No. 39. Zaterdag 26 November 1910. 10e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Berichten. Somber vooruitzicht. Tweede Kamer. - ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent Losse nummers 3 cent bij vooruitbetaling. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stokken voor het eerstv. nummer moeten uiterlijk Dinsdagsavonds 9 nar in ons bezit zfl'n. ADVERTENTIËN: 71/, cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. Bfl abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nienwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. 1 Dec. a.s. Openbare Vergadering over de 46Va Mil- lioen voor de kustverdediging. Arbeiders bezoekt in grooten getale deze vergadering. St. Nicolaas Kinderfeest. Aan belanghebbende zij gemeld dat Zondag 27 Nov. de ljjsten tot inschrijving van kinderen gesloten worden. Wij verzoeken partijgenooten en geestverwanten, welke nog iets voor dit feestje te missen hebben, ons te ge denken. Tevens verzoeken wij degenen welke hun toegezegde bijdrage nog niet hebben afgegeven, het zoo spoedig mogelijk te doen. ZondagmorgéD, halfelf, vergaderen wij in „Con- stantia". Ieder lid der Commissie moet present zijn. Namens de Commissie, JAC. VAN WAGTENDONK, Secretaris. Wanneer zullen de houders van steunlaten en bonboekjes voor ons blad eens komen afdragen of deze inleveren Laat ieder dit nu eens geregeld doende steun is nog zoo hard noodig. Zaal-Commissie. Vergadering van alle leden dezer Commissie op Zondag 27 Nov., 's avonds 6 uur, in het gebouw. De Secretaris. Oproep Vrouwelijke partijgenooten worden verzocht Dinsdag 29 November, 's avonds 8 nnr, op onze bestuurs- rergadering te komen in „Constantia". Het Bestuur der S. D. A. P. afd. Schiedam. Dezer dagen zullen in de Kamer de debatten over de algemeene politiek van het kabinet-Heemskerk be ginnen. Een blik op deze politiek is allesbehalve bemoedigend Daar is ten eerste de financieele kwestie. Hoe staat het met de schatkist? De uitgaven van gewonen aard zijn geschat op 206 millioen 204 duizend gulden, zonder de kleinig heden. De inkomsten worden over 1911 geschat op 194 millioen 237 duizend gulden, alweer buiten de kruimels. Dat is een tekort van f 13.828.000, zegge dertien millioen, acht honderd en acht en twintig duizend gulden. En als de Minister mag rekenen op eenige besparing op de uitgaven, dan blijft er over 1911 toch altijd een tekort van f 12.628.000 (twaalf millioen en ruim zes ton). Over de jaren 18921909 is er een tekort van I8Y2 millioen gulden en zelfs die opgave is niet volledig. Bovendien steekt ons land nog enorm in de schuld. De Staatsschuld bedroeg over 1908 het peulschilletje van f 1.122.659.000, of in letters :één milliard, honderd en tweeëntwintig millioen, zes honderd negen en vijftig duizeüd gulden. Doch dat is niet alles. Als het onzen lezers nog niet duizelt bij zooveel cijfers, kunnen wij er aan toevoegen, dat het totaal der provinciale schulden in Nederland bedraagt rond 40 millioen en dat de gemeentesahulden tezaam f344.626.000 rond, dus ruim 344V2 millioen. Dat is te zamen, nu eens alles door elkaar gerekend, per hoofd der bevolking, dus van man, vrouw en kind voor staatsschuld f195 a f200, voor prov. schuld f70 en voor gemeenteschnlden f60, of minstens f325 met elkaar. Een gezin op vijf personen stellend, heeft dus een huisvadeif, al heeft hij van de politiek geen het minste benul en, zoo ja, althans niet èens het kiesrecht, per gezinshoofd f 1625 openbare schuld. Daar komt wel niet terstond de deurwaarder om, maar men moet er voor betalen in allerlei vorm in de belasting. Toch is de Regeering van Heemskerk niet bang om geld weg te gooien aan leger en vloot. Voor oorlog en marine wordt weer te zamen ruim 4 millioen gulden meer gevraagd, dan er in 1909 aan werden besteed. Pak maar aan De uitgaven onder dit ministerie zijn voor oorlogs uitgaven met 71/J millioen gulden vermeerderd. Dat is de christelijke koers Bovendien komt men om 46 millioen voor de kust verdediging en vlootaanbonw... Nu moet er voor de oogenblikkelflke tekorten weer geleend worden. Dan moet de tariefherziening geld in de schatkist brengen, zoodat het volk door middel van invoerrechten weer meer betalen moet. De opcenten op de bedrijfsbelasting blijven weer, zoodat de middenstander weer extra moet opdokken. En bovendien overweegt minister Kolkman een nieuwe belasting, en wel een debietrecht op tabak. Aldus zal de pijp van den arme, de zwamstok van den arbeider, verhoogd worden in prijs en dus de las ten des volks nog meer verzwaard. Het is ongeveer honderd jaar geleden, dat Napoleon ons dure tabak bezorgde wegens zijn kontinentale poli tiek. Thans zal het christelijke ministerie ons hetzelfde leveren. En dit met groot gevaar voor vermeerdering van werkeloosheid bij de sigarenmakers en tabaksbe werkers. Ziedaar onze naaste toekomst En wat ontvangen wij in ruil voor nieuwe belastin gen en al wat er betaald moet worden Géén sociale hervormingen D i e zaak staat er nu zoo slecht voor als 't maar kan. Ds. Talma kan geen goeds leveren. De bakkerswet moest terug en zal straks „opgepiept" of opgewarmd weerkomen. Wat er nog van zal terecht komen is in ieder geval onzeker. Van de sociale wetgeving is er de Arbeidswet, waarbij de heer Talma in zijn Memorie van Antwoord op het Kamerverslag wél toegeeft aan de lnsten der fabrikanten, doch nie, aan de eischen des volks en in ieder geval zeer zuinig is met verbeteringen. De 10-uren- wet voor volwassenen is het maar De sociale verzekering wordt treurig aangepakt. De Ziektewet is een prul, waarbij de arbeiders géén geneeskundige hulp wordt verstrekt en slechts de helft van het loon als uitkeering in geld. De landbouw- en zeelieden-ongevallenwet blijft liggen, de minister wil of durft er niet aan. De ouderdomsverzekering blijft uit en dr. Kuyper begint nu reeds in De Standaard te voorspel len, dat misschien voor 1913 van deze heele verzekerings geschiedenis niets zal komen. Het is eenvondig God geklaagd. De eenige troost is een hoop Staatskommissies en een jolige minister-president. Het vooruitzicht is inderdaad somber Waar is een lichtpunt In wat men noemt de „practische politiek" is er nauweljjks een aan te wijzen. Van deze regeering en van deze Kamer is blijkbaar niets te verwachten. Het is alles aarzeling en zwakheid, konservatisme en plutokratie. Het eenig lichtpunt is te zien in onze eigen beweging, in de oplevende geestkracht des volks. De arbeiders toonen op onze meetings en demonstraties waar ze heen willen. Met groote liefde wordt onze nieuwe kiesrechtbeweging aangepakt. Met geestdrift wordt gewerkt voor het volkspetitionnement en het zal onzen regeerders toonen, wat het vertrapte en uitgezogen volk verlangt. Onze eisch om algemeen kiesrecht zal dave ren door het landook de lauwste zal wakker worden en met ons gaan medestrijden. Zóó zullen wij een ander staatsbestuur voorbereiden en de tegenwoordige regeerders brengen waar ze in ieder geval minder kwaad doen in de rijen der ge pensioneerden. Het algemeen kiesrecht veroverd. Dan zal er kans zijn op iets beters en daartoe geve nu ieder zijn beste krachten. Dat is de lichtstraal in de duisternis! J. H. SCHAPER. Alvorens met iets anders te beginnen moeten we toch nog even teruggaan en een oogenblik nog ver wijlen bjj de behandeling der Bakkerswet. Daar zit zooveel leerzaams in, dat deze periode uit het parlemen taire leven goed moet worden bekeken. De christeljjken ik zal ze voor 't gemak nu maar zoo blijven noemen hadden altijd beweerd en blijven steeds nog hardnekkig volhouden, dat zjj, stoelende op één wortel des geloofs, alleen in staat waren, uit krachte van dat geloof, voor den werkman dat te doen, wat de liberalen steeds in gebreke waren gebleven. Zij zouden de Nederlandsche wetgeving nu eens in andere banen leiden en betere toestanden scheppen uit kracht van bun christelijk beginsel. Wat waren ze verontwaardigd als de sociaal-democraten hun politiek wat nader gingen bekijken en daarbij constateerden, dat achter dat christelijk klatergoud niet anders te zien was dan de zucht om ook eens aan 't laadje te komen. Hoe dikwijls is hun van socialistische zijde niet gezegd, dat zjj even onmachtig waren als de liberalen om wat voor den werkman te doen, iets dat nu eens werkelijk in 't belang was van den werkman. Christelijke arbeiders, mannen van „Patrimonium" en R. K. Volksbond, bedenkt dit eens goed en als ge eerlijk uwe meening wilt en durft te zeggen, zult ge moeten bekennen, dat die gehate socialen toch op den duur nog gelijk hebben met hunne profetiën. Dan zult gij moeten bekennen, dat uwe coalitie niet deugt, voor u niet deugt. Dan zult gij ook moeten bekennen, dat de coalitie der christelijke partijen wel goed is voor het kapitalisme, omdat juist daardoor zoo weinig mogelijk voor u wordt gedaan, want elke sociale ver betering die wat beteekent, vordert een deel van de winst van den patroon. O ja, daar gaan reeds stemmen op in uw midden, hier en daar, heel schuchter op nog min of meer zoetsappigen toon. Deze stemmen zullen vermenigvuldigen, zullen krachtiger worden omdat ook gij zult leeren inzien, dat gij bij den neus geleid wordt. Gij zult leeren inzieD, dat gij op eigen beenen moet leeren staan en wanneer ge dat geleerd hebt zal het u niet moeilijk vallen gezamenlijk, of wilt ge liever eerst paralel, met de andere arbeidersbeweging op te trekken, datgene te verkrijgen, wat u en uw mede arbeiders werkelijk van nut is. Het bakkerswetje, dat armzalig ding, dat moet u wat hebben geleerd. En het heeft ons sociaal-democraten bevestigd in onze meening, hetgeen steeds door ons is geleerd, n.l. dat noch van de coalitie, noch van de liberale concentratie iets is te verwachten. De Tweede Kamerleden van christelijken huize, die wel eens democratisch gedaan hadden en er nog heden ten dage voor willen doorgaan, hadden het zeer hard te verant woorden bij de behandeling dier wet tegenover hunue christelijk-historische broeders. Deze laatsten wareu het echter weer roerend eens met de oud-liberalen, dus die aan de overzijde der lijn gezeten waren.

De Moker | 1910 | | pagina 1