Ditjes en Datjes. Uit Vlaardingen. ii het bezoeken der uitvoeringen en van ter vergadering ;omen b(jna alleen van onzen kant de noodige ambitie djjkt, is zeer te laken. Het blijkt dat het gros alleen id is van „K. a. h. V.," om voor een koopje van de ranst te genieten en dat het doel„kunst te begrijpen en te genieten door de leden der arbeidersklasse te «vorderen", hun weinig of in het geheel niets kan schelen. Dat wjj natuurlek met hart en ziel aan „K. i. h. V." gehecht zjjn, is te begrijpen. Opgericht door en uit de arbeidende klasse (uitgaande van den Schie- iamschen Bestuurdersbond), voelen wij dat het is „onze rereeniging", d. w. z. de vereeniging op het gebied van ranst voor de arbeiders. De vereeniging als zoodanig s steeds en wordt nóg gedragen door de arbeiders. Zij lebben van het begin af aan hnn schouders er onder gezet en znllen dit blijven doen. Zjj zjjn feitelijk de toonaangevers van de vereeniging, omdat „K. a. h. V." mor hèn is opgericht. Dat er een enkele bourgeois als id is ingeschreven, doet aan de bedoeling van de ver eeniging niets af. De stenn van hen is in hoofdzaak e hoogere contributie dun welke wjj kunnen betalen, au meerderen, directen invloed laten ze niet blijken. Wat ie anderen betreft, welke zich met het standpunt der vereeniging nog niet homogeen verklaren, hebben we hier boven reeds aangehaald. De individu is bij hen de hoofdzaak, zjj bevoordeelen er zich persoonlijk mede lid der vereeniging te zijn; andere gevoelens be zielen hen niet. Is het dus wonder dat wij meenen dat een vereeniging als „K. a.,h. V." het beste aan- z'n doel beantwoorden zal als onze mannen er de zaken regelen? wij evenwel in het belang van de vereeniging „ons irjjven" ongedaan willen maken, bewijst het feit, dat taar wij hoorden, onze partijgenoot Gijtenbeek heett bedankt als pas gekozen bestuurslid. Van den heer Gabel, ook nieuw gekozen en ook S. D. A. P,-er is naar men ons meldt eenzelfde bericht ingestuurd. Het toont das, dat wjj, wanneer het zoo'n gewichtig punt als bet voortbestaan van „K. a. h. V.", wat wij evenwel betwijfelen, betreft, wij onzen zin niet doordrijven. van Het Volk uit te geven. De reden, daarover genoemd, vinden wij jnist gevonden en wij juichen het plan ten zeerste toe, mits natuurlijk de omstreken van Rotterdam er ook mee gemoeid worden. Vergadering Ferrer. Men verzoekt ons te melden, dat de socialistische propaganda-club Zondag morgen 12 uur in het Volkshuis eehe openbare verga dering houdt ter herdenking van den Ferrer-moord met als spreker G-. Rijnders van Amsterdam. Het nienwe Ziekenhuis verworpen. In vorige raadsvergadering staakten de stemmen over het voorstel voor een nieuw Ziekenhuis. Onder de voor stemmers was de heer v. d. Meer (c.-h.) Nu was de i net zoo samengesteld als in de vorige vergadering, met dien verstande, dat nu de heer Goslinga afwezig was en in de vorige vergadering de heer Van der Velden. Na werd het verworpen met 11 tegen 9 stemmen. De heer van der Meer stemde nu tegen. Had dit raadslid evenals de vorige maal gestemd, dan hadden de stem men wederom gestaakt en had het lot beslist. Dan had er kans geweest dat het lot voor had uitgebracht. Wij meenen dus dat de heer v. d. M. niet voor mocht stemmen, 't Is me het stelletje anders wel, wat daar zetelt. De buit verdeeld, ot elck wat wils. De heer Honnerlage Grete, (kath.), burgemeester, de heer Goslinga, (a.-r.), wethouder vau Onderwijs. Zoo zjju beide partijen bevredigd eu de personen zelf steken nog wat in hun zak. Wanneer nu de chr.- hist. partij nog iets kon machtig worden, was Schiedam gered. Enfin, wie weet, hoop doet leven. Een goed plan. In Het Volk van Maandag avond bespreekt A. W. H. van Rotterdam een plan som een plaatselijk dagblad voor Rotterdam iu de plaats Wat, riep moeder, ik, een millioen Ja, jij, zei Gerrit. Jij, en Kees, met zijn veertien gulden, en ik. Wjj allemaal met elkaarde natiede trouwe onderdanen. Eu de ontrouwe ook. Heb je me nou, protesteerde moeder, wat heb ik er mee te maken, als de koningin een reparatie noodig heelt aan haar huis Ze betaalt voor rajj toch ook niet, als ik een nieuw karpet moet koopen Jij bent ook geen koningin, antwoordde Gerrit lakoniek. Die eenvoudige reparatie van het Loo betalen wij met z'n allen, de geliefde onderdanen. Nou, maar naar mjjn portie kan ze fluiten, zei moeder, die juist nog even de schoenen van Jantje voor den dag had gehaald, om te onderzoeken of ze nog in de termen vielen voor zolen en achterlappen. Je betaalt je portie net zoo goed als Kees en ik, hield Gerrit vol, bedaard en zeker. Maar houd je maar katoenje betaalt zonder dat je het weet. Jè betaalt in termijnen, precies als een dettige schuldenmaker. Je betaalt als je je half pondje suiker koopt, als je je Zondagsche portie runderlappen koopt, als je een tleschje bier voor ons haalter zitten een paar centen van in het belastingbiljet van je man, niet eens een paar centen - je betaalt zonder dat je bet weet en zonder dat je het voelt. Wat is het eigenlijk heelemaal, vijf honderd taebtig duizend gulden een dubbeltje per hoofd van alle Nederlanders. Heb jij er geen dubbeltje voor over, om je koningin en haar man en het prinsesje goed behuisd te zien Maar Gerrit, viel Netje wijs in de rede de koningin heett toch traktement De koningin, antwoordde Geirit, met een gewicht van iemand die veel doet aan statistiek, heeft zes Kapitalistische belooning. De oude gezeten handels- en reederijzaak van de firma H. Kikkert wordt weer in nieuwe banen gebracht. Het was daar jaren lang een Eldorado voor de arbeiders. Althans zoo scheen het. Die menschen leefden ieder op zichzelf en waren voor de arbeidersbeweging natuurlijk niet te vinden, integendeel, zij hadden daarvoor een grondige verachting. De menschen haddeD immers goed hun brood en een goed werkgever. De Heeren Kikkert hadden hun zaak gevestigd en hun kapitaal verdiend in den tjjd, toen soliditeit en dégelijkheid nog als eerste voor waarden op de handelsmarkt golden. Zij hebben toen hun kapitalen verdiend en hnn werklieden hadden toen een goed bescheiden deel. Maar ieder weet dat een goed bescheiden deel altijd nog heel wat minder is en was dan de enorme kapitaal-winsten die de firma zelf maakte. De eischen in de handelswereld veranderen en de firma verzette de bakens niet toen het getij verliep. Dat pleit voor haar degelijkheid, maar er kwam minder werk door en dientengevolge verdienden de menschen minder. Een aantal zochten een goed heenkomen, eenige werden ontslagen en het personeel, dat in de gouden dagen 100 man en meer bedroeg, is ingekrompen tot een 20 man. Die jong waren en ontslagen werden vonden hun weg wel, jonge werkkrachten kon men wel gebruiken. Maar de ouderen, och, kijk eens rond. Daar loopt iemand die jaren en jaren aaneen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat voor de firma in de weer was. Hij was geen vakman, hij deed het minderwaardige werk. Allerlei kleine karweitjes, die niet alleen gedaan moeten worden, maar die bovendien elke werkgever uit welbegrepen eigenbelang laat doen, omdat daardoor groote schade wordt voorkomen. Hjj leek on misbaar en heeft ter goeder trouw misschien ook wel eens het gevoel gehad van dat te zjjn. Hij is niet offi cieel ontslagen, maar moest naar ander werk omzien en verdiende niets. De man gaat op zijn ouden dag zijn brood verdienen met zwaar sjouwwerk en met negotie van oud jjzer enz. 'k Was er eeyst wat verlegen mee, zei hij ons, maar je moet toch zien wat te verdienen. En wij verbaasden ons over den moed waarmede de man de toekomst nog onder de oogeu zag. Intusschen, deze scherpe konsequentie van het kapi talisme, dat droevig gevolg van het huidig productie- en concurrentie-systeem, is wel waard te worden over dacht, ook, ja vooral door hen, die meenen de arbeiders beweging schouderophalend voorbjj te kunnen gaan omdat zjj het zoo goed hebben! Kinder St. Nicolaasfeest. De commissie, door het Bestuur der afdeeling S. D. A. P. bijeengeroepen voor het oiganiseeren van boven aangeduid feest voor kinderen van leden der afdeeling en geestverwanten, honderd duizend gulden jaarljjks traktement. Dat is net zoo veel als het inkomen van duizend gemiddelde stadsche werklieden. En bovendien heeft ze emolumenten. Zij krygt de opbrengst van het kroondomein. Je weet niet wat dat isdat zal ik je later wel eens uitleggen. Hoeveel ze daarvan trekt zal ze jou niet aan je neus hangen maar de lui, die het weten kunnen, beweren dat het tegenwoordig zeker nog er-is zes honderd duizend gulden is. Moeder foeterde Ze werd werkeljjk kwaad. Kan ze dan van zoo'n inkomen geen eenvoudige reparatie van haar huis betalen vroeg ze bits. Kuunen, kunnen, redeneerde kwestie niet. Ik zoek het dieper, rechtskwestie in, misschien wel kwestie. Nou, schei maar uit, mopperde moederje bent weer druk bezig ons in de veiling te nemen. Waarachtig niet! zei Gerrit. In de grondwet staat, dat de natie het onderhoud van de zomer-en winterverblijven van de koningin moet betalenmaar dat dat niet meer mag kosten dan vijftigduizend gulden per jaar. Watblief, riep moeder, bij dat traktement en bij dat andere geld nog vijftig duizend gulden Precies zei Gerrit. En nou heb ik het voor mezelf nog niet goed doorgedacht, of een eenvoudige reparatie, zonder luxe, niet gerekend moet worden tot het onderhoud. Ik moet het eens aan mijn chef de bureau vragen. De Maatschappij heeft daar ook altijd mee te doen, wat onderhoud is en "wat nieuwe werken zijn. Maar zoover ik op het oogenblik zie, is dat heele zaakje ongrondwettig. Gerritdat is de D'r zit hier een een grondwettige vangt de volgende week haar werkzaamheden aan. Een drietal dames belasten zich met de inschrijving van kinderen waarvoor de minimum bijdragen zijn vastgesteld. Zij zullen natuurlijk ook trachten door vrijwillige bij dragen het verder ontbrekende aan te vullen, 't Spreekt van zelf dat wij het werk van deze dames warm aan bevelen en haar veel succes toe wenschen. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot J. v. Driel Oosterdwarsstraat 27 en W. Drop, W. Beukelzsstraat 4a. Van den Brochurenhandel. De Commissie voor den brochurenhandel verzoekt ons mede te deelen dat bij haar de inteekening is opengesteld op het werk van August Bebel „Uit mjjn Leven". Het werk verschijnt in 8 veertiendaagsche afleverin gen a f 0.10. Bebel, de bekende Duitsche sociaal-demo- kraat, vertelt op zeer boeiende wijze van zijn werken en strijden, zijn teleurstellingen en zijn overwinningen en brengt ons in aanraking met tal van personen en bijzonderheden uit de Duitsche beweging. Het is de inteekening zeer zeker overwaard. Men geve zich op aan de bekende adressen. De Commissie voor den Brochurenhandel verkocht in Augustus en September 85 brochures, waarvan alleen op de kiesrechtbijeenkomst van 27 Augustus 57. Het laatste is zeker een heel mooi getal. De Muziekvereeniging „Voorwaarts" hield de vorige week een ledenvergadering, die goed bezocht was. Na de opening en notulen werd rekening en ver antwoording gedaan, waarbij bleek dat de kas sloot, wat zeker na de Sormns-avond, die aanvankelijk leek op een waagstuk, verheugend mag worden genoemd. Voor de controle werden aangewezen C. Burger, J. de Vries en M. v. Steenwijk. Aan een verzoek van de afdeeling Meubelmakers tot medewerking bjj haar feest avond op 15 October zal tegen vergoeding der kosten worden voldaan. Ook zal op 27 November worden medegewerkt aan een avond voor de Onafhankelijke Glasblazers-Vereeni ging, onder voorwaarde dat door deze vereeniging er voor gezorgd zal worden dat de avond ook wat betreft bet gesproken woord uitsluitend van propa- gandischen aard is. Bij de rondvraag vond bespreking van eenige kleinere zaken plaats. Vereeniging „De Dageraad". Wij vestigen nog gaarne de aandacht op de obenbare vergadering, die hederavond (15 Óct.) gehouden wordt in Excelsior ter herdenking van den dood van Ferrer, waarbij a^s spreker optreedt H. A. Gerhard van Amsterdam. De Vlaardlngsche Bestuurdersbond houdt op Zaterdag 22 October 1910 haar driemaandelijksche algemeene vergadering. Behalve de rekening en verant woording staat op de agenda een nadere bespreking in verband met de te houden taalcursus en voorstellen voor de winterpropaganda. De bestuurders der aange sloten vereenigingen krijgen een nadere agenda thuis. In „Ons Vakblad", het orgaan van den Alg. Ned. Meubelmakers- en Behangersbond, lezen wjj nit Vlaardingen „Het gaat onzen afdeeling den laatsten tijd niet slecht. De meubelmakers van den heer Boes zijn zoo verstandig zich aan allerlei praatjes niet veel gelegen te laten liggen, maar zij hebben de afdeeling, die een oogenblik Voor de grondwettige kwestie had moeder maar matig belangstelling. Maar zij schudde het hoofd, dat haar een beetje omliep van de zware cijfers en zei wat een geldwat een geld Ja, stemde Kees gewichtig toe en dat moeten wjj menschen maar allemaal opbrengen. Maar Netje merkte opZe moet ook een heeleboel goed doen, hè? Je leest geregeld in de krant van arme menschen, die van de koningin geld hebben gekregen, om een geit, of een ezel, of een naaimachine of zoo wat te koopen. Laatst heeft ze nog aan Asscher, toen ze de fabriek kwam zien, voor zijn werklieden twee honderd gulden gegeven. Voor het koperen-stelen-fonds, verbeterde Gerrit. Asscher zijn werklieden hebben geen fooi van de ko ningin noodig Nou ja, zei Kees familiaar, alsof hij er dagelijks mee omging, laat ze eens een keer een paar lapjes van honderd geven, als je tweemaal zes honderd dui zend gulden te verteren hebt, dan is dat een cent Kijk eens hier, riep Netje, wat staat daar in de krantde koningin heeft f 100 beschikbaar gesteld voor het nederlandsche sanatorium voor longlijders te Davos-Platz Maar moeder was nit haar humeur. Laat ze dat ook maar honden, zei ze boos. Ik zon dan maar liever wat minder geven en de reparaties aan myn eigen huis zelf betalen. Dan ga-je tenminste minder over de tong. Gerrit, filosoof als hij is, plaagde haar stil, door te neuriën „Koningin, Koningin der Né-der-lan-dèn („Het VolkJ. de Kouter.

De Moker | 1910 | | pagina 3