd in zijn zalige renteniersrust eiken dag zeker schromelijk verstoord door de agent van Het Volk, die eiken avond zijn heerlijk schemeruurtje vergalt met die krant diedieja, die maar oproer zaait en ontevredenheid. En eindelijk was 's mans gemoedsrust door die dagelijksche verschijning van Het Volk in zijn brievenbus zoo verstoord dat hij, als wijlen buurman die de belletrekker opwachtte, het op zijn beurt den agent deed en zoodra de krant door de gleuf van de brievenbus naar binnen gluurde, met een ruk de deur opensmeet en ons arm dagblad in de goot, pardon, op het trottoir wierp. Ons agentje, ook niet mis, raapte kalm het blad op en spoedde zich huiswaarts. Gluuderlachend ging een kwartier daarna de krant opnieuw door de gleuf, nu vergezeld van een inschrijvingsbiljet vooreen abonnement. Nieuwsgierig naar de uitwerking werd even later een tocht door dezelfde straat ondernomen, en o schrik, daar lag ons kostelijk partijblad in stukjes gescheurd op het stoepje voor de woning van oome Piet en liep de man zelf in grimmige stemming met den hoed in den nek door zijn tuintje. Het gebeurde alzoo dat in den jare 1910 een lid van onzen Gemeenteraad op die wijze blijk gaf van moed, verdraagzaamheid en welwillendheid. 't Is prachtig. Bond van Arbeiders-muasiekvereenigingen. Wij vernemen met genoegen dat de ijverige voorzitter onzer Arbeiders-muziekvereeniging „Voorwaarts", be noemd is tot hoofdbestuurslid van bovengenoemden, onlangs te Delft opgerichten bond. Steun Enschedé. Het Bestuur van den Bestuur- dersbond verzoekt, voor zoover dat nog noodig is, spoedige inlevering van de steunlijsten en de bonboekjes, opdat met het N.V.V. kan worden afgerekend. (Buiten veranwoordeljjkheid der Redactie. Copie wordt niet teruggegeven.) Tele kleintjes maken een groote. W. R. Gaarne zag ik dat u onderstaande plaatste in het belang van ons blad. Bij voorbaat dank. Partijgenooten en geestverwanten. Nu de steunbeweging voor Enschedé is stop gezet vanwege de opheffing der uitsluiting, zag ik gaarne dat ge uw steun voor het door mij beoogde doel afstond. Eenige weken hebben wij een kleinigheid, al naar ge lang we konden missen, gegeven ten behoeve van de uitgeslotenen. Wanneer wij nu eens de helft voortaan afstonden voor De Moker, om de schuld eens kwijt te raken. Bjj een beetje goeden wil acht ik dit wel mogelijk. Als een honderdtal partijgenooten en geestverwanten wekelijks 5 centen afstonden voor dit doel, kregen we een aardig sommetje bij elkaar. Misschien wil de Redactie wel het initiatief nemen om steunlijsten daarvoor uit te geven. Ik dring er bij u ten sterkste op aan deze dan met een kleinigheid te gedenken. Uw p.g., V. Wp sympathiseeren zeer met dit schrijven van onze partijgenoot. Wij zullen zorgen dat de steunlijsten er komen, als de partijgenooten dan maar zorgen dat ze geteekend worden. Red. en Adm. Mijnheer de redacteur, verleen mij een klein plaatsje in uw blad. Aangezien mijn vrouw een goede klant van Goemans de bakker is, zou ik willen dat alle klanten evenals haar de oogen open gingen, hoe daar die arme bakkers knechts zwoegen van den avond tot den anderen mid dag. Ik zie ze alle dagen voorbij gaan de zwoegers welke hun verlofdagen niet krijgen. Ik roep het alle klanten toeals hij ze niet geeft, allemaal te bedanken om van zoo'n uitbuiter brood te nemen. Nogmaals dank voor de verleende plaatsruimte. Een bewoner van de Ketelstraat in den omtrek van Goemans. Ontvangen „De Klaroen". Politiek-Sociaal Tijdschrift. Redactie Mr. Dr. A. R. van de Laar. Inhoud: Partieele en algeheel Socialisatie. Een Socialistisch Drama door J. Jac Thomson. STEUNPENNING „De Moker De Moker 10 ct.V. 10 ct. verantwoord 4 ct. Oude Moker 8 ct.Achttien kilo 36 ct.1 verk. 8 ct. Verkiezingsfond si J. W. S. 10 ct. VU AARDINGEN, Westhavenplaats 15. W. DROP en Ambtenaren: j A BAliTSCH> Verstrekt inlichtingen en schrifte lijke hulp over Ongevallenwet Beroepsvel Arbeidswet Veiligheidswet Woning- en Gezondheidswet Militie- en IiHitdweerwet Kieswet Belastingen Arbeidscontract lioon vorderingen Gemeenteverordeningen Vereenigingszaken Geopend 's Maandagsavonds van 8 tot 10 uur. Het Bestuur van den Vlaar dingschen Bestuurdersbond. 35 cents per 3 maanden. Losse nummers 3 cents. MASEREEUW BOUTEN LEVERING van DRUKWERKEN Binnenrotte 48—50, ROTTERDAM I Telefoon taiercomroun. 2Ö05 ABONNEERT U Op of met politiek-satiriek weekblad met teekeningen van ALB. HAHN. Het abonnement op „De Notenkraker" alleen kost 90 ets. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 71/* ct. Vraagt proefn.8 dagen gratis toezending BUREAUXKEIZERSGRACHT 378, AMSTERDAM. Men kan zich abonneeren bij St. KLEPKE, Helenastraat 16. ELECTRISCHE DRUKKERIJ

De Moker | 1910 | | pagina 4