Ditjes en Datjes. Vakbeweging. Uit VIaardlagen. dooi' De Brain voorgestaan, met den wethouder Goslinga, die haar bestreed. De mededeeling van De Bruin, dat bet katholieke armbestuur zijn armen ondersteunde met 35 en 40 cents per 14 dagen, wekte nogal sensatie en de heer Goslinga noemde zulk een onderstand wreed. De Bruim drong er op aan, dat het burgerlijk a-rabe- stnur wat royaler steunen zal en de euge grenzen, van niet méér te.geveu als het kerkelijk armbestuur, zal verlaten. Ook over het mislukte stelsel van verzekering tegen werkloosheid gaf De Bruin een kritische beschouwing, maar op uitnoodiging van den voorzitter zal hij voor de volgende raadsvergadering een voorstel tot, reorga nisatie indienen. Bij het vaststellen van het bedrag van den hoofdelijken omslag diende de Bruin het volgend voorstel in „De Raad besluit in de plaatselijke direkte belasting baar het inkomen een progressieve heffing in te voeren op den grondslag van het Zaandamsche stelsel". In zjjn toelichting wees de voorsteller er op, dat geen der gemeenteD, die de progressie hebben aange- durft, er van teruggekomen z(jn, waaruit spr. de kon- klttsie trekt, dat die verschrikkelijke gevolgen, waar voor m u hier zoo beducht is, zich in de praktijk niet voordoen. Hij stelde verder in het licht, dat arbeiders, met een loontje van 12 n 13 gulden bijua een geheel weekgeld aan den flccus moeten offeren en dat zulk een druk onbarmhartig is. Niemand bestreed het voorstel, maar het werd ver worpen met stemmen van rec.hts tegen links 5 voor, 11 tegen. De christeljjk-historisehe werkman Van der Meer was natuurlijk óók tegen Alle liberalen stemden vóór. Hetaalbewerkersactie. Vrijdag 28 Oct. had in „Constantia" een openbare vergadering plaats, be legd door de afd. Schiedam der Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond, ter bespreking der loonactie. Dinkelaar, de secretaris der afd. en Dekkers, de bondsvoorzitter, voerden het woord. Dinkelaar als eerste spreker wjjst op de laksche geest onder de metaalbewerkers, slechts als zij de slagen voelen, evenals bij de invoering van het arbeids contract, wjjkt dien geest. Spr. gaat na dat de levensvoorwaarden 10 a 20 procent zijn gestegen, zoodat het een noodzakelijkheid is dat de loonen verhoogd worden. Doch de patroons willen geen loónsverhooging geven en wijzen daarbij op de slapte in de industrie, welke er op het oogenblik heerscht. Doch trots deze slechte tijden toont spr. met en kele cijfers aan dat de Droogdok-maatschappij en de firma Wilton 25 procent winst maken. Spr. gaat nu over tot het verslag uitbrengen van de conferentie's welke met gedeelten der patroons hebben plaats gehad. Een viertal patroons de heeren Smulders, Tincent, Ingelse en Melchers hadden geantwoord dat zij geen conferentie zouden toestaan. Smulders omdat zij geen derden in hun zaken dulden. Ik zelf, aldus spr., heb er 372 jaar gewerkt en in dien tijd is het loon achteruit gegaan. Al is het loon iets gestegen, de prijzen van het tarief- werk zijn verlaagd, zoodat de loonsverhooging eigen lek geen verhooging beteekent. Ingelse gaf den raad aan het bestuur zich niet met hun arbeiders te bemoeien, daar het zeker voor dezen veel slechter er door zou worden. De verstandhouding, 1 aldus Ingelse, tusschen de arbeiders en hen, was uit nemend. (In het uitvloeken van het personeel zijn zij onver beterlijk). (Verslaggever). Melchers oordeelde het niet noodig te confereeren, omdat er geen leden van den bond bij hem werkten. Op 19 en 20 zijn wij op stap geweest, bjj de eerste patroon, de Heeren Kips en Co. werden wjj goed ont vangen op vriendschappelijke wijze werden de bespre kingen gevoerd. De heeren waren onmiddellijk bereid de 2 ct. per uur yerhooging toe te staan voor hen die meer verdienden dan 10 ct. per uurvoor hen welke minder verdienen, 1 ct. per uur, en den arbeidsdag te' verkorten met een half uur, Zaterdags te 6 uur eindigen. Een mooi succes dus. Spr. roept de aanwezige arbeiders van de fabriek Kips op zich stevig te organiseeren, dan kan de bond een collectief contract afsluiten met de firma, waal zeer zeker nog meerdere voordeelen in vastgelegd zul len worden. Vandaar werden een aantal loodgieters- en koperslagers- patroons bezocht, doch het bleek dat door de onder linge concurentie, deze patroons zoo verbitterd tegen over elkander staan dat het noodzakelijk is te trachten deze heeren op een vergadering te krijgen, waarschijn lijk zal dan met beter succes opgetreden kunnen wor den. De bond zal hiertoe pogingen in het werk stellen. De heer v. Dijk aan de Noordvest voelt wel wat voor loonsverhooging, doch kon wegens de slapte in het bedrijf niet aan het verzoek van den bond voldoen. Van een tien- nrigen arbeidsdag zag hij het nut niet invoorzeker wel een tegenstelling met de agitatie der katholieke arbeiders voor den tienurendag. Spr. eindigt zijne rede met de opwekking aan de aanwezigen van nu af aan allen mede te werken deze actie te doen slagen wij zijn nog slechts in 't begiu, alle patroons zjju nog niet bezochtvan u, metaalbewer kers zal het athaugen wat we zullen bereiken. (Applaus) Voorz. verzoekt de aandacht voor den bondsvoorzitter Dekkers. Deze begon met op te merken dat we pas aan 't begin der actie staan; zeker 3/4 moet nog gedaan worden. De Directie der Glasfabriek „De Sckie" weigert ons te ontvangen; dit had zij schriftelijk te kennen gegeven. W(j zijn persoonlijk naar het kantoor gegaan en ver zochten de directie te mogen spreken, doch geen kans, „mjjuheer was niet te spreken" aldus het kantoor- menschje dat ons tot tolk diende. 'Op de vraag of mijn- hrer principiëele bezwaren had kon hjj niet antwoorden. Met de directie van „De Sckie" zal nu verder schrif telijk onderhandeld worden. Spr. wees er op dat deze fabriek met geen concu rentie te maken had zoodat dat zwaartillende argu ment voor hen althans vervalt. Over 't algemeen merkt men dat de heeren goed op de hoogte zjjn van het werken van den bond, zij lezen „De Metaalbewerker" zeer goed, blijkbaar beter dan de arbeiders. Wat het resultaat bij de firma Kips Co. betreft, dit is een prachtig succes en had zeer zeker grooter kunnen zijn wanneer er meer van het personeel geor ganiseerd waren. Wat de andere patroons aangaat welke bezocht zijn, och, zooals gezegd, we zijn nog slechts aan het begin dei- actie. Te Gouda deed ook geen enkele patroon toe zegging aan de verzoeken van den bond te voldoen, doch een week later kregen bij een 4-tal patroons de arbeiders loonsverhooging. Zoo ook bij den heer Hoek, welke verklaarde wel de christelijke feestdagen door te zullen betalen, doch wegens de slapte vooralsnog niet aan het verlaDgen van de organisatie te kunnen voldoen wanneer echter het be drijf het toelaat zal hij steeds in de lijn van den bond de arbeidsvoorwaarden regelen. Wat de firma Smulders betreft, zegt spr., zoolang er nog een 4- a 500 arbeiders op hun kniëen deze ver waten firma aanbidden is, het niet mogelijk hen tot andere handelwijze te dwingen tegenover de organisatie, doch onder het personeel moet flink de propaganda ter hand worden genomen wanneer we ook daar een flink aantal strijders hebben zal de firma wel een toontje lager zingen. Spr. wijst er op dat er aanknoopingspunten zijnwij zullen patroons-vergaderingen beleggen, we verwachten daardoor wel goede resultaten. In ieder geval kunnen we zeggen dat het begin, want dat is het nog slechts, goed geslaagd is. We zullen vasthouden en terugkomen. Van de leden verwacht spr. dat zij nu zullen aan pakken om leden te winnen en handteekeningen ver zamelen op lijsten waarop de arbeiders verklaren met het verzoek van den bond in te stemmen, dan zullen de 1 vruchten niet uitblijven. (Applaus). Voorz. vraagt of er nog aanwezigen zijn welke in debat wenschen te treden. Voor debat geeft een zekere Goudemond zich op, welke voor „vrjje of te wel onafhankelijke doorgaat" het is echter niet mogelijk eenigszins dragelijk weer te geven wat de man in 't midden bracht. In eenigzins rumoerige stemming werd de vergadering gesloten. Aan den Raad der Gemeente Schiedam. Edelachtbare Heeren Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Bond van Nederlandsche Gemeentewerklieden, afdeeling Schie dam, gevestigd te Schiedam, ten huize van W. Ver- dijsseldonk, Brouwerstraat 5 dat hij Uwen Raad beleefd maar dringend verzoekt wel te willen besluiten dat eene verordening wordt vastgesteld, regelende de pensionneering van de weduwen en weezen van de werklieden, in dienst van de gemeente Schiedam, zonder dat daarvoor van de werklieden bijdragen worden geheven dat lijj 'ter nadere motiveering van dit bezoek de eer heeft te verwijzen naar bijgaande Memorie van Toe lichting. 't Welk doende enz. J. WINKELMAN, Voorzitter. W. VERDIJSSELDONK, Secretaris. Schiedam, October 1910. Het adres is vergezeld van een breedvoerige toe lichting. Wjj ontvingen een berichtje over den heer Papen- huyzen, dat hij zijn personeel lang laat werken en niet voldoende eten geeft. Wanneer er's middags niet genoeg op tafel komt en men vraagt meer, antwoord dit heerschap heel leuk „als ik meer geeft, blijft er toch maar over." Nog een staaltje D. B., 16 jaar oud, werkte 15 a 16 uur per dag. Hjj begon des 's avonds 11 uur en deed des 's nachts het werk van een groote mau. Hij werd door het vele en zware werk ziek en toen hij beter was en weer aan 't werk ging, maakte hij een werktijd van 33 uur achter elkaar. Toen hij thuis kwam was hij nog veel beroerder als dat hij voor dien was geweest. In het afgeloopeu jaar heeft deze bakkerspatroou ongeveer 35 knechts en 5 winkeljuffrouwen gehad. Toch geen uitbuiter Veredeling van Volksvermaken? Wjj kregen een programma onder het oog van de „Eendracht", vereeuiging tot veredeling van volksvermaken. Het programma is gewoon café-chantants samengesteld. Of dit nu een soort veredeling is, betwijfelen wjj sterk. Wanneer ouders huu kinderen aan deze vereeniging toevertrouwen, raden wij aan, eersteens te informeeren, alvorens daartoe over te gaan. Wjj gelooven dat de daad heel iets anders beoogt, dan den naam aangeeft. Het volkspetitionnement. Het Comité van Actie heeft ons tegen morgen (6 November) opgeroepen voor de eerste openbare werkzaamheden naar de Kies- rechtbetooging. Er worden morgen in het land mobili satie-meetings gehouden, waar het petitionnement nader wordt toegelicht en de stand van het Kiesrechtvraagstuk wordt besproken. Na die meetings worden gedelegeerden vergaderingen gehouden. Dit eerste sein geldt boven en vooral alles de partij- genooten. Zjj hebben te zorgen dat zij Zondag in Rotterdam de meeting meemaken. Doch zjj hebben nog meer te doen. Zjj hebben ook te zorgen dat anderen uit hun omgeving worden be trokken bij deze actie en, zoo mogelijk, er een werk zaam aandeel aan gaan nemen. Zij hebben tot plicht straks te voldo n aan den oproep van het partijbestuur en hun gave te offeren voor de bekostiging van dit petitionnement. Zjj hebben te voldoen aan den eersten oproep van het afdeelingsbestuur om zich beschikbaar te stellen voor de plaatselijke actie. Zij hebben onder dat werk niet te vergeten de plicht om het zaad van het socialisme te strooien met milde hand en in menig gezin een dagblad, dat een vod mag worden genoemd, te vervangen door het blad der arbeidersbeweging Het Volk. Wij, partijgenooten hebben dat alles tot plicht, ook bij het werken voor dit petitionnement. Want, al werken wij voor dit petitionnement aller eerst om de verkrijging van het Algemeen Kiesrecht zelf en in de wetenschap dat zonder het Algemeen Kiesrecht ons land niet verlost wordt van de halfheid, de slapheid om niet te zeggen de totale impotentie ten opzichte der arbeidswetgeving, wij zijn nuchter genoeg om in te zien dat het Algemeen Kiesrecht ons geen hemel op aarde en geen andere maatschappij-vorm brengen zal. Bij al het vuur dat ons bezielt voor het welslagen van dit petitionnement, vergeten wij niet dat het kapitalisme daarmede niet is overwonnen en dat voor den strjjd daartegen van de arbeidersklasse nog heel wat offers zullen moeten worden gevraagd. En de vol komen bereidwilligheid om die offers te brengen kan alleen worden gevonden bjj hen die diep overtuigd zijn en onwrikbaar gelooven van en in de noodzakelijkheid van het socialisme. Iets van die overtuiging onzen medemenschen bij te brengen, iets van dat geloof in hen te versterken is onze heerlijke taak bij het werken voor dit petitionnement. Laten wij het in 's hemelsnaam niet zuchtend doen, maar opgewekt en frisch. Ook de vakvereenigingsmannen hebben bij dit petition nement hun taak. De vakbeweging, voor zoover zjj op modernen leest is geschoeid, sprak zich uit er voor en beloofde haar medewerking. Aan die belofte moet worden voldaan en ook zij hebben dus te brengen hun finantiëele offers en ook zjj hebben zich beschikbaar te stellen voor dit petitionnement. Waarom? Om het oogenblikkeljjk belang der vakbeweging. Immers onder het tegenwoordig kiesstelsel is ook aan haar een niet onbelangrjjken invloed op de totstandkoming der wetten onthouden. Zij hebben belang bij de wetgeving. Niet alleen voor de totstandkoming van den tien-urendag, het staats pensioen, de verbetering van de ongevallenwet en het arbeidscontract, maar ook voor het tègenhouden van verslechteringen in de bestaande wetten hebben zjj meer invloed op de samenstelling der regeerende lichamen noodig. Het algemeen kiesrecht, de behandeling dei- bakkerswet heeft het ten overvloede duidelijk geleerd, is voor hen de allereerste voorwaarde voor de inwilliging hunner eischen op wetgevend terrein. Daarom en daarom alleen werken de vakvereenigingsmannen mee aan het petitionnement. Laten ook zij het doen in grooten getale, krachtig en enthousiast. Uit den Raad. Vrijdag 1.1. kwam de Raad bijeen ter behandeling van de" begrooting over 1911. Zoowel het algemeen verslag van de Commissie van Rapporteurs, als de Memorie van beantwoording van B. en W. gaven bljjk van een zeker optimisme ten aanzien van de gemeente-finantiën, dat beminnelijk heeten mag. Of er voldoende grond voor is, is natuurlijk een andere vraag. De algemeene beschouwingen werden in den Raad geopend door den heer De Witte die er op wees,

De Moker | 1910 | | pagina 3