No. 43. Zaterdag 24 December 1910. 10e jaargane. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Berichten. Moederschap en Kiesrecht Geeft U óók iets voor onze Bazar? Van onze vroede vaderen. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent Losse nummers 3 cent bij vooruitbetaling. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stokken voor het eerstv. nummer moeten uiterlijk Dinsdagsavonds 9 nor in ons bezit zyn. ADVERTENTIËN: ll/3 cent per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Cons'antia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresvemdering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Wy vestigen er hier de aandacht np, dat het nienwe kwartaal is begonnen met 1 December. Onder de abonnees zyn er enkelen, welke meenden dat het met 1 Jan. begint. De looper ondervindt hier het nadeel van deze meening. Wij verzoeken dringend het abonnementsgeld klaar te leggen. V Nieuwjaarsadvertenties worden in het volgende nnmmer a 20 cent per annonce geplaatst. Partyge- Dooten en geestverwanten, besturen van vakvereenigingen, zoowel hier als in Vlaardingen, met nadruk bevelen wjj u van deze gelegenheid gebruik te maken. Tot titerlyk Woensdag 28 Dec. a.s. 's avonds 8 uur worden opgaven ingewacht aan ons bureau CoDStantia Boterstr. 30. De Aministratie. Vergadering Petitionnement. Zondag (le Kerstdag) 's morgens 11 uur worden de huisbezoekers en andere medewerkers opge roepen naar „Constantia" te komen, waar P. de Bruin de actie zal inleiden. Het voorloopig Comité. De agitatie voor het volkspetitionnement voor alge meen kiesrecht is in vollen gang. En overal zyn ook de vrouwen er in betrokken. „Voor mannen .en vrouwe n", zegt het petition nement. En in elk arbeidersgezin, waar een huisbe zoeker komt, zal ook de arbeiders vrouw het stuk ter teekening worden aangeboden. Vrouwen uit de arbeidersklasse, zoo komt men ook by u spreken over uw armzalig bestaan, uw leven vol zorgen en uw verplichting om aan de verandering daarvan mee te werken. Eu dan wordt ook aan u gevraagd, uw naam te zetten, waarmee ge zeggen wiltook ik verlang dat kiesrecht. Het lykt u nog vreemd misschien, om kiesrecht te verlangen. Het komt u mogelyk voor iets te zyn voor de mannen. „Een vrouw moet zich niet met politiek bemoeien", heet het. Maar als die politiek zich met u bemoeit, als die de oorzaak is, dat gy het slecht hebt, dat er geen geld is voor een behoorlijk pensioen, en dat uw levensmiddelen duur zijn en nog duurder zullen worden, dan is het toch wel de moeite waard, om even na te denken En, vrouwen, daar is een reden, waarom gy, zoo ge na wilt denken tenminste, niet kunt nalaten dat kiesrecht te verlangen. G y zjjt moeder. Zjjt gij slechts moeder, om vele kinderen in smart en ellende het leven te geven en ze naar 't kerkhof te brengen, omdat ze geen levenskracht meebrachten en geen voldoende verzorging bij n konden vinden 01, om er eenigen op te zien groeien, bleek en slecht gekleed en ze af te leveren aan fabriek en werkplaats, atelier of betrekkinkje, als ze nog nauwelijks de kin derschoenen zijn ontwassen, als het werk te zwaar voor hun lichaam is, de omgeving dikwijls verderfelijk, terwijl de geest niet meer wordt ontwikkeld Ziet, vrouwen der arbeidersklasse, dat willen we u toeroepen, eiken keer weerOm uw moederschap alleen, zoudt ge het kiesrecht moeten eischen Onrustbarend, angstwekkend zijn die cijfets van de zuigelingensterfte onder het proletariaat. Ieder schrikt bij het lezen er van. Maar zou niet de moeder uit de arbeidende klasse ze het best verstaan Het best weten, wat smart en moeite, wat uitputting en tranen die cijfers beteekenen De kinderen zyn in het arbeidersgezin dikwijls geen zegen. De moeder is niet in b 1 ij d e verwachting, als weer het gezin grooter zal worden. Vol angst ligt zjj 's nachts wakker en tobt, hoe 't dan weer gaan zal, als er nog een mondje bij is, en de man met weiDig verdiensten of misschien werkloos is. Hoe zal ze zelf 't knn»en volhouden, zonder ver sterkend voedsel of behoorlijke rust, vooral na de be- valliug, als ze zich nog zoo lang onbeschrijfelijk zwak voelt, en er dan weer meerdere zorgen zijn bijgekomen En dan de eerste dagen na de bevalling, als ze in bed ligt, en er geen verzorging van het gezin is, als alles in de war loopt, als de kinderen vallen en de dingen breken, en er geen behoorlijk eten is, en zij dat alles ligt aan te zien. Neen, b 1 jj is de arbeidersvrouw niet, als er weel een kleintje moet komen. Maar, als het er eenmaal is, en ze ziet het kwijnen, dan verzorgt ze 't zoo goed ze 't kan, ze is er nachten bij wakkerze brengt 't Daar de kliniek, en ze tobt er mee, zelf met ingevallen wangen en een pijnlijken rug. Eu dan sterft het Het cijfer der zuigelingensterfte is weer met één vermeerderd. Geen mensch dan de moeder alleen weet, wat dan toch, na alles en alles wat voorafging, haar smart is.... En daarom waren het allereerst de vrouwen in de socialistische partijen, die op het moederschap der proletarische vrouw speciaal het oog vestigden, die met klem maatregelen eischten, opdat dat moederschap beter kon worden vervuld. Vrouwen, het is de socialistische partij alleen, die de moederschapsverzekering in haar program heeft. Die sociaaldemokraten willen o. m. bij de Regeering aandringen op een ziektewet, die bij bevalling aan elke arbeidersvrouw, of zij loonarbeid verricht of niet, een uitkeering verschaft, om de kosten te bestrijden, behalve de verloskundige hulp. En in de gemeenteraden willen zij strijden voor goede kinderbewaarplaatsen, voor huis verzorging, voor een toelage, als de moeder het kind voedt, voor goede melk of ander zuigelingenvoedsel, dat goedkoop wordt verkrijgbaar gesteld. Eu dat alles niet als een bedeeling, als een aalmoes, neeD, als iets, waarop de arbeidersvrouw recht heeft. De arbeidersvrouw, die haar kinderen moet offeren aan het alverslindend kapitalisme. Vrouwen der arbeidersblasse, ziet uzelf en uw kin deren aan, en verlangt dan het kiesrecht. Het recht om mee te kiezen hen, die u tot gezonder, gelukkiger en beter moeders, uw kinderen tot krachtiger menschen, tot fiere strijders willen maken. Moeders, teekent het volkspetionnement voor het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouweD. C. P.—S. Kwart over tweeën gaat het schelletje en we haasten ons, om een plaatsje in den loop te krijgen, want of de kwestie v. d. Schalk of het te geven baantje de belangstelling heeft gewekt, weten we niet, maar er kon geen kip meer bij. 'n Collega van de Nieuwe ziet in den stormloop z'n plaatsje verloren gaan, of heeft met het- oog op eventueele ongepaste mengingen in zijn reukorgaan, zich bescheiden teruggetrokken van het front. In de raadszaal om de groene tafel is rechts goed vertegenwoordigd, als nooit weigerende stemmachine's zijn ze steeds op hun post. Van links zijn behalve den heer Van Westendorp als wethouder alleen de heeren Kranen en Koopmans aan wezig. De heer v. d. Schalk was volgens den voorzitter uit de stad, maar kwaadsprekende menschen vertelden ons dat hij op de jacht was. Och, dat zal allicht aan genamer voor hem zijn dan een raadszitting bij te wonen. We beginnen deze keer met de vaststelling der no tulen van 3 of 4 vergaderingen, waarby De Bruin op merkt dat dit geen goede orde is. De voorzitter is hem dankbaar voor de opmerking, anders had hfj het gezegd en vraagt de medewerking van de raadsleden voor wat vlugger correctie. De Brain: Er zyn twee ot drie dagen noodig, voor ze terug word-n gehaald, wanneer daaraan ge houden word' is de zaak gezond. De VoorzitterDan krygen we te veel op merkingen in de zittingen. De BruinDan is het hun eigen schuld. Vervolgens een aantal benoemingen, voor een lid van de commissie van Toezicht op Middelbaar en Lager onderwijs en één voor het Burgerlijk Armbestuur. Bij elke stemming wordt er één stem uitgebracht op partijgenoot Dinkelaar en bij elke keer als de voorzitter zegt „en één op den heer Dinkelaar", brommen de heeren hm, hm. Punt 6. Benoeming van een directeur aan de Arbeidsbeurs. Dit baantje, wat met f 800 begint, was voor de anti's bestemd. Een kantoormenschje, welke alleen de ver dienste heeft dat hij anti is, was de uitverkorene. De heer v. Westendorp begint met op te merken, dat deze aanbeveling niet van B. en W. uitgaat, maar van de Commissie voor de Gemeentelijke arbeidsbeurs. Spr. spreekt zijn bevreemding er over uit dat de tegenwoordige directeur als no. 6 op de voordracht staat. Is dat eigenlijk geen bespotting? Wanneer deze Commissie hem niet geschikt acht, dan hem ook niet op de voordracht geplaatst. De Voorzitter heeft het ook bevreemd, daarom heb ik om een toelichting gevraagd, doch deze was ook pover, ik had willen weten hoe men uit een 14U sollicitanten tot deze 6 is gekomen. De BruinMij heeft niet alleen de voordracht maar ook de toelichting bevreemding gewekt. De moti veering is al heel zonderling. Er is by de samenstelling der voordracht gelet op den tegenwoordigen werkkring der sollicitanten. Maar als ik den tegenwoordigen werkkring der op de voordracht geplaatsten naga, dan wordt het onbegrijpelijk, hoe de Commissie aan deze voordracht komt. Het bevreemdt mij dat de Commissie het alleen by een aanbeveling heeft gelaten, de Raad is nu niet tot oordeel n bevoegd wegens de onvoldoende toelichting, trouwens de Raad is niet gebonden aan de voordracht. Hij stelt daarom voor de benoeming aan te houden en de Commissie te verzoeken de sollicitatiestukken te overleggen, opdat de Raad beter de aanbeveling zal kunneu beoordeelen. De voorzitter leest daarop het toelichtinkje voor en is het eens m-t onzen partijgenoot, dat de Raad niet aan de aanbeveling gebonden is. Papa Smit sputtert wat tegen Van Westendorp, dat hij best had kunnen weten waarom den tegen woordigen directeur is voorby gegaan, maar dat kunnen we hier nou niet zeggen. v. Westendorp kan zich met het voorstel van De Bruin vereenigiDgen en er aan toevoegen dat de Commissie tevens vermeldt, waarom de tegenwoordige directeur gepasseerd isdat acht hy zeer grievend voor den betrokkene. Onze brave politieke christenen worden onder de critiek van De Bruin en v. Westendorp al een beetje onrustig, 't Zaakje kan wel geen kwaad, d'r is geen kwaad by, maar waarom niet gestemd, nu komt hun huichelachtigheid te veel aan 't licht. Want om een volgeling Abrahams aan een postje te helpen wordt hier iemand, welke al sinds jaren de betrekking heeft -

De Moker | 1910 | | pagina 1