Ditjes en Datjes. Vlaardingsehe IJzerkoekjes Voor militieplichtlgen. Voor de mibtie- püchtigen, die dit jaar moeten worden ingelijfd en leenen in de termen te vallen voor ontheffing van nerkeljjken dienst of voor vergoeding, zij medegedeeld, dat de aanvragen daartoe thans moeten worden in gediend. Ontheffing moet worden gevraagd aan de Koningin, maar daar ze zoo goed als nooit wordt verleend, kan men zich de moeite van het aanvragen wel besparen. Vergoeding moet worden aangevraagd aan den Minister van Oorlog. Voor wie hulp behoeven, verwijzen wij naar het Bureau voor Arbeidersrecht. De belasting-razzia. De toeloop naar het Bureau voor Arbeidersrecht van hen, die h.i. te hoog men aangeslagen in de inkomstenbelasting, is zóó groot, dat reeds extra zittingen noodig waren. En naar wjj vernamen waren op het groote aantal reclamanten tot op heden slechts 2, wier aanslag niet te hoog was. De commissie van aanslag schijnt dus maar een slag in de lucht te doen en 't is opvallend, hoe ze zoovele kleine inkomens zoo overmatig wil be lasten. Zal ze ook de groote inkomens met gelijke maat behandelen? 't Is eigenlijk de vraag, wat of de ambtenaren, belast met het onderzoek, wel uitvoeren, als ze de commissie zoo slechte inlichtingen verschaffen. Die heeren maken schijnbaar niet zoo veel werk van hun baantje, want Baast tal van z.g. middenstanders, die op vrij royalen voet leven, soms uitgebreid dienstpersoneel houden en tóch maar in de 2e of 3e klasse zijn aangeslagen, zijn er ook nog heel wat, die heelemaal door de belasting- speurders worden vergeten. Dat alles prikkelt, wanneer andere minimum-lijders tot aan de uiterste grens en wel over die grens worden getroffen. De pomp werkt toch waarachtig al zwaar genoeg Xieuwe regeerders. De Oranjevereeniging is heden ten dage het troetelkind in Schiedam. Waar men in andere plaatsen zoo zoetjes aan stopt met de volksfeesterij voor een festiviteit, waaraan het overgroote deel der bossende massa's zich geen sikkepit gelegen laat liggen, heeft een handjevol welgedane burgers het noodig geacht in onze stad dat krimpende balletje nog eens op te blazen, 't Volk moet toch eens wat afleiding hebben, weet je, dat is goed voor alles en nog wat en alle oogverdraaiende zedepreekers, die zoo zalvend kunnen gewagen van de verleiding der wereldsche ge neugten, knijpen voor de feesten der OraDjevereeniging beide oogen stijf dicht. Dat de hartstochten ontketend worden, dat vooral vele jonge menschen worden gebracht tot daden, die ze in gewone tijden schuwen, dat de herbergen de beste zaken doen en dat de lucht davert van de verheffende zangen van „Kobussie, kjjk-ie nog 'reis om" en dergelijke, dat hoort men voor dezen dag niet. Welnu, dat alles daargelaten, willen we toch wel eens wijzen op de buitengewone bevoorrechting, die het troetel kindje of te wel de Oranjevereeniging hier heeft. Het bestuur van de Oranjevereeniging maakt model den dienst uit. Vier weken geleden kwam er een be kendmaking van Burgemeester en Wethouders ■"o pardon, van de Oranjevereeniging, dat den 31sten Augustus te 3 uur de plantage voor het verkeer ge sloten zou zijn. Is dat. wat En dan besluit de Oranjevereeniging om hier touwen te spannen en daar palen te slaan en wel is het gebeurd dat men een winkelier een hek voor z'n deur zette, zoo dat er niemand in of uit kon. Dat is nog wei erger, want e-n winkelier winkelt iu den regel niet voor z'n pleizierde man moet huur voor z'n winkelhuis betalen, met alle mogelijke belastingen valt men hem op z'n dak, en dan klopt h-t niet, dat hij in zijn bedrijf wordt belemmerd. Als men al de vrijheden der Oranjevereeniging eens vergelijkt met de kleinzielige plagerij, aan welke de sportvereenigingen hier blootstaan, die in al haar be wegingen worden belemmerd vergelijkt met den tegen stand, die een vereeniging als „Kunst aan 't Volk" ontmoet, die veel moeilijker, maar ook veel mooier werk verricht dan de Oranjevereeniging, ja, dan denkt men onwillekeurig aan het spreekwoord, dat de een de koeien mag stelen, terwijl de ander nog niet in den stal mag kijken Oranjeliefde op een koopje. Eenige weken geleden is door het bestuur van de Oranje-vereeniging aan bestuurderen van fabrieken en bedrijven een uit- 'noodiging gestuurd met beleefd verzoek, hun personeel op den 31en Augustus den geheelen dag vrijaf te geven met behoud van loon. Nu heeft ook in dit bestuur of „comité" zitting de heer M. Bijl, Hoofdstraat. Het is den lezers bekend, dat de heer Bijl eigenaar is van eene Wasch- en Strijkinrichting. Nu zal hij ook wel in z'n kwaliteit van bestuurder van een bedrijf eene uitnoo- diging als bovengenoemd hebben ontvangen, met goed keuring van hemzelf als lid van het „comité" verzonden. Hij heeft daar natuurlijk goedgunstig op beschikt en heeft z'n personeel op dien dag „vrjj" gegeven. Wat doet hij evenwel om z'n personeel niet te veel te geven Hij laat dien dag „inhalen". De arbeiders weten wel wat dit zeggen wil „een dag inhalen". Zjj weten met welk een animo dit wordt gedaan door de betrokken personen. De heer Bjjl laat dus z'n personeel eenige avonden een paar uur langer werken, opdat z'n bedrijf maar vooral geen schade zal hebben voor iets, waarmee hij zelf zoo ingetogen is. We vinden het wel een beetje kleingeestig van den heer Bijl, maar het is patroonstaktiek en dan zwijgt de liefhebberij. 'tis me de oranjeliefde wel! Oranje-waanzin In de „Nieuwe" van 31 Augustus, waarvan redacteur is de 2e secr. van de Oranje-vereeniging, komt het volgende berichtje voor Hedennacht om 12 uur heeft op de Hoogstraat een vechtpartij plaats gehad tusschen eenige E.K. propagandisten en sociaal-democraten. De politie heeft van de sabel en den gummistok gebruik moeten maken om de vechtenden uiteen te drijven. Wij zijn voor zoover de tijd het toeliet op onderzoek uit geweest, maar niemand wist er iets van. Wij zijn zoo vrij te gelooven dat het „oraDje boven" onzen geachteD collega gruwelijk parten heelt gespeeld. Beter schap, collega! Koninginnedag. De Woensdagmorgen is gewoonlijk gewijd aan5het schrijven van wat „Mokercopie" en toevallig is dien Woensdag van deze week de Koningin jarig, 't Is nog vroeg en mijn raam staat open, maar 't is toch al ongewoon druk op straat. Troepen kinderen trekken al door de straten, de voorop in 't wit gekleede, met oranje linten versierde, die mooie vlaggen in de hand houden, zijn kinderen uit den middenstand daar achter kinderen met hun Zondagsche kleeren aan, maar niet in het wit dat zijn kinderen van fatsoenlijke arbeiders en daarachter de proletariers-kindertjes in hun alledaagsche plunje, die wel af en toe medezingen, maar toch niet kunnen nalaten een jaloerschen blik te werpen en een schuwen blik soms, op de kinderen in mooie jurken en met mooie vlaggen. 'tZal druk worden vandaag, 't „Leve Willemien" en „Weg met al de Socialen" weerklinkt al terwijl ik deze regels neerschrijft en 't word gevolgd door „wij zjjn jongens vol van glorie" enz. enz. De Vereeniging tot veredeling van het Volksvermaak heeft zich ook weer bijzonder uitgesloofd. Wjj kregen vandaag eerst een kerkconcert d'as misschien het beste en meest veredelende van den dag vervolgens krijgen we een Kleppermarsch van 450 schoolkinderen, die al ratelend de heele stad zullen moeten doorloopen en in het midden waarvan een muziekkorps van groote menschen muziek maakt. Moeders met 5 of 6 kleine peuters sjokken van de eene straat naar de andere om de stoet voorbjj te zien trekken, joDge meisjes en jongens grinneken tegen elkaar vanwege de pret die de dag belooft, mannen die werken moeten kijken knorrig en die vrijaf hebben baloorig omdat ze niet weten waar zij heen moeten. Bijzonder verheffend zal zeker het politiehonden concours worden en dan van avond, nau, eerst een lichtstoet en en dan een concert en vervolgens een groot schitterend vuurwerk. Wij denken zoo dat al naar mate het programma vordert de veredeling ook meer zichtbaar worden zal. Doch scherts ter zijde; wij hebben ons van morgen bewogen onder de menschen die KoniDginne-dag houden en ons best gedaan nu eens te ontdekken waarin wel het gewichtige van den dag bestaat. Helaas, we hebben het niet vermogen te ontdekken, 't Is feest en dan moet men vroolijk zijn, ziedaar het thema waarop men schijnt te borduren, daarvoor bespaart men wat geld, daarvoor vraagt en geeft men vrjjaf, daar voor slentert men vandaag op straat. Oef, wat is dat zinledig. Wat ontbreekt daar aan elke verheffende gedachte, wat is dat een sleur! Maar ook, wat hebben wij, die de drukte van den Koninginnedag zien in ander licht, die weten dat het grootste gedeelte daarvan is de meest grove volksver lakkerij, nog ontzettend veel te doen, voordat die massa, nu nog onder den invloed daarvan, dat op de rechte waarde zal leeren schatten en het, als wij, schouder ophalend voorbij gaat. En toch, altijd weêr geeft de wetenschap, dat ondanks alles het socialisme de toekomst hebben zal, nieuwe kracht om door dat profane heen den meer en meer ontwakenden volksgeest te zien, die haar vermaak en haar genot niet zal vinden in de zinledige pret van den Koninginnedag, maar in den strp voor de stoffelijke en geestelijke verheffing der arbeidersklasse. Onze kiesrechtbijeenkomst. De bijeenkomst mag geslaagd beeten. Ruim 200 personen waren Zaterdagavond bijeengekomen in den tuin der zaal Harmonie en minstens een even groot aantal stonden op den Schiedamschenweg. Even voor achten opende de Muziekvereeniging „Voorwaarts" de bijeenkomst met een marsch, die al dadelijk de opgewekte stemming bracht. De voorzitter opende daarna met een enkel woord de bijeenkomst, er op wijzende, dat er wellicht menschen gevonden zouden worden, die deze bijeenkomst een dwaasheid zouden vinden. Een dwaasheid voor de menschen, die buiten elk verband met onze beweging staan, een dwaasheid wellicht ook voor hen, die meenen, dat krachtiger dient gedemonstreerd dan op deze wijze. Nochthans meende het bestuur der afdeeling dat een bijeenkomst als deze in overeenstemming was met de draagkracht onzer beweging. H. Spiekman, de eerste spreker, begon met er op te wijzen, dat het een bewijs van vooruitgang is de Vlaar dingsehe arbeidersbeweging bijeen te zien komen in dezen fraaien tuin en aldus uiting te geven aan wat op dit oogenblik het groote punt is in de actie der geheele arbeidersbeweging. Hjj vergeleek dit oogenblik met den tjjd toen hier de eerste spranken der arbeiders beweging zich begonnen te vertoonen en men bijeenkwam in een schuurtje om er de eerste beraadslagingen te houden. In een gloedvol betoog wees hij op de nooden der arbeidersklasse, op de machteloosheid der regeering en op het groote gewicht van den Kiesrechtstrijd. Nadat de zangvereeniging „De Stem des Volks" op verdienstelijke wijze eenige nummers ten gehoore had gebracht en ook de muziekvereeniging zich opnieuw had doen hooren, was het woord aan Dr. J. v. d. Brink, die in een geestdriftige rede achtereenvolgens wees op de ellende der kapitalistische samenleving, op de geschie denis der arbeidersbeweging en van den kiesrechtstrijd, om ten slotte de onbetrouwbaarheid der verschillende politieke partijen ten aanzien der arbeidersbelangen aan de kaak te stellen en krachtig op te wekken tot deel name aan den strijd der arbeidersbeweging in al zijn vormen. De zang- en muziekvereeniging lieten zich daarop nogmaals hooren, o. a. met het lied „Omhoog" en de „Internationale", waarna de voorzitter met dank voor de medewerking de bijeenkomst sloot. 't Spreekt van zelf dat hij bij die sluiting met een enkel woord ook spreken moest over de weigering van het „Vlardingaveld" voor deze bijeenkomst. Als Mijnheer De Heer onder de luisteraars geweest is moet hij, dunkt ons, wel een weinig spijt gehad hebben van zijn vrees dat de bewoners der Hofsingel zooveel last van ons gehad zouden hrbben. Wij herinneren ons niet, hier nog ooit een muziek- of zanguitvoering te hebben bijgewoond, waar het zoo ordelijk toeging en zoo rustig was. Zeker niet op de „Flardingia'-uitvoeringen. Inderdaad, wjj kunnen ook hier langzamerhand onze eigen politieagenten worden. Het eenig succes dat de heeren gehad hebben is dit, dat men ons dwong entrée te heffen en daardoor zeker niet zoo groot bezoek als op het veld aan de Hofsingel het geval zou zijn geweest. Nu dat succes gunnea we de heeren. Maar er is nog iets. Onder de leden van den Raad zijn menschen die aan drankbestrijding doen en op sommige momenten heel mooi kunnen- spreken over de noodzakelijkheid van de verheffing des volks ook in dit opzicht. Maar men weigert de arbeidersbeweging ge legenheid te geven om op een geheel alcoholvrij terrein bijeen te komen. Enfin, wij kunnen over onze bijeenkomst tevreden zijn en twijfelen niet of de vruchten daarvan zullen zich later laten zien. Moge het onmiddellijk resultaat een druk bezoek aan de meeting te Amsterdam wezen. Gelenter. Kobus en Piet hebben het in hun wekelyksche bijeenkomst, oftewel, in hun slappe koffie praatje, gehad over de Bureaux voor Arbeidsrecht. Wjj zouden van dergelijk geleuter niets zeggen ware het niet dat er een paar uitingen in voorkomen die onjuist zijn en daarom dienen te worden rechtgezet, terwijl zjj bovendien zulk een helderen kjjk geven op de motieven waarmee dergelijke Bureaux, ook van z.g.n. christelijke zjjde, worden opgericht, dat het de moeite waard is ze vast te nagelen. Om met het laatste te beginnen erkent Kobus dat het Advies-Bureau te Schiedam alleen is opgericht met het doel u uit de handen te houden Tan Bureaux waar gij niet noodig hebt om te gaan". Beste, brave, patrimoniamman, dus niet in de eerste plaats om het advies, zelfs niet om de menschen die in moeilijkheden geraken zoo goed mogelijk te helpen, maar om ze uit onze handen te houden, richt gij bureaux op. Wjj zijn wel benieuwd om voor het een of ander Kan tongerecht eens een arbeidscontract-procedure op chris telijke wjjze te zien behandelen. Overigens is het niet onaardig van de zijde, waar altijd zoo geschermd wordt over de waarde der motieven waarop iets gedaan wordt, in zulk een onbewaakt oogenblik met zulke onzuivere, om niet te zeggen onredelijke motieven, voor den dag te zien komen. Stel U echter gerust, ons Bureau voor Arbeidsrecht zal geen schaapjes van U in de wacht sleepen en U ook niet beconcureeren. Ons Bureau is een instelling van den Bestuurdersbond, dat in hoofd zaak werkzaam is voor de leden der bjj haar aange sloten organisatie's en verder tegen betaling slechts

De Moker | 1910 | | pagina 3