No. 29. Zaterdag 17 September 1910. 10e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker BERICHTEN. Ten strijd! Maar waarom Op naar Amsterdam ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent Losse nummers 3 cent bij vooruitbetaling. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. adressen worden ook abonne- Te Vlaakdingen Aan bovengenoemde menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. De Kiesrechttrein. Wij kunnen mededeelen dat het geen verplichting is om 's avonds met den extra-trein van 7.17 uit Amsterdam te vertrekken. Men kan terug op alle treinen van de gewone dienstregeling, uitgesloten D. en L.-treinen. Men kan dus 's avonds nit Amsterdam n. m. 5.35, 6.35, 7.17 (extra trein) 8.47 en 10.23, allen van '.t Centraal Station Amsterdam. Betoogers voor de Kiesrechtmeeting zorgen Zondagmorgen 9 nnr in Constantia te zijn. Nog enkele kaartjes a f 1.70 zijn nog voorhanden. Wie er nog een wenscht kome Zaterdagavond in Con stantia er een halen. Zondagmorgen is het te laat er voor. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie voor den Feestavond in Constantia, op 24 September a.s. Partijgenooten en geestverwanten, bezoekt allen dit feestavond je. Het programma belooft heel wat en het is voor een goed doel. Partijgenooten hebben volgens Afd.-besluit toegang tegen halven prijs. Kunst en Strijd. Allen present Zondagmorgen ten 9 uur in Constant!», met netjes uitziende instrumenten en de benoodigde muziekboekjes. Soc. Dem. Leesclub. Leden dezer club gelieven hun boekjes in te leveren bij den voorzitter der club, Groenhorst, ter controleering. Schiedamgche Bestunrdersbond. In De Moker van 3 September j.l. is vermeld geworden bij de verantwoording van steun voor de uitgeslotenen te Enschedé, dat nog in moest komen Steunlijst No. 175642574298. Bonboekje No. 1322. Door een abuis zijn als nog niet ingekomen opge geven de steuulijsten No. 42574298. Steunlijst No. 4298 is verantwoord in De Moker van 6 Augustus j.l. k Steunlijst No. 4257 is verantwoord in De Moker van 20 Augustus j.l. Op de lijsten was ingekomen f 3.10 en f 1.10. Ingekomen is steunlijst No. 7756 met f 0.35. Zoodat er nu totaal is bijeengebracht f 130.99K Voor den S. B. B., J. A. v. PELT, Secr. Wij mogen voor anderen wel zwoegen, Wjj werken voor anderen ons af Reeds toen wij de jongenskiel droegen Wellicht tot de rand van het graf. Wjj scheppen de welvaart, men spreidt ze ten toon; Ellend' en ontbering strekt ons tot een loon Daarvoor zijn wjj goed, zooals iedereen ziet, Maar voor het kiesrecht deugen wij niet! Wjj mogen belasting betalen, Geen arbeider is er van vrij, Van de armsten weet men nog te halen En neemt er nog stiekum wat bij. Ons geld wordt besteed ten dienst van het land, Wjj houden de Staat met zijn rompslomp in stand; Daarvoor zyn wij goed, zooals iedereen ziet, Maar voor het kiesrecht deugen wij niet Genoeg van die plichten, nu rechten Wij weigeren elke voogdij Wij buigen niet langer als knechten En dulden geen knevelarij. Wij roepen ten strijde, die tallooze trouwen, Uit steden en dorpen, de mannen en vrouwen Hazie hunne rijen, eindeloos groot, Ten strijd voor het kiesrecht, gereed tot den dood. P. DE BRUIN. Op 18 September gaan wij naar de Meeting voor het algemeen kiesrecht. Maar waarom? Omdat wjj ontevreden zijn met ons loon en onzen arbeidontevreden met ons heele leven als arbeider. Deze dagen staan de kranten weer vol van ongeluk ken die ons arbeiders alleen overkomen „De werkman H. v. D. kreeg op de machinefabriek van de firma B. en R. te Breda een vliegwiel tegen zijn hoofd waardoor hij zoo ernstig werd verwond, dat hij naar het gasthuis moest worden overgebracht." „De bootwerker J. V. kreeg op een stoomschip in de Maas de zware laadpaal op het lichaam. Zwaar in- en uitwendig gekneusd werd de man naar het zieken huis vervoerd, waar de geneesheer slechts den dood kon konstateeren" Zoo lezen wij in de krantenDagelijks twee, soms drie en meer van die ijseljjke berichten, dat het kapi talisme weer wat arbeiders als machinevleesch verteerd heeft. Juist in deze dagen, nu de bourgeosie, de klasse die ons overheerscht, van de weelde der schoonste landen geniet. Nu de de hollandsche uitbuiters met vrouw en kinderen in de uitstekend ingerichte bliksem-treinen (heusch niet in de gore, harde derde-klas-wagens, waarin de bevoorrechtste arbeiders een daagje naar buiten schokken en boemelen) over de grenzen vliegen. Nu al wat van onzen arbeid profiteert, van ons zwoegen en slaven, in de prachtige hotels worden omringd met gemakken, op hun wenken bediend door kellners en meisjes, die afgejakkerd worden 16,17,18 uur achtereen. Juist in deze dagen komt dat afschuwelijke karakter onzer maatschappij zoo sterk naar voren Lange werk dagen, ziekte, ongelukken, alle denkbare tekort en ellende voor de werkende massa; overvloed van genot en vreugde en weelde bjj die kleine groep bezitters, die zonder ons werk geen bete brood hadden. Gij die dit leest voelt ervan de waarheid. Gij beseft zelf ook, dat deze maatschappij is als een droge, zonnige landweg waarop arbeiders in de hitte loopen naar hun werk en nu en dan een auto in razenden ren passeert. Zij zitten in het genot der wisselende tafereelen en heerlijke, gezonde, fris- sche lucht, wjj in de stofwolken en den stank van hun benzine. Gjj voelt lezer, dat het waar is wat wij U zeggen, maar strijdt gij mee om het beter te krijgen Doet gij mee aan dien strijd der sociaaldemokraten voor een betere maatschappij Steunt gij hen in hun dagelpksch werk, dat u nog in deze maatschappij een dikkeren boterham wil geven, dat gericht was op verbetering der ongevallenwet, dat uw ouden dag minder zorgelijk wil maken door u een staatspensioen te geven Steunt gij hen ook bij hun strijd om den arbeidsdag korter te maken van u en uw kinderen Want daar gaat het om: alleen met uw hulp kunnen wy wat bereiken. Met uw hulp kunnen wij het veroveren, het wapen dat onze tegenstanders dwingt die goede sociale wetgeving te geven. Met uw hulp alleen winnen wij het alge meen kierecht. En zonder uw hulp loopt het mis. Krijgen wij niet eens het kleine beetje, dat de regeering der bourgeoisie (nu minister Talma) gedwongen was voor te stellen. Talma had voorgesteld de kinderen niet meer op hun 12e jaar reeds in de fabrieken te stoppen, maar „pas" op hun 13e jaar, in den regel. Ook had hij gezegdvrouwen en jeugdige arbeiders mogen tot hun 17e jaar niet meer dan 10 uur werken. Heelemaal niets verschrikkelijks, nietwaar Veel te weinig, integendeel. Want volwassen mannen krijgen geen bescherming en duizenden kinderen in landbouw en veeteelt vallen er maar eventjes buiten. Zoodat de christelijke arbeiders terecht mogen uitroepen Is dat nu onze Tal ma, zijn dat nu de zegeningen van het Christel ij k bewind? Maar, arbeiders, ook dat beetje is in gevaar. De onverzadigbare kapitalisten nit Twente, uit Tilburg, van overal, zijn in het geweer gekomen. Zij weten dat Talma heel aardig sociaal kan praten.... maar dat hij nog nooit eenige ruggegraat getoond heeft. Het is een slappe ventomdat de christelijke arbeiders zelf te slap zijn en nog niet eischen durfden en doorzetten. Arbeiders: Talma, de regeerende klasse moet zien dat het ons ernst isdat wij strijden willen en strijden zullendat de massa's die in beweging komen, sterker worden, aangroeien jaar in jaar uit. Het land klinkt van strijdgewoel, van klassenstrijd, die nu weer de Twentsche patroons met hun verdrukte slaven voerden. De patroonsvereenigingen adresseeren aan Talma om ten koste der arbeidersbelangen nog meer voor de miljoenairs te doen dan hij reeds deed. Waakt op! SluitUaaneen, enbijonsaan. Komt ook gy in het geweer. Gjj hebt de macht ministers te dwingen, als gij u een voelt met de strij dende klasse der arbeiders, Stroomt naar de meeting. Geeft daar blijk van uw onverzettelijken wil het algemeen kiesrecht te zullen verovereD. Als de arbeidersklasse het waarlijk en eensgezind wil, dan kan geen regeering van liberaal of klerikaal het weigeren. Stroomt naar de meeting van 18 Sep tember a.s. te Amsterdam. Arbeiders van Schiedam, aanstaande Zondag 18 Sep tember zullen de Sociaal-democraten demonstreeren voor het Algemeen Kiesrecht. Ik weet dat bovenstaande vele arbeiders onverschillig laat. Dat moest toch anders zijn, het gaat niet om te zeggen doet het zelf, of als zij het krijgen hebben wjj het ook, of laat ze maar loopen, ze krijgen het toch niet, enz. enz. Maar laten wij er eens goed over nadenken. Daar in Den Haag, in de 2e Kamer maken zij ons hebben en houwen klaar, daar zit onze volksvertegenwoordiging, gekozen volgens een verkiezing die niet eerlijk is. S. van Houten, indertijd een specialiteit op dat gebied, was het kapitalisme met hart en ziel toegedaan. Hij heeft het dan ook zoo ingekleed, dat die vermogens-, bedryfs-, personeel- en meer van die hooge belasting betalers, kiezer zijn, zelf zonder zy zich er voor op behoeven te geven. Dat zijn natuurlijk de rijkenook degenen die examen hebben gedaan zijn kiezer, dan volgen diegenen, die meer dan 450 gulden per jaar verdienen, en daarna degenen die niet meer dan* twee dienstbetrekkingen hebben gehad. Nu begrijpt toch een ieder, die rijk is, is kiezer, die tusschen water en wind leven ook, als zij maar examen hebben gedaan. Dan volgen de groote massa's van ar beiders, zij mogen niet meer dan twee patroons hebben gehad of zij zijn geen kiezer, zij moeten minstens 450 gulden hebben verdiend, of zij zijn geen kiezer. Zij moeten een bedrag verwonen van f 1.75 per week of zjj zjjn geen kiezer (wel te verstaan voor Schiedam, voor amdere plaatsen is dat ook wel hooger.) Zij moeten 50 gulden op de spaarbank of minstens f 100 op het grootboek hebben of zij zijn geen kiezer. Nu 't

De Moker | 1910 | | pagina 1