Ditjes en Datjes. I Wekt gij Uw vrienden en kennissen op de Bazar te helpen slagen I I Christus niet". (Ds. Grieken volgens 't Nieuwsblad v. d. Hoeksche Waard.) De openbare school is en werkt nog verderfelijker dan de jeneverflesch de laatste verwoest alleen het lichaam, de eerste de ziel". (Ds. Vonkenberg, Ingez. stek Zierikzeèsche Nieuwsbodede openbare school mag geen geloofshaat prediken, dus geen godsvrucht (De Tijdenz. enz. Maar juist daarom zal de openbare school leven, want de bijzondere school berust op leugen en bedrog, #p laster en godsverzaking. Schreef nog niet kort geleden de schoolopziener Dr. Gunning te Amsterdam, dat hjj nog nooit iemand ontmoet had, die door de openbare school zijn geloot ver loren had, maar genoeg die door de leiding der bijzondere ie kerk hun rug hadden toegekeerd En wat bleek uit een enquête in de S. D. A. P. voor eenige jaren Dat het grootste deel een christelijke schoolopleiding achter ien rug had. Gaat door, volksverleiders, bazuint uw haat tegen ie openbare school uit, spuwt uw vergif en venjjn er op, lieg en laster maar hier in Schiedam noodigen we n uit, naar aanleiding van de leerstof der bijzondere school, uw laster te bewijzen. Komt, het kan u niet moeilijk vallen en indien ge maar een honderdste gedeelte kunt bewjjzen van hetgeen der openbare school wordt aangewreven welnu, dan tullen we volkomen amende honorable doen Maar tot zoolangIn het huis van den gehangene moet men liet van den strop spreken. Op voor het Volkspetitionnement. In werschillende plaatsen van ons land is met het huis bezoek al een aanvang genomen. Eerstdaags gaan wij ook hier aan den gang. Tot nu toe leverden de vak organisaties te dezer stede een gering aantal huisbe zoekers. Zou er zoo weinig animo zijn onder de leden 'der vakvereenigingen Dat is volgens ons niet het geval. Het is hier meer de „durf', zjj zijn het werk log niet gewoon en schrikken er daarom voor terug. Ous inziens een verkeerde methode» Wie raden een ieder aan welke genegen is ons te helpen, geeft u op tij uw bestuur of bij ons. Blijft in geen geval weg, het werk is makkelijker dan ge denkt. Het is een mooie gelegenheid het alvast te leer en voor de a. s. verkiezingen. Alle schroom op zij gezet en meegewerkt aan het petitionnement. Hoe meer er zich aanmelden, toe eer wij kunnen beginnen. Alles wordt dnnrder. Dit weet iedere arbei- ier en vooral onze vrouwen. Dat dit evenwel ook in de kerk het geval is weet iedereen nog niet. Eenige Zondagen geleden wilde een kerkgangster in Ned. Eerv. kerk zooals gewoonlijk voor een plaats 5 centen geven, maar de stovenzetster zei dat het voortaan 10 centen was. Voor minder konden ze het niet doen. Zoo ziet men, tot zelfs in de kerken wordt er nog van let arbeidende volk gehaald wat er van te halen is. Een ander staaltje, wat meer een vermakelijke kant heeft, gewerd ons ook nog. Op een anderen Zondag kwam een andere kerkgang ster in dezelfde kerk, zjj wilde op een stoel plaats lemen maar moest daarvoor eveneens een dubbeltje „Mensch, je maakt je maar een beetje zenuwachtig; ïet zal wel weer overgaan", en Kees draaide zich om en trachtte de dunne deken wat verder over zich heen te halen. ,Je moet het zelf weten, maar ik voel het wel. Het tart toch nog lang genoeg voor dat zij er is. Het is een heel eind loopen ook nog." Kees deed nu zjjn oogen open en zag zjjn vrouw met een opgewonden gelaat over hem heen gebogen staan. Wat was zij mager Met een ruk sprong hij het bed uit, had in een oogenblik broek en schoenen aangetrokken en maakte aanstalten om de deur uit te gaan. „Moet je je jas niet aantrekken, Kees „Och, ik loop mij wel warm", was het antwoord van Kees, „en de kinderen zullen zoo koud worden als ik mijn jas van hun beenen af haal." „Ja, maar je zal een kou vatten en ik kan mijn rok wel over hun beenen leggen." Kees ging naar bed, tilde voorzichtig zijn jas van het bed af en keek nog even naar de twee kleine, magere gezichtjes van zijn kinderen, die dicht bjj elkaar waren gekropen om meer warmte te hebben. Met een diepe zucht haalde hjj, nadat hij zijn vrouw een kus gegeven had, de deur achter zich dicht. „Ik zal gelijk even bij moeder aanloopen", riep hij log toen hij de trap afging. Gelukkig was hij weg. Als hij nu maar gauw met de juffrouw terug kwam, want o, zij maakte zich zoo hang. Wat had zij tegen dezen tijd opgezien. In het begin, toen zij zekerheid had dat zij zwanger was, vervulde haar die zekerheid met blijdschap. Waarom ook niet Zij gezond, haar man goed in de verdienste. Wat zon zjj meer verlangen. Wat hadden zij samen al niet zitten praten, zich verheugd in het denkbeeld, dat het dezen keer eens een jongen zou wezen. betalen. Vijf centen had ze er nog voor over, zoo niet, dan ging ze naar „den dijk". En de daad bij het woord voegende, maakte zij rechtsomkeert en ging heen. Zangvereeniging „Excelsior" en liet Kin derkoor. Het groeit weer. Met genoegen kuilnen we melding maken dat zoowel het kinderkoor als de zangvereeniging aan 'n groeikuur onderhevig zjjn. Een aantal nieuwe leden mochten we de laatste weken voor beide inschrijven. Zoo moet het gaan. Eu we willen hopen dat die groei nog wat bljjft aanhouden, want vooral voor ons kinderkoor is dit wel noodig, voornamenljjk voor klasse B, (jongens en meisjes boven de 11 jaar). Al mogen we dus met de aanwinst eenigs- zins tevreden zjjn, toch zullen we niets onbeproefd laten, wat onze koren kan versterken, want voldaan zjjn we nog lang niet, als men 't groote getal kinderen op ons St. Nicolaas-feestje heeft waargenomen. We wekken daarom nogmaals de partjjgenooten op hun kinderen aan ons koor te laten deelnemen, de con tributie bedraagt slechts 5 ets. per kind en meerdere kinderen uit een gezin B cent per kind, per week. En zoo ge geen kinderen hebt, doch zelf lust gevoelt aan den strijdzang deel te nemen, laat u dan als lid inschrijven bij „Excelsior", het koor voor volwassenen, zoowel mannen als vrouwen, waarvoor de contributie slechts 8 cent per week bedraagt. De repetities hebben plaats in Constantia voor de kinderen 's Zondagsmorgens van 10—12 uur en voor „Excelsior" 's Maandagsavonds van 810 uur, alwaar zich dan steeds nieuwe leden kunnen aanmelden. Het bestuur heeft gemeend de jaarliiksche onderlinge gezellige avond voor de leden van „Excelsior" in 't laatst van Januari te doen plaats hebben, waarvoor het den leden aanspoort het een of ander op het pro gramma voor dien avond te doen plaats hebben. De secretaris verzoekt daarvan tjjdige opgaaf. Deze week zal voor „Excelsior" de gewone repetitie niet plaats hebben, doch worden alle leden verwacht op Maandag 2 Januari 1911. Zondag 1 Januari zal de repetitie van het Kinderkoor niet plaats hebben. Het Bestuur. Uit de afd. De huish. verg. van j.l. Zondag morgen was, mede tengevolge der gelijktijdig gehouden Hij, haar Kees, verlangde zoo naar een stamhouder. God o GodZij strompelde naar de tafel, kneep eens goedgelukkig, dat was weer voorbjj. Als hij nu maar gauw komt, mompelde zij en denkt om haar kinderen, die heen en weer lagen te draaien. Ik zal m'n rok maar uittrekken en op hun beenen liggen, dan zal ik maar wat op en neer gaan loopen, dan verzet ;k mjj eigen wat. Daar hoort zij een deur gaan. Zouden zjj komen Ook weer niet, zjjn haar gedachten. Wat was ze bang. Zou haar lichaam de crisis kunnen weerstaan? Had zjj niet te veel geleden? 't Ging lang goed. Kees werkte altijd, verdiende daarmee een be hoorlijk stuk brood en langzaam gingen zjj vooruit. Toeu kwam het. Door de ontzett nde slapte, die er in het bedrijf, waarin Kees werkte, heerschte, werd hjj met honderden andere arbeiders bedankt. Luchthartig had hij gelachen toen zij de toekomst donker inzag. „Kom, had hij gezegd, denk je nu dat ik geen werk zal krjjgen? Ik ben toch flink, bovendien gezond en heb de wil tot werken. Bovendien heb ik een mooi getuigschrift van mijn ouden patroon." Zoo had Kees getracht haar op te beuren, doch zjj voelde wel dat hij niet meende wat hij zei. Hoevele liepen er niet Jonge, gezonde, sterke kerels, die óók wilden werken. Haar vrees werd bewaarheid. De eene week verliep, de andere kwam, doch Kees kreeg geen werk. Zoo nu en dan een sjouwtje waar hij een paar gulden mee verdiende, maar die moest zij gebruiken voor de huishuur en voor het dokterfonds, want je kon toch nooit weten. En nu, nu moest het gebeuren. Wat had zij getobt om wat kindergoed bij elkaar te krijgen. Van die en gene een stnkje, een oud lapje, waar zij weer het een of ander van maakte. Ze had ook zoo graag geld bij elkaar willen hebben om de juffrouw te betalen, want o, zij schaamde zich zoo om het voor niets te hebben. vergadering der Glas- en Aarde-bew. met Van Hinte over het Petitionnnement, minder bezocht dan gewoonlijk. Een 40 tal leden waren aanwezig. Op grond drie achtereenvolgens uitgenoodigde sprekers, n.l. Gerhard, Hugenholtz en Van Leeuwen bericht van verhindering gezonden hadden, moest de openbare Kerstvergadering worden uitgesteld. Inzake het Petitionnement werden de verschillende antwoorden der vakvereenigingen medegedeeld, waaruit bleek, dat de medewerking niet aan de verwachting beantwoordde. Nog werd mededeeling gedaan, dat bjj den Directeur der directe belastingen een verzoek was ingediend tot vrijstelling der Personeele Belasting voor het gebouw „Constantia". Het jaarverslag van den Secr. werd goedgekeurd. Eveneens werd de Begrooting voor 1911, na een enkele wijziging, vastgesteld. In verband met de bestaande progressieve contributie heffing, maakt de Voorz. er de leden attent op, dat zij, welke door verandering van inkomen, voor ver hooging of verlaging hunner contributie in aanmerking zouden komen, daarvan in de le week van Januari aan de Secr. of afd.-bode moeten mededee ing doen. Het 3/m. fin. Mokerverslag bracht het verheugend feit, dat de inkomsten de uitgaven hadden overtroffen. Hopen we, dat dit mede door den arbeid onzer propa- ganda-club, het volgend kwartaal in nog grooter mate het geval zal zjjn. Hierna werd verslag uitgebracht over het Sinterklaas- feestje. De Feestcomm. verklaarde, naar aanleiding van enkele opmerkingen over het overgebleven saldo, in beginsel reeds besloten te hebben, van dit saldo nog maals een kinderfeestje te geven. Van uit de vergadering werd de Feestcomm. in overweging gegeven, eens een lichtbeelden-avondje voor de kinderen te geven. B(j de Rondvraag werd de ot merking gedaan, dat de vastgestelde vergadering voor de medewerkers aan het Petitionnement op Vrjjdag 23 December samenviel met de huish. verg. eener vakvereeniging, waarop eveneens het Petit, behandeld zou worden. In verba d met deze laatste mededeeling werd be sloten, de vergadering voor het Petitionnement te ver dagen tot Zondag 25 December, 's morgens te 11 uur, in „Constantia" Door een der leden werd het verr.oek gedaan, niet meer op Zondag te vergaderen, doch op een avond in de week. De Voorzitter zegt toe, dat indien daartoe een voorstel wordt ingediend, het op de volgende ver gadering in behandeling zal worden gebracht. Na eenige gedachtenwisseling over de houding van den Voorzitter op de Openb. Vergadering met Vliegen, werd de vergadering gesloten. De Afd.-Secr. Contribntieregeling. Artikel 1. De maande- Ijjksche afdeelingscontributie wordt berekend naar de grootte van het belastbaar inkomen en stijgt naar mate dit inkomen grooter is. Zjj kan evenwel niet geringer zijn dan 20 cent en niet meer dan 80 cent. Artikel 2. Als belastbaar inkomen voor ieder nieuw kalenderjaar wordt genomen het totaal verdiende inkomen in het laatste kalenderjaar, voor leden met kinderen beneden 13 jaar verminderd met Op en neer liep ze den halfdonkeren kamer door. Zij was zoo koud, zoo huiverig. Als het eens slecht afliep. Haar arme kinderen. God, o God, wat bljjven zij lang weg. Ze had honger. In twee dagen had zjj niet gegeten Ze kon haar kin deren toch niet tevergeefs om eten laten vragen. Op en neer liep ze te kreunen, zoo nu en dan de tafel vasthoudende om er eens flink in te kujjpen. Ze was zoo bang, zoo bang. Ze hoort een deur openen. Zouden zjj het weien De morgen breekt aan. Het lampje stond op het punt om uit te gaan. Op de tafel ligt voorovergebogen Kees. Krampachtig schokte zjjn lichaam. Met wezen- looze blikken zitten de twee kiuderen te kijken, niet begrijpende den toe.-tand. Zacht werd er op de deur getikt. Kees, geheel opgaande in zjjn smart, hoorde het niet. De deur ging open. Kees ziju moeder trad binnen, terugschrikkende van de kilheid, die in het vertrek heerschte. Zjj ging naar de tafel, tikte Kees op zjjn schouder. Wezenloos keek hij haar aan „Moeder, moeder!" en met een zenuwachtige ruk trok hij zjjn moeder naar de bedstede. Daar lag zij. Kalmte lag op haar gezicht. De dood deed haar nog magerder schijnen. Naast haar lag haar zoontje, beiden vermoord door onze kapitalistische maatschappij. Vrede op aarde Een snik. J. D.

De Moker | 1910 | | pagina 3