Nieuw-Malthusiaansche Bond Mej. Ploos van Amstel, Nassaustraat 16 Utrctum u m De Centrale SOCIAAL DEM. ARBEIDERS PARTIJ Binan voor ArheiRersrecht, „De Centrale" Bijtantoor Noord-Holland: SPUISTRAAT 219-221, Amsterdam, Telefoon 6822. Elke week een paar centen, wordt een flinke steun voor de bazar! Van onze leestafel, Voor de Bazar (Ter bewuste regeling van het kindertal) GEHUWDEN! Tegenover dat alles staat echter ook licht. Zoo over kwam het enkele huisbezoekers dat zij op een avond een zeer vergeefs gesprek hadden gevoerd en toch den anderen avond bij dezelfde menschen werden binnen geroepen waar de man en de vrouw verzochten te mogen teekenen. Hier en daar ontdekt men een stille geestverwant, die men er niet zou hebben verwacht. 't Is een machtig, 't is een goed, 't is een stuk pro pagandistisch werk en zjj die er aan deelnemen voelen met het stijgend succes ook de werklust groeien. Maar er is nog altijd te weinig hulp. Er kon veel meer worden gedaan. De stad kon vlugger afgewerkt worden als ieder die kon ook wilde werken voor het petition nement. Laat men nu niet langer dralen, maar onverwijld een lijst en de verdere benoodigdheden aanvragen. En laat men er bovendien aan denken, om, waar mogelijk, ook de eerste weken de menschen aan te sporen zich voor 15 Februari als kiezer op te geven. Maandag 23 Januari spreekt Spiekman van Rotterdam in de vierde cursusvergadering over de vakbeweging in de Scandinavische landen en over de Internationale der vakbeweging. De Zangvereeniging „De Stem des Volks" geeft op 4 Februari a.s. haar jaarlijkscke uitvoering in de zaal Harmonie met medewerking o.m. van de Muziekvereeniging Voorwaarts". W. Drop treedt op als feestredenaar. De atdeeling van den Bond van arbeiders in het Bakkers-, Chocolade- en Snikerbewerkersbedrjjf hield de vorige week een huishoudelijke vergadering. Na de bespreking van een aantal huishoudelijke zaken werd de aansluiting by den Bestuurdersbond aan de orde gesteld. Deze aansluiting werd door den voorzitter van den Bestuurdersbond met een kort woord op ver schillende gronden bepleit. Met algemeene stemmen werd daarna besloten zich met 1 Februari aan te sluiten. De afdeeling heeft daarmede getoond haar juiste standpunt inzake de vakbeweging te willen innemen. Moge deze aansluiting er toe bijdragen om de afdee ling een succesvol leven te bezorgen! Op den kruiwagen De vorige week werd bjj het rustig kabbelende beekje, dat raadsdebat heet, B. en W. gemachtigd tot de aanstelling van een boek houder aan de Zeevischhal en de Gemeente-reiniging, Wjj lezen nu in de plaatselijke pers dat daarvoor benoemd is de heer F. v. Witsenbnrg Azn. Voor wie het niet weet, zy gezegd, dat dit jongmensch de zoon is van den heer A. v. Witsenbnrg die... lid van de Kamer van Koophandel is. De conclusie trekke men nu zelf maar, ook met het oog op de bovengestelde vraag. Als we ons bovendien niet geheel vergissen, dan behoorde de heer F. v. Witsenbnrg tot de candi date^ wiens getuigschriften aanwezen dat hij eenige kennis van administratie en boekhouden had. Den laatsten tyd en dat is zyn eenige ernstige betrekking geweest, was hjj zoowat hoofdagent eu ziekennalooper van .een beroemde(?) verzekeringmaatschappjj. Bovendien waren er onder de sollicitanten menschen met betere getuig schriften en van meer erkende bekwaamheden. De buit schijnt echter reeds vooraf te zyn toegewezen. Het jongemensch moet ook door de wereld. Kijkjes van het Bnrean voor Arbeidersreckt. Het jaar zet voor ons Bureau prachtig in. Op 9 Jan. deed het Kantongerecht te Schiedam uitspraak in de zaak van J. v. T., voor wien wij van de Gebr. v. d. M. f 11.vorderden. Het proces begon in Juli 1910 en werd nu toegewezen. De zaak kost den Gebr. v. d. M. f 30.30 aan proceskosten. Voor de dienstbode C. K. verkregen wij b\j minnelijke schikking van den heer A. W. S. f 18,343 schadeloos stelling wegens ontslag. Voor de dienstbode M. K. vorderden wij met succes van Mevr. T. T. te R. f36,69 wegens plotseling ontslag. Voor de arbeiders J. H. en J. v. d. V. te Ameide a/d Leek, die tijdeljjk hier in de buurt werken, ver kregen wij in een vry langdurig proces tegen den heer J. H. N. te G. f 26,88 schadeloosstelling. Het proces zelve koste dien werkgever ruim f 17. Voor den timmerman v. d. H. vorderden wij met goed gevolg f 15,40 van de firma B. te R. en f 14,49 van een werkgever te S. Deze laatste zaken zijn uit het laatst van het vorig jaar. Omstreeks dienzelfden tyd bezorgden wij den koetsier J. G. de uitbetaling van f 7,85. Op dit oogenblik heeft het Bureau zelf nog de leiding in een belangrijke arbeidsprocedure, terwijl twee belangrijke zaken, waaronder een voor een paar visschers, behandeld worden door een rechtsgeleerde. Het orgaan der zeevisschersver. „Vrede en Welvaart", is met 15 Januari in verkleind formaat uitgekomen. De redacteur wijst er op, dat deze ver kleining geen achteruitgang is, maar een meer doel matiger besteden van het geld voor de propaganda. Het gaat dan ook prachtig met deze vereeniging. Haar ledental stijgt voortdurend. De totaal inkomsten harer vereenigingskas waren in 1910 f 861,085, het kasshldo op 1 Januari f 707,76. Voor het werkloozenfonds der vereeniging zijn de inkomsten f966,46, waaronder niet minder dan f254,73 aan vrijwillige bijdragen. Het saldo bedroeg 1 Januari f 1055,315. Daar kan in menig gezin dezen winter wat nood mee worden gelenigd. Alleen mag worden gezegd, dat de visschers hebben te zorgen dat de ver houding in hun organisatie niet deze wordt, dat de ondersteuning de hoofdfactor gaat worden, maar dat zij voor alles meer en meer strijdorganisatie wordt. Voor de propaganda belegt de vereeniging op 27 Januari een vergadering te Scheveningen, waar W. Drop zal spreken over de rechtspositie der zeelieden, Kiexerskweek. Tijdens de zitting van liet Bureau voor Arbeidersrecht op Dinsdag 24, Maandag 30 Januari, Dinsdag 7 en Maandag 13 Febrari, bestaat daar ook gelegenheid zich aan te geven als kiezer. Zegt het voort „De Nieuwe Tyd", Sociaaldemokratisch Maand schrift, 15e Jaargang No. 1 (van Januari) heeft den volgenden inhoud „Een en ander over de industrieele ontwikkeling van Nederland", door W. van Ravestevn Jr.; „Papendreckt", door M. Mendels - „Uit het centaal verslag der arbeids inspectie over 1909", door H. Spiekman„De proleta rische vrouwenbeweging in Finland", door M. Martna: „Uit het jaarverslag der Finsche Sociaal-Demokratie over 1908", door M. Martna; „Vrome wenschen" (III), door F. van der Goes; „Nieuwe bjjdragen tot de Ne- derlandsche geschiedenis", door W. van Ravestevn Jr.; „Een briefje van professor Quack", door P. A. Pynappel, De prijs van het tydschrift is f 1.50 per kwartaal, en kan voor arbeiders op f 1.worden gesteldproef nummers worden gaarne gezonden door den Uitgever J. A. Fortuyn, Kerkstraat 35, Amsterdam. STEUNPENNING „De Moker „De Moker" 10 ct.verantwoord 4 ct.vorige week V. 10 ct.W. 10 ct.deze week V. 10 ct.overschot billard 7 Vs ct.een oude 3 ct.een verkocht 3 ct. Verkiezingsfonds. D. 5 ct., W. K. 25 ct. Wie volgt Steun tot Exploitatie „Constantia". Van de club t 20. Voor de Bazaar. Vorige week 25 ct. Deze week 25 ct. Aandeelen Ameublement „Constantia". In dank ontvangen de aandeelenvan de afdeeling Schiedam van den Bond van Werkl. in de Drankindustrie No. 661 tot en met No. 670, W. B. No. 41, Z.No.48. J. V. No. 543, 0. J. V. No. 564, J. K. Nos». 785, 786, J. O. Nos. 788, 789. kan men geld en goederen toezenden aan de onder staande adressen Mevr. M. DE WITvan Wamelen, St. Liduinastraat 10, P. DE BRUIN, Van Smaleveltstraat 55. Mej. PLOOS VAN AMSTEL, Nassaustraat 16. Mej. A. AS, Villastraat 18. Mej. J. VERDEIJSSELDONKKok, Brouwerstr. 6boven AFDEELING SCHIEDAM. op ZONDAG 22 JANUARI 1911, 's morgens 10 uur in „Constantia". Agenda: 1. Opening en Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. 3-maandel. financieel afdeelingsverslag en van „Kunst en Strijd". 4. Benoeming commissie's volgens Art. 12 van het h.h. reglement. 5. Verslag financ. controle-commissie. 6. Bespreking Gemeenteraadsverkiezin gen. 7. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR, N.B. De agenda is belangrijk genoeg en vooral met het oog op punt 6, dus ver trouwen wij, dat ieder partijgenoot z'n plicht zal kennen. VLAARDINGEN, Willem Beukelszoonstr. 4a. AmbtenaarW. DROP. Verstrekt inlichtingen en schrifte lijke hulp over Beroepawet Arbeidswet Veiligheidswet Woning- en Gezondheidswet Kieswet Belastingen Ar b" Idneoutract L«m»u vorderingen Gemeenteverordeningen Vereenlgingszaheu Geopend 's Maandagsavonds van 8 tot 10 nur. Het Bestuur van den Vlaardingschen Bestuurdersbond. AFDEELING SCHIEDAM. Tot het verkrijgen van inlichtingen wendde men zich tot i Spreekuur Donderdag van 2—8. DESKUNDIG MEDEWERKSTER kunnen op schriftelijke aanvrage bij het Hoofdbureau van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond, Verhulststraat 9, Den Haag, gratis een boekje krijgen met inlichtingen over bewuste regeling van liet kindertal met adreslijst voor praktische hulp. Arbciders-Verzekerings- en Deposito-Bank. DirectieNeh. de Lieme, Directeur. L. Hoejenbos, Adjunct-Directeur. Gevestigd te 's-GRAVENHAGE, HOUTMARKT 10 Interc. Telefoon 1196. Verschillende booordeelingen „Het verslag (van De Centrale) is uit een wetenschappelijk oogpunt verre weg het beste en volledigste van alle door Nederlandsche Maatschappijen uitgegeven verslagenhet daaraan ten grondslag gelegde systeem logisch en weldoordacht." De Verzekeringsbode19 Juni 1909. „Het lezen van een verslag als dit (van De Centrale) vordert tyd, doch is de moeite waard. De mededeelzaam heid daarin betracht, wordt in geen bestek van dien aard gevonden." Zonneschijn1 Juli 1909. „Wederom brengen wij, evenals het vorige jaar, de Directie der Centrale een eeresaluut. Zy heeft een overzicht van haar bedrijf gegeven zoo helder en zoo duidelijk mogelijk. Zij schuwt in geen opzicht openbaarheid te geven aan haar doen en laten, wat vertrou wen wekt en een doorslaand bewijs is, dat wij hier te doen hebben met een puik ingerichte instelling, waaraan een ieder met gerustheid zijn geld kan toevertrouwen." Neerlands Koopkracht, 13 Oct. 1910. „Sommige Maatschappijen geven ba lansen uit met zeer ruime toelichtin gen. Hieruit blijkt, dat men te doen heeft met eene instelling, die niets te verbergen heeft en dit feit alleen toont reeds aan, dat men hier met eene be trouwbare zaak te maken heeft." Het Volk, 3 Aug. 1909. geeft minstens 55 pCt. der zuivere winst aan de arbeidersbeweging. Van de andere instel lingen is voor de Arbeidersbeweging NIETS te verwachten. Vertegenwoordigers te SchiedamH. ERKELENS, Pr. Fred. Hendrikstraat 1 M. J. VAN DIJK, Dwarsstraat 603. Te Vlaardingen W. DROP, Willem Beukelszoonstraat 4a. Ongevallenwet Sfliiie- en Landweerwet r

De Moker | 1911 | | pagina 4