Ditjes en Datjes. Van onze vroede vaderen. Vakbeweging. stellen, ongehoorde rijkdommen op te stapelen en zeiven en hun kinderen tot in het derde en vierde geslacht een leven van weelde en overheersching te leiden. De stoomschepen hebben de zeilschepen vervangen, en we aanschouwen de reuzenstoomers, die in enkele dagen, zoo goed als zonder gevaar, en als in een drijvend hotel, een paar duizend menschen tegelijk overbrengen van het eene werelddeel naar het andere. Maar ach, wie aanschouwt het leven der proletariërs aan boord, en weet en ziet de schatten aan geld en onbegrensde macht en tergende weelde die het stoomschip als kapi- talische onderneming opbracht voor de directeuren en groote aandeelhouders, die komt al spoedig tot de er kenning, dat wij hier te doen hebben met een uitvin ding, die uitsluitend aan het kapitalisme is ten goede gekomen. Zóó is het steeds gegaan, zoolang het kapitalisme, de particuliere exploitatie van diensten ten behoeve van 't geheel, heeft bestaan. Maar het socialisme zal dat alles veranderen. Het socialisme zal hen, die der menscheid het gebruik van nieuwe vindingen onder het bereik brengen, gaarne rij kelijk beloond, geëerd, gevierd zien maar het zal belet ten, dat particuliere ondernemers zich er, louter voor hun winst, meester van maken. Het socialisme zal den uitvinders en moedige probeerders als de pioniers van den vooruitgang eeren en loonen maar eenmaal daar, zullen de vruchten en genietingen er van alle menschen ten goede komen en niet enkelen, die toch reeds over vloed hebben. En ook deze uitvinding zal het socialisme bevorderen, meer mogelijk maken, omdat zij den oorlog mee zal helpen onmogelijk te maken, door de kunstmatige grenzen tusschen de natiën uit te wisschen en door de moderne weersmiddelen te land en ter zee waardeloos te maken. Wjj leveu in het begin van den nieuwen tijd. Die wondervogel, dien wp aanschouwen en opstijgt tot de wolken, wij gevoelen hem als een profeet voor nieuwe tijden, en betereeen die het socialisme dat komt, aanschouwen en dienen zal. Wij begroeten hem daarom als een bode van nieuwen tijd en voelen ons het bloed sneller door de aderen gaan van geestdrift en liefde voor ons toekomst-doel, voor de verwezenlijking waarvan elke groote vinding, ook deze schoonste, dienstbaar is, Het Volksweekblad. In de Dinsdag gehouden raadszitting kritiseerde De Bruin een voordracht tot benoeming van regenten voor het St. Jacobsgasthnis, omdat al de voorgedragenen weer komen uit de bourgeoisie en juist in dit bestuur het arbeiders-element zoo dringend noodig is. Een voorstel-De Bruin om de voordracht terug te zenden met verzoek tot wijziging, werd alleen ondersteund door den heer Koopmans. Naar aanleiding van een door den minister van binnenlandsche zaken opgedrongen wijziging der nieuwe schoolgeldregeling voor het M. U. L. O., merkte de heer Koopmans op, dat dezelfde wijziging reeds door hem bij amendement was voorgesteld, maar door den raad verworpen. Spr. merkt op, dat men dus niet steeds een voorstel moet verwerpen, omdat het van Koopmans komt. Een voorstel van het anti-rev. raadslid Goslinga tot beperking van het maximum aantal vergunningen werd met 10 tegen il stemmen verworpen, in hoofdzaak door den tegenstand der katholieken. Toen volgde het groote debat over het voorstel-B. en W. om over te gaan tot den bouw van een nieuw ziekenhuis, ingezet door De Bruin, die in een uitvoerig betoog het verloop der zaak naging en met de slappe argumenten der oppositie afrekende. Spr. wees er op, dat door zijn interpellatie in de zitting van 1 Juni 1909 het onderwerp aan de orde is gesteld en sedert dien geregeld weer opgedoken, door herhaalde voorstellen tot uitstel. Geen der ernstige tekortkomingen, door den directeur opgesomd, zijn hier door iemand aangevochten en dus erkent men, een ziekenhuis er op na te houden, dat lichamelijke en zedelijke gevaren oplevert voor de verpleegden. Heftig bestpdt spr. de uitvluchten van den heer Goslinga, die de duffe meening nog verkondigt, dat de gemeente niet den plicht heeft voor hare zieken te zorgenvan den heer Witkampf, die beweren durft voor de gezonden te willen zorgen door middel van een veroordeeld ziekenhuisvan den wethouder van financiën, die trots zijn mooie woorden meer pijn aan zijn dubbeltjes schijnt te lijden dan alle zieken tezamen. Soms davert het door de lucht, dat het geestelijke voorop moet, maar wat is dat anders dan woordenpraal, waar juist diezelfde menschen aan het meest brute materialisme vrij den voorrang laten Gij zocht geen oplossing der linancieele bezwaren gij wilt ze niet, want gij kunt ze zoeken in een matige progressie in de inkomstenbelasting, in een poging tot opheffing van het gymnasiummogelijk in een kombi- natie met andere gemeentengij poogt niets van dat alles, maar drukt de zaak gewoonweg dood. Maar dan ook rust op u de volle verantwoording voor alle gevaren, waaraan de verpleegden blootstaan. De redevoering van De Bruin werd met pijnlijke ge latenheid aangehoord door de rechterzijdegeen der aangevallenen had behoefte zich te verdedigen. De nieuwe burgemeester, de heer Honnerlage Grete, waagde later een zwakke poging tot rechtvaardiging der oppositie, maar moest na repliek van De Bruin verschillende zijner beweringen terugnemen, zoodat er zoowat niets van overbleef. De heer Evers (kath.) scheen door de rechterzijde aangewezen te zijn als haar woordvoerder. De man is apotheker en kwam nu als een deskundige poseeren. Typhus-lijders behoeven niet geïsoleerd te worden, lijders aan venerische ziekten evenmin en voör tuber- kulose-lijders was het zelfs zeer nadeelig. Dr. Ris nam den apotheker hard over de knie en kegelde één voor één z'n beweringen omver. De heer De Groot wees nog op den zedeljjken plicht der gemeente en het debat was voor de rechterzijde zoo'n finale nederlaag, dat de heereu met hun figuur verlegen schenen. Drie der rechtsche raadsleden, de heeren Beukers, Van der Meer en Klein, stemden tenslotte vóór het voorstel, waardoor de stemmen staakten (10—10). De heer Van der Velden (anti-rev.) had de vergadering verlaten. Na dit heftig debat las de heer dr. Brants zijn af scheidsrede, waarop de gewone plichtplegingen volgden, 's Avonds zou de raad in intiemen kring nog met den scheidenden burgemeester samen zijn, aan welke bijeen komst, naar wij vernemen, onze partijgenoot De Bruin heeft geweigerd deel te nemen, op grond, dat de raads- meerderheid in andere gevallen ook geen samenwerking met hem wenscht. Metaalbewerkers. Op Vrijdag den 23en Sept. j.l. is door de afdeeling Schiedam van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond eene openbare vergadering belegd, waar door den heer W. F. Dekkers, bondsvoorzitter, het onderwerp behandeld werd„Onze actie voor lots verbetering en de antwoorden der patroons." Ofschoon de vergadering niet zoo druk bezocht was als wenscheljjk is, de serenade aan den heer Honnerlage door zijn „goede" Volksbonders heeft zeker op het bezoek invloed gehad, lijkt het ons noodzakelijk een eenigszins uitgebreid verslag te geven. Nadat de voorzitter de vergadering met een kort woord geopend had, begon Dekkers er op te wijzen, dat er een geruimen tijd moest verloopen, vóór dat de actie haar hoogtepunt bereikt zou hebben. Er moet eerst een geruimen tijd gewerkt worden, voor dat de betrokken arbeiders iets voor de actie gaan gevoelen. In de eerste plaats is noodig, dat de arbeiders kennis krijgen van de gestelde eischen. Dan moet hun het geloof gebracht worden dat de patroons aan de eischen gehoor zullen geven, als de betrokken arbeiders zelf medewerken en zij de resultaten zien, op andere plaatsen behaald. Van de patroons waren geen antwoorden ingekomen. Dit was echter niets, volgens spreker. Aan de hand van de gevoerde acties te Gouda, Leeuwarden, Vlis- singen en Middelburg toonde spr. aan, dat het van de patroons gewoonte was, om zoolang mogelijk de eischen, door de arbeiders gesteld, te negeeren. Van deze 4 plaatsen waren gezamentlijk 4 antwoorden ingekomen. Vervolgens begon spr. de eischen, door den bond ge steld, te bespreken. Voorop stellen wij de loonsverhoo- ging, ofschoon van een loonsverhooging niet gesproken kan worden, daar de gevraagde 2 centen een aanvulling op het tekort is. In de jaren 1908 en 1909 hebben er geen noemens waardige loonsverhoogingen plaats gehad. In plaats dus van 2 centen loonsverhooging, behoorden wjj 4 centen te vragen. In het geheele land wordt de eisch van 2 centen loonsverhooging gesteld en nergens vindt zij érnstige tegenkanting. Spr. besprak de moreele zijde van de loonsverhooging door er op te wijzen, dat deze eisch een levenskwestie voor den bond en voor de strijdende arbeiders is. Door de lage loonen in het klein-bedrijf betaald, is het voor de groote patroons gemakkelijk onderkruipers te krijgen. Vindt de eisch tot loonsverhooging geen scherpe tegenkanting, anders gaat het met de eisch voor de verkorting van den arbeidsdag. De kapitalistische klasse begrijpt te goed, dat de verkorting van arbeidstijd een verlies voor haar beteekent. Loonsverhooging kan weer verhaald worden op de arbeidersklasse, met verkorting van den werktijd gaat dit echter niet. Het is echter voor de arbeiders noodzakelijk ook bij dezen eisch schrap te staan. Spr. verwachtte vhn deze regeering de eerste 12 jaar niet veel, ofschoon de eisch van den tienurendag door de R. K. arbeiders stevig gevoerd wordt. Ook wees spr. er op dat de eisch van den tienurendag geen socialistische eisch was, doch een eisch door de practgk geboden. Spreker wees op tal van fabrieken waar 10 uur per dag gewerkt wordt, terwijl er jaarlijks 30 tot 40 winst gemaakt wordt. Verder besprak spr. den eisch, gesteld voor het over werk, uitbetalen van de Christelijke feestdagen eo Zaterdags te vier uur de fabriek stop te zetten. Spr. noemde eenige plaatsen op waar de christelijke feestdagen uitbetaald werden, b.v. te Tiel. Spr. wees ook op de ingekankerde gewoonte van de kapitalistische klasse om zooveel mogelijk het stukwerk in te voeren. Uit de praktijk kon spr. voorbeelden aanhalen dat de patroons dit stelsel alleen toepassen, om zooveel mogelijk winst nit de arbeiders te halen. Bij dit stelsel zijn de arbeiders niets anders als winst objecten. Er moet veel intensiever gewerkt worden door de arbeiders, terwijl het loon steeds naar beneden gedrukt wordt. Alle misères van den bond, vinden meestal hun oorzaak in het stukwerk. Vervolgens besprak spr. het grootbedrijf. In het grootbedrijf heerschte op het oogenblik eene ongekende slapt6. En nu voelen de arbeiders de slagen van de zweep. Voor vele arbeiders was dit echter wel eens goed, omdat ze op deze manier alleen voelen dat het kapitalisme niets of niemand ontziet. Spr. zag nn de arbeiders van v. d. Giezen door de straten van Amsterdam loopen, die o zoo gaarne de steun van den bond zonden willen hebben, doch toen de bond in actie was, verlieten zij den bond of verrieden hem. De patroon Vuyk verbood zelfs „zijn" arbeiders op den lijsten van den bond te teekenen. Of b.v. de Firma Smulders het H B. gehoor zon geven, kon spr. niet zeggen, doch dat is geen schande voor het H. B., wel voor de arbeiders van deze Firma. Zij zullen misschien te laat begrijpen dat al het mooie gedoe, niets anders is om de arbeiders van hun strjjd af te houden. Men ziet het aan de modelfabnek van den heer Stork te Hengeloo. Spr. besprak een verslag van een gehouden personeel- vergadering op deze fabriek. De arbeiders hadden niets in te brengen doch er was volgens den voorzitter (den heer Stork goed gewerkt. 132.000gulden zuivere winst! Van deze overwinst kregen de arbeiders niets. Zelfs was er 1000 gulden tariefwerk minder uitbetaald dan moest gebeuren. Spr. sloot met een opwekking aan de leden om zoo te werken, dat de arbeiders medezeggingschap krijgen over de voorwaarden waaronder zij moeten werken. Kun»t aan het Tolk. Voor een goed bezette zaal gaf een gehalveerd gezelschap van Van Eijsdea's tooneelisten Maandagavond „Het huwelijk van juffrouw Beulemans", een nieuw vertaald stuk, waarvan de strekking vrij juist is weergegeven in een recensie van het Nieuws van den Dag, opgenomen in het blaadje van „Kunst aan het Volk". Van het stuk kan men kortweg zeggen„'t is luchtig en kluchtig". De moraal is schraal; de combinaties der gebeurlijkheden vragen nog al eens de toegevendheid van het publiek, er komt een lieve scène -in voor, als Suzanna. haar aanstaande overhaalt om naar zijn „vrien dinnetje" te gaan en zijn kind een vader te geven. Meneer de eere-president, het type van een brave kaas boer, die verschrikkelijk lastig kan wezen, maar toch de verdienste bereikt van kleur aan dit blijspel te geven, bleek een zeer kneedbaar mensch te zijn bij de onder handeling over de huwelijksvoorwaarden. Als de papa van den bruidegom maar vertelde dat bij de f 50.000.- bruidschat, de papa van de bruid ook nog te zorgen had voor de huwelijksreis, voor het diner, voor het meubilair enz. enz., dan stelde onze kaasboer zich al tevreden met de vraag te stellen, of-ie dat wel zeker wist. Enfin, de humor loopt er natuurlijk af en het publiek heeft ongetwijfeld een prettigen indruk van de entrée in dit seizoen van „K. a. h. V." meegenomen. De heer Koopmans opende bij afwezigheid van den len voorzitter van Leeuwen, met een toepasselijk woord. Ons feestavondje van Zaterdag is goed geslaagd, Alleen het bezoek nad grooter kunnen zijn. Te 81/, .uur werd op de piano de inzet gedaan met de socia- listenmarsch en Internationale, welke door de bezoekers lustig werd meegezongen. Daarna kregen we het Delftsche duo, onze partijgenooten Brouwer en Dortweg te hooien. Ze vielen met hun voordrachten goed in den smaak van het publiek, na ieder stukje kregen ze dan ook een welverdiend applaus. Na de pauze kregen we een pantomime te zien. Een leuke pantomime, welke de lachspieren danig in beweging bracht. Te ongeveer 12 uur werd een aanvang gemaakt met dansen, met het welk door de liefhebbers nog een gezellig uurtje werd doorgebracht. Wij hopen dat onze ijverige feestcommissie spoedig weer met' een avondje voor den dag komt, en spreken den weusch uit dat het bezoek dan beter mag zijn. De serenades. Den laatsten t\jd worden we nogal eens vergast op een serenade door de een of andere

De Moker | 1910 | | pagina 2