FEUILLETON Hebt ge al op de lijsten voor de bazar geteekend Denkt ge om het busje? Ditjes en Datjes. Vakbeweging. Genezen werk aan den winkel was en dat er aan de verschil lende Departementen hard gewerkt werd. Naar het zeggen van minister Heemskerk moet minister Tal ma verbazend hard werken, want die had zijn Bakkerswet al af en de Ziekteverzekeringswet was reeds bjj de Kamer ingediend. Dan waren bij den Raad van State de ontwerpen Pensioenverzekering en wijziging Onge vallenverzekering. De pensioenverzeberingswet is ge splitst en bestaat uit twee deelen, de invaliditeits- en ouderdomsverzekering. Van hetzelfde idee was minister Veegens uitgegaan, de minister die in het vorig liberaal kabinet dit werk moest opknappen en welks baantje minister Talma heeft overgenomen. Minister Veegens evenwel was wat vroeger met zijn werk gereed dan de heer Talma. Maar het mooiste van de zaak is, dat de heer Talma op 29 November 1906 aan den toenmaligen minister Veegens verweet, door indiening der gesplitste verzekeringsontwerpen, de zaak te vertroebelen. Dit staat op bladzijde 574 der „Handelingen" van dat jaar. Dus de heer Talma doet thans precies hetzelfde wat hij in zijn liberalen voorganger heeft afgekeurd. En dan moest deze voorman van Patrimonium bp de ver kiezingen van 1909 den christelijken arbeiders nog wel bezweren om toch vooral rechts te stemmen. Is het niet lood om oud ijzer En was het nu maar dat- de arbei ders van Nederland, en vooral de christelijke, dat eens goed overdachten, dan was zoo'n les nog voor iets goed. Ik vrees evenwel dat aan die zijde nog hardere slagen moeten vallen, dat hen nog wat meer aan de ooren moet worden getrokken, voordat ze wakker worden. Een ander geval. De gesplitste pensioenverzekering zal zoodanig zjjn ingericht, dat de werkman vanaf zijne jongelingsjaren tot dat hij door ouderdom, dat is 70 jaar, of door invaliditeit niet meer in staat is te werken en hij dan pensioen krijgt, dat hij al dien tijd premie zal moeten betalen. Veel is hiervan evenwel nog niet uitgelekt en de minister heeft niet willen antwoorden op de vraag of ook de minst verdienende arbeiders aan premiebetaling zullen worden onderworpen. Het staat evénwel vast, dat het voorstel van Staatspensionneering, wat de S.D.A.P. in Nederland reeds eenige jaren verdedigt, door deze regeering niet wordt verwezenlijkt. Daarvoor heeft deze regeering geen geld. Minister Kolkman, die de sleutels heeft van de schatkist, en dus zooveel is als de huismoeder van het ministerie, moet zorgen dat er geld komt. En daar moet nog al wat zijn dit jaar, zooals we uit de miilioenenrede van dezen minister hebben gehoord. De minister komt veel geld tekort en dat beloopt eenige millioenen. Daar is ten eerste de opdrijving der militaire uit gaven. De kustverdediging zal met de rente een 46l[% millioen kosten. Dit bedrag is bestemd om in eenige jaren te worden verwerkt, zoodat ieder jaar een deel daarvan op de begrooting komt. Dan moet er geld zijn voor de sociale verzekering, voor de in validiteits- en ouderdomsverzekering. Daarvoor rekent deze regeering 10 millioen noodig te hebben, boéen hetgeen de arbei ders zelf aan premie betalen. Eu zoo zjjn er aan de andere departementen, ook nog posten, die. verhoogd worden. Waar zal dat geld nu vandaan komen Een paar millioen denkt minister Kolkman te halen uit- de in bewerking zijnde inkomstenbelasting. De belasting op het vermogen en op het bedrijf zijn thans bij twee wetten geregeld, daarvoor komt in de plaats ééne wet en meteen wordt het gezamenlijk iets hooger berekend. De vorige minister in het liberaal kabinet, de heer De Meester, was van hetzelfde gevoelen en had die wet reeds binnen de twee jaar bij de Kamer ingedieud, maar is toen fel bestreden door den heer Kolkman, thans minister in De Master's plaats. Minister Kolkman denkt verder omstreeks twee mil lioen gulden te halen uit de belasting op de tabak en de sigaren. Arbeiders van Schiedam, herinnert gij u nog wel een verkiezingsbiljet, vooreen paar jaar geleden, het was bij de verkiezing van een paar leden voor de Provinciale Staten in Zuid-Holland, door de christelijke kiesvereenigingen hit-r in de stad verspreid Minister De Meester had ook een tabaksbelasting voorgesteld, misschien wel in wat anderen vorm dan we nu te wachten hebben, want we kennen dat ding nog niet, en toen werd er in dat verkiezigsbiljet den arbeiders van Schiedam, en ook den winkeliers, nadrukkelijk op gewezen om toch vooral te zorgen dat de Provinciale Staten in deze provincie in meerderheid rechts bleven, want dan bleef de Eerste Kamer ook rechts en kon die de wetten van het ministerie De Meester afstemmen, want daar waren ze bezig het pijpje tabak en de sigaar duurder te maken. En thans, nu de arbeiders en winkeliers dien raad opgevolgd hebben, worden ze bedrogen en zal hun pijpje tabak toch duurder worden. Wat moeten ze nu doen? Wat ze doen moeten? De arbeiders, hetzij christelijk of paganistisch, zij moeten als één man optrekken en donderen de tegenwoordige machthebbers in de ooren „tot hier toe en niet verderwe zullen zelf onze be langen wel verdedigen en behartigen, de belangen die wjj gemeen hebben, want die belangen zijn bij u niet veilig." Om dat te kunnen doen moeten er veel meer arbeidersafgevaardigden en dan zulke, die geen slip pend lagers zijn der heeren, gekozen worden. En daar voor is ten eerste weer kiesrechtuitbreiding noodig, want zonder dat blijven we toch in het moeras zitten. Daarom eerst gewerkt voor Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen Roomsche kindermishandeling. Gedurende eenigen tijd wordt er te Heerlen in een klooster, ter leniging der heerschende armoede, aan kinderen van arme ouders soep uitgedeeld. Van deze gelegenheid wordt door vele kinderen gebruikt gemaakten menig hongerig kind ziet met welgevallen het uur naderen waarop het zich kan vergasten aan de warme soep, Hoe pijnlijk moet het verschillende arme kindertjes daarom getroffen hebben, toen hen gezegd werd dat zjj niet meer zouden genieten van de christelijke weldadig heid omdat... de ouders dier kinderen hun brood kochten b ij den rooden bakker. De op warme soep beluste kinderen werden door kapelaan Ehrens vóór de soep werd uitgedeeld, op een rij geplaatst en daarna werd hen door genoemden kapelaan een voor een gevraagd of moeder ook brood kocht bij „De Gltickauf". Was het antwoord toe stemmend, dan werden deze kinderen achteraf geplaatst en zij mochten toezien dat de andere kinderen, wier ouders geen brood koopen van de arbeiderskoüperatie „De Glückauf", de warme'soep verorberden. Dat is wel de geniepigste straf die de Heerlensche geestelijkheid heeft kunnen bedenken. Deze foltering der kinderzielen vlak voor het Kerst feest, moet wel menig oprecht christen in opstand brengen tegen hen die van Christus' leer op deze wjjze een karikatuur maken. En zij k o m e n daartegen in opstand. Menig oprecht katholiek moedertje kwam schreiende tot ons, klagende over de foltering harer kindertjes. En menigeen vervloekte den wreedaard die hnn kindertjes zoo gruwelijk had gesard. Voor het Volkspetitionnement trad j.l. Zondag De Bruin op ter inleiding van de actie van het huis bezoek. In korte trekken werd door hem behandeld het groote nuf, welke de arbeiders hebben bij de verovering van het Alg. Kiesrecht als het middel ter verkrijging van sociale wetgeving en als een recht, 't welk aan de arbeiders niet onthouden kan worden. Voorts zette spr. uiteen het plan van actie van het Landelijk Comité en drong er bij de aanwezigen op aan ook te Schiedam den komenden tijd goed te benut'en om propaganda te te maken voor De Moker, Het Volk, partij- en vakbe weging. Nadat door enkele aanwezigen nog eenige vragen waren gesteld, welke door spr. werden beant woord, ging de vergadering niteen. Metaalbewerkers. Op de laatst gehouden ledenvergadering van de afdeeling Schiedam van den Alg. Nea. Metaalbewerkersbond werd besloten het vijf-jarig bestaan van de afdeeling op luisterrijke wijze te vieren. Naar wij vernemen heeft de Utrechtsche arbeiderstooneelvereeniging, welke met hare stukken steeds een reuzensucces heeft op onze arbeidersfeesten, de toezegging gedaan de Brand in de Jonge Jan, karakterspel van Herm. Heijermans, voor de afdeeling te zullen opvoeren. Op dezelfde vergadering werden van de bestuurstafel de leden aangespoord, krachtig deel te nemen aan de werkzaamheden voor het v lkspetitionnement. Het resultaat was, dat zich 17 man opgaven om aan de werkzaamheden deel te nemen. Glasbewerkers. In de Glas- en Aardewerker wekt een zekere X krachtig op tot organisatie onder de aanverwante vakken in de glasindustrie. Als bewijs dat het meer dan tijd wordt, dat ook deze arbeiders hun laksheid laten varen, beschrijft X eenige toestanden op de glasfabrieken. Het eldorado van uitbuiting schijnt wel de fabriek van den heer Jansen te zijn. Op deze fabriek een van de 20e eeuw zijn lierenmannen, plegers, stokers enz. aan een 14e eeuwsche behandeling blootgesteld. Van schafttijd, wanneer het in 't belang van de fabriek is, is geen sprake. Er heerscht ook nog de loffelijke(?) gewoonte om op allerlei manier het loon te beknibb-len. Op de fabrieken van Melchers, Johan enAntoonvan Deventer is het niet beter gesteld. Bij Antoon van Deventer is de werktijd verkort met 6 uur. De zelfde werkpraestatie heeft echter plaats, zonder dat het loon Allen drukten hem de hand, de zusters en de mede- verpleegden. De hoofdverpleegster zelf was even komen kijken voor hij heenging. De dokter had hem 's morgans warm de hand gedrukt en hem geluk ge- wenscht voor zijn verder leven Allen hadden zich even om hem gedrongen, zyn broer en zijn zwager pakten hem ieder onder een arm, zijn vrouw en zuster liepeu hard vooruit naar het rijtuig. Thuis gekomen waren al de buren in aktie. Een uur lang had hij handen gedrukt, de woning was zelfs met geklenrd papier en groen versierd, dat hadden een paar vrienden gedaan, in 't middaguur waren d'r wel een dozijn komen aanloopen: En in een grooten stoel gezeten bij de tafel, was er geen oogenblik ver- poozing gekomen in de algemeene belangstelling. Eindeljjk was 't afgeloopen. Zijn kleine drie-jarige snuiter was gaan slapen, de vrouw had hem zelf een kussen in den rug geduwd en gezegd Ziezoo, je bent zeker wat moe van al die drukte om je heen, ga nu wat slapen, dan ben je later weer friscb, want vanavond komen d'r natuurlijk nog meer. En ze was met den kleinste naar de keuken gegaan om d'r boeltje op te redderen. Werktuigelijk sloot bij even de oogen. Ja, hjj was wat beduusd van al die drukte om hem heen, en nu 't in eenen zoo stil was, voelde hij zich moe, erg moe. Zijn ledematen verlangden naar rust, want zooveel beweging had hij in de drie maanden die hjj in 't gasthuis had doorgebracht, niet meer ge had. Rust ware zeker goed geweest en hij sloot een oogenblik de oogen Plotseling echter opende hij ze weer, wijd, klaar wakker. Een schrik lag er in. Alsof er een straal van een zoeklicht op gevallen was, zoo had hij 't gezien, daar in dat oogenblik dat zijn oogen dicht waren geweest. Gezien, de verande ring die er in zijn leven was gekomen, gezien in al haar omvamg, in heel haar onmetelijke verschrikkelijkheid. Hjj zag alles, voelde alles, wist alles, thans, nu hij hier weer zat, aan zijn eigen huistafel, waarin hjj de kerven herkende die hij er wel eens, in gedachten, met. zijn mes in gekorven had. Nu hjj weer die oude wanden bekeek, die portietten aan den muur, nu hij weer 't welbekende tikken van de klok, het geklapper van den kanarievogel die in 't zaadbakje korreltjes breektthans nu hjj dat alles hoort en ziet, er weer midden tnsschen is, tusschen dat alles wat hetzelfde is gebleven, terwijl hij veranderd is, veranderd.... Als bij een nieuwen straal van het zoeklicht, ziet hjj nog eens alles wat er is gebeurd. 's Middags van den bewusten dag was hij, de jonge, pootige, vrooljjke metselaar, naar het werk gegaan als a'tjjd. De kleine dreumes had nog geklauterd langs zijn rechtsche been, tot hij hem opgeheven had, heel hoog, zooals hjj alleen, kerel van zes voet, dat doen kon, dat de kleine met zijn krullebol het plafond raakte. Toen had hij hem neergezet, was heengegaan en had het werk bereikt, pratend met zijn kameraden. Had steenen gestapeld en gewerkt, onophoudelijk aan één door, zooals een stukwerker dat gewend is. Had nog een standje gehad met een opperman, had gescherst over een manken juffrouw, die voorbij ging. En poot- aan gespeeld, een paar unr lang. Zijn makker had net gevraagd hoe .laat het was, om te weten, of de schafttijd naderde. Toen was 't gebeurd. Een gekraak, een val, een stoot. Een oogenblik had hij een beweging gemaakt, alsof hij 't zand, dat hem in de oogen vloog, eruit wilde vegen, doch toen was er iets over hem gekomen, iets I als een dicht zwart kleed, dat over hem werd uit gestrekt en dat een schutting vormde tnsschen de geluiden der wereld en hem. De geluiden stierven weg in een eerst hevig gebrom dat weldra ophield, Toen wist hij niets meer. Uren later was hij bijgekomen, even maar. Yaag had hij zich een figuur herinnerd, het ernstige gezicht van een dokter, met een lang wit schort voor, doch toen had^een gevoel, alsof één steek met iets vlijmends hem door 't been in 't lichaam drong, hem weer zjjn bewustzijn ontnomen. Hoe iang 't geduurd had wist hij niet. Hij kwam bij, liggend in een gasthuisbed. Hjj opende de oogen en dadehjk was een verpleegster bij hem gekomen en had hem sussend toegesproken. Voorzichtig, beste man, je niet opwinden, dat is niet goed voor je. Soes nog maar een beetje. Ik haal wat driuken voor je. En even later had ze hem laten drinken, waarbjj hj) vergeefs gepoogd had het kopje vast te houden. Langzamerhand was toen het bewns'zijn gekomen en even later had de verpleegster zijn vrouw bjj hem gebracht, die hem oogenschijnlijk kalm had toegespro ken en gerustgesteld. Doch toen hij haar wat vragen wilde, was plotseling de zuster gekomen en had zich

De Moker | 1910 | | pagina 2