Uit Vlaardingen. perversiteit in zoo'n klein stukje. Wij kennen onder onze collega's in onze stad er een welke nogal dikwijls het woord „perversiteit" neerschrijft. Meermalen lazen wij het in „In onze Vroedschap" vermeldt, van de hand van den boodschapjongen van de N. Sch. Courant. Wij zouden ons sterk vergissen wanneer „R. K. P." en dat „heerschap" Diet een en dezelfde persoon was. Waar de meeste perversiteit (verdorvenheid) vandaan komt, is onze lezers welbekend. Sinds jaren gaat de Nieuwe mank aan het uitdenken van verdorvenheden aan het adres van tegenstanders en vooral van ons. Wat is nu evenwel het resultaat van dat ingezonden(?) stukje. Dat juist het tegendeel is bereikt van hetgeen ,R. K. P." beoogde. Wij zagen verscheidene Katholieken de uitvoering van „Het 7e gebod" bijwonen. Het getuigd nog van zooveel onbekendheid met hun eigen geestver wanten. Ze weten nog niet dat de Katholieke leden ran „K. a. h. V." niet maar zoo op de eerste de beste aanmaning in de Nieuwe voor het lidmaatschap bedanken. De katholieken van het slag van wat daar op het bureau van de Nieuwe zetelt, worden geen lid van K. a. h. V." Degenen welke wel lid zijn van deze vereeniging, hebben al eenigszins gebroken met op commando te worden getrapt door de vertegenwoordigers ran het katholiek kapitalisme. Intusschen danken wij Nieuwe voor de propaganda welke zij gemaakt heeft voor den avond van „K. a. h. V." en vertrouwen dat ;ij steeds bereid zal zijn deze vereeniging en ons op leze (hoewel niet erge nette) wijze, ter wille te zijn. Zjj wil „zienden" blind maken en bereikt er mee dat ip deze manier de oogen der arbeiders opengaan. Rectificatie. Het drukfoutenduiveltje heeft ons ie vorige week weer te pakken gehad. Wij zullen hier het een en ander verbeteren. In ons artikel „Van onze vroede Vaderen" wordt in ie le kolom gesproken van 117 bezwaarschriften, I. m. z. 17». 2e kolom laten wij den wethouder Lagerwejj zeggen het zou door hem aangenomen zijn", leest daarvoor het zou hem aangenaam zijn". Verderop spreken wij van een „klacht", dat moet zijn „klucht". Een paar verder laten wij den heer Evers zeggen „dat stempel der gemeente Schiedam van den keurings dienst heelemaal geen waarborg dat het vleesch is", ij heeft gezegd „geen waarborg geeft dat het goed vleesch is". Kunst aan liet Volk. Zaterdagavond j.l. gaf ze vereeniging voor een goed gevulde zaal een Tooneelavond. ,Het zevende Gebodvan Herman Hejjermans door Ned. Tooneelvereeniging van Amsterdam ten tooneele gebracht, heeft de verwachtingen verre overtroffen. Elke bezoeker is met de overtuiging weggegaan, dat nu eens genooten hadden en hopen zeker dat het bestuur het hierbij niet laten zal en meerdere stukken van Heijermans zal laten zien. Wanneer de leden dan zorgen voor een volle zaal, zal dit zeker geen be zwaar zijn. Bureau voor Arbeidersrecht. De bezoekers, die hun loodje hebben medegenomen, worden vrien- jjk verzocht deze eens bij ons terug te bezorgen. Wij missen op 't oogenblik 4, 6, 11 en 12. En we hadden ze gaarne terug. Een paar opmerkingen over de Volkslees zaal. De vorige week werd opgenomen een klein bericht over de inleiding van Dr. Greve over de open bare leeszalen. De conclusie werd toen getrokken dat heet, en dan op elkaar gedrukt in 't „stukke-zakkie." „Kleine pikkert" wordt aangekleed. Lekkere kleine hummel met klare kijkertjes, leuk doend als ze woord jes brabbelt in d'r eigengemaakt kinderjargon. „Moeder moet vader brood brengen, vader werkt in he boot. Nee dot, je kan niet mee, 'k kan je niet dra gen en op de kaai zijn allemaal sporen. Zal moe buur vrouw vragen of Mies met je spelen mag HèDan neemt Mies d'r pop mee." Dan trekt 't pruillipje op en de vuistjes gaan uit de oogen. Moeder Breewer vraagt buurvrouw „Of Mies mag en of buurvrouw 'n ooggie wil houë. 't Is maar voor effen." „Zeker mensch, zekerzegt de buurvrouw goedig ,'kwil ze ook wel beneeë hebben, maar moeder ljjt weer an d'r ouë kwaal, reumathiek in't hoofd. Niewaar, 'n ak'ligheid en dan die drie kleinen van me, en 'n mensch kan ze de beenen niet binden, he En as t'r 'n vreemd kind komt, benne ze heelemaal niet te houë. Nou ga gerust hoor, 't is ommers vlak boven." „Mies wil jö met zus effe spele?" Mies wil wel, ze zal d'r pop meenemen en 't blikke keukentje en A maar ze loopt al weg om de pop te halen. Mies is 'n bijdehand nest. Gewoon moedertje te spe len over de drie kleinen, heeft ze met d'r zes jaar al de vergadering tot geen resultaat leidde. Het verslag in een ander plaatselijk blad gaf als conclusie dit, dat de aanwezigen elkander beloofd hadden voor het be oogde doel in hun kring aan het werk te trekken. Het lijkt ons wel wat platonisch en minder in over eenstemming met de werkelijkheid, die dan deze is, dat men er eens over praat en daarmee is het voorloopig uit. Doch dit terloops. De aanleiding tot het maken van deze opmerking is een ingezonden stuk in een plaatselijk blad. De schrijver er van is blijkbaar een ijverig lid der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, althans het schijnt hem nogal dwars tezitten dat de afdeeling daarvan niet is gevraagd om Dr. Greve uit te noodigen. Vervolgens wordt gewezen op de mislukte poging tot oprichting van een leeszaal door den Volksbond. Het is over deze twee dingen dat we even onze meening willen zeggen. Het wil ons voorkomen dat, als het „Nut" deze zaak moet aanpakken, ze van te voren gedoemd is te mis lukken. Het „Nut" is een heel goed en waardig gezel schap, maar het heeft nu eenmaal den slag niet de massa des volks tot zich te trekken en die massa wil men toch bereiken. Wat de mislukte leeszaal van den Volksbond betreft, wij gelooven dat deze juist is over leden aan de fout, waartegen Dr. Greve zoo nadruk kelijk waarschuwde. Ze was namelijk te klein opgezet. 't Spreekt wel van zelf dat uit het een zoomin als uit het ander de conclusie niet getrokken mag worden, dat elke poging tot mislukking is gedoemd. Er wordt onder de arbeiders voor deze dingen wel gevoeld, maar uiteraard kunnen ze zulke dingen niet zelf opzetten. Komen ze er echter en dragen ze het karakter van een genadige gave, dan voelen zij zich er zeker niet thuis. D. Het St. Nicolaasteestje wordt gegeven óp Dins dag 6 December, 's avonds half zeven. Er wordt aan deelgenomen door 91 kinderen. In den loop der volgende week worden toegangskaarten op naam afgegeven voor de ingeschreven kinderen en een geleider. Niemand anders dan deze zullen worden toegelaten. In een cursusvergadering op Zaterdag 3 De cember, belegd vanwege de vereening van Kuipers enz., en toegankelijk ook voor niet-leden, spreekt de Secretaris dier vereeniging o ver de actie voor het volkspetitionnement. De vergadering wordt gehouden op de bovenzaal van den Volksbond, Oosthavenkade. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben thans de nieuwe verdeeling der Gemeente in drie kiesdistricten voor verkiezing van leden voor den gemeenteraad goedgekeurd. De verdeeling is thans als volgt Kiesdistrict I. Het gedeelte der gemeente, gelegen ten westen en zuiden van de lijn, getrokken van de zuideljjke grens der gemeente, door het midden van de Haven tot een punt, gelegen in het verlengde van de as van de Smalle Havenstraatvan dit punt de Werkhavenplaats snijdend, het midden van de Smalle Havenstraat volgend tot de Markt, deze langs de noord zijde der Nederduitsch Hervormde Kerk snijdende tot het midden van de Waalstraatdit midden volgend tot het Weeshuispleindit plein in het verlengde van dat midden van de Waalstraat in tweeën splitsend en langs den noordelijken muur van het Weeshuis der Her vormden en dien van het perceel Markgraaflaan 22 loopende tot het midden van de MarkgraaflaaD, het midden van den weg en verder dat van den Broekweg volgend tot de grens der gemeente. Kiesdistrict II. Het gedeelte der gemeente, gelegen ten oosten van de lijn, getrokken van den zuidelijken grens der gemeente door het midden van de Haven en het Buitengat tot de noordelijke grens der gemeente. III. Het overige deel der gemeente. 't goede en 't verkeerde van 't vroegrijpe arbeiderskind. Als moeder en buurvrouw nog zamen praten, glitst ze stieken de keuken in en haalt daar van 'n eindje kaars, wat moeder wel eens gebruikte, om onder den strijkbout te smeren. Ook 'n doosje lucifers moffelt ze in d'r zakje, want boven bergen ze alles weg. Wat zullen ze 'n lol hebben Moeder Breewer schommelt even later de brug over, „de kaai" op. Ze loopt zoo moeilijk. Onder haar arm 't „stukke-zakkie" en aan de hand de blikken kan. Mies speelt met „pikkert." Op z'n schoteltje brandt 't endje kaars. Aan de handen van Mies dribbelt „pik kert" mee om 't vlammetje. Met 'r klare oogjes kijkt ze naar 't mooie vlammetje en zeurt mee met 't stem metje van MiesViDger in d'roet, wie d'r mee doet. Vanavond, met 'n kaarsie, hoezee?" Bij „hoezee" hurkten de kinderen neer. Toen was 't gebeurd, 't Boezeltje van kleine „pikkert" had vlam gevat. Eerst klein en toen vrat 't verder en werd grooter. Mies, bang voor slaag, nam 't schoteltje met 't kaarsje weg en verstopte 't in de keuken van buurvrouw. In de kamer kroop 't kind schreiend half stikkend in vlammen en rook... Toen schreeuwde Mies„Moe der moeder d'r is brand brand Cursus Spiekman. Te beginnen met Maandag 12 December houdt de Vlaardingsche Bestunrdersbond 5 veertiendaagsche cursusvergaderingen, waarin H. Spiek man, van Rotterdam, als inleider optreed met de navol gende onderwerpen. le avond. De stand der vakbeweging in Engeland en de gebeurtenissen die haar in 1909 en 1910 beroerden. 2e avond. De stand der vakbeweging in Frankrijk, het syndicalisme en de verhouding tot de Fransche sociaal-democratie. 3e avond. De stand der vakbeweging in Duitsck- land en de beteekenis der laatste groote stakingbn. 4e avond. De vakbeweging in de Scandinavische landen, in Oostenrijk en Italië. De Internationale der vakbeweging. 5e avond. De vakbeweging in Nederland, haar indeeling en de vooruitzichten der moderne vakbeweging. Doorloopende kaarten voor dezen cursus kosten f 0 30, zoodat dit voor niemand een bezwaar kan zijn. Wij vertrouwen dus dat van dit nuttige en leerzame werk van den bestuurdersbond een druk gebruik zal worden gemaakt. Winterplannen. Uit het laatste nummer van Vrede en Vielvaart, het orgaan der Zeevisschersver- eeniging van dien naam, bljjkt dat het plan tot het orgaDiseeren van een cursus in de Engelsche taal vasten vorm heeft gekregen en dat bovendien in December een propaganda-feestavond wordt belegd met de Har- monievereeniging „Concordia" en de Tooneelvereeniging „Kunst en Strijd". Wij lezen voorts in hetzelfde blad een sympathiek artikel over de beteekenis van het volkspetitionnement. Over liet Yisscherg Weduwen- en Weezen- fonds. In Artikel 14 van de monsterrol, het document dat gedurende een groot gedeelte van het jaar het leven der visschers beheerscht, lezen wij, dat van de verdiende gage 1 pCt. wordt afgehouden voor contributie aan het weduwen- en weezenfonds. Bij het voortdurend voldoen aan deze bepaling wordt aan de weduwen en weezen van zeelieden gedurende minstens 4 jaren na het overlijden van den zeeman een ondersteuning verstrekt. Zeelieden, niet in Vlaardingen woonachtig, doch die, doordat zjj van Vlaardingen varen aan het fonds be taalden, ontvangen binnen overlijden tusschen den datum van de indiensttreding van het schip en een maand na aankomst een uitkeering in eens. Bovendien ontvangen zeelieden boven de 65 jaar een wekeljjksche ondersteuning die varieert, meenen wjj van fl.tot f 1.50. Wij laten natuurlijk hier geheel en al buiten bespre king de vraag of, in verband met de kapitaalkracht van het fonds niet iets meer kon worden gedaan. Evenzeer laten wij een bespreking achterwege van verschillende bepalingen uit de Statuten, waaruit men zeer sterk den indruk krijgt dat de zeelieden zelve weinig invloed op de samenstelling van een en ander kunnen uitoefenen, zooals bijv. de bepaling dat, behalve de diverse reede- rijen die in hunne monsterrollen de verplichting hebben dat van de gage der bemanning een zekere percentage als contributie wordt ingehouden, slechts lid van de Vereeniging kunnen zijn, 7 schippers van visschschepen en 7 ingezetenen van Vlaardingen die geen reeder of schipper zijn. 't Spreekt van zelf dat allerminst hier geschreven wordt over de vraag in hoever het juist is dat, bij be paling der monsterrol, voor dit fonds 1 pCt. wordt gekort. Dit alles, ofschoon gememoreerd, laten wij nu ter zijde en wij komen er dan aldus tegenover te staan. Het fonds is er en het is zeker dat het voor menigeen opleverde een zeer gewaardeerde steun in hoogst moeilijke dagen en dat menig oud zeeman een zekere geruststelling vindt in het denkbeeld dat, als hij 65 jaar geworden is en „Ogotogot m'n ouë moeder, m'n kinderen", gilt buurvrouw Toen de man uit 't brooddepot boven kwam, sloeg de rook 'm tegemoet. Even zag-ie 't kindje in den hoek in vlammen. ,,'t Was 'n resolute", heeft later buurvrouw verteld, „want hij trok 'n deken van 't bed en rolde 't kind daarin, 't Brandje had-ie uitgetrapt en gevlogen had-ie naar de apotheek. Onderweg moet 't kind nog geleefd hebben, hij had 't voelen schokken, even maar In de kranten stond den volgenden dag 'n klein berichtje „Door onvoorzichtigheid bij 't spelen met lucifers, „terwijl de moeder afwezig was, geraakte gisteren morgen in KI. Kattenburgerstraat een tweejarig kind „in brand. Een buurman die te hulp kwam, rolde 't „kind in 'n deken en bracht 't naar 'n apotheek. Hier „bleek dat 't stumpertje al overleden was". Velen hebben dat berichtje gelezen en velen hebben schande gesproken over moeders, die zoo maar de kin deren alleen laten. Inte Onsman.

De Moker | 1910 | | pagina 3