31 Augustus. Vakbeweging. schijnheiligheid en lengen der burgerlike vertegen woordigers aan de kaak kan worden gesteld Door dat middel kunnen we krijgen in tegenstelling met de parlementaire politiek de politiek der massa, de eenige, die beklijft, de enige, die is in 't waarachtig belang der arbeidersklasse Dat middel, de enig juiste voortstnwende kracht op parlementaire weg, kracht, die, trots alles, heerst en blijft, die dadelik zich opricht na elke slag, kracht, die zal gebieden als de storm over de zee, dat middel, die kracht is de strijd voor 't onvervalst Algemeen Kiesrecht Op dan, gy arbeiders, die uw maatschappelike nood kent, óp, gij in-de-modder-getrapten door de heersende klasse, gij verongelijkten in de stryd voor uw goed recht, met ons öp voor 't socialisme Toont, dat 't u ernst is met de verbetering der sociale noden in de onderste lagen der mensheid, toont, dat ge beseft, waar uw plaats is in de strijd om 't maatschappelik bestaan en voer met ons de strijd voor een meer menswaardig bestaan, ja, öp voor 't socialisme, dus öp voor 't Algemeen Kiesrecht. n. y. De Koningin was jarig. Dat is elk jaar zoo, moet je weten. Je zou het misschien wel eens vergeten, maar we hebben een vereeniging, de Oranjevereeniging, die er voor zorgt, dat deez' dag niet ongemerkt voor bijgaat. En zoo achtte ik het aan myn vaderlandsliefde verplicht ook op mijn manier dien verjaardag mee te vieren. Zoo om een uur of tien trok ik er op uit. Myn oog viel op de kerk en daar zag ik vlak onder het kruis de nationale driekleur en op pastoorswoning idem met oranjewimpel. En mijn gedachten dwaalden af naar wat meester me had geleerd het Kruis en oranje naast elkaar. Oranje, de kleur van dien heldhaftigen, revo lutionairen Willem, die in naam van 't Kruis, onder bescherming van 't Kruis, door een sluipmoordenaar, tuk op de groote belooning, uitgeloofd met toestemming van 't Kruis, werd vermoord, ten bate van 't Kruis. De kleur van hem, ongetwijfeld behoorend tot de ver- loopen vorsten van Europa (stijl Borromeus-encycliek) die het Kruis verlieten en Zijn Heiligheid aantastten, naast dat zelfde Kruis, dat onveranderd daar staat en wil heerschen als in zijn tyd. Ja meer, daar ontmoette ik hen, wier buik hun God niet is, de Katholieke Herders, welgedaan en glunder de feestvreugde gade slaand. Zij droegen oranje, ter eere van het nakroost van hem, die gedood werd in naam van Ignatius de Loyolazij droegen oranje en kweeken in hun scholen met de grofste onverdraagzaamheid, de meest anti nationale en anti-oranje geest, die bij geen enkele partij wordt gevonden. Eventjes het allermooiste, wat van Katholieke zyde over Oranje geleerd wordt aan de schooljeugd repeteeren. Hoeveel keer zal het moeten gerepeteerd worden om door te dringen tot het argelooze hart der proletarische feestvierders, hoeveel keer, eer het Rome's huichelarij in 't rechte licht zal plaatsen Hoeveel keer Oranje verbond zich in geval van nood de ge- heele republiek aan Frankrijk te brengen op voor waarde, dat hem de grafelijkheid over Holland, Zeeland en Utrecht verzekerd werd. Wat dunkt u, zou zoo iemand den naam ver dienen van Vader des Vaderlands Zoo stierf Willem van Oranje in den ouderdom van 31 jaren. Wel een ongelukkige dood, want schrikkelijk is het te vallen in de handen der goddelijke gerechtigheid na zulk een leven. Prins Willem was bovenmate trotsch en heersch- zuchtig. In de kunst van veinzen en het uitdenken van looze streken kon hy elk zijner 'tijdgenooten tot meester dienen. Toen de hertog van Alva naar de Nederlanden gezonden werd, vreesde de Prins dat zijn geheime streken ontdekt zouden worden. Oranje deed den Franschen koning den voorslag hem alle Nederlanden in handen te spelen. Toen verklaarde Filips hem voor een landverrader en vogelvrij Dat leert men de kindertjes op de katholieke scholen. Zing vrij, gij Katholiek, zing vrij en luid „Oranje boven, Oranje boven, Leve Wilhelmien". Haar gij, zieleherder, wat hebt gy gevoeld, toen ge het oranje knopje op uw zwart kleed hechttet Heeft het beeld van den Grooten Zwyger u geen oogenblik voor den geest gestaan, heeft zijn onsterfelijke geest u niet toegeroepen „Laat af! Gij vereerders van myn moordenaars! Gy bezoedelt den naam van Haar, wiens feestdag gij zegt te vierenHaar feestdag vieren, terwijl ge nog na drie eeuwen niet nalaat mijn naam te besmetten en myn daden te brandmerken. Laat af van oranje Ja, niet waar, zoo iets hebt ge gevoeld, maar gij moest oranje dragen, gij, als de zoovelen, voor wie het een kwestie van brood is, gij moet, uw volgelingen moeten u zien met oranje, want dat oranje, zoo ver foeid door uw kerk, is nu een hoofdmiddel geworden voor de volks verdomming. Gij vóór oranje, niet waar, voor de telg van den landverrader, den huichelaar, den bedriegerOranje bovenNiet waar Die 't anders zegt, dien sla de donder Daar was een tyd dat uw partij zich van een sluip moordenaar bediende om den grootsten der Oranjes te vermoorden. Nog heden spuwt ge uw venijn naar 1 em in uw leerboeken, maar toch feestvieren. Al wat Katholiek is, moet mee feestvieren. Dat is je middel tot geestverstompingNiet denken om wat Oranje was. Stil, stilZing maarOranje boven, Oranje boven, leve Wilhelmien. HuichelaarWie schreeuwt daar Ik vervolgde mijn weg en passeerde een branderij. Klap, klapklap, klap Zoo hoorde ik de bakken rammelen en hijgend trok de brandersknecht maar door klap, klapklap, klap31 Augook voor hem Maar het bedryf kan niet rusten. 31 Aug. kost geld Wel, de brandersknecht is goed om het te verdienen Oranje boven En zyn maats droegen kolen binnen. In hun onder broek, het boezeroen over den band hangend en daar over een oranje-sjerp. 't Zweet droop langs hun zwarte gezichten. Een kennis komt voorbij„Wat ben jij mooi gede- koreerd". „Nou, wat zeg je 'r van. Netjes hè? Lollig as de Koningin jarig ih, hè, dan heb je nog eens een vrije dag"met een lach, die iemand door de ziel snijdt. 31 Aug. Ook voor hem! Naar 't Japansche vuurwerk. Daar liepen de prole- tariers-kindertjes blokjes te rapen, zakloopen enz. 't Was prachtig, vooral het vuurwerk Een papieren olifant en een haan en visschen, die niet gauw genoeg visschen wilden worden in de luchtVreeselijk mooi. De hondenwedstrijd, een specifiek Schiedamsche uit vinding. Nog vreeselijker mooi Maar 's middags. Toen kon 't niet mooier. Wie den optocht gearrangeerd heeft, verdient een lintje, zonder de traditioneele f 11000. Van de rytuigjes, niets dan goed. Maar daar kwam de ruiterstoet, laat me zeggen, de stoet gecostumeerde ruiters. Daar zag je er een in een gewoon gymnastiek- pakje, er naast een fiere Bataaf, met zijn dierenvel nog om, daar naast een Romein, ellendig krijgshaftig, met guttapercha-schoentjes, waarover een rood-wit-blauw strikje, daarnaast een lieflijke minstreel, daar naast Een vreemdeling naast me vroeg me, hoe groot Schiedam was. 30.000 zielen, mijnheer. Zoo, zeid 'ie, naar deez optocht te oordeelen, 30.000 apen. Mijn stad-lievend hart sprong in me opMaar'k moest hem gelyk geven, 't Was een bespottingMaar de jenever-chiek had lol. Van uit hun ramen keken ze met lachende gezichten op die opgeprikte proletariërs, die ook eens op een paard zatenKrek studenten. Ja, ja, krek studenten, de pakken leken wel uit de smerigste uit dragerszaak van Rotterdam. Maar kleurig waren ze! En mooie pruiken 's Avonds, gondelwedstryd. jLeuk, Gusto maakte alles weer goed. Toch aardig hè, om zoo'n boot te geven. Alle feestvierders profiteeren van de goedheid van Gusto. De arbeiders in de eerste plaats. Giegelende meiden en jongens op den wal, dollen en zoenen en enz. Het groote ledikant, Dievenhoek genaamd, was dicht bezer. 31 Aug. ging voorbyNog hier en daar een rochelend en hikkend „Oranje boven. Weg met de so-soverstikkingEinde. Niet op de hoogte. Onder dit opschrift hekelt de Vakbeweging De actie der Roomsche arbeidersvereenigingen voor het verkrijgen van dea wettelijken 10-urigen arbeidsdag, is ingezet. Te Schiedam is o. a. een vergadering gehouden, waarin C. J. Kuiper het woord voerde. Over het bezoek schryft de Nieuwe Schiedamsche Courant. De opkomst in deze gezamelyke vergadering van de afdeelingen Schiedam en Vlaardingen was niet zoo groot als men met het oog op de belangrijkheid van het onderwerp had mogen verwachten; maar er was toch iets meer publiek dan in een gewone maandvergadering. Geestelijken waren niet, dona teurs, voor zoover op te merken, evenmin tegen woordig. Het is opmerkelijk, dat het den Roomscheu leiders nog steeds niet gelukt is, onder de Roomsche arbeiders veel belangstelling te wekken voor deze gewichtige hervorming en tevens, dat de geestelijken, die anders in plaatsen als Schiedam nooit een bijeenkomst hunner kudde verzuimen, evenmin veel schynen te gevoelen voor dezen eisch. De pater Jezuiet Raaymakers, die in een zyner geschriftjes een warm pleidooi leverde voor den 10-urendag, mag wel eens eene inwendige zending beginnen onder zyue collega's. Doch dit is niet het voornaamste, hetwelk ons in het verslag opviel. Het is niet aangenaam, telkens weer onwaarheden te moeten bestrijden en toch nopen de Roomsche vakvereenigingsleiders ons hiertoe telkens weer. De spreker zei n.l. het volgende: In dit verband betoogde spr. verder dat 't volstrekt niet waar is, wat het Nederl. Verbond van Vak- vereenigingen beweert: dat de Katholieken met deze beweging in het voetspoor der S. D. A. P. treden. Het Nederl. Verbond van Vak vereenigingen is volstrekt niet op de hoogte; anders zou 't niet deze fout in een adres aan een regeeringslichaam legaan hebben; immers reeds op het Katholiek Sociaal Congres, in 1907 in 's Hertogenbosch gehon- den, is de noodzakelijkheid der invoering van den wettelyken tienurigen arbeidsdag erkend. Meer dan tien jaar geleden heeft de Centrale Raad van den Ned. R. K. Volksbond in den zelfden geest besloten. Waar nu van den kant der sociaal democraten juist den eisch van den achi-urigen arbeidsdag is gesteld en zij zich voorloopig by den tienurigen neerleggen, komen wy niet in h u n voetspoor, maar zij in het onze. Tegenover den scheeven kijk op de dingen meende spr. dit enkele woord ter verklaring schuldig te zyn. Toen de S. D. A. P. in 1905 op haar Congres beslodt eene actie te beginnen voor den 10-urendag, hebbende Roomschen nog met geen woord er van gekikt. Eerst toen in Haart 1907 S. D. A. P. en N. V. V. samen gingen en een Congres hieldeD, hetwelk een grooten indruk in het land maakte, begrepen de Roomsche leiders, dat het ernst met de zaak werd en dat, wilden ze niet al te veel komen achteraan sukkelen, zy toch ook iets dienden te doen. Daarop is in Angustns 1907 het Katholiek Sociaal Congres in den Bosch gehouden, waarover men het steeds zoo druk heeft. De Roomsche organisaties, noch ook de Roomsche politici, hebben tot doorvoering van den maatregel iets gedaan, totdat de door den soc. dein. Schaper reeds in 1907 ingediende motie in Maart 1909 in behandeling kwam. Toen eerst deden, niet de Roomschen organisaties, doch eenige Roomsche Kamerleden iets, door voor de motie te stemmen. De Roomsche organisaties hebben daarna weer niets gedaan, totdat ze in den winter van 1910 door ons werden uit-genoodigd gezamelijk betooging te honden. Aaugezien ze dit niet wilden doen, waren ze genood zaakt het alleen te doen en vandaar de mislukte ver gadering in Schiedam, waarop Kuiper zoo'n groot woord gehad heeft. Als er dus iemand niet op de hoogte is, dan is het zeker deze spreker, die de Roomsche Vereenigingen wil tooien met de veeren, die hij ons poogt uit te trekken. Dat de Centrale Raad van den R. K. Volksbond meer dan 10 jaar geleden tot den 10 urendag besloten heeft, kan waar zijn. Het is alleen maar de vraag, wat heeft die Centrale Raad dan in die 10 jaar er voor gedaan, dat men zelfs in Schiedam, waar de R. K. oppermachtig zyn, nog geen vergadering eenigszins dragelijk bezocht kan krygen De verfoeielijke taktiek der Roomsche leiders is steeds, anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen en dan met een godzalig gezicht te roepen tegen de om standers: hebben we dat niet flink gedaan? In dit geval spreekt echter de geschiedenis te duidelijk. Timmerlieden. De afd. Schiedam van den Alg. Ned. Timmerliedenbond hield Vrijdag 26 Aug. hare h.h. vergadering. Door den voorzitter werd in bespreking gebracht het verloop der loonbeweging en de verrichtingen van het bestuur in deze. Ü6 verg. hechtte hare goedkeuring aan het beleid van het bestuur en droeg haar op de actie krachtig door te zetten. Voor de betooging Alg. Kiesrecht op 18 Sept. te Amsterdam werden 2 afgevaardigden benoemd. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede dat zich drie nieuwe leden hadden opgegeven. Metaalbewerkers Vrijdag 26 Augussus j.l. hield de afdeeling Schiedam van den Alg. Ned. Metaal- bewerkersbond haar gewone maandelijksche vergadering. Met algemeene stemmen werd besloten, een wanbetaler, J. A. v. d. Berg, van de ledenlijst af te voeren. De actie tot verbetering der positie van den metaal bewerker werd druk besproken en die maatregelen genomen welke men meende te moeten nemen om deze actie zoo goed mogelyk te doen slagen. Na verdediging van de bestuurstafel werd met alge- meenen stemmen besloten deel te nemen aan de meeting voor het algemeen Kiesrecht, door het zenden van 2 afgevaardigden; als afgevaardigden werden gekozen van Eek en Dinkelaar. Verder werd besloten om f 5 nit de kas te trekken voor de metaalbewerkerstaking te Utrechthet boekjaar te veranderen en gelijk te stellen met het kalenderjaar. Na breedvoerige discussie werd de houding van het bestuur, tegenover een ziek lid aangenomen, met algemee- nen stemmen goedgekeurd. De Secretaris.

De Moker | 1910 | | pagina 2